بررسی نقش گیاه دارچین در درمان بیماریها 63 صفحه + doc

گیاهان اولین موجودات خلقت و این جاندارن خاموش و نمودارهای زیبایی در طبیعت، پت از گذشت میلیون ها سال كه از پیدایش آنها برروز زمین می گذرد، در طی چند قرن اخیر، آثار و خواص اعجاز انگیز خود را توسط دست بشر به منصه ظهور رساانده‌اند

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 63

حجم فایل: 47 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

نقش گیاه دارچین

در درمان بیماریها و …

مقدمه:

گیاهان اولین موجودات خلقت و این جاندارن خاموش و نمودارهای زیبایی در طبیعت، پت از گذشت میلیون ها سال كه از پیدایش آنها برروز زمین می گذرد، در طی چند قرن اخیر، آثار و خواص اعجاز انگیز خود را توسط دست بشر به منصه ظهور رساانده‌اند.

طب و طبابت و به طور اعم معالات از ولین مسائلی است كه بشر برای حفظ اعتدال و توازن مزاج در بروز امراض جهت اعاده سلامتی به آن روی آورده نسبت به دفع وضع قوانین، امكانات، تحقیقات و گردآوی لازم ومسائل مربوطه نهایت باریك بینی و دقت را معمول داشته، زیرا به هر صورت جان آدمی گنجیه و دیعه ای است كه حفظ آن ذاتی و غریزی است .

در طی قرون و اعصار متمادی مردم به خواص درمانی گیاهان پی برده اند و دانشمندان بزرگی در اقصی نقاط جهان، دراین زمینه تحقیق و كار كرده اند و كتا بها نوشته اندو همزمان با سایر نقاط دنیا در ایران نیز استاتید و دانشمندان بلند پایه ای چون اوبو‌علی سینا، محمد زكریای رازی، سید اسماعی جرجانی و ابونصر موفق هروی قرن های متمادی علم پزشكی ئ درمانی جهان را تحت تاثیر قرار داده و به حدی ارتقاء علمی یافته اند كه آثار آنها به اروپا رفته وتا قرون شانزده و هفده، تعلیمات منحصر به فرد دانشگاهی را تشیكل داده وهنوز مضامین آن مورد تتبع و ترجمه و استفاده است.

فارماكوكنوزی كه معینی تحت الفظی آن داردوشناسی (علم الادویه) است، جزئی از هنر و علم پزشكی به شمار می آید و آغاز آن از زمانی است كه بشر ب درمان بیماری‌ها پرداخته است. فارماكوكنوزی از تمدن های كهن، كه در آنها از اجزای حیوانات و گیاهان، محلول های شفا بخش وتهیه می كردند و آنها را برای از بردن آلام و كاستن رنج ومقابل با بیماری ها به كار می بردند و ریشه گرفته است. منشا اولیه فارماكوكنوزی را می توان در اسرار جادوگری قبایل بشری دانست كه توانسته است دوره مبت نشده اسرار طب انسانی را پشت سر بگذارد وسیر تكاملی خود را از مرحله بدوی تا به امروز كه عصر استفاده از عوامل اختصاصی است به خوبی طی نماید.

با آنكه امروزه درمان بیماری ها بیشتر از طریق مصرف داروهای صورت می گیرد كه منشاء صنعتی دارد واختصاصا در‌آزمایشگاه تهیه می شوند و اثرات قاطع آنها نیز ردرمان بیماری ها موجب توسعه مصر ف آنها گردیده است، معهذا چون با مصرف بعضی از داروها زیانهایی به بدن می رسد، روز به روز به اهمتی گیاهان دارویی و فرآورده های آنها بیشتر توجه می‌شود و اعتقاد علومی درباره آنها پیوسته تقویت می‌گردد.

دارچین معمولاً به عنوان پوست درخت Cinnamomumzeylanicum شناخته می‌شود. در پرتغال و اسپانیا به عنوان Canela ، در فرانسه Cannelle و در آلمانی به عنوان Zimt شناخته می‌شود. در هند و ایران دراچین خوانده می شئد كه بمنی چوب درخت چینی است كه درقیق ترین توضیح برای دارچین است . اسم آن از « kayumanisk» به معنای چوب شیرین زبان مالاكا كارگرفته شده كه معادل عبری آن «qinnkmu» است كه منشا كلمة cinnamon است. كلمة Canolla توسط ایتالیایی ها استفاده از تا توضیح بدهند به عنوان «little cannan tubes» (لوله های توپی كوچك) كه شبیه پوست ساقة لوله شده دارچین است. تجارت دارچین در قرن ها سیرزدهم و چهاردهم در كنترل ونیس بود كه به همین علت این شهر بسیار ثروتمند شده بود (67)

مصری های دارچین را به همراه مر درمومیایی كردن استفاده می كردند، شاید به خاطر سینامیك اسید كه خاصیت آنتی باكتریال دارد. عبر ها از دارچین درمراسم مذهبی استفاده می كردند و در همین حال در مكزیك،‌كشورهای آسیایی، عربستان در شمال آفریقا دارچین در آشپزی استفاده می شده ولی بع عنوان ادویه د آشپزی استفاده نمی‌شده است.

در قرون رسطی و بعد از آن دارچین از حصر صادر می شد كه خود توسط تاجران عرب از سیلان آورده می شد. دارچین تبدیل به یك طعم محبوب در تعدادی زیادی از غذاها شد و به عنوان محرك اشتها، هاضمه و درمان برای سرفه و گلو درد شناخته شد. در حال حاضر در آمریكا دارچین به طور عمده برای طعم دادن به دسرها و چاشنی ها استفاده می‌شود. در حالیكه در آن در تركیبات گرانی كه به نوشیدنی ها و قهوه اضافه می‌شود استفاده می‌شود. (68)

دارچین حقیقی در آشپزی مكزیكی و در قهوه و چای بسیار محبوب است.

احتالا دارچینی كه مصری ها در زمان فراعنه استفاده می كردند و به طور عمده از چین می آمده جایی كه درختستان هایی از دارچین در جایی اطراف شهر kweikin كه اكنون Guilin (Kwei به معنای دارچین و lin به معنای جنكل است) خوانده می‌شود و روئید. دارچین حقیقی سیلان كه اكنون سرپلانكا نامیده می‌شود توسط پرتغالی ها در اوایل قرن شانزدهم كشف شد و بعد از آن تجارت آن به طور ظالمانه ای توسط آنها كنترل شد. (65)

درخواست رو به رشد برای دارچین منجر به جنگلی بین هلندی ها و پرتغالی ها شد و در اواسط قرن هفدهم هلندی ها تجارت سیلانی تحت كنترل درآوردند. در قرن هفدهم خیلی از هلندی ها در سریلانكا درتلاشی برای شكستن قوانین شالمانة مستعمره نشین های جدید قتل عام شدند . اما این منجر به تلافی و پیشرفت پرتغالی ها دركنترل كاشت دارچین جزیره شد.

هلندی ها به زور امتیاز انحصاری دارچین را گرفتند. برای اینكه قیمت ها را بالا نگهدارند در سال 1760 قدار زیادی دارچین را در آمستردام سوزاندند تا دارچین كم یاب شود. شاید این رفتار خسملانه دوستداران خیالباف دارچین را در سیار كشورها قانع كرد كه آن ادویه بیش از اندازه در خوراك یزی استفاده شده . (68)

در هر حال در سال 1795 انگلیسی ها كنترل سیلان را با این امدی كه علاقة مردم را نسبت به دارچین دوباره زنده كنند به دست گرفتند خیلی قبل از این نهال های دارچین توسط هلندی ها برای كاشت در اندونزی منتقل شد. اهمیت دارچین به طور مستمر و دریجی رو به كاهش گذاشت چون استفاده از این ادویه در آشپزی و ساختن شراب از افتاد اكنون علاقه به دارچین در مصر روبه رشد است. در قرن نوزدهم به مصر دارچین توسط فرانسوی هایی كه نهال های آن را در Jardin de plantes پاریس می كاشتند و معرفی شد. درهرحال بعد از آن اهمیت دارچین در آشپزی فرانسوی كاهش یافت با این حال هنوز در غذهای سنتی فرانسوی كانادا استفاده می‌شود.

امروزه دارچین به عنوانی ك ماده معطر فوق العاده در غذهای پخته شده مصرف می‌شود. ولی مزه‌آن تعداد محدودی را جذب می كند.و به طور مشابه دارچین به طور گسترده به عنوان دارو یا نگه دارنده غذا یا نجور استفاده می‌شود. ولی تعداد محدودی را جذب می كند از نظر محبوبیت زیاد و جدال های فراوان برای تجارت آن در هزاره گذشته، این ادولیه باستانی بدون شك امروزه شایستگی بیشتری برای تحسین دارد.

رده بندی دارچین

معرفی گیاه دارچین (5)

دارچین، شامل پوست تنه خشك شده ساقه گیاه Cinnamonum zeylanicm Blume از خانواده (Lauraceae) است كه عاری از بافت چوب پنبه ای خارجی و پاراتشیم زیر آنه بوده و حدقل دارای 2/1 درصد ( حجمی / وزنی) اسانس می باشد.

نام های مختلف گیاه به شرح زیر می باشد:

لاتین:

انگلیسی:

فرانسه:

آلمانی:

ایتالیایی:

اسپانیایی:

چینی:

هندی:

عربی:

هندی:

Cinnamomum zeylanicum Blume

Common cinnamon tree ceylan cinnawon

Cannelies de ceylan cinnamone

Zimtbaum

Cannelle

Canela

Yook gway

Dal – chini dorchini

دارچینی ، سلخجه

دراچین

دارچین در نفت به معنای «چوب آمده از چین » می باشد كه البته بیشتر منظور دارچین ازگونه كاسیا می باشد.

انواع دارچین

دو گنه دارچین به نام دارچین سیلان و دارچین كاسیا از قدیمی ترین ادویه های جهان هستند كه اعصار كهن مورد شناخت بشر بوده اند واسناد مكتوب تاریخ قدمت آنها را 40-30 قرن پیش می رساند .

از نظر كیفیت این دو نوع دارچین باهم یكسان نیستند ولی به علت شباهت زیادی كه از نظر خواص وعطر باهم دارند از همان قرنها پیش همیشه دو گونه :C.verun وC.cassia با هم اشتباه می شده و حتی در حال حاضر نیز دراغلب مناطق دنیا برای این دو گونه دارچین اختلافی قائل نیستند .

در بازار امریكا تقریبا تمام ادویه ای كه به نام دارچین فروخته می‌شود عملا از نوع C.cassia است ونام دارچین را امریكایی ها از هر نوع Cinnamon می گویند .در انگلیستان مرسوم است در بازار در محافل عملی نام Cinnamon برای گونه مرغوب C.zeylanicum ونام Cassia برای گونه C.cassia به كار می رود . در صورتی كه در امریكا طبق مقررات مواد غذایی دارویی مربوط به سال 1938 اجازه داده شده است كه كلمه Cnnamon رای هر دو نوع یعنی C. zeylanicum ویا C.cassia به كار رود .

حكمای طب سنتی از جمله گالن طبیب نامدار یونانی در قرن دوم پس از میلاد در كتابش دارچین سایگون ویا C.cassia را هم ردیف با C.zeylanicum یا دارچین سیلان اعلام كرده ومعتقد است كه در مصارف طبی می توان به جای دارچین سیلان از دارچین سایگون استفاده كرد ولی از نظر مقدار باید مقدار مصرف دارچین سایگون دو برابر دارچین سیلان باشد .(11)

در تجارت بالاخص در صنعت مواد غذایی پوست سایر انواع دارچین به خصوص دارچین چین Cinnamomum aromaticum nees، دارچین پادانگ ،Cinnamomum burmnii Blumeودارچین سایگون Cinnamomum loureirii Nees نقش بزرگی دارند.

پوست این انواع دارچین به راحتی ، مخصوصا زمانی كه پودر شوند ، با پوست دارچین قابل عوض شدن می باشد كه به واسطه بوی ضعیف تر و به خصوص میزان نسبتا دبالای كومارین ، در این نوع دارچین ها قابل تشخیص است .

گونه های مختلف دارچین كه به منظور مصارف دارویی استفاده می گردند ، به شرح ذیل می باشد:

C.ceylanicum،Cinnmomum verum J.S.Presl (Cinnamomum zeylanicum Blume

دارچین ، دارچین سیلانیCeylon Cinnamo= ،Nees)

C. aromaticum Nees (C. cassia Cinnamon وبه میزان كمتر :

Batavia Cassia ، C.burmanii (Ness) Bhume

C. Iouteirii Ness Saigon Cinnamon.

علاوه بر پوست تنه، گلهای aromaticm نیز استفاده می‌شود. (3 و 10)

مشخصات گیاه دارچین

گیاه Cinnamonmum zeylanicum ، درختی است كوچك به ارتفاع 12 – 8، همیشه سبز، دارای تاج پوششی متراكم و گسترده كه از تمام قسمتهای آن بوی معطر و مطبوع دارچین استشمام می‌شود.

تنه كوتاه، سبز وارست یا با اندكی برآمدگی، با یك سیستم ریشه ای حجمی (6)

از مشخصات دیگر آن ایناست كه برگهائی به وضع تقریبا متقابل، بیضوی دراز، نوك‌تیز، كاسل ، بی كرك، صاف و شفاف در سطح فوقانی بهنك و غبار آلود در سطح تحتانی آن دارد. گلهای آن كه در فاصله ماههای بهمن تا اوایل فروردین ظاهر می شود، منظم، نر – ماده، به رنگ سفید مایل به زرد و مجتمع به صورت خوشه منشعب و گرزن دوسویه ی باشد. هر گل آنرا پوششی مركب از 6 كاسبرگ پایا در دوردیف فرا می گیرد رون آنها، 12 پرچم در 4 ردیف به نحوی جای دارد كه مجموعا در 3 ردیف دیده می شوند، زیرا كه خارجی ترین ردیف پرچمها، ظاهر زبانه ای و ضع غیر زایا دارد. مادگی گلهای آن، دارای تخمدانی یك خانه است و پس از رسیدن به میوه ای به صورت سته و به رنگ قهوه ای مایل به‌ابی تبدیل می گردد كه همیشه با كاسه ونهنج

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” بررسی نقش گیاه دارچین در درمان بیماریها ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – بررسی نقش گیاه دارچین در درمان بیماریها – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
بررسی نقش گیاه دارچین در درمان بیماریها و ;رده بندی دارچین;انواع دارچین

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *