اختلاط بتن از انتخاب مصالح اولیه تا سازه نهایی 53 صفحه + doc

آدام نویل یكی از نویسندگان معتبر در رابطه با فن آوری بتن در سطح بین المللی است وی دارای مداركMSCPHD و DSC از دانشگاه لندن و همچنین مدرك DSC از دانشگاه لیدز است در دوران كار حرفه ای بلند و بر جسته اش، او مهندس هیدرو الكتریك و ایستگاههای نیروی هسته ای بوده، و در دانشكده های زیادی به عنوان ریاست گروه مهندس عمران دانشگاه لیدز، عضو هیئت مؤسس مهندسی و

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 53

حجم فایل: 21 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

توضیحاتی درباره نویسنده مقاله:

آدام نویل یكی از نویسندگان معتبر در رابطه با فن آوری بتن در سطح بین المللی است. وی دارای مدارك.MSC.PHD و DSC از دانشگاه لندن و همچنین مدرك DSC از دانشگاه لیدز است. در دوران كار حرفه ای بلند و بر جسته اش، او مهندس هیدرو الكتریك و ایستگاههای نیروی هسته ای بوده، و در دانشكده های زیادی به عنوان ریاست گروه مهندس عمران دانشگاه لیدز، عضو هیئت مؤسس مهندسی و تحقیقات فارغ التحصیلی دانشگاه كالگری ( كانادا) و ریاست دانشگاه داندی در اسكاتلند خدمت كرده است. از سال 1987 دكتر نویل مشاور در امور بتن و سازه بوده و تجربیات قابل توجهی نیز به عنوان یك متخصص در ایالات متحده كپ كرده است. وی نویسنده بیش از 250 مقاله فنی و همچنین نه كتاب درباره بتن، تحلیل سازه و مترهای استاتیك بوده است، معروف ترین كتاب او به نام ویژگی های بتن، به سیزده زبان ترجمه شده و بیش از نیم میلیون نسخه از آن در جهان فروخته شده است. آخرین كتاب او ( 2003 ) به نام نویل و بتن- آزمون انواع رفتارهای بتن است.

سوتیتد:

اكثر مقالات درباره بتن روی یكی از خصوصیات آن توجه دارند، بنابر این تصویر مبهمی از اهمیت پارامترهای گوناگون برای رسیدن به یك سازه بتنی خوب، ارائه می دهند. موضوع این مقاله این است كه این هدف با بكارگیری رشته ای عملیات یكپارچه قابل دسترس است و هر كدام از این عملیات ها بطور خلاصه بررسی شده اند. موارد ذكر شده عبارتند از سیمان در عصر حاضر، انتخاب مواد اولیه برای مخطوط كردن بتون، استفاده از بیندرها ( ملات) مانند خاكستر بادی و دوده سیلیسی، بتن خود سفت شد و سازه پایدار مقاله حاضر همچنین نگاه هایی به جنبه های خاص بتن پیش ساخته دارد.

متن:

تمام مقالات بتن تنها یك هدف دارند:‌ دستیابی به یك سازه رضایت بخش،‌ یعنی سازه ای كه سالم و پایدار باشد. متأسفانه با وجود انتشار هزاران مقالات پژوهشی در سال، در بسیاری از سازه ها،‌ به خوبی كه باید باشد نیست. این مقاله قصد دارد تا به توضیح این وضعیت بپردازد.

مقاله حاضر امیدوار است با نشان دادن كم كاری در زمینه ساخت و ساز با بتن بتواند خوانندگان را در پیشبرد راهكارهای مختلف یا حداقل در نگرش دوباره به قصور در بتن كمك كند.

بنابراین از صمیم قلب از هر گونه كلمات و الفاظ تندی كه بكار برده ام، پوزش می طلبم. این مقاله یك جنبه خاص دارد كه آن را از دیگر مقالات متمایز می كند و به یك موضوع می پردازد و اهمیت آن را نشان می دهد، این مقاله تمام زوایای ساخت بتن را نشان می دهد.

ماهیت مساله

چرا بتن در بسیاری از سازه ها به خوبی كه باید باشد نیست؟ اول اینكه یك سری تحقیقات دانشگاهی نامتجانس در شرایط مفید واقعی و روی نمونه های مصنوعی برای پژوهش در آزمایشگاه انجام می شوند و از طرفی این آزمایش ها توسط افرادی بعمل می آیند كه هیچ تجربه ای از شرایط واقعی در زندگی ندارند. در تجربیات آنها، رشته متغیرها بسیار محدود است شرایط آسیب رسان بطور غیر واقعانه ای مبانعه می شوند تا رسیدن نتیجه سرعت داشته باشند، از تغییر شكل در بتن بر اثر انقباض یا دم هم با استفاده از نمونه های كوچك و دیگر محدویت های ساختگی جلوگیری می شود. بیشتر دانشگاهیان علاقه ای به تحقیق و بررسی در یك پروژه واقعی ندارند و ترجیح می دهند در یك آزمایشگاه با تهویه هوای عالی بمانند و چكمه و كلاه ایمنی بپوشند.

دوم اینكه دانشجویان دوره لیسانس مهندسی عمران كمتر چیزی در باره بتن به عنوان یكی از مصالح یاد گرفته اند. بنابر این وقتی پس از فارغ التحصیلی و شروع به كار با مهاسبات طراحی بخصوص محاسبه به حالت كامپیوتری درگیر می شوند. كمیت های ثابتی برای خصوصیات بتن در نظر می گیرند. كمیت هایی چون ضریب ارتجاعی، جمع شدگی بتن در اثر از دست دادن آب، ضریب خزش، انبساط حرارتی و دیگر كمیت ها، آنها به ندرت از خود درباره اینكه آیا یك مخلوط واقعی با كمیت های در نظر گرفته شده با محاسبات طراحی مطابقت دارند یا خیر، سئوال می كنند. در واقع كمتر كسی به اینطور سازگاری ها توجه دارد.

سوم اینكه رویهمرفته، نیروی كار در تولید بتن كه شامل پیمانه كردن، مخلوط كردن، حمل و نقل، بتن ریزی، متراكم كردن، پرداخت و پروراندن بتن است، از نیروهای كار در دیگر زمینه ها از قبیل چوبكاری، نجاری، كارهای الكتریكی، لوله كشی یا حتی آجر چینی، تحصیلات و دوره های آموزش كمتری دارند.

منظورم این نیست كه همه بتن كارها بی كفایت هستند. هر قدم در تولید بتن می تواند در محصول نهایی تأ ثیر مستقیم بگذارد. بنابر این بسیاری از سازه های بتنی كامل نیستند و به همین خاطر مدت اندكی پس از تكمیل سازه احتیاج به تعمیر و باز سازی پیدا می كنند.

شاید استباه كوچكی در كار باشد. كیفیت كار نه تنها به شایستگی نیروی كار، بلكه به كیفیت و وقت در نظارت نیز بستگی دارد. وقتی جوان بودم، مهندس ناظری سراغ داشتم كه اغلب تمام وقت كار می كرد و با چشمان تیز بین كه داشت جلوی هرگونه شلختگی و ناهماهنگی در كار را می گرفت. چنین نظارتی گران بود. اما قیمت هایی كارفرما به قدری بود كه هزینه ها را پوشش دهد. رقابت شدید در پروژه های طراحی به همراه نسخ قیمت های مصوب، باعث كاهش قیمت ها شد و اولین قدم در صرفه جویی مالی، صرفه جویی در نظارت بود.

پروسه بی عیب ونقص

موضوع تمام گله و شكایت من این است كه دستیابی به یك بتن خوب باید یك پروسه بی عیب و نقص باشد. گاهی اوقات ایراد در كار دیده می شود، گاهی هم مخفی است و كسی از آن چیزی نمی داند تا اینكه اتفاقی بیافتد و تحقیقات پس از آن شروع شود.

در زمینه بتن های تقویت شده و پیش تنیده، معلوم كردن اینكه درون هر قطعه چطور است مشكل می باشد بخصوص پس از گذشت زمان، درساده ترین نوع یك بزرگراه یا یك پیاده رو، به ندرت ضخامت بتن كنترل می شود، یا اینكه اخیراً‌ روشهای الكترونیكی نوینی برای این كار در دست است. سیستم های قدیمی مغزه هی مخرب هستند.

باز بینی درجه تراكم و میزان كمبود بافت كندویی یا حفره های ریز هوا رایج نیستند، فقط بخاطر اینكه آسان نبوده و وقت گیر هستند. با اطمینان از اندازه صحیح میلگردها، می توان پی به وضعیت میلگردهای تقویتی برد. اما پس از آن هم الزاماً مطمئن نیستیم كه فولاد مناسب استفاده شده است یا خیر. موقعیتی را سراغ داشتم كه در آن كد گذاری فولاد بوسیله رنگ ها اشتباه شده بود و در نتیجه از شماره فولاد اشتباه استفاده شده بود.

بتن با تكنیك ضعیف

بتن یكی از آن مصالح عجیب و غریب است كه هم تكنیك بالای آن هست و هم تكنیك پائین آن، این مثل یك تضاد است چون بتن از ساده ترین مصالح است و یك فرد خیابانی هم بدون داشتن كمترین دانش فنی می تواند آن را درست كند. بتن مصالحی است كه انتظار می رود خصوصیات منحصر بفرد خود را داشته باشد. این یك پیشرفت است كه در زمان زندگی من اتفاق افتاده است و چنین پیشرفتی الزاماً نمی تواند نتیجه معكوس داشته باشد مثلاً با تغییر ماشین آلات كمتر از یك قرن پیش این ماشین ها هستند اما به اندازه وزنشان به قیمت طلا می ارزند. همه ساله صدها میلیون ماشین وارد بازار می شوند كه بصورت خارق العاده ای توسط ابزار الكترونیكی كنترل شده و با روباتهای كوچك و بزرگ اجرای كار می كنند.

البته ما هنوز در موقعیت مدرنی نیستیم كه سیستم فقط شامل یك انسان و یك سگ باشد. چرا سگ؟ چونكه به انسان اجازه دخالت در كار ماشین را ندهد. و چرا یك انسان؟ چون به سگ غذا دهد.

اجازه دهید تا تغییرات در بتن را با دقت شرح دهم. روزهایی را به یاد دارم كه بتن با قوطی های 1 فوتی پیمانه می شدند و این قوطی ها با شن یا قلوه سنگ یا سیمان پر می شدند. در واقع یك كیسه 5/42 كیلویی حدود 028/0 متر مكعب سیمان داشت. در یك كار كوچك، پیمانه كردن با یك بیل انجام می شد: كمی سیمان، كمی شن و كمی قلوه سنگ. اصل و مبدإ مخلوطهای 1:2:4 یا 3: 5/1 :1 همین روش است.

این مصالح احتیاج به شن تمیز وگرد، و قلوه سنگ های ریز كه از نزدیك ترین رودخانه تهیه می شوند، داشتند. در صورت امكان جدا سازی قلوه سنگ های بزرگ از كوچك بسیار خوب بود. آب نیز برای تولید مخلوطی كه تراكم را ساده كند اضافه می شد.

نكته قابل توجه این است كه این نسبت 5/0 آب – سیمان نسبت خوب و مناسبی بود و بطور قابل ملاحظه ای بتن خوبی از آب در می آمد. بعضی قطعات مانند دیوارها، كف ها وحتی تیرهای پل ها تا امروز باقی مانده اند.

به نسبت آب – سیمان (w/c ) اشاره كردم. این موضوع در دهه دوم قرن بیستم توسط آبراند در ایلات متحده و فرت در فرانسه گسترش یافت، اما این نسبت یك پارامتر كار بردی نبود. در واقع به نظر من امروز نسبت w/c نمی تواند یك پارامتر ابتدایی به شمار آید. این حرفها شاید من را مورد لعنت و استهزاء همه قرار دهد ولی در قسمتهای بعدی دلایلم را ارائه خواهم داد.

تمام اینها در باره سیمان با تكنیك پایین بود. با اینكه امروزه بتن را بصورت فله پیمانه نمی كنیم اما برای مقاصد زیادی از این طریق بتن رضایت بخش تولید می شود. من این بتن را بتن با تكنیك پایین نام گذاری كرده ام.

بتن با تكنیك بالا

حال از بتن با تكنیك بالا انتظار می رود تا ویژیگیهای مخصوص لازم برای كاربردهای مختلف را داشته باشد. این ویژگی ها عبارتند از: حداقل مقاومت منشاری در بتن با سن كم، ضریب انبساط حرارتی ویژه نرخ پایین تولید حرارت ( مربوط به هیدراسیون سیمان كه دمای كنترل شده ایجاد می كند). ضریب ارتجاعی خاص،‌ ویژگیهای خزش خاص یا بزرگی انقباص محدود تحت شرایط آزمایشگاهی. سه ویژگی مهم اخیر مربوط به بتن پیش تنیده هستند. لیست فوق را می توان برای ضریب خاصی چون یخ زدن و ذوب شدن و همچنین برای مقاومت در برابر حمله عوامل خارجی تعمیم داد.

تمام فاكتورهای فوق قابل دسترس هستند چرا كه درسالهای میانی قرن بیستم كارهای علمی زیادی صورت گرفت كه بیشتر آنها در ایالات متحده انجام شدند و این آزمایش ها زمینه درك بهتری از ویژگی های فیزیكی و شیمیایی سیمان پر تلند وبتنی كه از این سیمان در آن استفاده شده است را دارند. در نتیجه، ما قادر بودیم ویژگی هایی برای سیمان پر تلند وضع كنیم. بعداً درباره الزامات لازم برای شن و ماسه صحبت خواهم كرد.

ویژگی های دقیق سیمان

اینجا به یك مشكل پایه ای برخورد می كنیم می دانیم كه سیمان پر تلند مورد نیاز ما باید

C3S ،C2S وC3A و مرغوبیت داشته باشد، اما ما می توانیم چنین سیمانی بخریم ! یا بهتر بگویم وقتی سیمان می خریم می دانیم چه چیزی خریده ایم؟ پاسخ منفی است، و این اولین تضاد بین انتظارات از سیمان با تكنیك بالا و واقعیت است.

شاید بعضی از خوانندگان از ادعای بالا تعجب كرده و با خود بگویند كه سیمان پر تلند دسته بندی ASTM از 1 تا 4 دارد و همچنیم یك دسته بندی اروپایی دوازده نوع سیمان پرتلند دارد.

البته این درست است اما دسته بندی های استاندارد بیش از این گسترده هستند به عنوان مثال الذامات تركیبات ASTMC-SO-O4 عبارتند از: Sio2 ،Al2o3،Fe2o3وMgo ، كه این تركیب هم در سیمان درجه 1 و هم در سیمان درجه III رعایت می شود. و همچنین دو سیمان

1- انجمن آزمایش و مصالح امریكا – مترجمه

درجه III می تواند تفاوت های فاحشی با هم داشته باشد. علاوه بر این یك سیمان درجه 1 خاص شاید C3S بیشتر از یك سیمان درجه III داشته باشد. نباید تعجب كرد وقتی كه دو بتن از یك سیمان درجه III ساخته شده باشند و در آخر با هم تفاوت زیادی پیدا كنند.( سیمان درجه III اغلب در صنعت بتن پیش ساخته استفاده می شود).

ادعای من می تواند با اشاره به اینكه می توانیم ویژگی های سیمانی كه خریداری می كنیم. را سفارش سیمان با ویژگی های جواب داده شود. اول از همه اینكه معلوم كردن نوع سیمان به منزله سرهای وزنی و بزرگراههای عظیم محقق شود. در واقع سیمان مثل سیمان ASTM e183-o2 ، به گفته مؤسسه استاندارد و نمونه برداری سیمان آبی، هرگز به خوبی فروش نرفته است

دوم اینكه وقتی از تولید كننده سیمان درباره لیست تأیید شده ای از خصوصیات سیمان مورد معامله، سئوال می كنیم، این گواهی به هیچ عنوان با سیمانی كه به سایت یا پروژه ها آورده می شود، مطابقت ندارد. علاوه بر این اصلاً معلوم نیست كه سیمان در چه روزی تولید شده و به كدام سیلو متعلق است. در كل چیزی جز یك نظر كلی در باره ویژگی های سیمان مورد نظر نخواهیم داشت.

تمام موارد ذكر شده در فوق انتقاد از روش های موجود تولید وتأمین سیمان پر تلند نیست، بلكه بازتاب حقیقی است كه می گوید سیمان یك مصالح ارزان قیمت است و هرگونه دقت در تولید بهتر آن به گرانی محصول منجر خواهد شد. علاوه براین، سیمان تولید شده در یك كارخانه شدیداً تحت تأیید مواد خام اولیه و حتی سوختی است كه در كوره استفاده شده است. سوخت همانقدر مهم است كه سولفات دركلینكر سیمان، چون قابلیت حل سولفاتها، سازگاری سیمان با روان كننده ها را تحت تأثیر قرار می دهد.

مشكلات مربوط به سیمان

تاكنون من در مورد محدودیت ویژگی های دقیق سیمان پر تلندی كه به شخص تحمیل می شود تا مخلوط بتن خود را تهیه كند،‌ صحبت كرده ام. امروزه، سیمان پر تلند كمتر به عنوانیك ملات استفاده می شود بلكه این سیمان از اجزای لازمه ملات است. دلایل زیادی دارم، از جمله: اول اینكه،‌ با استفاده از ملات های افزودنی كه از مصالح سیمانی هستند،‌ ویژگی های مصالح سیمانی تركیب شده بسیار با هم متفاوت خواهند بود. ما قادریم تا نرخ پیشرفت گرمای هیدراسیون و افزایش دمای بتن را پایین بیاوریم و در نتیجه را در برابر بعضی حملات شمیایی كاهش دهیم.

دوم اینكه،‌ بسیاری از مصالح سیمانی افزودنی یا طبیعی هستند یا در پروسه تولید دیگر مصالح بدست می آیند ( مانند روبارة‌ آهن گدازی، كه در تولید آهن حاصل می شود) و یا از محصولات هرز هستند ( مانند زمه خاكستر كه در سوختن زغال سنگ در نیرو گاه بدست می آید). بنابراین این مصالح در طبیعت وجود دارند و لازم نیست كه حتماً تولید شوند، و مقادیر زیادی از انرژی را اتلاف كنند. این صرفه جویی در انرژی است كه درنهایت منجر به سود اقتصادی می شود. از طرفی مصرف نرمه خاكستر مشكلات زیست محیطی بوجود می آورد.

سوم اینكه، شاید اینطور تلقی شود كه این مصالح دور ریختنی باید ارزانتر از سیمان تولید شده باشند، اما اغلب اینطور نیست.

نرمه خاكستر

نرمه خاكستر شاید شایع ترین ملاتی باشد كه به سیمان پرتلند اضافه می شود. از لفظ اضافه شدن استفاده می كنم چون باید نسبت مشخصی از سیمان پرتلند را در ملات استفاده كنیم، زیرا عمل هیدرو لیك نرمه خاكستر از وانش با هیدرو كسید كلسیم تولید شده در هیدراسیون سیمان پر تلند، نشأت می گیرد.

پیش كسوت استفاده از نرمه خاكستر V.M.Maihotra در كانادا است. او از روشی استفاده می كند كه درآن 60 درصد ملات، نرمه خاكستر است. بنابر این روش است كه نرمه خاكستر از عناصر اصلی ملات است.

در نیرو گا ههای تولید انرژی با سوخت زغال سنگ، نرمه خاكستر بصورت ذرات منتشر شوند. الكترو ستاتیكی وجود دارد. درصنعت شیشه سازی بصورت عمده بعنوان تركیبات سیلیسی استفاده می شود و همانطور كه در بالا گفته شد با هیدرو كسید كلسیم واكنش می دهد. به عبارت دیگر، نرمه خاكستر یك پوزولان است. اهمیت دیگر نرمه خاكستر، عمل فیزیكی آن در مخلوط بتن است. خرده های نرمه خاكستر عمدتاً كروی بوده و قطری بین 1 تا 100 میكرو متر دارند. آنهایی كه قطر خاكستر آتش فشانی كه افزودن آن به سیمان پر تلند باعث بهبود خواص بتن و ملات و افزایش مقاومت آنها در برابر تهاجم شیمیایی می شود – مترجم

كمتر 45 میكرو متر دارند، بهتر هستند. خرده های ریزتر كار بسته بندی را راحت تر می كنند. آنها همچنین جمع شدن دانه های سیمان پر تلند دریك جا را كاهش می دهند، بنابراین آب هم در داخل سیمان گیر نمی كند. در نتیجه، نرمه خاكستر به عنوان یك نوع تقلیل دهنده آب عمل می كند.

اینها فواید فنی استفاده از نرمه خاكستر در بتن بودند. نرمه خاكستر همچنین فواید زیست محیطی نیز دارد. اگر از آن دربتن استفاده نشود، پس باید دور ریخته شود و سپس از آن در تولید سیمان پر تلند استفاده خواهد شد كه انرژی زیادی را تلف و گاز دی اكسید كربن فراوانی را منتشر خواهد ساخت.

از منظر اقتصادی صحبت های قلبی شاید ما را متوقع كند تا نرمه خاكستر بصورت مجانی عرضه شود. در حقیقت، زمانیكه یك مهندس جوان بودم، اینطور بود. تنها كاری كه باید می كردید این بود كه یك كامیون می فرستادید تا نیرو گاه مجانی آن را برا یتان پر می كرد. امروزه هر تن خاكستر نرم شاید گرانتر از سیمان پر تلناد تمام شود،‌ البته منظورم خاكستر نرم خوب است.

خوب به این معنی كه دانه های آن كاملاً‌ كروی و نسبتاً كوچك باشند،‌ كربن موجود درآن بطور قابل قبولی كم باشد و اینكه ویژگی های آن روز به روز تغییر نكند. برای دستیابی به این فاكتورها نیروگاه باید تمام مواد را از یك منبع تهیه كند و دما را بالا و ثابت نگه داردو برای این منظور نیز،‌ نیروگاه باید خود به یك شبكه انرژی قوی متصل باشد.

انتشار دمای بالا، نتیجه انتشار گازهای NOx است. به همین دلیل، در ده سال اخیر، قوانین سلامتی در هلند و چند كشور دیگر نیرو گاهها را مجبور كرده اند تا انتشار دمای بالا را با افزایش مقدار كربن درنرمه خاكستر و كاهش دانه های گرد، كمتر كنند . آینده چطور خواهد شد نمی دانم!

در این خلال، برای نرمه خاكستر با كیفیت پول خوبی می دهند. بتنی كه از این نرمه خاكستر داشته باشد. انقباص كمتری دارد، نفوذ پذیری كمتری دارد، پس مقاومت بهتری دارد، نرخ نفوذ دما در آن كمتر است بهتر پمپاژ می شود و پرداخت نهایی خوبی دارد. پس از دو یا سه ساعت نرمه خاكستر ، رنگ بتن را تیره تر می كند. تأ ثیرات نرمه خاكستر بر انقباض و گسترش مقاومت شدیداً به نوع بتن پیش ساخته/ پیش تنیده بستگی دارد.

جنبه دیگری از استفاده نرمه خاكستر در بتن وجود دارد. در این كار نرمه خاكستر باید خوب و ( نگاه) با آب پرورانده شود. این كار در پرسنه ایجاد نظم و انضباط می كند. به نظر من پروراندن بتن با آب در تمام انواع بتن مهم است و استفاده از نرمه خاكستر بسیار مفید است. پیمانكاری كه سر یك كار از نرمه خاكستر استفاده می كند در تمام كارهای بعد شن از نرمه خاكستر استفاده كرده و بتن را خوب با آب می پروراند.

نرمه خاكستر در كشورهای زیادی استفاده می شود. من اهمیت نرمه خاكستر را در مخلوطی كه در این مقاله درباره آن صحبت خواهیم كرد، می دانم نرمه خاكستر و گرانول روباره های آهن گدازی برای تولید بتن تحت فشار 28 روزه بالغ بر 110 مگاپاسكال استفاده می شوند.

مخلوط های سه تایی

ملات های شامل سه یا بیش از سه عنصر سیمانی روز به روز رایج تر می شوند. در این مقاله، صحبتم را به استفاده از دوده سیلیسی به همراه نرمه خاكستر و سیمان پر تلند محدود خواهم كرد.

قابل توجه است كه دوده سیلیسی هم یك محصول دور ریختنی است. این محصول، ذرات منتشر شده حین تولید سیلیكون و فرو سیلیكون از سنگ كوارتر و زغال سنگ با درجه خلوص بالا در یك كوره الكتریكی است. دوده سیلیسی به آب زیادی احتیاج دارد. در واقع عموماً وجود دوده سیلیسی در مخلوط بتن احتیاج به روان سازها را در پی خواهد داشت. این كارها گران تمام می شوند، اما یك مخلوط سه تایی با یك روان ساز چیزی است كه تولید بتن با كار آیی بالا را امكان پذیر می كند. این یك بتن با تكنیك بالا است و این چیزی است كه من در آینده می بینیم.

بتن با تكنیك بالا تنها احتیاج به مقاومت زیادی دارد، بلكه برای رسیدن به یك مقاومت خیلی زیاد، نظارت با تكنیك بالا لازم است. این امر در یك كارخانه بتن پیش ساخته خیلی آسان تر از یك پروژه ساخت و ساز است. قطعات پل با مقاومت 110 مگاپاسكال یا حتی 120 مگاپاسكال در فرانسه و ایالات متحده به راحتی ساخته می شوند.

چنین بتنی با مقاومت بالا و نسبت آب – سیمان پایین، باید در اولین ساخت با دقت با آب پرورانده شود، وگرنه در داخل بتن ترك های خطرناكی بر اثر انقباض خود به خود به وجود خواهد آمد. باز هم این كار در یك كارخانه بتن پیش ساخته ممكن می شود.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” اختلاط بتن از انتخاب مصالح اولیه تا سازه نهایی ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – اختلاط بتن از انتخاب مصالح اولیه تا سازه نهایی – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
مصالح اولیه;مخلوط های سه تایی;نرمه خاكستر;ویژگی های دقیق سیمان

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *