انواع ساختمان 80 صفحه + doc

با توجه به اینكه به معنای كلی به هر چیزی كه ساخته می‌شود می‌توان ساختمان گفت ولی در اینجا منظور ما از ساختمان بناهای ساخته شده با مصالح بنایی (آهن، سیمان، گچ، آجر و غیره) می‌باشد اصولا ساختمان را از لحاظ مصالح مصرفی و نوع كاربرد آن می‌توان به دو دسته تقسیم نمود الف انواع ساختمان از لحاظ مصالح مصرفی 1 ساختمانهای بتنی

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 80

حجم فایل: 111 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

انواع ساختمان

با توجه به اینكه به معنای كلی به هر چیزی كه ساخته می‌شود می‌توان ساختمان گفت ولی در اینجا منظور ما از ساختمان بناهای ساخته شده با مصالح بنایی (آهن، سیمان، گچ، آجر و غیره) می‌باشد. اصولا ساختمان را از لحاظ مصالح مصرفی و نوع كاربرد آن می‌توان به دو دسته تقسیم نمود.

الف : انواع ساختمان از لحاظ مصالح مصرفی

1- ساختمانهای بتنی :

ساختمان بتنی ساختمانی است كه برای اسكلت اصلی آن از بتن آرمه (سیمان، شن، ماسه و فولاد بصورت میلگرد ساده و یا آجدار) استفاده شده باشد. در ساختمانهای بتنی سقفها به وسیله تاوه (دال)‌های بتنی پوشیده می‌شود و یا از سقفهای تیرچه و بلوك و یا سایر سقفهای پیش ساخته استفاده می‌گردد و برای دیوارهای جدا كننده (پارتیشن‌ها) ممكن است از انواع آجر مانند سفال تیغه‌ای، آجر ماشینی سوراخ دار، آجر معمولی كور‌ه‌ای و یا تیغچه گچی و یا چوب استفاده شده و ممكن است از دیوار بتون آرمه هم استفاده می‌شود. در هر حال در این نوع ساختمانها شاه تیرها و ستونها از بتون آرمه (بتون سطح) ساخته می‌شود.

2- ساختمانهای فلزی

در این نوع ساختمانها برای ساختن ستونها و پلها از پروفیلهای فولادی استفاده می‌شود. در ایران معمولا ستونها را از تیرها آهنهای I دوبل و یا بال و پهن‌های تكی (آهنهای هاش) استفاده می‌نماید و همچنین برای اتصلات از نبشی- تسمه و برای زیر ستونها از صفحه فولادی استفاده می‌شود و معمولا دو قطعه را بوسیله جوش به همدیگر متصل می‌نمایند. سقف این نوع ساختمانها ممكن است تیر آهن و طاق ضربی باشد و یا از انواع سقفهای دیگر از قبیل تیرچه بلوك و غیره استفاده گردد. برای پارتیشن‌ها می‌توان مانند ساختمانهای بتونی از انواع آجر و یا قطعات گچی و یا چوب یا سفالهای تیغه‌ای استفاده نمود. در هر حال جدا كننده‌ها می‌باید از مصالح سبك انتخاب شوند. د بعضی از ممالك بر خلاف مملكت‌ ما برای اتصال قطعات از جوش استفاده نكرده بلكه بیشتر از پرج و پیچ و مهره استفاده می‌نمایند و برای ستونها نیز می‌توان به تیر آهن از نبشی و یا ناودانی استفاده نمود.

3- ساختمانهای آجری :

در ساختمانهای كوچك كه از چهار طبقه تجاوز نمی‌نمایند می‌توان از این نوع ساختمان استفاده نمود. اسكلت اصلی این نوع ساختمانها آجری بود و برای ساختن سقف‌ها در ایران معمولاً از پروفیلهای فولادی I (تیر آهن I) و آجر بصورت طاق ضربی استفاده می‌گردد و یا از سقف تیرچه و بلوك استفاده می‌شود.

در این نوع ساختمانها برای مقابله با نیروهای جانبی مانند زلزله باید حتما از شناژهای روی كرسی چینی و زیر سقفها استفاده شود. در ساختمانها آجری معملا دیوارهای حمال در طبقات مختلف روی هم قرار می‌گیرند و اغلب پارتیشنها نیز همین دیوارهای حمال می‌باشند. حداقل عرض دیوارهای حمال نباید از 35 سانتیمتر كمتر باشد.

4- ساختمانهای خشتی و گلی :

این نوع ساختمانها در شهرها بعلت گرانی زمین كمتر ساخته می‌شود و بیشتر در روستاهای دور كه دسترسی به مصالح ساختمانی مشكل تر است مود استفاده قرار می‌گیرد.

اسكلت اصلی این نوع ساختمانها از خشت خام و گل می‌باشد و تعداد طبقات آن از یك طبقه تجاوز نمی‌كند و در مقابل نیروهای جانبی مخصوصاً در مملكت ما كه از مناطق زلزله خیز دنیا می‌باشد جدا جلوگیری بعمل آید. بجز انواع فوق ساختمانهای دیگری نیز وجود دارد مانند ساختمانهای سنگی كه بیشتر در مناطق كوهستانی مورد استفاده قرار می‌گیرد ممكن است ساختمانی مركب از دو یا چند نوع از انواع فوق ساخته شود مانند ساختمانهای فلزی و بتونی و یا فلزی و آجری و غیره.

ماشین آلات مخلوط كردن بتون

مخلوط كنها یا میكسرها در انواع متفاوتی موجودند كه نمونه‌های آن عبارتند از :

میكسر تریلی – میكسر ساكن یا كارخانه مركزی تهیه بتون و میكسر ترانزیت. روش درجه بندی كه برای میكسرهای بتون به كار می‌رود بر اساس استفاده از یك علامت (سمبل) شامل یك حرف لاتین و یك شماره است. حرف لاتین نشانگر نوع میكسر است كه معمولاً از حرف S برای كارهای ساختمانی و ازE برای كارهای روكش سطح راهها و همچنین از شماره كه حجم بتون مرطوب را بر حسب فونت مكعب بیان می‌نمایند استفاده می‌شود مثلا 15S كه در كارهای ساختمانی با حجم 15 فوت مكعب به كار می‌رود.

مخلوط كردن بتون با میكسرهای ثابت : این نوع مخلوط كردن یا در محل .كارگاه ساختمانی و یا در یك كارخانه مركزی بتون به نام ایستگاه مركزی بتون یا بچینگ پلنت به عنوان یكبار مخلوط كن به مدت 1 الی 3 دقیقه (بسته به ظرفیت دستگاه) انجام می‌گیرد.

پمپ بتون :

اولین بارن تلمبه در حمل بتون به داخل تونل استفاده شد ولی امروزه این وسیله به طور وسیعی درساختمانهای بتنی به كار می‌رود. تلمبه معمولا بر روی شاسی كامیون سوار شده و به كمك مكانیسمهای خاص لوله بتون را كه از جنس فلزی یا انعطاف پذیر است كه می‌تواند در ارتفاعات مختلف و در زاویه‌های مورد نظر تغییر مكان دهد.

بتونیر :

بتونیر یكی از ماشین آلات ساختن بتون است كه دارای جام استوانه‌ای شكل و پره‌هایی برای اختلاط مصالح و تخلیه بتون است.

اتوبتونیر :

به این ماشین ممكن است اتومیكسر نیز گفته شود و سیستم كار این ماشین بصورت خود كشش (موتور سر خود) است و دارای ظرفیت جام بزرگتری از بتونیر است و اصول كار آن مانند بتونیر است و در ساختن بتونها كاربرد دارد.

شاتكریت :

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” انواع ساختمان ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – انواع ساختمان – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
انواع ساختمان;ساختمانهای بتنی;تاریخچه مصرف فولاد در بتون ;علل مصرف فولاد در بتون ;انواع فولادهای مصرفی در بتون ;فرمهای رایج كاربرد میلگرد در بتون ;حفاظت و انبار كردن میلگردهای فلزی ;حداكثر قطر زنگ زدگی میلگردها ;استاندارد خم قلاب انتهای میلگرد ;مشخصات میلگردهای فولادی;فونداسیون ;انواع شالوده ها ;میلگرد گذاری ساده شالوده ها

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *