تحقیق بررسی آزمایش آشنایی با مولتی متر عقربه ای 53 صفحه + doc

تحقیق بررسی آزمایش آشنایی با مولتی متر عقربه ای در 53 صفحه ورد قابل ویرایش

دسته بندی: فنی و مهندسی

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 53

حجم فایل: 31 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

تحقیق بررسی آزمایش آشنایی با مولتی متر عقربه ای در 53 صفحه ورد قابل ویرایش

آزمایش شماره (1) :

آشنایی به وسایل اندازه گیری

هدف : آشنایی با مولتی متر عقربه ای ( آنالوگ ) و طریقه اندازه گیری چند كمیت با آن همچنین آشنایی با گالوانومتر و چگونگی كاربرد آن .

زمینه نظری : دستگاه اندازه گیری عقربه ای یا آنالوگ از یك قاب متحرك تشكیل شده كه در داخل یك میدان مغناطیسی دائمی قرار گرفته و میزان چرخش آن را عقربه نشان می دهد . وقتی جریان معینی از قاب متحرك حركت می كند قاب و عقربه متصل به آن منحرف شده و عقریه مقدار جریان را نشان می دهد . برای اندازه گیری پارامترهای مختلف مانند شدت جریان ولتاژ مقاومت و … روی صفحه را طوری درجه بندی می كنند كه میزان انحراف عقربه متناسب با جریان عبور كرده از قاب متحرك و در نتیجه متناسب با پرامتر مورد اندازه گیری باشد . و بتوان مقدار پارامتر مورد اندازه گیزی را مستقیما روی صفحه خواند .

مولتی متر عقربه ای ( آنالوگ ) Sanwa مدل yx360 TRE :

مولتی متر ( Multi meter ) یا آوومتر دستگاهی است كه به وسیله آن می توان چند كمیت مختلف را اندازه گیری كرد . و نام آن از حروف اول كلمات Amper Volt Ohm گرفته شده است . تمام مولتی مترها با جزیی اختلاف مانند یكدیگر هستند . در اینجا جهت آشنایی با طرز كار و نحوه قرار دادن آن در مدارهای الكتریكی به شرح یكی از مدل های مولتی متر می پردازیم . در روی مولتی متر قسمت های زیر قابل مشاهده است :

1- صفحه نمایش شامل عقربه و قوس های مدرج

2- كلید انتخاب یا سلكتور ( دكمه انتخاب )

3- دكمه تنظیم كننده مكان عقربه

4- پیچ تنظیم عقربه

5- فیش های مثبت و منفی به رنگ های قرمز و سیاه

در مولتی متر مورد نظر در صفحه برای كمیت های مختلف 9 ردیف قوس های مدرج دیده می شود كه هر ردیف به درجات مختلف تقسیم شده است .

روی صفحه و در كنار سلكتور علائم V برای اختلاف پتانسیل A برای شدت جریان W برای مقاومت Ac برای جریان متناوب و Dc برای جریان مستقیم به كار رفته است . بر روی صفحه منحنی شماره ( 1 ) برای اندازه گیری مقاومت به كار می رود . منحنی دوم در زیر آینه برای اندازه گیری ( با سه سری ( 2 ) ( 3 ) و ( 4 ) ) ولتاژ و شدت جریان مستقیم به كار می رود . منحنی شماره ( 5 ) برای اندازه گیری ولتاژ متناوب تا حداكثر 10v به كار می رود . منحنی شماره ( 6 ) برای اندازه گیری ظرفیت خازن به كار می رود .

منحنی پنج با شماره گدذاری های ( 7 ) و ( 8 ) نیز برای اندازه گیری ولتاژ مستقیم به ترتیب تا حداكثر+25v +5v به كار می رود . با این تفاوت مه چون صفر منحنی در وسط قرار دارد نحوه اتصال دستگاه در مدار یعنی فیش مثبت دستگاه به قطب مثبت منبع یا قطب منفی منبع تغذیه متصل شود می توان اندازه گیری را انجام داد . البته برای تغییرات ولتاژ از مثبت به منفی و بالعكس نیز قابل استفاده است .

منحنی های نشان داده شده با شماره های ( 9 ) و ( 10 ) (11 ) و (12) برای اندازه گیری های پارامترهای ** و ترانفریستور به كار می رود كه از ذكر آن صرف نظر می كنیم.

معمولا درجه بندی مربوط به مقاومت الكتریكی از راست به چپ و بقیه درجه بندی ها از چپ به راست می باشد .

سلكتور ( دكمه انتخاب ) كلیدی است كه می تواند روی صفحه دایره شكل حول خود حركت كند . در محیط دایره درجاتی است كه حوزه كار دستگاه را نشان می دهد . اعدادی كه كلیه سلكتور مقابل آن قرارداده می شود ممكن است كوچكتر یا بزرگتر از درجات قوس های مدرج باشند . حاصل تقسم را كه ضزیب قرائت نامیده می شود در عدد متقابل به عقربه ضرب می نماییم به این ترتیب مقدار كمیت به دست می آید . هنگام كار با دستگاه توجه به نكات زیر ضروری است .

1- برای اندازه گیری شدت جریان دستگاه را به طور سری و هنگام اندازه گیری اختلاف پتانسیل باید دستگاه را به طور موازی در مدار قرار داد .

2- هنگام اندازه گیری مقاومت لازم است جریام برق را قطع كنید در غیر این صورت به دستگاه آسیب می رسد .

3- همیشه هنگام اندازه گیری كمیت ها كلید سلكتور را روی بیشترین درجه قرار دهید و در صورت لزوم به تدریج آن را كاهش دهید تا به دستگاه لطمه ای وارد نشود .

4- اگر كلید سلكتور مقابل بیشترین درجه قرار داده شود و عقربه بیش از حد مجاز منحرف گردد باید بلافاصله مدار را قطع كنید . زیرا دستگاه برای اندازه گیری آن مقدار از كمیت مناسب نیست و باید دستگاه دیگری با ظرفیت بیشتر استفاده كنیم .

5-اگر چرخش عقربه در جهت معكوس باشد یا باید جای فیش های ورودی را جابجا كرده با اینكه عمل تعویض دو قطب را در منبع تغذیه انجام داد .

6- در صفحه ای مدرج آینه ای موازی صفحه وجود دارد كه به كمك آن می توان خطای اندازه گیری را كاهش داد . زیرا برای قرائت صحیح باید یه طور عمودی به صفحه نگاه كنیم . طوری كه عقربه با تصویر آن در آینه منطبق شود .

الف ) طرز اندازه گیری ولتاژ مستقیم :

ابتدا سلكتور را در وضعیت اندازه گیری ولتاژ مستقیم (DC=) بر روی بیشترین ولتاژ قرار دهید . (گستره 1000 V ) فیش های مولتی متر را به دو سر منبع یا قسمتی از مدار كه می خواهید اختلاف پتانسیل آن را اندازه گیری كنید . به طرز صحیح متصل كنید .

در صورتی كه میزان عقربه ناچیز است سلكتور را به ترتیب روی گستره های 2.5 V 10 V 50 V 250 V -0.1 V 0.25 V قرار دهید تا میزان انحراف عقربه بهترین حالت را نشان دهد ( عقربه نه به قسمت ابتدا و نه به انتهای منحنی نزدیك باشد ) . برای قرائت ولتاژ مجهول باید از منحنی دوم صفحه نمایش ( زیر آینه ) استفاده كنید . این منحنی برای ولتاژ در جریان مستقیم و متناوب قابل استفاده است . در زیر این منحنی سه ردیف عدد نوشته شده است . ردیف اول از (0 تا 250) ردیف دوم از (0 تا 50 ) و ردیف سوم از (0 تا 10 ) . اگر سلكتور را روی 250 V قرار داده اید عدد را از (0 تا 250 ) قرائت كنید . اگر سلكتور را روی 50 V یا 10 V قرار داده اید .به ترتیب از ردیف های (0 تا 50 ) یا (0 تا 10 ) قرائت كنید . در صورتی كه سلكتور را در وضعیت 2.5 V یا 0.25 قرار می دهید بهتر است عدد را از ردیف (0 تا 250 ) قرائت كرد ه و عدد قرائت شده را به ترتیب در 100/1 و 1000/1 ضرب كنید تا وبتاژ مجهول به دست آید . اما اگر سلكتور را در حالت 1000 V یا 0.1 V قرار داده اید بهتر است عدد را از ردیف (0 تا 10 ) قرائت نموده و عدد قرائت شده را به ترتیب در 100 و 100/1 ضرب كنید تا ولتاژ مجهول به دست آید .

تذكر : برای اندازه گیری ولتاژهای بین 1 تا 25 ولت مستقیم از منحنی پنجم می توان استفاده كرد .

توجه : وقتی دستگاه را برای اندازه گیری ولتاژ به كار می برید به هیچ نباید سلكتور در وضعیت های غیر ولتاژ قرار داشته باشد .

ب ) طرز اندازه گیری ولتاژ متناوب :

اندازه گیری ولتاژ متناوب شبیه حالت مستقیم است با این تفاوت كه گستره های انتخاب حالت ( AC V )

فقط 10 V 50 V 250 V 750 V است و برای وضعیتی كه سلكتور به حالت 750 V است و بهتر است عدد را از ردیف (0 تا 50 ) در زیر منحنی دوم قرائت نموده و در 3/1 ضرب كنید تا ولتاژ مجهول به دست آید .
آزمایش شماره 5 : بررسی قوانین كیرشهف

هدف : بررسی قانون اول كیرشهف (kcl) و قانون دوم كیرشهف (k.v.l) و ه كار بردن آنها در مدارهای الكتریكی

زمینه نظری : برای پیدا كردن شدت جریان و یا اختلاف پتانسیل در مدارهایی كه با شعبات زیادی دارند قوانین كیرشهف بسیار مفید است . می توان قوانین دوگانه كیرشهف را به شرح زیر بیان كرد .

قانون اول (k.c.l) در هر نقطه انشعاب (گره) جمع جبری شدت جریان ها برابر صفر است و یا به عبارتی مجموع شدت جریان هایی كه به یك نقطه از مدار وارد می شوند برابر مقدار جریانهایی است كه از آن نقطه به طرف خارج می روند . 0 SI=

در مورد علامت یك جریان و یا مثبت و منفی بودن آن به طور معمول تمام جریان هایی كه به یك نقطه وارد می شوند مثبت و آن هایی كه از آن نقطه خارج می شوند را منفی در نظر می گیرند .

قانون دوم (k.v.l) در حلقه بسته از مدار الكتریكی مجموع جبرب نیروهای محركه و ضد محركه برابر مجموع جبری افت پتانسیل در مقاومت های حلقه است . به بیان دیگر از ولتاژهای دستگاه های مولد (نیروهای محركه) و دستگاه های گیرنده (نیروی ضد محركه) را در یك طرف رابطه و ولتاژ های مقاومت را در طزف دیگر رابطه قرار دهیم خواهیم داشت : ?E= ? I.R

باید توجه داشت كه گیرنده به دستگاهی اطلاق می شود كه انرژی الكتریكی را به گونه ای دیگر از انرژی (انرژی شیمیایی یا مكانیكی) به غیر از انرژی گرمایی تبدیل می كند . مثلا موتور الكتریكی یك گیرنده است . یا ظرف الكترولیز یك گیرنده است زیرا انرژی الكتریكی را به انرژی شیمیایی تبدیل می كند . ولی لامپ یك گیرنده نیست زیرا انرژی الكتریكی را به انرژی گرمایی تبدیل می كند .

برای علامت اختلاف پتانسیل ها و یا نیرو های محركه التریكی در روی مدار در جهت معینی حركت می كنیم . اگر این جهت انتخابی از قطب منفی یك مولد به قطب مثبت باشد . نیروی محركه این قسمت از مدار را مثبت و در غیر این صورت منفی در نظر می گیریم . اگر در این مدار R یك مقاومت و I شدت جریان در آن باشد اختلاف پتانسیل دو سر این مقاومت V=IR خواهد بود . حال اگر جهت I در جهت مثبتی باشد كه برای حركت روی مدار انتخاب شده است اختلاف پتانسیل الكتریكی روی مقاومت R را مثبت و عكس این حالت را منفی در نظر می گیریم .

وسایل آزمایش : منبع تغذیه DC – ولت سنج – آمپر سنج – اهم سنج – صفحه مدار – سیم رابط – مقاومت الكتریكی

روش آزمایش :

الف ) قانون جریان ها (k.c.l) : ابتدا مقدار مقاومت های 1R و 2R را با اهم سنج اندازه گیری كرده و یاداشت كنید سپس منبع تغذیه را روشن نموده با استفاده از ولت سنج آن را روی ولتاژ مشخصی تنظیم كرده و خاموش كنید . حال مداری مطابق شكل متصل نموده پس از حصول اطمینان از درست بودن مدار جریان را در مدار برقرار كنید . برای اندازه گیری شدت جریان در شاخه اصلی مدار (I) و شاخه های فرعی ( 1I و 2I ) هر بار آمپر سنج (گالوانومتر) را در محل مشخص شده قرار دهید و مقدار I و 1I و 2I را اندازه گیری كنید و تحقیق كنید كه آیا مقادیر به دست آمده در رابطه زیر صدق می كند .

I-I1-I2=0

اسیكوسكوپ :

دستگاه اسیلوسكوپ یا نوسان نگار برای مطالعه شكل یك نوسان و مشخصات دیگر آن مثل پریود – طول موج – فركانس – ولتاژ به كار می رود این وسله همچنین می تواند جهت اندازه گیری های جریان مستقیم (dc) به كار برده می شود .

ساختمان اسیلوسكوپ :

اسیلوسكوپ تشكیل شده است از یك تیوپ یا لوله كاتوود یا لامپ پرتوكادی

(C.R.O.) لامپ كاتدی دارای سه بخش است الف – تفنگ الكترولیتی – برای تولید باریكه الكترون ب- سیستمی برای انحراف الكترون ج- پرده ای با اندودی از ماده شیمایی كه انرژی باریكه را به انرژی نور مرئی تبدیل می كند .

این اجزا در یك محفظه شیشه ای تخلیه شده جای داده می شوند شكل زیر :

كلیدهای اسیلوسكوپ :

كلیدهای اسیلوسكوپ را می توان به چهار قسمت طبقه بندی كنید .

1- گروه كنترل :

شامل كلید روشن و خاموش – شدت نور – و تمركز نقطه نورانی و چند كلید دیگر

الف ) كلید روشن و خاموش كه با power مشخص شده كه برای روشن و خاموش كردن است پس از روشن كردن چند دقیقه طول می كشد تا اسیلوسكوپ به حالت عادی خود برگردد

ب- كلید تمركز اشعه : این كلید با focus نمایان است و برای تنظیم نقطه نورانی به كار می رود .

ج- كلید شدت (INTENSITY) : كه برای كنترل میزان روشنایی نقطه نورانی است .

2- گروه كنترل عمودی :

كه برای موقعیت عمودی و وضعیت عمودی اشعه است .

الف ) كلید INPUT : این كلید محل ورودی سیگنال به اسلوسكوپ است و به صورت سوكت BNC می باشد سیگنال توسط یك سیم كواكسیال به این رابط BNC وصل می شود .

ب) كلید انتخاب ورودی : این كلید دارای سه وضعیت AC GND DC است و نحوه ارتباط سیگنال ورودی را به داخل اسیلوسكوپ تعیین می كند اگر كلید در حالت AC قرار گیرد تنها قسمت AC سیگنلا ورودی یه مدارات اسیلوسكوپ می رود و مقادیر DC كه به همراه دارد به مدارات داخلی وصل می شود .

و در حالت GND ورودی تقویت كننده به زمین وصل می شود

در حالت DC هم قسمت AC و هم قسمت DC سیگنال ورودی به مدارات اسلوسكوپ می رود .

ج) موقعیت عمودی POSISION : با این دكمه می توان اشعه را در راستای عمودی حركت دارد .

د) تضعیف كننده مرحله ای : می دانیم كه تقویت كننده اسلوسكوپ بایستی قابل تغییر باشد تا بتواند سیگنال های مخلتف با دامنه های متفاوت را روی صفحه نمایش دهد . و از صفحه

خارج نشود . این كلید با VOLTSDIV مشخص شده است وقتی سیگنال به ورودی اعمال شود و بر روی صفحه نمایش داده شود مقدار واقعی آن به تعداد تقسیمات كه روی صفحه اشغال شده و مقدار تضعیف كننده بستگی دارد . به طور مثال برای سیگنال زیر شرح زیر به دست می آید .

تقسیم 4/6 = دامنه پیك تا پیك روی صفحه (قله تا قله)

قسمت / ولت 2/0 = مقدار تضعیف كننده

28/1 = 2/0×4/6 = مقدار واقعی

علاوه بر تضیف كننده مرحله ای به صورت پله ای تغییر می كند بر روی این كلید یك ولوم وجود دارد كه به صورت پیوسته تغییر می كند كه همیشه در وضعیتی قرار می گیرد كه موج را یك برابر كند تا بتوانیم اندازه گیری دقیق داشته باشیم .

2- گروه كنترل افقی :

این گروه كلیدها تعیین كننده وضعیت انحراف اشعه نحوه جاروب صفحه اسیلوسكوپ هستند و شامل كلیدهای زیر است .

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” تحقیق بررسی آزمایش آشنایی با مولتی متر عقربه ای ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – تحقیق بررسی آزمایش آشنایی با مولتی متر عقربه ای – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
تحقیق بررسی آزمایش آشنایی با مولتی متر عقربه ای;پژوهش بررسی آزمایش آشنایی با مولتی متر عقربه ای;مقاله بررسی آزمایش آشنایی با مولتی متر عقربه ای;دانلود تحقیق بررسی آزمایش آشنایی با مولتی متر عقربه ای;بررسی آزمایش آشنایی با مولتی متر عقربه ای;آزمایش; آشنایی با مولتی متر عقربه ای

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *