بحث هدفمند كردن یارانه 22 صفحه + doc

بحث هدفمند كردن یارانه‌ها از مسائلی است كه همیشه مدنظر صاحب‌نظران اقتصادی برای اصلاح بخشی از ساختار اقتصادی بوده است، با مروری بر احكام برنامه‌های دوم و سوم و چهارم این مهم مدنظر بوده و دولت‌های وقت مكلف به تدوین لایحه‌ای برای هدفمند كردن یارانه‌ها بودند، به هر تقدیر دولت‌های قبلی یا زمینه را مساعدت ندیدند یا كاهلی كرده و از اجرای آن خودداری نمودن

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 22

حجم فایل: 20 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

بحث هدفمند كردن یارانه‌ها از مسائلی است كه همیشه مدنظر صاحب‌نظران اقتصادی برای اصلاح بخشی از ساختار اقتصادی بوده است، با مروری بر احكام برنامه‌های دوم و سوم و چهارم این مهم مدنظر بوده و دولت‌های وقت مكلف به تدوین لایحه‌ای برای هدفمند كردن یارانه‌ها بودند، به هر تقدیر دولت‌های قبلی یا زمینه را مساعدت ندیدند یا كاهلی كرده و از اجرای آن خودداری نمودند. اما دولت دهم با شجاعت نسبت به اجرای این مهم اقدام كرد و لایحه هدفمند كردن یارانه‌ها را تقدیم مجلس نمود و به مردم وعده داد كه با ارائه 7 بسته اقتصادی، اصلاحات ساختاری در نظام اقتصادی را به سرانجام رساند. اولین بسته هم هدفمند كردن یارانه‌ها است. نكته قابل تامل اینكه، این بسته بایستی در كنار سایر بسته‌ها دیده شود تا نتیجه مثبت در پی داشته باشد لذا انتظار می‌رود، دولت و مجلس در زمینه سایر بحث‌های اقتصادی مانند نظام بانكی، ارزش پول ملی، مالیاتها، گمرك و… نیز سریعاً اقدام كنند. اما درخصوص بیم‌ها و امیدهای لایحه هدفمند كردن یارانه چند نكته قابل توجه است.

1) ضرورت انجام این كار، برای همه مدیران و كارشناسان و اهل فن روشن است و هیچكس در تصویب و اجرا و اصلاح نظام هدفمند كردن یارانه‌ها تردید ندارد به عبارتی یك اجماع حداكثر بین مدیران و نخبگان جامعه وجود دارد، لذا بایستی همه دلسوزان فارغ از نگاه سیاسی، از این شجاعت و اقدام مثبت دولت حمایت كرده و اجرای آن را تشویق كنند.

2) اهداف اصلی این طرح بهبود نظام هدفمند كردن یارانه‌، بهبود بهره‌وری تولید و فرایندها، مدیریت مصرف بهینه، استفاده مطلوب از منابع، عدالت، كاهش تورم و افزایش اشتغال است. لذا در تمام مراحل تصویب و اجرا بایستی فرایند را با اهداف سنجید و هر كجا به این اهداف خدشه وارد شد، با تدبیر اصلاح شود.

3) در بررسی ابعاد لایحه حتماً آثار اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی مد نظر گرفته شود، ظرفیت اجتماعی مردم، مهار تورم و آثار هر یك از احكام توسط كارشناسان و نمایندگان محترم مجلس بطور دقیق بررسی و بدون كوچكترین ملاحظه بیان شود.

4) این طرح دارای مزایا و منافعی مانند مدیریت مصرف، مشاركت مردم در مدیریت منابع ملی، بهبود فرایندها و بهره‌وری، بسترسازی برای آزاد سازی اقتصاد در چارچوب اصل 44، ارتقاء مدیریت دولتی و شركت‌های دولتی، ایجاد بستر اشتغال به شرط تدوین درست و اجرای درست‌تر در پی دارد، اما مهمترین بعد یا نقطه منفی این طرح آثار تورمی مستقیم، غیر مستقیم و انتظاری آن است، در این شرایط كه كم و بیش آثار منفی بحران مالی غرب در كشور نمایان شده، دولت با سیاست‌های انقباظی، بخش‌های تولیدی را در تنگنا قرار داده و تا حدودی با ركود اقتصادی روبرو هستیم، احتمال تعطیل و ورشكستگی برخی واحدهای تولیدی، افزایش افسار گسیخته قیمت‌ها و تورم مخصوصاً در بخش حمل و نقل و كالاهای اساسی را داشته باشیم. دولت باید برای نظارت و مدیریت آنها طرحها و سیاست‌های جداگانه‌ای در نظر بگیرد. همه از آثار تورمی اجرای لایحه حرف می‌زنند، ولی نه و دولت نه كارشناسان، طرح مدون و روشنی برای اداره و مدیریت تبعات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی آن ارائه نمی‌كنند. اولاً مدیران اقتصادی و اقتصاددانان مدلی را سراغ ندارند كه بتواند دقیقاً آثار تورمی یا شوك تورمی حاصل از اجرای آن را محاسبه كند، ثانیاً اختلاف سلیقه در این خصوص زیاد است ثالثاً اجمالاً همه قبول دارند مهمترین چالش این لایحه، شوك تورمی است آیا نباید برای این امر بصورت منطقی، عقلایی تدبیری اندیشید و در حد یك طرح منسجم در دولت مطرح كرد؟

معمولاً همه مدیران و كارشناسان از ضرورت انجام این كار و مزایای آن حرف می‌زنند، مردم فهیم ما هم انصافاً در مسائل همراهی می‌كنند، اما متاسفانه هیچكس از آثار منفی آن ولو حداقل حرفی نمی‌زند، اصلاً بیان اشكالات این طرح تبدیل به یك تابو شده است و هیچكس جرات نمی‌كند – حتی در مجلس- اما اگر از رئیس جمهور گرفته تا مجلس و سایر مدیران در كنار نقاط مثبت، نقاط منفی را نیز بیان كنند، جامعه آماده همراهی می‌شود. بهر حال این یك جراحی است، مصرف بی‌رویه كنترل می‌شود، در برخی بخش‌ها مردم به زحمت می‌افتند باید مصرف خود را مدیریت كنند. تولید كنندگان باید افزایش هزینه‌ها را با بهبود بهره‌وری- كه زحمت دارد- جبران كنند. اینها همه هزینه و زحمت دارد چرا صدا و سیما، مسئولین این ابعاد را برای مردم باز نمی‌كنند.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” بحث هدفمند كردن یارانه ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – بحث هدفمند كردن یارانه – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
بحث هدفمند كردن یارانه;Target subsidies

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *