ارزش تشخیصی سونوگرافی در تعیین اسكار كلیوی در كودكان 55 صفحه + doc

ارزش تشخیصی سونوگرافی در تعیین اسكار كلیوی در كودكان در 55 صفحه word قابل ویرایش با فرمت doc

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 55

حجم فایل: 569 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

ارزش تشخیصی سونوگرافی در تعیین اسكار كلیوی در كودكان در 55 صفحه word قابل ویرایش با فرمت doc

فهرست مطالب

فصل اول

كلیات

پیشگفتار

اسكار كلیه

ارزیابی اسكار كلیه

درجه‌بندی اسكار كلیه

روشهای ارزیابی اسكار كلیه

IVP

اسكن DMSA

سونوگرافی

فصل دوم

اهداف و فرضیات

فصل سوم

روش مطالعه

فصل چهارم

نتایج

سن

جنس

بررسی گزارش‌های سونوگرافی در مقایسه با گزارش‌های اسكن DMSA

فصل پنجم

بحث

نتیجه و پیشنهاد

منابع

چكیده:

عفونتهای ادراری یكی از شایعترین عفونتهای دوران كودكی می‌باشد شایعترین عارضه طولانی مدت پیلونفریت حاد ایجاد اسكار كلیوی است (بخصوص در نوزادان كودكان) كه ممكن است عملكرد كلیوی را مختل كرده و منجر به عوارضی چون هایپرتانسیون، نارسایی كلیه و كاهش رشد بدن شود بنابراین تشخیص اسكار از اهمیت زیادی برخوردار است برای تشخیص اسكار از روشهای مختلف تصویربرداری از جمله اسكن DMSA IVP و سونوگرافی استفاده می‌شود. دقیقترین و حساسترین روش اسكن DMSA می‌باشد ولی از آنجا كه سونوگرافی بدون ضرر، در دسترس و ارزان قیمت است می‌تواند بعنوان روشی جایگزین بكار رود. در این پایان نامه كه بطریق كارآزمایی بالینی انجام شده است مقایسه‌ای بین روش سونوگرافی كلیه و اسكن DMSA در تشخیص اسكار كلیوی در كودكان انجام گردیده است. 31 بیمار در فاصله زمانی 6 ماه مورد بررسی قرار گرفتند و در تمام بیماران حداقل 3 ماه پس از UTI بررسی صورت گرفت و فاصله انجام اسكن DMSA و سونوگرافی حداكثر دو روز بوده است. كلاً 62 كلیه مورد مطالعه قرار گرفت و تمام سونوگرافیها بدون اطلاع از نتیجه اسكن DMSA و توسط یك رادیولوژیست و با دو نوع پروب فركانس 3.5 MHz و 5-7.5MHz و با دستگاه سونوگرافی انجام گرفت.

20 بیمار مونث (65%) و 11 بیمار مذكر (35%) بوده‌اند. سن بیماران بین یك ماه تا 5 سال بود. در نتیجه اسكن 22 كلیه اسكار كلیوی گزارش شد كه 13 كلیه حاوی اسكارهای متعدد و 9 كلیه حاوی اسكار منفرد بودند در نتیجه سونوگرافی 12 مورد از این موارد مثبت اسكن هم اسكار گزارش شد. گزارش اسكار سونوگرافی بر اساس وجود 5 كرایتریا بود 1- نزدیكی اكوی سینوس به كورتكس 2- خوب دیده نشدن پیرامیدها 3- نامنظمی حدود 4- خوب دیده نشدن اكوی كپسول كلیه 5- اتساع كالیسی تمام مواردی كه در اسكن اسكار داشته و در سونوگرافی بدون اسكار بودن حاوی اسكار منفرد بودند. با توجه به نتایج بدست آمده سونوگرافی در این مطالعه از حساسیت (%89) sensitivity و ویژگی (%86) specifiy و دقت (%83)accuracy برخوردار بوده است میزان (%89)ppv و NPV در حدود (%54) گزارش گردیده است كه می‌توان با توجه به ضریب توافق %61 سونوگرافی اسكن DMSA در تشخیص اسكار كلیوی سونوگرافی را بعنوان یك روش تشخیصی مفید جایگزین اسكن DMSA نمود.

كلیات

پیشگفتار

در طی دهه گذشته اطلاعات سودمندی درباره UTI در اطفال به دست آمده است. عفونت دستگاه ادراری از عفونتهای شایع دوران كودكی است كه علاوه بر مشكلات و نگرانیهای مربوط به علائم حاد بیماری عوارض دراز مدت آن مثل هیپرتانسیون و نارسایی مزمن كلیه از اهمیت بسزایی برخوردار است. بیشتر موارد uncomplicated UTI به وسیله خانواده بزرگی از باسیل‌های هواری گرم منفی كه به عنوان آتتروباكتریاسه شناخته می‌شوند و ایجاد می‌شود این خانواده شامل Morganella، Serratia، Enterobacter، Citrobacter، Proteus، Providencia، Esherichia، Klebsiella و گونه‌های سالمونلا می‌باشد. از تمام اینها Eoli بیشترین ارگانیسم جدا شده و مسئول تقریباً 80 درصد موارد UTI می‌باشد. شایعترین ارگانیسم گرم مثبت در UTI، (staphylocoecus) استافیلوكوكوس و اتتروكوكوس (Enterococcus) می‌باشد. (1) علائم بالینی و یافته‌های كلاسیك UTI اغلب در كودكان با سن بالاتر تظاهر می‌كند ولی در كودكان كم سن و سال علائمی نظیر تب، بی‌قراری، كاهش اشتها، وزن نگرفتن، استفراغ و اسهال ممكن است تنها علائم UTI باشد (4 و 1) در كودكان بزرگتر تكرر ادرار، سوزش ادرار، احساس فوریت در ادرار كردن، شب ادراری علائم شایعی هستند.

به طور كلی UTI در كودكان ممكن است علامتدار و یا بی علامت باشد آنهایكه علامت دارند ممكن است به مثانه محدود شده باشند (سیستیت) و یا ممكن است سیستم‌های جمع كننده بالاتر را درگیر كنند (اورتریت یا پلئیت) و یا بداخل پارانشیم كلیه گسترش پیدا كنند (پیلونفریت) پیلونفریت حاد شدیدترین نوع UTI است كه نه تنها احتمال ایجاد عارضه را افزایش می‌دهد بلكه در بسیاری موارد ایجاد آسیبهای غیرقابل برگشت می‌كند. (4)

در كودكان با سن بالاتر، پیلونفریت حاد با تب یا تندرسن پهلوها كه همراه پیوری و كشت مثبت ادراری است تظاهر می‌كند. در اغلب موارد در بررسی‌های آزمایشگاهی افزایش WBC سرم به همراه افزایش ESR و CRP مشاهده می‌شود (1) در ابتدای قرن بیستم میزان Mortality ناشی از پیلونفریت حاد در شیرخواران و نوزادان 20% بود كه امروزه با پیشرفت راههای تشخیص سریع و درمانهای آنتی بیوتیكی به صفر رسیده است. (Vesicoureteric Reflux) VUR مهمترین زمینه‌ برای ایجاد پیلونفریت در دوران كودكی محسوب می شود كه انسیداسن یك در 250 دارد. (1) احتمال ابتلا به پیلونفریت حاد و بدنبال آن اسكار كلیوی به شدت VUR بستگی دارد. شدیدترین عارضه طولانی مدت UTI در دوران كودكی اسكار كلیوی است در پاره‌ای از مطالعات ریفلاكس نفروپاتی سلول 15-10% موارد نارسایی مزمن كلیه بوده است. (2) در بررسی انجام شده در سال 1994 در آمریكا پیلونفریت و ریفلاكس VUR حدود 3/8% كل علل نارسایی مزمن كلیه را شامل می‌شده است (4 و2). هیپرتاسیون نیز از عوارض دراز مدت ناشی از پیلونفریت می‌باشد اسكار پیلونفریتی شایعترین بیماری پارانشیسمی یكطرفه كلیه بوده و یكی از علل شایع هایپرتانسیون در اطفال و نوجوانان می‌باشد. ریسك هایپرتانسیون در بیماران با اسكار كلیوی متفاوت بوده و آمارها بین 13%-6% می‌باشد. بررسی‌های تجربی همراه با مشاهدات كلینیكی به روشنی ثابت كرد كه عفونت نقش عمده‌ای در ایجاد اسكار كلیوی غیرقابل برگشت دارد. (4)

نوزادان و كودكان بعد از ابتلا به پیلونفریت شدیداً در خطر ایجاد اسكارهای كلیوی قرار می‌گیرند. از آنجا كه وجود اسكار در كلیه بیماران مبتلا به UTI، یكی از یافته‌های مهم در پی‌گیری بیمار از نظر انجام VCUG یا دیگر روشهای بررسی است(1) لذا تشخیص اسكار از اهمیت زیادی برخوردار است.

روشهای مختلفی جهت تشخیص اسكار كلیه وجود دارد كه هر كدام مزایا و معایبی دارند كه به تفصیل گفته خواهد شد. اینكه در تشخیص اسكار از كدام روش استفاده كنیم لازم است به مزایا و معایب هر كدام از روشها توجه كنیم و با توجه به شرایط بهترین روش را انتخاب نماییم. (2)

اسكار كلیه

پاتوژتر: مطالعات تجربی انجام گرفته نشان داده‌اند كه پاسخ التهابی حاد كه باعث از بین بردن باكتری می‌شود باعث آسیب به بافت كلیوی و در نتیجه اسكار كلیوی می‌شود. شروع روند از موقع جایگیری باكتری در پارانشیم كلیه شروع می‌شود (در واقع از زمانی كه پاسخهای ایمنی و التهابی برانگیخته می‌شوند). پاسخ التهابی به دنبال جایگیری باكتری زنده اتفاق می‌افتد. به همین دلیل باكتری كشته شده نمی‌تواند سبب اسكار كلیوی شود و به نظر می‌رسد كه پاسخ التهابی حاد تاثیر بیشتری در پیشرفت به سمت آسیب دائم كلیه دارد. التهاب، آنزیمهای توكسیك نظیر لیزوزیم را به درون گرانولوسیت‌ها و داخل توبولهای كلیه آزاد می‌كند و بدنبال آن سوپراكسید آزاد می‌شود.

در نظریه دیگری كه توسط آقایان هیل و كلارك مطرح شد، گفته شده كه در عفونت حاد كلیه، انقباض عروق و انسداد آرتریولها و مویرگها در اثر گرانولوسیتها منجر به اسكیمی بافت كلیه می‌شود. ایسكمی باعث تغییراتی در عملكرد سلولهای توبولار می‌شود و این تغییرات منجر به آزادسازی سوپراكسید موجود درون سلولی می‌شود. طی خونرسانی مجدد به بافت ایسكمیك، سوپراكسید مقداری اكسیژن رادیكال می‌سازد كه نه تنها بر روی باكتریها اثر كشندگی دارد. بلكه بر روی سلولهای احاطه كننده توبولها هم اثر كشندگی دارد. مرگ سلولهای توبولار باعث راهیابی محصولات التهابی به داخل فضای بین بافتی و سپس سبب آسیبهای فراوانی می‌شود. بنابراین آسیب بین بافتی ناشی از سوپراكسید حاصل از آنزیمهای توكسیك و ایسكمی است كه نهایتاً به سمت اسكار كلیوی غیرقابل برگشت پیشرفت می‌كند. (1)

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” ارزش تشخیصی سونوگرافی در تعیین اسكار كلیوی در كودكان ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – ارزش تشخیصی سونوگرافی در تعیین اسكار كلیوی در كودكان – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
بررسی ارزش تشخیصی سونوگرافی در تعیین اسكار كلیوی در كودكان; ارزش تشخیصی سونوگرافی در تعیین اسكار كلیوی در كودكان; ارزش تشخیصی سونوگرافی در تعیین اسكار كلیوی در كودكان;سونوگرافی;اسكن DMSA;اسكار كلیوی;پیلونفریت; ارزش تشخیصی سونوگرافی; تعیین اسكار كلیوی در كودكان

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *