تحقیق بازسازی 56 صفحه + doc

مقوله بازسازی یک امر کاملاً تخصصی است که با خانه‌سازی و شهر‌سازی تفاوت بنیادی دارد پرداختن به بحث بازسازی بایستی از تمامی جنبه‌های آن بصورت جامع علمی وکاربردی صورت گیرد بدین معنا که جنبه های فرهنگی اجتماعی اقتصادی و باید مورد توجه قرارگرفته شود تا باعث شکست پروژه بازسازی و نهایتاًعدم رضایتمندی و پذیرش آن توسط مردم سانحه دیده نشوددر ارتباط با موضوع

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 56

حجم فایل: 46 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

چكیده

مقوله بازسازی یک امر کاملاً تخصصی است که با خانه‌سازی و شهر‌سازی تفاوت بنیادی دارد. پرداختن به بحث بازسازی بایستی از تمامی جنبه‌های آن بصورت جامع علمی وکاربردی صورت گیرد بدین معنا که جنبه های فرهنگی اجتماعی اقتصادی و… باید مورد توجه قرارگرفته شود تا باعث شکست پروژه بازسازی و نهایتاًعدم رضایتمندی و پذیرش آن توسط مردم سانحه دیده نشود.در ارتباط با موضوع بازسازی اصول و نظریه های مختلفی وجود دارد. که ما در این مقاله با استفاده از اصول بازسازی به تطابق این اصول با پروژه های بازسازی های گذشته ایران بپردازیم

واژه های كلیدی:زلزله، اصول بازسازی تجارب بازسازی در ایران

1- مقدمه

بازسازی عبارتست از تامین كل خدمات و زیرساخت های تخریب شده، جایگزینی كالبدی بناهای منهدم شده، احیا كردن و توانمند ساختن مجاری اقتصادی و در نهایت بهبود شرایط زیست جامعه مصیبت زده[1]. پس از هر سانحه، دولت تلاش كرده است كه بلافاصله مناطق آسیب دیده را بازسازی نماید. اما نبود استراتژی بلند مدت برای عملیات پس از سانحه و همچنین نبود اطلاعات كافی در مورد نیاز های واقعی آسیب دیدگان در قبل و بعد از سانحه مشكلات عدیده‌ای را بوجود آورده است.زمانبندی لازم در بخش های گوناگون، جهت مقاصد بازسازی با یكدیگر متفاوتند. بطور مثال، برای بازسازی برخی زیرساخت های جامعه كه نیاز گسترده ای به سرمایه گذاری و فناوری پیشرفته دارند، زمان زیادی باید صرف شود تا بتوان به استانداردهای قابل قبول دست یافت. از ویژگیهای مرحله بازسازی می توان به موارد ذیل اشاره نمود: پر هزینه بودن، زمان بر بودن، رخ نمودن واقعیتها، فروكش كردن احساسات، و افزایش سوداگری در اجتماع ( منفعت طلبی های فردی و گروهی).مروری بر تجربیات بازسازی درایران نشان میدهد كه عمدتا چند نوع نگاه بربازسازی حاكم بوده است: تعادل، آرمانگرایی، واقع گرایی و توسعه ای از نظر كالبدی كه شامل تهیه طرح هادی روستایی و بازنگری طرح جامع شهری و توسعه ای در بازسازی اجتماعی ومشاركت مردمی می‌باشد.در نگاه توسعه‌ای اجتماعی بازسازی به چند صورت به بحث مشاركت مردم نگریسته می شود:

§مداخله همه جانبه در بازسازی.

§درگیر نمودن مردم در كارهای بازسازی.

§مشاركت در بخشهایی از بازسازی[6].

– حوزه های بازسازی به شرح ذیل می باشند [1]

. 2-1- طبیعت سانحه

وقوع هر سانحه تخریب متفاوتی به دنبال دارد. اما براساس شواهد و قراین موجود، معمولا ً بخش های آسیب پذیر پیش از سانحه قابل شناسایی هستند. بطور مثال زمین لرزه‌ها اغلب خسارات وسیعی به زیر ساختها و ابنیه وارد می‌كنند و طوفانهای شدید موجب تخریب بناها و مولد های انرژی از قبیل دكل های برق می شوند. به همین دلیل، برنامه ریزی های ساماندهی و بازسازی باید منطبق برنوع سانحه و تخریب احتمالی ناشی از آن و اولویت های كمك رسانی به آسیب دیدگان تدوین شوند.

2-2- مقیاس سانحه

شناسایی مقیاس و محل خرابی های ناشی از سانحه اهمیت فوق العاده ای دارد، زیرا لازمه برنامه ریزی برای دوران ساماندهی و بازسازی است. میزان و درصد آنچه كه از میان رفته یا تخریب شده نسبت به آنچه باقی مانده است، برنحوه برنامه ریزی بازتوانی تاثیر گذار است. یك واقعه محلی كه محدوده معینی را تحت تاثیر قرار میدهد ( مانند زلزله ای در یك شهر) نسبت به توفانی مخرب و گسترده كه تمامی كشور را در بر می گیرد، گونه های متفاوت بازسازی را در پی خواهد داشت.

2-3- مكان واقعه

مكان وقوع سانحه در تعیین و درك صحیح بخش های آسیب دیده و تدوین سیاستهای ساماندهی و بازسازی اهمیت فراوانی دارد. مكان های آسیب پذیر در برابر یك سانحه در مناطق گوناگون مختلف اند. مثلاًدر مناطق روستایی به تسهیلات زیر ساختی، اداری، تجاری و صنعتی توجه و تاكید كمتری می‌شود. ولی در مقابل امور كشاورزی و معیشتی بیش از شهر مورد توجه قراردارد.روستائیان عموماً قادرند با مصالح محلی سرپناهای موقتی برای خود احداث كنند، ولی ترمیم زیرساختها نیازمند سرمایه گذاری، تجهیز ماشین آلات و فراهم بودن تخصص‌های ویژه‌ای است كه بندرت در جوامع روستایی یافت می شوند. مسئله مهم مربوط به مكان سانحه، محدود شدن توجه مقامات به یك نقطه خاص است، كه باعث می شود معضلات سایر مناطق نادیده گرفته شوند. این امر بستگی به عوامل گوناگونی دارد. گاهی اوقات رسانه های گروهی اخبار را از دیدگاه خاصی منتشر می كنند. بطور مثال مشكلات چندین روستای كوچك می تواند تحت الشعاع وقایع یك شهر بزرگ قرارگیرد یا با تمركز بر اخبار در یك مركز خاص موجب كم توجهی به محدوده مركز آسیب دیده می شود.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” تحقیق بازسازی ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – تحقیق بازسازی – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
زلزله;اصول بازسازی;تجارب بازسازی در ایران

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *