بررسی رفع عیوب موتور خودرو 36 صفحه + doc

پیش از آغاز كار باید ، دست كم ، نظریه ای قابل قبول در مورد ماهیت مسئله داشته باشید با استفاده از فنون عیب یابی می توان فهمید كه آیا تعمیر مهمی در پیش است یا نه هر گاه عیب یابی با تجزیة روغن همراه شود مشخص میشود كه كدام دسته از قطعات ـ رینگها ، یاتاقان ها و غیره ـ به سرعت در حال ساییده شدن هستند

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 36

حجم فایل: 241 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

رفع عیوب موتور خودرو
عیب یابی :

پیش از آغاز كار باید ، دست كم ، نظریه ای قابل قبول در مورد ماهیت مسئله داشته باشید . با استفاده از فنون عیب یابی می توان فهمید كه آیا تعمیر مهمی در پیش است یا نه . هر گاه عیب یابی با تجزیة روغن همراه شود مشخص میشود كه كدام دسته از قطعات ـ رینگها ، یاتاقان ها و غیره ـ به سرعت در حال ساییده شدن هستند .

داده های حاصل از آزمون و تحلیل ، همراه با تاریخچة تفصیلی بهره برداری ، باید محل عیب را به خوبی مشخص كنند ( سیلندر ها ، یاتاقان ها ، محرك های لوازم كمكی و مانند آن ) . اما تحلیل نیابد صرفاً به نتیجه گیری كلی ختم شود . مثلاً بی معناست اگر بگوییم كه یاتاقان یا رینگ پیستون « ساییده است » یا «سوخته است » تعمییر كار باید تشخیص دهد كه خرابی كدام قطعه یا كدام وضعیت بهره برداری خاص سبب خرابی این قطعات شده است . بلبرینگ چرخ اتوبوسهای شهری نمونة خوبی از فرایند انتخاب شده است : تجربه نشان می دهد كه بلبرینگ های سمت راست جلو ، بیشتر از بلبرینگ های سمت چپ خراب می شوند . وجود ذرات اكسید سرخ رنگ در والوالین حاكی از آن است كه بلبرینگ بر اثر نفوذ رطوبت ( یعنی ترشح آب ) خراب شده است و طبیعی است كه احتمال ترشح آب در طرفی ازاتوبوس كه به جدول منار خیابان نزدیك است بیشتر است .

وقتی تعمیر كار مكانیسم خرابی را دریافت ، می تواند با نگهداری بهتر و منظمتر ، ارتقای كیفیت قطعات ، یا اصلاح شرایط بهره برداری ، مشكل را بر طرف كند .

بلند كردن موتور :

در شكل 8ـ2 جرثقیل مناسب برای بلند كردن یك موتور بزرگ نشان داده شده است . توجه كنید كه چگونه میلة بارپخش كن و دو قطعة عرضی قابل تنظیم زنجیرها را قائم و تحت كشش نگه می دارند .

موتوری كه در شكل نشان داده شده است گوشوارهای مخصوصی برای بالابردن دارد ؛ موتورهای كوچكتر چنین گوشواره هایی را ندرند و تعمیركار باید تمعیدات لازم را برای بلند كردن موتور به عمل آورد . به طور كلی نقاط اتصال باید طوری در دو طرف مركز ثقل موتور انتخاب شوند كه موتور در هنگام بالا رفتن افقی بماند و كج نشود . زنجیرها نباید در اطراف قطعات آسیب پذیر ، از قبیل قالپاق انگشتی و لوله های سوخت قرار گیرند .

گوشواره هایی كه با استفاده از ورق فولاد به ضخامت 10 میلیمتر ، به كمك شعله ، برشكاری شده باشند كمال مطلوب اند ، اما استفاده از پیچهای گوشواره ای آهنگری شده ( كه می توان آنها را از فروشگاه های پیچ و مهره خریداری كرد ) عملیتر است . میلة بار پخش كن بیشتر بارهای خمشی را حذف می كند ، اما گاهی نمی توان مانع كمتر شدن زاویة زنجیرها از 90 درجه شد . بار خمشی وارد بر پیچ گوشواره ای را باید با استفاده از قطعه ای لوله با طول اندك و اشتری ضخیم ، مطابق شكل كاهشداد .

به هیچ وجه نباید زنجیرها را مستقیماً و بدون استفاده از گوشواره یا پیچ گوشواره ای به موتور بست . استفاده از مابلهای فولادی چند رشته ای ( سیم بكسل ) نیز برای این عمل توصیه نمی شود .

در شكل زیر مقر ساده ای برای استقرار موتورهای ردة 600 پوندی نشان داده شده است . مقرهای بهتر معمولاً موتور را از بغل می گیرند ( نه از لبة چرخ لنگر ) و می توان آنها را بالا و پائین برد .

تذكر :

تعمییر كار در هنگام استفاده از مقرهایی كه كله گی چرخان دارند ممكن است به دردسر بیفتند . چرخاندن موتور و جمع شده ای كه توربوشارژكن آن دست نخورده است سبب تحلیة روغن توربوشارژكن در یك یا چند سیلندر شود . تلاش بعدی برای روشن كردن چنین موتوری ممكن است سبب كج شدن شاتونها و یا وقوع اتفاقی بدتر از این شود .

موتور باید گوشواره های مناسبی برای بلند كردن داشته باشد .

بهترین مقر موتوری را كه استطاعتخرید آن را دارید خریداری‌ ، ظرفیت این مقر باید امنیت لازم را تأمین كند .

گاهی باید به جای گوشواره از پیچهای گوشواره استفاده كرد .

تمیز كاری :

شركت فوردموتور و سایر سازندگان می گویند كه كثیفی عامل اصلی اغلب عیوبی است كه بعد از انجام تعمیرات مهم پدید می آیند . اثر مستقیم كثیفی آلوده شدن روغن موتور است ؛ اثر غیر مستقیم آن ایجاد محیطی است كه تعمیرات را دشوار یا غیر ممكن می كند .

لزوم رعایت استانداردهای بالای پاكیزگی در حد استاندارد های بهداشتی ، یكی از دلایل اكراه از باز كردن موتور برای تعمیرات جزئیتر از تعمیر اساسی است . بدیهی است كه انجام چنین تعمیراتی ضرورت پیدا می كند و به پیامدهای دراز مدت آن نیز توجه نمی شود . وقتی بدون پیادهكردن موتور ازروی شاسی تعمیر اساسی انجام می شود نمی توان استاندارد های پاكیزگی را در حد معقول حفظ كرد ، اگر چه با افزایش سرعت كار و تمیز كردن آن دسته از سطوح اصطكاكی كه برای بازدید باز می شوند می توان صدمات را به حد اقل رساند . كثافت انباشته شده روی قطعات داخلی موتور را نمی توان از زیر و در حالی كه قطعات هنوز سوارند ، پاك كرد و هر گونه تلاش در این جهت صرفاً سیی وارد شدن ذرات جامد بیشتری به جریان روغن خواهد شد .

از سوی دیگر ، وقتی موتور نوسازی می شود ، بدنه ، سرسیلندر ، سینی كارتر و سایر قطعات فولادی پرسكاری شده برای تمیزكاری گرمایی یا شیمیایی به خارج از تعمیرگاه ارسال می شوند .

در این فرایند ها رنگ نیز پاك می شود كه كمال مطلوب است . میل لنگ ، پیستون و سایر قطعات داخلی مهم را ابتدا تعمیر كار می شوید تا بتواند آنها را بازدید كند .

سپس قطعات را به تراشكاری می فرستد تا وضعیت آنها ارزیابی شود . وقتی قرار باشد از پیستون ها دوباره استفاده شود ، تراشكار شیارها و زیر ستون را تمیز می كند خرده هایی كه مانع هدر رفتن چندین ساعت كار می شود .

كاری كه برای تعمیر كار باقی می ماند ، چربی زدایی پیچ و مهره ها و وسایل جانبی باز شده از روی موتور و برداشتن قشر مانع خوردگی از روی قطعات نو است .

پیدا كردن اجزاء موتور :

آب و روغن موتور را تخلیه و سطوح موتور را از چربی پاك كنید . اتصال باتری و سیم ها را قطع كنید . اگزوز را باز كنید .

موتور را به جرثقیل ببیندید و سپس اتصال های خط انتقال و دسته موتورها را باز كنید . موتور را روی مقر ببندید و منیفولد ها ، سرسیلندر ها و تمیز كاری شیمیایی مجرا های آب ، باید موتور را كاملاً لخت كرد .

سیستم روغن كاری :

ابتدا باید به سراغ سیستم روغنكاری بروید . برای وارسی این سیستم باید با مدار روغن به خوبی آشنا باشید . در شكل زیر نقشه ای از سیستم روغنكاری موتور اونان سری DJ نشان داده شده است . نفس كش ( بخار كش ) كارتر نیز در این سیستم گنجانده شده است زیرا نقش مهمی در كنترل روغن دارد . اگر این نفس كش بسته شود ، از همة روزنه های موتور روغن نشست خواهد كرد .

روغن از لولة روغن گیر صافی دار ( كه در سینی كارتر مطلق است ) عبور می كند و به پمپ روغن می رسد و پمپ ، روغن را از فیلتر گذشته است به میل سوپاپ ، یاتاقانهای ثابت ( و از طریق مجرا های تعبیه شده در میل لنگ به یاتاقانهای متحرك و گژن پینها ) و سیستم محرك سوپاپ می رسد . سوپاپ ها و انگشتی های سوپاپ به كمك « دوش روغن » مخصوص اونان روغنكاری می شود . « دوش روغن » اوله ای است كه سوراخ های ریزی در آن ایجاد شده است و روغن با فشاری در حدود 170 كیلو پاسكال ( 25 پوند بر اینچ مربع ) از آن بیرون می باشد . روغن ، در راه برگشت به پمپ ، در امتداد میل تایپیتها به طرف پایین می چكد و بادامكها و تایپیتها را روغن كاری می كند .

سیستم نشان داده شده در شكل در موتور های ششش سیلندر به كار می رود . از پایین شكل ، روغن وارد لولة روغن گیر می شود و سپس به كوپلنگ سر میل لنگ می رسد كه در واقع نوعی پمپ است .

این پمپ ، بر خلاف بیشتر پمپ های روغن ، بر سر میل لنگ نصب می شود و با دور موتور كار می كند . مجرای های ورودی و تخلیه پمپ در سینی جلئوی موترو تعبیه شده است . روغن سردكن ( كولر روغن ) ( 6 ) عبور می كند ، سپس دوباره به سوی بدنه موتر هدایت می شود و از آنجا دوباره وارد مجموعه ای از فیلتر های ( 11 ) می شود . معمولاً روغن از یك فیلتر هایی عبور می كند . اما اگر فیلتر ها دچار گرفتگی باشند یا روغن بر اثر گرما سفت شده باشد ، شیر كنارگذاری كه بر اساس اختلاف فشار كار می كند ( 12 ) باز می شوند و به روعن تصویه نشده اجازه عبور می دهد .

لولة اصلی روغن ( 3 ) ، روغن را در سرتاسر موتور پخش می كند . بخشی از روغن به یاتاقان های ثابت می رسد از طریق مجارب درون میل لنگ به یاتاقان های متحرك می رود . بوشهای میله سوپاپ روغن را از همان مجراهایی دریافت می كند كه به یاتاقان های ثابت روغن می رساند . بوش گرد عقب میل سوپاپ شیار دار است . روغن در امتداد این شییار ها حركت می كند و از طریق میل انگشتی تو خالی به انگشتی های سوپاپ می رسد . این روغن در مسیر برگشت ساخت سوپاپ ، استكانی میل تایپیت ، تایپیت و بادامك ها را روغن كاری می كند . در موتور های دیگر از مدار مشابهی استفاده می شود ، اما غالباً در آنها عمق دهنده ای به كار می رود .

در شكل زیر سیستم روغن كاری موتور 3/2 لیتری فورد نشان داده شده اسست كه برای موتور های كوچك و ، بر اساس استاندارد های دیزل ، ارزان قیمت بسیار پیچیده به نظر می رسد . روغن تحت فشار ابتدا به فیلتر می رسد .

روغنی كه از فیلتر خارج می شود ، بسته به دمایی كه دارد مستقیماً یا از طریق روغن سرد كن به لولة اصلی روغن می رود . یك شیر ترموستاتی ، كه در پوسته فیلتر تهویه شده است جریان روغن را هدایت می كند . سرد كن روغن در هنكامی كه موتور تازه روشن شده و در حال گرم شدن است ، كار مضر است و در این دوران شیر ترموستاتی بسته می ماند با افزایش دما شیر باز می شود و جریان روغن را بین لوله اصلی روغن و سروغن سدر كن تقسیم می كند .وقتی دما به حدود 94 درجه می رسد ، جریان روغن به طور كامل به طرف روغن سرد كن هدایت می شود . برای حفظ ایمنی ، هر گاه افت فشار در روغن سدر كن از 95 كیلو پاسكال ( 14 پوند بر اینچ مربع ) بالا تر برود ، شیر كنار كذر باز می شود .

بدین ترتیب گرفتگی روغن سرد كن سبب قطع جریان روغن نخواهد شد ، اگر چه با كنار گذر كردن روغن سرد كن از عمق موتور كاسته می شود .

روغن كاری میل سوپاپ كه نقطة ضعف بسیاری از موتور های میل سوپاپ روست ، مستلزم توجه خاص است . مجرایی با قطر زیاد ، كه از لولة اصلی روغن منشعب می شود ، روغن به بوش وسط میله سوپاپ می رساند . در این جریان روغن نصف می شود ؛ بخشی از آن وارد میله سوپاپ تو خالی می شود و بخشی دیگر به یك دوش روغن پاش بالاسری می رود . روغن مورد نیاز دو بوش دیگر از طریق میله سوپاپ تأمین می شود و در اینجا میله سوپاپ نقش لوله اصلی ورغن را بازی می كند ؛ دوش روغن كاری روغن كاری بادامك های انگشتی ها و نوك سوپاپ ها را به عهده دارد . یاتاقان های ثابت از طریق مجراهایی كه جای ثابت ها و لوله اصلی روغن را به هم مرتبت می كند روغن كاری می شود . معمولاً مجراهای قطری ایجاد شده در میل لنگ روغن را از جای ثابت به گونه لنگ مجاور می رساند . فوارهای روغن پاش، كه از لوله های اصلی روغن تغذیه می شوند ، زیر پیستون ها را خنك می كند و به گژن پینها روغن می رسانند . یك پمپ دنده ای ـ از سبكترین و جمع و جور ترین نوع ممكن ـ فشار لازم را ایجاد می كند .

این بررسی اجمالی سه مدار روغن در سه موتور بسیار متفاوت باید ضرورت كنار آمدن با این سیستم ها را به خوبی نشان داده باشد . هیچ سیستم دیگری تأثیری چنین مستقیم بر نتیجة كار تعمیر كار ندارد .

گرفتگی سیستم روغنكار شایعترین مشكل این سیستم است ، كه از قصور در تعویض بموقع روغن فیلتر روغن ناشی می شود و نقایص طراحی آن را تشدید می كند . هر گاه جریان روغن به طور ناگهانی تغییر مسیر دهد یا سرعت آن كاهش یابد باید در انتظار گرفتگی كامل یا جزئی مدار روغن باشید و نخستین نامزدها عبارت اند از فصل مشترك سرسیلندر / بدنة موتور ، فواره های روغن و اتصالات بین مجراهای متقاطع . برای تخلیة براده های فلز یا لجن نمی توان به مواد شیمیایی ، گرما یا هوای فشرده اتكا كرد .

مجراهای روغن را باید با دست و به كمكر ابزارهایی شبیه سینة تفنگ ، با استفاده از حلال ، پاك كرد .

تمیز كاری كامل مدار روغن ، پس از خرابی فاجعه آمیز موتور ، بیش از هر زمان دیگر اهمیت دارد زیرا بدین ترتیب می توان انبوه ذرات فلزی وارد شده به سیستم روغنكاری را تخلیه كرد . در این مورد روغن سرد كن میتواند مشكل خاص خود را با پاك كننده های شیمیایی تمیز كرد و حتی با انعطاف پذیرترین سنبه ها نیز جواب نمی دهند . گاهی تنها راه حل استفاده ازیك روغن سرد كن نو با روغن سدركن كاركرده ای است كه پیشینة آن معلوم باشد .

روغن ممكن اسن از پولك های انبساطی یا ، در مرحلة بعد ، از درپوش لوله هایمور شده یا پولك های موتور نشت كند . احتمال باز شدن ترك ها در اطراف سوراخ های زیر سوپاپی و سایر مقاطع نازك نیز وجود دارد . در هنگام نوسازی موتور تعمیر كار محتاط ( پس از كسب اطمینان از در اختیار داشتن پولكهای نو ! ) پولكهای انبساطی كار كرده را دور می اندازد و در پوش لوله ها را آب ندی می كند . بیشتر ترك هایی را كه روغن از آنها نشت می كند می توان با چشم دید .

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” بررسی رفع عیوب موتور خودرو ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – بررسی رفع عیوب موتور خودرو – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
بررسی رفع عیوب موتور خودرو ;بلند كردن موتور;پیدا كردن اجزا موتور

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *