بازاریابی Marketing 58 صفحه + doc

دوره مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی وجهانگردی انواع بازاریابی 1سنتی تمركز اصلی بر فروش محصولات تولید شده مجموعه ای از فعالیتهای بازرگانی كه جریان كالا را از تولید تا مصرف شامل می شود 2مدرن برآوردن نیاز مشتری و برنامه ریزی بر اساس آن صنعت جهانگردی مشتری گراست (customer oriented)

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 58

حجم فایل: 45 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

دوره مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی

انواع بازاریابی

1-سنتی: تمركز اصلی بر فروش محصولات تولید شده مجموعه ای از فعالیتهای بازرگانی كه جریان كالا را از تولید تا مصرف شامل می شود.

2-مدرن: برآوردن نیاز مشتری و برنامه ریزی بر اساس آن.

صنعت جهانگردی مشتری گراست (customer oriented)

در تعریف سنتی، بیشتر به سود توجه می شود ولی در تعریف مدرن هم سود و هم مشتری مورد توجه قرار می گیرند.

موارد حائز اهمیت در بازاریابی مدرن:

1- شناخت مشتری2- نیاز مشتری3-روش برآوردن نیاز مشتری

نیاز: عبارت است از میل به داشتن چیزی كه نبود آن باعث ناراحتی و عذاب می شود و یا حالت و احساسی كه به موجب آن فرد احساس محرومیتی می كند كه موجب رنج و ناراحتی است (یعنی حد فاصل بین وضع موجود و وضع مطلوب)

خواسته: عبارت است از كلیه نیازهای مبتنی بر معیارهای ارزشی جامعه فرهنگ جامعه و شخصیت افراد.

تقاضا: عبارت است از هنگامیكه خواسته با قدرت خرید همراه باشد.

مثلاً در مورد مشروبات الكلی ، نیاز آن می تواند برای فرد وجود داشته باشد اما در برخی جوامع از جمله كشور ما مورد قبول نمی باشد. در نتیجه خواسته چون مثبت نبوده و مقبولیت اجتماعی ندارد، با قدرت خرید متناسب نمی باشد. بنابراین باید ابتدا نیاز به خواسته و بعد به تقاضا تبدیل شود تا بتوان برای رفع آن فعالیت نمود.

نیازهای مازلو: این فرد معتقد است كه اگر فرد نیاز اولیه خود كه نیاز به ادامه بقا (فیزیولوژیكی) كه شامل هوا، آب ، غذا و نیازهای جنسی است فراهم شود به سراغ مرحله دوم یعنی رفع نیاز ایمنی و محافظت مثل خانه و سرپناه و متعاقب آن به مرحله سوم یعنی رفع نیاز اجتماعی مانند كسب اشتغال و ارتباط با دیگران وارد شده، سپس به مرحله چهارم یعنی نیاز به حرمت و عزت نفس یا قدر و منزلت رسیده و در نهایت به مرحله پنجم به راس هرم نیاز یعنی به خودشكوفایی صعود میكند.

روانشناسان می گویند: رفتار انسان تابع قویترین نیازش می باشد.

بازار: مجموعه متقاضیان بالقوه و بالفعل، محل تجمع عده ای از مصرف كنندگان كه دارای نیازهای مشترك بوده و از وسیله مبادله مشتركی هم استفاده می كنند.

چهار شرط اصلی تشكیل بازار:

1- وجود متقاضی یا مصرف كننده

2- نیاز و احتیاج

3- قدرت خرید

4- وجود عرضه كننده یا فروشنده كالا

انواع بازار

1- بازار خدمات و كالا

2- بازار سرمایه

3- بازار پول

مكاتب فلسفه بازار

1- فلسفه كالاگرا : Product Concept

در این مكتب مشتری به سراغ كالایی می رود كه بهترین كیفیت و كارآیی را داشته باشد و همچنین دارای بهترین ظاهر باشد . در اینجا مشتری با آگاهی كالای خاص را خریداری می كند.

2- فلسفه فروش گرا: The Selling Concept

در این مكتب مشتری به سراغ كالایی می رود كه بواسطه ابزارهای پیش برد فروش مانن تبلیغ و روابط عمومی بیشتر نمایانده شده است، هر چه این فعالیتها بیشتر باشد طبیعتاً فروش نیز بیشتر خواهد بود.

3- فلسفه بازاریابی گرا: Marketing Concept

این مكتب می گوید: برای موفقیت بیشتر در بازار باید به نیازها و خواسته های خرد (Micro) مصرف كننده توجه كرد. طبیعی است كه در این شرایط كسب رضایت بیشتر مصرف كننده در گرو پاسخگوئی بیشتر به نیازهاست كه خود این در قالب یكسری فعالیتهای گسترده قابل شكل گیری است.

4-فلسفه بازاریابی جامعه گرا: The Social Marketing Concept

این مكتب معتقد است كه سازمان باید نیازها و خواسته های كلان (Macro) بازار را بدقت ارزیابی نموده و در پاسخگویی به این نیازها نسبت به سایر رقبا برتری جوید. در فلسفه بازاریابی گرا رقیب خود را نمایان می كند و در فلسفه بازاریابی جامعه گرا رقابت افزایش می یابد و مایه و انرژی بیشتری مصرف می شود كه اگر به ثمر برسد سود بیشتری دارد.

5- فلسفه تولید گرا Production Concept:

این فلسفه بر این باور است كه مشتری به كالایی روی می آورد كه می بیند و در دسترس دارد . پس ما تولید می كنیم و در دسترس قرار می دهیم. مثل سوپرماركت ها كه مشتری در همان محل با دیدن كالا تصمیم بهخرید می گیرد. محور تفكر این گروه كالاهای توزیعی است.

اهداف نظام بازاریابی در فلسفه جامعه گرا:

1- به حداكثر رساندن مصرف

2- بالا بردن و بیشتر كردن حق انتخاب مشتری

3- بالا بردن میزان رضایت مصرف كننده

4- بالا بردن كیفیت زندگی

موانع بازاریابی:

1- عدم وجود امكان برآورده ساختن كل نیاز مصرف كننده (مثل سرو مشروب)

2- وجود تفاوتهای رفتاری و روانی و اجتماعی میان مصرف كنندگان (با همه به یك زبان نمی توان صحبت كرد) تفاوت ضائقه ها و زبانها

وظیفه بازاریاب در برار موانع فوق:

الف – مطالعه و شناخت كل بازار ب – شناسایی رقبا

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” بازاریابی Marketing ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – بازاریابی Marketing – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
دوره مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *