بار الكتریكی 22 صفحه + doc

بار الكتریكی در 22 صفحه word قابل ویرایش با فرمت doc

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 22

حجم فایل: 13 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

بار الكتریكی در 22 صفحه word قابل ویرایش با فرمت doc

سرفصل های اصلی:

«بار الكتریكی»

«جریان الكتریكی»

«انسان و حركت»

«هماهنگی و ارتباط»

«بار الكتریكی»

1- سارا دوست دارد هنگام درس خواندن و فكر كردن قدم بزند. برحسب اتفاق روزی در حالی كه مشغول فكر كردن درباره‌ی مساله ای بود و بر روی فرش اتاق خانه قدم می زد، جورابی به پا داشت كه از الیاف مصنوعی بافته شده بود. در هنگام قدم زدن ناگهان دستش به دستگیره در برخورد كرد و احساس برق گرفتگی نمود. آیا می‌توانید علت اتفاقی را كه برای سارا روی داده بیان كنید.

2- از بین شكل های زیر، نیروهای بین میله های باردار، در كدام شكل ها اشتباه است؟ چرا؟

3- هنگام باردار شدن یك اتم فقط تعداد الكترون ها كم یا زیاد می شود و تعداد پروتون ها و نوترون ها تغییری نمی كند. برای هر یك از این دو مورد بنویسید كه چرا تعداد آنها هنگام باردار شدن اتم، كم و زیاد نمی شود؟

الف) نوترون ها:

ب) پروتون ها:

4- سروش در گزارش درمورد كار با برق نما نوشته است: «اگر جسم بارداری را به كلاهك برق نمای بدون باری نزدیك كنیم، اگر بار جسم مثبت باشد ورقه ها از یك دیگر دور می شوند و اگر بار جسم منفی باشد ورقه ها به هم نزدیك می شوند.»

پویا معتقد است این گزارش اشتباه است. شما برای نظر پویا دلیل بیاورید.

5- اگر دو جسم خنثی را به هم مالش دهیم و یك جسم بار الكتریكی مثبت پیدا كند، جسم دیگر……………

الف) به همان اندازه بار مثبت می گیرد.

ب) به همان اندازه بار منفی می گیرد.

ج) با توجه به مقدار جرم جسم، بار منفی می گیرد.

د) دارای خاصیت مغناطیسی می شود.

6- كارگران اداره‌ی برق وقتیدر بالای تیر چراغ برق، سیم های برق را تعمیر می‌كنند، دستكش هایی به دست می كنند كه از جنس پارچه های ضخیم است. علت استفاده از این دستكش ها چیست؟

7- منوچهر یك میله‌ی مسی را در دست گرفته و می خواهد با مالش به یك تكه پارچه‌ی پشمی آن را باردار نماید. آیا او می تواند این كار را انجام دهد؟ برای پاسخ خود دلیل بیاورید.

8- یك كره‌ی فلزی خنثی مطابق شكل روی پایه‌ی عایقی قرار گرفته است. اگر یك میله‌ی باردار مثبت به این كره نزدیك كنیم، وضعیت بارهای مثبت و بارهای منفی در كره‌ی فلزی به چه صورت در خواهد آمد؟ روی شكل نشان دهید. آیا این دو بار با هم تفاوت دارد؟

9- برق نما یا الكتروسكوپ وسیله ای است كه توسط آن آزمایشهای ساده ای در مورد الكتریسیته می توان انجام داد. معمولاً تیغه های پایین در برق نماها به شكل لولا ساخته می شوند تا به راحتی بتوانند حركت كنند. علت این حالت لولایی را بنویسید.

10- با توجه شكل های زیر كه دو مرحله از یك آزمایش را نشان می دهد، درمورد باردار بودن یا نبودن میله و نیز نوع بار الكتریكی آن نظر خود را بنویسید:

مرحله دوم مرحله اول

11- بادكنكی را باد كرده و آن را به موهای سر خود مالش می دهیم وقتی بادكنك را از موهای خود دور می كنیم، موهای سر ما را به سمت خود می كشد. به نظر شما علت این اتفاق چیست؟

12- وقتی یك میله با بار منفی بسیار زیاد را به كلاهك یك برق نما (الكتروسكوپ) با بار مثبت باردار شده است، تماس بدهیم چه اتفاقی می افتد؟ (ممكن است بیش از یك مورد درست باشد.)

الف) ورقه های الكتروسكوپ بدون بار می شوند.

ب) به احتمال زیاد ورقه های الكتروسكوپ بار منفی پیدا می كند.

ج) بار مثبت ورقه های الكتروسكوپ بیش تر می شود.

د) تغییری در وضعیت بارهای ورقه های الكتروسكوپ ایجاد نمی شود.

13- فاطمه به همراه گروه خود مشغول انجام آزمایش هایی با برق نما بود ولی جواب‌های مناسبی بدست نمی آمد. فاطمه از بچه های گروه ایراد گرفت و به آنها تذكر داد كه اصلاً خوب كار نمی كنند در این هنگام معلم علوم به سر میز آنها آمد و علت نتیجه‌ی خوب نگرفتن بچه ها را رطوبت زیاد هوا اعلام كرد. شما برای ما بنویسید چرا رطوبت باعث می شود آزمایش ها مربوط به بار الكتریكی خوب انجام نشود؟

14- در مورد هر یك از شكل های زیر با ذكر دلیل بنویسید، بین بادكنك ها نیروی رانش وجود دارد یا كشش؟

15- یك صاعقه یا آذرخش در چه هنگامی به وجود می آید؟ برای جلوگیری از ایجاد خسارت صاعقه در ساختمان های بلند چه وسیله ای به كار برده می شود؟ این وسیله چه كاری انجام می دهد؟

16- وقتی یك میله‌ی پلاستیكی را با پارچه‌ی پشمی مالش می دهیم در پارچه بار الكتریكی مثبت و در میله‌ی پلاستیكی بار الكتریكی منفی انجام می شود. برای ما بنویسید الكترون ها در بین این دو جسم چگونه جابجا می شوند؟

17- در هر یك از حالت های زیر بنویسید كه اتم بار مثبت پیدا می كند یا بار منفی؟

الف) از اتم دو الكترون كم شود ( )

ب) به اتم سه الكترون اضافه شود ( )

پ)‌ به اتم دو الكترون اضافه شود ( )

18- اجسام مختلفی مانند یك تكه مقوا، سیم، شانه‌ی پلاستیكی، یك قطعه چوب، یك میله‌ی شیشه‌ای، زغال باتری و… را به كلاهك برقنمای باردار شده ای تماس می‌دهیم.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” بار الكتریكی ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – بار الكتریكی – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
بار الكتریكی;بررسی بار الكتریكی;تحقیق بار الكتریكی;دانلود بار الكتریكی;دانلود تحقیق بار الكتریكی; بار الكتریكی;پژوهش دانشجویی درمورد بار الكتریكی;تحقیق درمورد بار الكتریكی

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *