تاریخ هنر طراحی 31 صفحه + doc

بسیاری از هنرمند، طراحان وینی، همچون موریس و وان دو ولده، در حوزه های كاری مختلف به كار پرداختند، گاستاو كلمت، نقاشی كه سفارشات فراوانی برای تزئین بناهای وین جدید داشت، پیشگام حركت دوری گزینی از سبك های تاریخی شد وی جمعی از هنرمندان را متشكل كرد كه بعدا بعنوان «انشعابیون» معروف شدند

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 31

حجم فایل: 25 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

بسیاری از هنرمند، طراحان وینی، همچون موریس و وان دو ولده، در حوزه های كاری مختلف به كار پرداختند، گاستاو كلمت، نقاشی كه سفارشات فراوانی برای تزئین بناهای وین جدید داشت، پیشگام حركت دوری گزینی از سبك های تاریخی شد. وی جمعی از هنرمندان را متشكل كرد كه بعدا بعنوان «انشعابیون» معروف شدند. طراحی كلمت برای جلد كاتالوگ اولین نمایشگاه انشعاب در سال 1898، همان چارچوب به شدت عمودی برخی از پوسترهای بردسلی را به خدمت گرفت با همان فضاهای خالی دیوار مانند با به كار گیری تئاتری، عدم تقارن مفرط و كاربرد یك نوع ضخامت خط همین خط یكنواخت طرح و حروف را به نحوی كه اساسا گرافیكی بود منسجم و یكپارچه می ساخت: طرح دو بعدی و برای تكثیر گرافیكی ترسیم شده بود.

پوسترهای نمایشگاه های انشعابیون نوعی زبان گرافیكی را با تنوعات غنی بیانی پدید آورد كه در آن تصویر، تزئینات و متن در هم ادغام یم شد، و جلوه چاپنقش های ژاپنی، طرح هیا بردسلی و مباحث نظری والتر كرین تصویرگر انگلیسی به نام «خط و فرم» (چاپ در سال 1902) را با هم تركیب می كرد. در همان سال پوستر آلفرد رولر برای چهاردهمین نمایشگاه انشعابیون، این شیوه وینی را به نمایش می گذارد. تصویر پوستر به طور اغراق آمیز فرم پردازی شده است: عناصری چون لباس، بال ها و موها مانند اثار موشا تزئین شده اند. خطوط سینوسی، كه تاكیدی بر خطوط كناره نمای سبك آرت نوو است همگی محو شده و خط با همان چهار رنگ سطوح تخت پوستر چاپ شده و بیشتر یك الگوی تكرار شونده را پدید می آورد تا این كه عمق را مشخص سازد. سطح كار با استفاده از كاغذ چاپ نخورده برای روشن ترین بخش های مربوط به حروف كه اطلاعات اصلی تر را انتقال می دهد موكدتر شده بدین ترتیب اندازه یكنواخت حروف و كلیت بافت و نقوش مكرر را حفظ می كند.

در وین، فرم های سنتی حروف الفبا، كه در ابداعات تزئینی ناكارآمد بود، ناخوانا بود، به تدریج استلیزه و دگر شكلی شد. این موارد در كتاب حروف تزئینی در خدمت هنر (1899)، اثر معلم حروف نسل قدیمی تر، رادلف فون لاریش تبلیغ و نقد شد وی حروف با طراحی ضعیف طراحان را، به دلیل عدم موفقیت آن در چیدن صحیح حروف در كنار هم و نیز تزئینات افراطی آنها مورد انتقاد قرار داد. در عین حال لاریش حروف اتوواگنر، معمار اصل سب رنسانس ونیزی را كه خود رد سال 1899 به هنرمندان انشعابی پیوست، تایید كرد. حروفی كه واگنر در ترسیمات پرسپكتیو معماری خود استفاده می كرد بسیار مورد توجه بودند، اما طرح وی برای نمای پیشین اداره تلگراف Diezeit در سال 1902 شباهت شگفت انگیزی به آثار گرافیكی وینی داشت. جالب آن كه وی طرح مربع كوچك را به عنوان نقشمایه تزئینی به خدمت گرفت. مربع (كه نقشی مهم و ماندگار ر آثار گرافیكی دهه 1920 داشت) تقریبا به دلمشغولی عمده طراحان «كارگاه های وین» (Wiener Werkstatte) بدل شد. این گروه پیشرو در ساخت و بازاریابی آثار هنری دستی بودند در سال 1903 توسط یوزف هوفمان دستیار سابق اتووانگر و كولمان موزر طراح، هر دو از معلمین مدرسه هنر و صنایع دستی وین، با حمایت فریتز وارندورفر صنعتگر و حامی چارلز رئه مكینتاش و كلكسیونر طرح های بدسلی تاسیس شد.

مكینتاش علامت اختصاصی شركت را خود پیشنهاد داد، اما هویت بصری كامل توسط هوفمان طراحی شد، هر مقاله با چهار علامت شناسایی معرفی می شد: نماد گل سرخ كارگاه ها وین ، و علائم تكنگار كارگاه ها، طراح و سازنده، هوفمان سربرگ ها، كارت ها، فاكتورها و كاغذ پیچ ها را طراحی كرد. در تمایم این آثار، نقشمایه مربع شكل تكرار می شد. در كاغذ تحریرها نیز به نظر می رسید شكل های مربعی تابع اصل واگنر است مبنی بر «چیزی كه غیر كاربردیست نمی تواند زیبا باشد» . از این مربع ها برای مشخص كردن محل هایی كه باید كاغذ تا بخوید ستفاده می شد (دوباره به صورت افقی) به این ترتیب مربع ها در گوشه های هر سطح ورق تا خورده ظاهر می شد. از علامت اختصاری گل سرخ نیز به عنوان بخشی از برنامه برای خلق یك محیط كاملا طراحی شده استفاده شده حتی كلید كمدهای اداره نیز دسته ای به شكل علامت اختصاری رز داشتند.

31 صفحه فایل Word قابل ویرایش

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” تاریخ هنر طراحی ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – تاریخ هنر طراحی – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
تاریخ هنر طراحی ;پوسترهای نمایشگاه های انشعابیون

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *