باغ عباس اباد بهشهر 9 صفحه + doc

باغ عباس آباد بهشهر به این دلیل كه یك مجموعه سلطنتی به جای مانده از دوران صفوی است و از این لحاظ با بدیل‌های خود در اصفهان، قزوین و كاشان قابل مقایسه است، بسیار شایسته توجه است این باغ با ارزش، دست‌كم از یك نظر دیگر اهمیت زیادی می‌یابد و آن توجه به این نكته است كه باغ ایرانی كه الگوی نقطه‌ای بهشتی در برهوتی كویری و سوزان را دستمایه خود قرار داده،

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 9

حجم فایل: 105 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

باغ عباس اباد بهشهر

مقــدمه

باغ عباس آباد بهشهر به این دلیل كه یك مجموعه سلطنتی به جای مانده از دوران صفوی است و از این لحاظ با بدیل‌های خود در اصفهان، قزوین و كاشان قابل مقایسه است، بسیار شایسته توجه است. این باغ با ارزش، دست‌كم از یك نظر دیگر اهمیت زیادی می‌یابد و آن توجه به این نكته است كه باغ ایرانی كه الگوی “نقطه‌ای بهشتی” در برهوتی كویری و سوزان را دستمایه خود قرار داده، این بار در سرزمینی شكل می‌گیرد كه از نظر ویژگیهای اقلیمی، جغرافیایی و محیطی با خاستگاه خود تفاوتهای بسیاری دارد. این نكته البته در جای خود روشنگر غنای مفهومی ایده باغ ایرانی است كه توانسته به حدودی دست یابد كه تعاریف خود را در خارج از بستر اولیه‌اش ارایه نماید.
آنچه در پی می‌آید گزارشی اجمالی از فعالیتهای پژوهشی انجام گرفته در پایگاه پژوهشی باغهای تاریخی بهشهر است كه تحت نظر و مدیریت جناب عبدالوهاب موسوی نسب برای قرارگیری در سایت اینترنتی باغ ایرانی تهیه گردیدهvآقای است. گروه مطالعه و پژوهش باغ ایرانی ضمن تشكر فراوان از ایشان و همكارانشان در پروژه باغهای تاریخی بهشهر، توجه مسئولین سازمان میراث فرهنگی كشور و بخشهای پژوهشی آن و همچنین دیگر نهادهای دست‌اندركار تحقیق و پژوهش را به انجام مطالعات دقیق در باب باغ ایرانی جلب كرده و در همین راستا توجه درخور به مطالعات و عملیات میدانی و همچنین كاوشهای باستان‌شناسی از جمله باستان‌شناسی بقایای گیاهان و درختان اینگونه باغها را گوشزد می‌نماید.
گروه باغ ایرانی امیدوار است، پایگاههای پژوهشی دیگری نیز در راستای تحقیق و مطالعه باغ ایرانی ایجاد گردند و همچنین پایگاههای موجود، توجه به محیط طبیعی، باغهای تاریخی موجود در بستر محوطه‌های مورد مطالعه و همچنین موضوع مهجور منظرسازی در محوطه‌های تاریخی را مد نظر قرار دهند. این گروه آماده همكاری در مطالعه، تحقیق و نشر یافته‌ها در چهارچوبهای مذكور است.

باغ عباس آباد بهشهر

موقعیت جغرافیایی
مجموعه تاریخی عباس‌آباد بهشهر به فاصله 9 كیلومتری جنوب شرقی شهرستان بهشهر، بر فراز ارتفاعات البرز بعد از روستای علی تپه (التپه) و در دل جنگل انبوه واقع گردیده است.
مجموعه مذكور در قسمت جنوب به روستاهای فرادست ییلاقی چون روستای هزار جریب بهشهر، در قسمت شرق به جاده روستاهای پاسند به هزار جریب، درقسمت غربی به اراضی كشاورزی روستای علی تپه و در قسمت شمال به روستای علی تپه محدود می‌گردد.
دسترسی به مجموعه مذكور از طریق راه آسفالته‌ منشعب از جاده اصلی بهشهر- گرگان امكان‌پذیر می‌گردد كه بعد از عبور از روستای التپه به محوطه مذكور می‌رسد.
شیب عمومی محوطه از سمت جنوب به سمت شمال است. این وضعیت و همچنین وجود آب و وجود چشم‌اندازهای زیبا عامل مهم شكل‌گیری معماری دوره صفویه در محوطه مذكور بوده است.
از نظر منابع آبی، محوطه از دو چشمه بسیار معروف به نامهای (سرچشمه و قوری چشمه) تغذیه می‌گردد، دبی آب چشمه “سرچشمه” بسیار زیاد بوده و از داخل غاری به بیرون می‌جوشد كه در مواقع بارندگی شدید، دچار تغییر رنگ می‌گردد

باغ عباس‌آباد بهشهر
معرفی مجموعه و باغ تاریخی عباس‌آباد
مجموعه تاریخی عباس‌آباد از تركیب بخشهای مختلف همچون باغ، كاخ، سد، محورهای آبرسانی، حمام و … تشكیل گردیده كه در ادامه معرفی خواهند گردید.
سد:

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” باغ عباس اباد بهشهر ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – باغ عباس اباد بهشهر – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
باغ عباس آباد بهشهر;معرفی مجموعه و باغ تاریخی عباس آباد;موقعیت جغرافیایی باغ عباس آباد بهشهر;باغ تاریخی عباس آباد;محوطه گلباغ ;ایستگاه توزیع آب;محل احتمالی كاخ;بنای حمام تاریخی عباس آباد;بخش سر بینه رختكن;فضای میاندر;گرمخانه;خزانه آب گرم;كانال(گربه رو) عبور جریان هوای گرم;اهمیت بنای حمام عباس آباد;برج آجری;آسیاب آبی;بنای چهار طاق

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *