بیماری تالاسمی 8 صفحه + docx

بیماری تالاسمی در 8 صفحه word قابل ویرایش با فرمت doc

فرمت فایل: docx

تعداد صفحات: 8

حجم فایل: 27 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

بیماری تالاسمی در 8 صفحه word قابل ویرایش با فرمت doc

تالاسمی چیست؟

تالاسمی یك واژه یونانی است كه از دو كلمه تالاسا Thalassa به معنی دریا و امی Emia به معنی خون گرفته شده است و به آن آنمی مدیترانه‌ای یا آنمی كولی و در فارسی كم خونی می‌گویند. تالاسمی یك بیماری همولتیك مادرزادی است كه طبق قوانین مندل به ارث می‌رسد . اولین بار یك دانشمند آمریكایی به نام دكتر كولی در سال ‌١٩٢٥ آن را شناخت و به دیگران معرفی كرد . این بیماری به صورت شدید (ماژور) و خفیف (مینور) ظاهر می‌شود. اگر هر دو والدین دارای ژن معیوب باشند به صورت شدید یعنی ماژور (Major) و اگر یكی از والدین فقط ژن معیوب داشته باشد به صورت خفیف یعنی مینور (Minor) ظاهر می‌شود. تالاسمی برای كسانی كه نوع (مینور) را داشته باشند، مشكل ایجاد نمی‌كند و آنها هم مثل افراد سالم می‌توانند زندگی كنند و فقط در موقع ازدواج باید خیلی مرا قب باشند.

سازمان بهداشت جهانی تالاسمی را به عنوان شایع ترین اختلال مزمن ژنتیكی در بین 60 كشور جهان شناخته كه سالانه بر زندگی حدود 100000 كودك تأثیر می گذارد. در كشور ما نیز شایع ترین بیماری ژنتیكی تالاسمی است و آمار كشوری 22000 بیمار مبتلا به تالاسمی ماژور از سوی بنیاد بیماریهای خاص منتشر شده است .

مشكلات تالاسمی ها به دو دسته ی بزرگ تقسیم میشود:

1- مشكلات جسمی ۲- مشكلات روحی و روانی

مشكلات روحی و روانی افراد تالاسمی خود به دو دسته تقسیم میشوند :

1- مشكلات روحی و روانی ناشی از خود بیماری : مانند عدم خودباوری ، روحیه ضعیف ، افسردگی ناشی از كمخونی مزمن و … كه راه حل اینها شركت در دوره های آموزشی و كارگاه های مهارتهای زندگی و خود شناسی است. و یا مطالعه ی كتابهای مختلف در همین رابطه مثل : كتاب های به سوی كامیابی اثر رابینز!

۲- مشكلات ناشی از برخوردهای نامناسب اجتماعی و باورهای غلط جامعه در مورد تالاسمی

مشکلات روحی روانی مبتلایان به تالاسمی:

طول بیماری و دوره درمان، بستری شدن در بیمارستان و افزایش هزینه درمانی، وضعیت روحی و آسیب های اجتماعی از جمله تنیدگی هایی می باشند كه بر روی خانــواده و فرد مبتلا به بیماری مـزمن تأثیــر می گذارند .

در گذشته تصور می شد كه با انجام درمانهای موثر و كنترل علائم بیماری پزشك قادر است شرایط مطلوب را برای فرد فراهم نماید. اما شواهد نشان می دهد كه كیفیت زندگی چیزی است كه تنها به كنترل علائم مربوط نمی شود و آنچه كه در درمان یك بیماری مزمن چون تالاسمی دارای اهمیت است علاوه بر كنترل علایم بیماری، بهبود كیفیت زندگی بیمارمی باشد. مشقتی كه یك بیماری مزمن چون تالاسمی بر شخص تحمیل می

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” بیماری تالاسمی ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – بیماری تالاسمی – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
تالاسمی چیست؟;تالاسمی چیست;تحقیق تالاسمی چیست; تالاسمی چیست;دانلود مقاله درمورد تالاسمی;دانلود تحقیق تالاسمی;دانلود بیماری تالاسمی;بیماری تالاسمی;بیماری تالاسمی

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *