تاثیر IT برنقش مدیران منابع انسانی در سازمانها 11 صفحه + doc

در سالهای گذشته محققین و صاحبنظران مدیریت منابع انسانی شاهد تغییر و انتقال نقش مدیریت منابع انسانی از نقشی اداری، عملیاتی وظیفه محور و انفعالی به نقشی استراتژیك، مشاوره‌ای تجارت محور و فعال بوده‌اند به عنوان مثال الریخ بیان نموده است كه این نقشهای جدید برای مدیریت و مدیران منابع انسانی به ایجاد ارزش و ارائه نتایج اثر بخش برای سازمان منجر می‌شود

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 11

حجم فایل: 9 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

ـ تأثیر IT برنقش مدیران منابع انسانی در سازمانها

در سالهای گذشته محققین و صاحبنظران مدیریت منابع انسانی شاهد تغییر و انتقال نقش مدیریت منابع انسانی از نقشی اداری، عملیاتی وظیفه محور و انفعالی به نقشی استراتژیك، مشاوره‌ای تجارت محور و فعال بوده‌اند به عنوان مثال الریخ بیان نموده است كه این نقشهای جدید برای مدیریت و مدیران منابع انسانی به ایجاد ارزش و ارائه نتایج اثر بخش برای سازمان منجر می‌شود. فشار فزاینده بر مدیریت منایع انسانی در جهت برعهده گرفتن نقش بیشتر در كسب و كارها و حمایت بیشتر مؤثرترو ملموس تر از اهداف و استراتژی‌های سازمانی باعث پذیرش نقشهای جدیدی برای مدیران منابع انسانی شده است تا آنجا كه یكی از صاحبنظران 4 نقش D جدید را بر مدیران منابع انسانی تعیین می‌نماید. این نقشها عبارتند از :

1ـ مدیریت استراتژیك منابع انسانی: در این نقش مدیران منابع انسانی بایستی استراتژی‌ها و اهداف توسعه منابع انسانی در سازمان و دنباله رو استراتژی‌ها و اهداف و خط مشی‌های كسب و كار تجاری تنظیم نمایند. بدین ترتیب مدیران منابع انسانی به یك مشاركت كننده استراتژیك [1] در سازمان تبدیل خواهند شد.

2ـ مدیران منابع انسانی بایستی به مدیریت با استفاده از ساز كارهای مهندسی مجدد به هرچه كاراتر كردن فرایندهای مدیریت منابع انسانی از قبیل كارمندیابی، آموزش، ارزیابی عملكرد، نظام حقوق و استزا، برنامه، پری یزدی انسانی و … بپردازند.

3ـ مدیران منابع انسانی بایستی با افزایش مشاركت پرسنل در امور سازمانی به افزایش میزان تعهد و دلسوزی كاركنان پرداخته و آنها را به عنوان قهرمانان كار[2] مطرح نماید.

4ـ مدیریت انتقال و تغییر نقش دیگری است كه به مدیران منابع انسانی در سازمان واگذار شده است بدین معنا كه از مدیران منابع انسانی انتظار می‌رود به عنوان یك عامل تغییر در ایجاد سازمانی جدید و اثر بخش عمل نمایند در راستای ایفای این نقش مدیران منابع انسانی بایستی از وجود ظرفیت بالقوه فرهنگی و سازمانی برای پذیرش تغییرات مطمئن شود. ( S:D.Gardner P.Iet )

در هر حال آنچه كه مسلم است مدیران منابع انسانی در این نقشها، به عنوان عواملی استراتژیك ظهور خواهند نمود اما سؤال اساسی كه مطرح می‌شود آن است كه با توجه به روند فزاینده استفاده از تكنولوژی اطلاعات و مظاهر آن در سازمانها این فن‌آوری برچه جنبه‌های گوناگون نقشهای مدیران منابع انسانی مؤثر است و مدیران منابع انسانی چگونه می‌توانند از ویژگی‌های خارق‌العاده تكنولوژی اطلاعات در افزایش اثر بخشی حرفه‌ای خود استفاده كنند؟

برای پاسخ به این پرسش ابتدا با توجه به ادبیات موضوع فن‌آوری اطلاعات یكی از شایع‌ترین چارچوب‌های تأثیرات فن‌آوری اطلاعات را معرفی می‌نماییم سپس تأثیر انها ب ر نقشها وظایف مدیران منابع انسانی را مورد علاقه قرار می‌دهیم.

1ـ چارچوب تكنولوژی اطلاعات

با توجه به یكی ازشایع‌ترین تقسیم‌بندی‌ها از روند تأثیر گذاری تكنولوژی اطلاعات بر سازمانها تذثیر تكنلوژی اطلاعات بر سازمانها را می‌توان تحت سه مرحله مورد بررسی قرار داد:

مرحله اول، مرحله اتوماسیون می‌باشد در این مرحله از تكنولوژی اطلاعات بصورت ابتدای در جهت خودكارسازی سیستم‌های دستی و كاهش نیاز به كاركنان در جهت انجام فعالیت‌ها و وظایف یكنواخت استفاده می‌شود. اتوماسیون اغلب باعث كاهش میزان استفاده از پرسنل در جهت انجام وظایف یكنواخت و افزایش فرصت استفاده از تفكر و قابلیت‌های ذهنی به پرسنل گردیده است. به عنوان مثال در مدیریت منابع انسانی اتوماسیون شامل فعالیت‌های ادارای تكراری از قبیل گزارش گیری از پرسنل می‌شود.

مرحله دوم، مرحله اطلاعاتی می‌باشد. در این مرحله استافده از تكنولوژی اطلاعات از حالت ساده خودكار سازی عملیات به حالت پیچیده ارزش افزا تبدیل می‌شود. در این حالت از تكنولوژی اطلاعات در جهت پردازش دقایع و رخدادهای سازمانی و ایجاد اطلاعات مورد نیاز مدیریت منابع لنسانی استفاده می‌گیرد به نوعی كه هر شخصی در درون سازمان می‌تواند به راحتی به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی داشته و به تجزیه و تحلیل آمار و ارقام و اطلاعات مربوطه بپردازد.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” تاثیر IT برنقش مدیران منابع انسانی در سازمانها ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – تاثیر IT برنقش مدیران منابع انسانی در سازمانها – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
IT;مدیران منابع انسانی;مدیریت

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *