بررسی دروغ در دین‏دارى 20 صفحه + doc

دروغ در فضایل اخلاقى در كمالات روحى سه جور دروغ تصور مى‏شود یكى آن است كه دروغ گو مى‏داند كه فاقد فضیلت است و به دروغ، ادعاى داشتن‏فضیلت دارد مى‏داند كه عاطفه ندارد، ولى ادعاى عاطفه مى‏كند

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 20

حجم فایل: 16 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

دروغ در دین‏دارى

دروغ در فضایل اخلاقى

در كمالات روحى سه جور دروغ تصور مى‏شود:

یكى آن است كه دروغ گو مى‏داند كه فاقد فضیلت است و به دروغ، ادعاى داشتن‏فضیلت دارد; مى‏داند كه عاطفه ندارد، ولى ادعاى عاطفه مى‏كند.

دیگر آن كه حقیقت فضیلت را به درستى ندانسته و در تشخیص مصداق، اشتباه‏مى‏كند و دعوى داشتن فضیلت دارد. حسود است و به شخصیتى حسد مى‏ورزد، ولى‏حسادت خود را تنفر از ریا كارى و عوام فریبى مى‏پندارد.

سوم آن كه حقیقت فضیلت را به خوبى مى‏داند و خودش هم فاقد آن است، ولى‏زیادى خود خواهى و شدت خود پسندى موجب مى‏شود كه خود را داراى آن‏فضیلت‏بداند. او اگر وجدان خود را حاكم قرار دهد، پى مى‏برد كه داراى آن فضیلت‏نمى‏باشد، ولى چیزى كه در میان افراد خود پسند یافت نمى‏شود وجدان مى‏باشد وبس; خود خواهى راه حقیقت و سعادت را بر این دسته بسته است.

معمولا خود پسندى، بیش‏تر در كسانى یافت مى‏شود كه تا حدى در موقعیتى كه‏دارند موفقیتى به دست آورده باشند، هر چند آن موفقیت، كوچك باشد و خودشان‏هم در پیدایش آن، چندان سهیم نباشند، بلكه آن را اوضاع و احوال خانوادگى یا محلى‏ایجاد كرده باشد.

دروغ در ایمان

عرب‏هایى به حضور رسول خداصلى الله علیه وآله شرفیاب مى‏شدند و ادعاى ایمان مى‏كردند.آن‏ها یا حقیقت ایمان را نمى‏دانستند و یا اگر مى‏دانستند، خود پسندى، آن‏ها را دچاراشتباه كرده بود و چنین مى‏پنداشتند كه ایمان دارند. خداى در قرآن ادعاى آنان راتكذیب مى‏كند و از طریق پیامبرش مخاطبشان قرار داده و مى‏گوید: هنوز ایمان دردل‏هاى شما داخل نشده است:

قالت الاعراب آمنا، قل لم تؤمنوا و لكن قولوا اسلمنا، و لما یدخل الایمان فى‏قلوبكم.

سپس قرآن معناى ایمان را بیان مى‏كند:

«انما المؤمنون الذین آمنوا بالله و رسوله ثم لم یرتابوا و جاهدوا باموالهم وانفسهم فى سبیل الله اولئك هم الصادقون;.

مردم با ایمان كسانى هستند كه به خداى و پیامبرش ایمان آوردند و به دیگران گمان بدنبردند و با مال و جانشان در راه خدا جهاد كردند; آن‏ها راست گو مى‏باشند و بس.

یعنى اگر این گونه مردم، ادعاى ایمان كنند، راست مى‏گویند، چون حقیقت ایمان‏را واجدند و از این سعادت برخوردار و گرنه عرب بیابانى را كه كارش دزدى ویغماگرى بوده، با ایمان چه‏كار. از این كه قرآن معناى ایمان را بیان كرده، ممكن است‏استفاده بشود كه دروغ عرب‏ها در ایمان، بر اثر ندانستن ماهیت ایمان بوده است.

دروغ با خدا

كسى كه نماز مى‏خواند، در سوره حمد، خداى بزرگ را مخاطب قرار داده ومى‏گوید: فقط تو را عبادت مى‏كنم. اگر این سخن را به راستى بگوید، خوشا به حالش‏كه به عالى‏ترین مقام رسیده است، ولى بدبختانه بسیارى از ما مسلمان‏ها چنین‏نیستیم، خدا را عبادت نمى‏كنیم، بلكه دنیا را عبادت مى‏كنیم، آن وقت‏به خداى بزرگ‏مى‏گوییم: تو را عبادت مى‏كنیم. گاهى نیز در عبادت‏هاى ناچیزمان براى خدا شریك‏قائل مى‏شویم، ولى به حضرتش عرض مى‏كنیم: فقط تو را عبادت مى‏كنیم نه كس دگررا. بسیارى از مسلمانان در حال نماز متوجه خدا نیستند، دل در جاى دیگر دارند، ولى‏با زبان به خدا مى‏گویند: فقط تو را عبادت مى‏كنیم.

براى رسیدن به منظورى به هزاران در مى‏زنیم، حتى براى نوكرى بیگانگان آماده‏مى‏شویم، به زشت‏ترین عمل‏ها تن در مى‏دهیم، از شرافت، مردانگى، عفت، بلكه ازناموس خود، براى رسیدن به پشیزى یا به مقامى صرف نظر مى‏كنیم،آن وقت در حال‏نماز به خداى مى‏گوییم: فقط از تو كمك مى‏خواهیم.

دروغ در بیم و امید

یكى از صفات مسلمانى آن است كه مسلمان همیشه به رحمت الهى امیدوار باشدو در عین حال از غضب حضرتش بیمناك.

امیدوارى كار دل است و اثرش از رفتار و كردار ظاهر مى‏گردد; كسى كه اثرى ازامید در گفتار و رفتارش نیست، نبایستى به دروغ ادعاى امید كند. بیمناك بودن نیز ازصفات دل است كه از رنگ چهره و خصوصیات احوال، آشكار مى‏گردد. كسى كه ازغضب خداى بزرگ بترسد، چگونه جرات مى‏كند كه به محرمات الهى و كارهاى ناروانزدیك شود؟ امیر المؤمنین‏علیه السلام پیوسته مى‏فرمود:

«از دروغ بپرهیزید! هر كسى امیدوار باشد در پى امید، روان است و هر كسى كه‏هراسان باشد از آن چه مى‏ترسد گریزان خواهد بود.»

در شیعه بودن

یك پنجم مسلمانان جهان را شیعه على مى‏گویند. شیعیان در كشورهاى مختلف‏اسلامى، پراكنده هستند و محكوم قدرت‏هاى كشورها هستند. شیعیان ایران چند صدسال بود كه از خود حكومتى نداشتند و در زیر سلطه اهل سنت‏بودند. همه چیز از آن‏سنیان بود و شیعیان فاقد همه چیز بودند و بدین حال روزگارانى را در محدودیت‏مى‏گذراندند، ولى در حدود چهار صد سال است (از زمان شاه اسماعیل صفوى كه‏حكومت ایران در دست‏شیعه قرار گرفت) آن‏ها توانستند مراسم دینى خود را به‏آزادى انجام دهند.

از آن موقع كشور ایران، به نام كشور شیعه خوانده شد و ملت ایران را ملت‏شیعه‏نامیدند. در میان عرب‏هاى سنى مذهب، هر وقت‏بگویند عجمى، یعنى شیعى; حال‏آیا واقعا چنین است و ما ایرانى‏ها حقیقتا شیعه هستیم و در این ادعا راست گوبه شمار مى‏آییم یا نه؟

بهتر آن است كه پاسخ این پرسش را نداده و ببینیم گذشتگان ما هنگامى كه درحضور اولیاى خدا این ادعا را مى‏كردند، با چه وضعى رو به رو مى‏شدند و چه‏مى‏شنیدند; اینك چند نمونه:

معرفى رسول خداصلى الله علیه وآله از شیعه

مردى خدمت رسول خداصلى الله علیه وآله عرض كرد: فلان كس به ناموس همسایه‏اش‏نگاه مى‏كند و اگر موقعیتى براى او دست دهد، از عمل ناروا هم هراسى‏ندارد.

پیغمبر اسلام در خشم شد وامر به احضار او كرد. شخصى كه در حضور مقدسش‏حاضر بود، عرض كرد: او از شیعیان شماست و به دوستى حضرتت و برادرت على‏افتخار دارد و از دشمنان شما متنفر و بیزار است. پیغمبر اسلام فرمود:

مگو كه او از شیعیان ماست، زیرا دروغ است. شیعه ما كسى است كه به‏دنبال ما بیاید و از ما پیروى كند و این كه در مورد این مرد گفته شد، كار مانیست.

معرفى امام مجتبى‏علیه السلام

مردى خدمت نور دیده رسول خداصلى الله علیه وآله شرفیاب شد و عرض كرد: من از شیعیان‏شما هستم.

امام دوم، حضرت مجتبى‏علیه السلام به وى فرمود: اگر مطیع اوامر و نواهى ما هستى،راست گفتى و اگر غیر از این باشى، بر گناهان خویش افزوده‏اى. هیچ وقت مقامى‏عالیى را كه دارا نیستى، ادعا مكن و مگوى از شیعیان شمایم، ولى بگوى از دوستان‏شمایم و دشمن دشمن‏هاى شما هستم.

معرفى امام حسین‏علیه السلام

دیگرى به حضور سید الشهداعلیه السلام عرض كرد: یابن رسول الله! من از شیعیان‏شمایم.

امام سوم فرمود: از خداى بترس و ادعایى مكن كه خداى به تو بگوید: دروغ‏مى‏گویى. شیعیان ما كسانى هستند كه دل‏هاى آن‏ها از هر آلودگى و زنگ و دغل پاكیزه‏مى‏باشد، ولى بگوى: من از دوستان شما هستم. (3) .

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” بررسی دروغ در دین‏دارى ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – بررسی دروغ در دین‏دارى – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
بررسی دروغ در دین‏دارى;معرفى امام حسین‏ علیه السلام;دروغ در بیم و امید

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *