تاریخچه ضرب سكه 16 صفحه + doc

سكه های اولیه از جنس مخصوصی كه الكتروم نام داشت ساخته می شدند الكتروم یك تركیب طبیعی است كه 75 درصد طلا و 25 درصد نقره دارد این سكه ها به شكل و اندازه یك لوبیا بوده اند و تقریباً یك پول رسمی محسوب می شدند سپس یونانی ها هم به تقلید آنها از این فكر كه یك پول رسمی فلزی رسمی داشته باشند استقبال و بنابراین شروع به ساختن پول سكه ای كردند

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 16

حجم فایل: 48 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

اولین سكه چه موقع ساخته شد؟

سكه عبارت از یك تكه فلز است كه وزن و عیار مخصوص دارد، با علامت مخصوص یا مهر كسانی كه آن را ضرب می كنند.اولین سكه هائی كه در دنیا ساخته شد هفت قرن قبل از میلاد مسیح بود كه توسط لیدی ها ساخته شد، آنها قوم ثروتمند و با قدرتی بودند كه در آسیای صغیر می زیستند.

این سكه های اولیه از جنس مخصوصی كه الكتروم نام داشت ساخته می شدند. الكتروم یك تركیب طبیعی است كه 75 درصد طلا و 25 درصد نقره دارد. این سكه ها به شكل و اندازه یك لوبیا بوده اند و تقریباً یك پول رسمی محسوب می شدند. سپس یونانی ها هم به تقلید آنها از این فكر كه یك پول رسمی فلزی رسمی داشته باشند استقبال و بنابراین شروع به ساختن پول سكه ای كردند.

بدین ترتیب، حدود صد سال بعد، بسیاری از شهرهای سرزمین بزرگ یونان و آسیای صغیر، در جزایر دریای اژه و سیسیل و جنوب ایتالیا برای خود ضرابخانه داشتند. سكه های طلا با ارزش ترین سكه ها به حساب می آمده اند. بعد هم سكه های نقره ای و بالاخره سكه ها مسی.

ضرب سكه توسط یونانی ها حدود 500 سال دوام داشت. رومی ها هم این عقیده را پذیرفته و حدود 500 سال ضرب سكه را اجرا كردند. بعد كم كم هنر ضرب سكه آن حدت و شدت خود را از دست داده و از سال 500 تا حدود 1400، سكه های متعلق به این دوره خیلی نازك بوده و قابل توجه نبودند. اما در قرن پانزدهم، هنر ضرب سكه دوباره احیا و فلز، فراوان تر شد و استاد كاران این حرفه برای قلم زدن روی سكه ها به كار گمارده شدند.

اولین سكه های انگلیسی قبل از رسیدن رومی ها ضرب شده بودند و در زمان غلبه «نورمنها» قریب هفتاد ضرابخانه دایر، در این كشور وجود داشت. اما در سال 1850 ضرابخانه سلطنتی، تنها ضرابخانه انحصاری و تأسیس شده از طرف دولت بود.

تاریخچة سكه از صدر اسلام تا پایان دورة حكومت خوارزمشاهیان

قدرمسلم آن كه، در مورد سیر و تحول و تكامل سكه در این سرزمین، نكات فراوان وجود دارد كه نمی‌توان همگی آنان را در چنین مطلب فشرده‌ای فراهم آورد. بدین ترتیب این سری مطالب، تنها جهت آگاهی نخستین، برای خوانندة جویا و نشانة‌راهی بس طولانی و پراهمیت برای پژوهشگر و محقق تواند بود.

ـ دوره اشكانى، ساسانى

برخى از سكههاى نقره موجود در دوره حاكمیت سلسله اشكانى و ساسانى ضرب شدهاند كه روى این سكهها تصویر نقش برجسته و نیمرخ فرمانروا با نگاه به سمت چپ و بر پشت سكه نیز نقش آتشدان زرتشتى با شعله هایى كه ازمیان آن متصاعد مىشود و غالباً نیز با دو نگهبان آتش ـ آذربد ـ ایستاده بر دو جانب آن مشهود است.

16 صفحه فایل Word قابل ویرایش

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” تاریخچه ضرب سكه ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – تاریخچه ضرب سكه – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
تاریخچه ضرب سکه ;اولین سکه ;ضرب سکه

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *