تحقیق بررسی آشنایی مختصر با انواع لوازم خانگی 45 صفحه + doc

تحقیق بررسی آشنایی مختصر با انواع لوازم خانگی در 45 صفحه ورد قابل ویرایش

دسته بندی: فنی و مهندسی

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 45

حجم فایل: 25 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

تحقیق بررسی آشنایی مختصر با انواع لوازم خانگی در 45 صفحه ورد قابل ویرایش

آشنایی مختصری با خازن و انواع كاربرد آن در لوازم خانگی

ساختمان خازن از دو صفحه هادی تشكیل شده كه به آنها جوش گفته می شود جوش ها به وسیله دی الكتریك از یكدیگر جدا شده اند.

خازن های مورد استفاده در صنعت برق عموماً به یكی از دو نوع زیر تقسیم می شوند:

الف – خازن الكترولیتی – خازن روغنی

انواع كاربرد آن در لوازم خانگی

در لوازم خانگی به اشكال مختلف و در ابعادی بسیار گسترده استفاده شده ولی می توان كاربرد خازن در این لوازم را به یكی از سه نوع زیر تقسیم كرد.

الف – خازن اصلاح ضریب قدرت

ب- خازن پارازت گیر

ج – خازن های راه انداز

آشنایی با موتورهای الكتریكی

1- موتورهای یونیور سال: یونیور سال یعنی عمومی این موتورها به این جهت عمومی نامیده می شوند كه علاوه بر جریان متناوب در جریان مستقیم نیز به راحتی كار می كنند.

عامل حركت آرمیچر در واقع تئوری بیو ؟؟ است. به عقیده وی هرگاه سیم دو میدان بر یكدیگر ایجاد می گردد توانایی حركت می یابد در صورت فراهم بودن شرایط لازم آرمیچر به گردش درآمده و می توان از چرخش آن در انجام یك عمل مكانیكی بهره ببرد.

1-2- ساختمان سشوار

1- بدنه :

بدنه سشوارها را از فلز یا پلاستیك می سازند. نوع فلزی معمولاً از جنسی استیل انتخاب می شود تا علاوهبر استحكام حرارتی بالا، زیبایی ظاهری را نیز به همراه داشته باشد اما در این نوع بدنه سشوار، همواره خطر اتصال بدنه، مصرف كننده را تهدید می كند. در سشوارهای دیگر بدنه را از پلاستیك می سازند تا در صورت برخورد سیم فاز با بدنه، مصرف كننده با خطر جدی مواجه نشود. متأسفانه جنس نامرغوب این نوع از بدنه ها، آنها را در برابر حرارت بسیار ناپایدار ساخته و پس از آن مدت محدودی تغییر شكل می یابند.

2- دسته سشوار:

جنس دسته سشوار را از كائوچو یا انواع مشتقات پلاستیك می سازند تا اولاً در برابر اتصال بدنه، مصون باشد و دوماً وزن سشوار از حد معینی تجاوز نكند. قسمت عمده ای از مدار در داخل دسته سشوار جای داده شده و علاوه بر آن كلیدها نیز در قسمتی از دسته، تعبیه شده اند. برای آنكه سشوار از قابلیت حمل بالایی برخوردار شود، كارخانجاتی مانند «بیم» ، دسته سشوار را به گونه ای می سازند تا در صورت لزوم بر روی بدنه تا شود.

3- دو شاخه و سیم رابط :

دو شاخه و سیم رابط به یكدیگر متصل بوده و دو شاخه پرسی می باشد. رم سیم كمتر از mm21 انتخاب نمی شود تا براحتی جریان مورد نیاز دستگاه را تأمین كند. اكثر تولیدكندگان سشوار، عایق سیم رابط را ضخیم می سازند تا در برابر ضربات و یا حرارت بدنه دستگاه مقاوم بوده و سریع آسیب نبیند و مصرف كننده را با خطر اتصال بدنه یا برق گرفتگی مواجه نسازد.

-2- عیب یابی در سشوار:

عیب 1 : سشوار اصلا روشن نمی شود.

در مواردی مشابه حالت فوق الزامیست، عیب یابی را از مبدأ آغاز نمایید یعنی از خود منبع انرژی الكتریكی و سپس بررسی و تست قطعات را تا آنجا كه عملكردشان به این عیب مربوط می شود ادامه دهید. قطعاً به نتیجه مطلوب خواهید رسید.

علت 1 : پریز برق ندارد.

رفع عیب: دستگاه را از برق جدا كنید و سپس به وسیله قسمت ولتاژ آومتر،‌اختلاف سطح الكتریكی پریز را اندازه گیری نمایید. اگر عقربه منحرف نشود مشكل از پریز است و در صورتی كه عقربه منحرف شده و 220 ولت را نشان دهد، مشكل از قطعه دیگری است كه در ادامه شرح داده می شود. در هنگام انتخاب رنج به یاد داشته باشید كه نمی‌توان جهت سنجش ولتاژ برق رنجی كمتر از 250 ولت را به كار برد زیرا منجر به آسیب دیدگی دستگاه می شود.

علت 2 : سیم رابط و یا دو شاخه خراب است.

رفع عیب: ابتدا دستگاه را از برق خارج نموده و سپس ورودی برق در داخل دستگاه را از سایر اتصالات جدا سازید. سیمهای ورودی به دستگاهرا به یكدیگر متصل كنید. در این وضعیت با اتصال رابطهای آومتر (در حالی كه رنج بر روی 1*R تنظیم شده است) به دو شاخه دستگاه، باید عقربه منحرف شده و تقریباً صفر را نشان دهد.در صورت عدم انحراف عقربه باید دو شاخه و سیم رابط، یكجا تعویض شوند زیرا دو شاخه از نوع پرسی است (در عموم سشوارها).

علت 3 : فاز یا نول اصلی در داخل دستگاه دچار مشكل شده

رفع عیب: گاهاً دیده می شود كه برق به داخل دستگاه می رسد اما از آنجا كه فاز از كلید جدا شده و یا اتفاق مشابهی برای نول صورت گرفته، برق عملاً به مدار الكتریكی سشوار راه نمی یابد كه در صورت مشاهده این عیب سیم جدا شده را در نقطه اصلی خود قلع كاری نمایید.

علت 4 : كلید سشوار خراب است.

رفع عیب: معمولاً در اكثر سشوارها ، حتی با وجود چند كلید مانند شكل 24-2 ، یك كلید به منظور كنترل اصلی دستگاه تعبیه شده است. در صورت خراب شدن این قطعه الكتریكی، دستگاه روشن نخواهد شد. حداقل یكی از سیم های متصله به كلید فوق را از آن جدا نموده و توسط آومتر (1*R ) به تست آن بپردازید. اگركلید سالم باشد در حالت بستن كلید عقربه منحرف شده و تقریباً صفر را نشان می دهد و در حالت باز بودن كلید، عقربه بر روی بی نهایت ( ) خواهد ایستاد. در صورت خرابی كلید، آن را تعویض كنید تا مشكل حل شود.

علت 5 : عیب را در خود مدار جستجو كنید.

رفع عیب: پس از بررسی قطعات مذكور به این نتیجه منطقی خواهید رسید كه عیب در خود مدار به وجود آمده. اگر مدار مانند شكل 10-2 از نوع سری باشد، خرابی هر یك از اجزاء مدار به خاموشی مطلق دستگاه می انجامد. این مسئله از عیوب عمده مدار سری است. به عنوان مثال در صورت قطع شدن دیود در شكل 10-2 مدار به حالت باز در می آید و عیب 1 بروز خواهد نمود.

در سشوار با مدار سری تست تمامی قطعات الزامی است. اما اگر مدار از نوع سری – موازی است (شكل 13-2) تنها قطع شدن فاز و یا نول اصلی در داخل مدار می تواند سشوار را دچار خاموشی كامل نماید.

به یاد داشته باشید در برخی از سشوارها مانند 13-2 از ترموستات استفاده شده و چون جایگاه ترموستات در سر راه نول اصلی مدار است، توجه به صحت عملكرد آن شما را در نتیجه گیری سریع و یافتن عیب یاری خواهد نمود.

عیب 2 : بدنه سشوار در حال كار بسیار داغ می شود اما ترموستات مدار را قطع نمی كند.

علت : كنتاكت های ترموستات به یكدیگر جوش خورده اند.

رفع عیب: اكثر تولیدكنندگان سشوار، جهت حفاظت از بدنه پلاستیكی دستگاه تولید شده، در مدار الكتریكی از ترموستات استفاده می كنند تا هر گاه حرارت از حد معینی تجاوز نمود، توسط این قطعه دستگاه به حالت خاموش در آید. بر اثر رطوبت محیط و حرارت داخل دستگاه،‌كنتاكت های ترموستات فرسوده شده و در برابر حرارت ناشی از جرقه های قطع و وصل، پایداری خود را از دست داده در نتیجه دچار جوش خوردگی می شوند. می توان كنتاكت ها را از یكدیگر جدا نمود و پس از سمباده كاری آنها، از رفع عیب مطمئن بود اما تجربه نشان داده كنتاكت های جوش خورده، پس از تعمیر مدت زیادی دوام نخواهند داشت و پس از گذشت چند روز ، مجدداً به یكدیگر متصل می شوند از این رو بهتر است ترموستات را یكسره كنید زیرا ترموستات قابل تعویض نیست مگر آنكه المنت با نوع مشابه خود كه مجهز به ترموستات است، تعویض شود.

عیب 3 :‌موتور سشوار در حال كار است اما باد گرم خارج نمی شود.

علت: پروانه هرز گرد شده

رفع عیب: پروانه های فن از پلاستیك های معمولی ساخته می شوند تا از وزن بسیار كمی برخوردار باشند وبه همین دلیل ، دوام چندانی نداشته و پس از مدتی به اشكال مختلف تغییر حالت می دهند. در صورت هرزگرد شدن پروانه فن، هرگز از چسب جهت اتصال مجدد آن به محور موتور استفاده نكنید زیرا تعمیر آن را مشكل خواهید نمود. بهتر است فن دیگری را جایگزین آن نمایید كه متناسب با قطر محور موتور باشد.

عیب 4 : با بستن كلید مخصوص حرارت اضافی، گرمای سشوار تغییر نمی كند.

علت 1 : المنت حرارت اضافی قطع شده.

5- محافظ الكتریكی موتور

از آنجا كه بروز مشكلاتی مانند مسدود شدن لوله مكش، پر شدن كیسه جاروبرقی، اتصال حلقه با كلاف در پیچكهای آرمیچر، اتصال حلقه در كلافهای قطب و … جریان دریافتی موتور را شدیداً افزایش داده و زمینه را جهت سوختن كامل آن فراهم می آورد، در اكثر جاروهای برقی تدابیر مختلفی را به منظور محافظت ازموتور به كار می برند. در بعضی جاروها پشت كیسه زباله، از یك كلید فشاری استفاده می شود كه با افزایش حجم كیسه و تجاوز آن از مقدار مشخصی ، كلید تحریك شده و به حالت قطع در خواهد آمد. از آنجا كه این كلید سر راه فاز یا نول اصلی موتور تعبیه می شود، قبل از خالی كردن كیسه، روشن شدن موتور ناممكن است.

در بعضی از جاروهای برقی مانند شارپ، برای كنترل جریان دریافتی موتور از فیوز شیشه ای بهره برده اند. جریان فیوز معادل جریان موتور انتخاب می شود و در صورت مطالبه جریان بیشتر توسط موتور، سیم ذوب شونده فیوز به حالت قطع درآمده و عملكرد موتور متوقف خواهد شد. كاربرد اورلود، دارای یك قطعه المنت كم وات و یك صفحه فلزی حساس است كه بر اثر افزایش گرمای المنت، تحریك شده و ارتباط بین كنتاكتهای ورودی و خروجی اورلود را قطع خواهد نمود. اگر از دستگاه برای یك مدت طولانی استفاده شود گرمای درون محفظه موتور افزایش یافته و شرایط دشواری را جهت ادامه كار موتور پدید می آورد. از این رو اورلود همواره در داخل محفظه موتور تعبیه می شود تا بر اثر افزایش دما، با انبساط صفحه حساس ، دستگاه را متوقف سازد.

6- میكروسوئیچ

در جاروهای برقی، بندرت از این كلید فشاری استفاده می شود اما از آنجا كه برخی از تولید كنندگان این وسیله برقی مانند كارخانه الكترولوكس در محصول خود آن را به كار برده اند، به توضیح مختصری بسنده می كنیم.

میكروسوئیچ، یك شستی فشاری است كه عموماً در حالت عادی باز و با فشار اهرم، به حالت وصل در می آید. البته میكروسوئیچ با عملكرد كاملاً عكس نیز در برخی وسایل برقی مانند یخچال مورد استفاده قرار گرفته است. از آنجا كه اتصالات غیرصحیح بدنه می تواند در مكش جارو تأثیر بسزایی داشته باشد، از این شستی فشاری در محل اتصال اجزاء بدنه دستگاه استفاده می شود.

به عبارت ساده تر، مادامیكه بدنه به طور كامل انجام نشده است، میكروسوئیچ و یا میكروسوئیچ های به كار رفته در جاروبرقی، به حالت باز بوده و چون سر راه نول یا فاز واقع شده اند، به موتور برق نمی رسد.

مدار الكتریكی انواع جاروبرقی

منظور از مدار الكتریكی جاروبرقی نشان دادن غبار الكتریكی دستگاه و مشخص نمودن نحوه اتصال آنها به یكدیگر است. البته در جاروهای برقی مدارهای مختلفی مورد استفاده قرار گرفته است كه در ادامه به شرح چند نمونه خواهیم پرداخت.

1- مدار الكتریكی جاروبرقی معمولی

در این جاروها عموماً از یك موتور یونیورسال و كلید كنترل دو حالته استفاده شده است.

2- جاروبرقی با دیمر

در این نوع از جاروهای برقی از دیمر یا به عبارتی كنترل كننده الكترونیكی ولتاژ موتور استفاده شده است. امروزه اكثر جاروهای برقی را مجهز به دیمر می سازند تا عملكرد دستگاه انعطاف زیادی داشته باشد و بتوان در نقاط مختلف با قدرت مكندگی متنوع نسبت به جمع آوری زباله و گرد و غبار اقدام نمود.

توسط دیمر می توان دامنه ولتاژ را از 0 تا 220 ولت تغییر داد و متناسب با ولتاژ تعیین شده، مكش دستگاه نیز تغییر خواهد كرد.

3- جاروبرقی با موتور چند سرعته

در این نوع از جاروهای برقی، بالشتك های موتور یونیورسال دارای سر سیم های متفاوتی بوده كه اتصال هر یك از آنها به جریان برق، میدان مغناطیسی خاصی را ایجاد نموده و موتور متناسب با این میدان به چرخش درخواهد آمد. سرعت های مختلف موتور، قدرت مكش دستگاه را تغییر می دهد.

4- جاروبرقی با ترانس ایزوله

طراحی و نصب كلید قطع و وصل دستگاه بر روی لوله رابط جارو، عملا استفاده از دستگاهرا آسان و راحت نموده و این عمل ممكن نمی شد مگر آنكه سیم های متصله به كلید از قطر كمی برخوردار شوند زیرا عبور سیم های رابط از درون لوله مكش انعطاف آن را سلب خواهد نمود و به همین دلیل كاربرد ترانس ایزوله الزامی شد. توسط این ترانس عملكرد دستگاه با جریان بالا در داخل خود محفظه موتور انجام شده و تنها فرمان جذب سیم پیچ رله (ترانس ایزوله) توسط كلید ظریفی كه بر روی لوله قرار گرفته صادر می شود.

سری بودن این كلید با سیم پیچ رله كه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، جریان عبوری از مدار فوق را به مراتب كاهش داده و همین امر موجب شده است سیم رفت و برگشت به كلید نرم پایینی داشته باشند.

با بسته شدن كلید از سیم پیچ رله جریان عبور نموده و مغناطیس فراوانی را به وجود خواهد آورد. این میدان مغناطیسی، یك اهرم فلزی را جذب و موجب بسته شدن كلید قدرت می شود. منظور از كلید قدرت كلیدی است كه میتواند جریان بالایی را از خود عبور دهد. از آنجا كه ورودی كلید به فاز اصلی دستگاه و خروجی آن به موتور متصل است و موتور نول را مستقیماً دریافت داشته با بسته شدن كلید موتور روشن شده و مكش لازم ایجاد می شود.

با پایان نظافت، در همان حال كه لوله رابط جاروبرقی در دستان شام قرار دارد می توانید كلید را به حالت باز (خاموش) درآورید. باز شدن كلید، جریان عبوری از سیم پیچ رله را متوقف نموده و مغناطیسی موجب جذب اهرم كلید قدرت شده بود كاهش و به تدریج از بین خواهد رفت.

بسته شدن كلید قدرت و یا به زبان دیگر جذب اهرم متصل به این كلید، یك فنر نسبتاً قوی را فشرده ساخته و حال كه مغناطیس جذب اهرم از میان رفته بازگشت فنر به حالت اولیه موجب باز شدن كلید قدرتو خاموش شدن موتور خواهد شد.

عیب یابی در جاروبرقی

عیب 1 : به محض فشار كلید اصلی دستگاه، فیوز منزل، برق را قطع می كند.

علت 1 :‌دو شاخه و یا سیم رابط اتصالی دارند.

رفع عیب: دو شاخه را از پریز خارج كنید و سپس بدنه جارو را به آرامی باز كنید. حداقل یكی از اتصالات سیم رابط به مدار و یا سیم جمع كن را از آن جدا ساخته و سپس آومتر (1×R ) را به دو شاخه متصل سازید. اگر عقربه منحرف شود، درداخل دو شاخه و یا نقطه ای از سیم رابط اتصالی رخ داده است.

از آنجا كه دو شاخه در اكثر جاروها قابل تفكیك است، ابتدا داخل آن را بررسی و در صورت صحت اتصالات دو شاخه، كابل را تعویض كنید تا مشكل دستگاه برطرف شود.

علت 2 : اتصالات داخل دستگاه دچار مشكل شده است.

رفع عیب : ابتدا بدنه دستگاه را باز كنید. سپس صحت اتصالات را مورد بررسی قرار دهید. در صورت مشاهده سیمی كه از محل خود خارج شده آن را به محل اولیه اش بازگردانید.

علت 3 :خازن پارازیت گیر معیوب است.

رفع عیب:‌در مبحث 1-12-1- د پیرامون پارازیت گیری مطالبی آورده شده است. به اختصار می توان گفت كه پایه های خازن پارازیت گیر به زغال نگهدارها متصل بوده و در صورت آسیب دیدن عایق خازن (دی الكتریك) برخورد بارهای مخالف با یكدیگر وقوع اتصال كوتاه حتمی است (البته باید توجه داشت كه چنین خازنی، دارای ظاهر معیوب و كاملا مشخصی خواهد بود).برای تست و تعویض خازن مطالب مبحث 6-11-1 و 9-11-1 را مطالعه نمایید.

علت 4 : موتور كاملا سوخته است.

رفع عیب: قبل از آنكه موتور یونیورسال به این مرحله برسد، از خود علائم و مشخصات خاصی را بروز خواهد داد. مثلا در زیر جاروبك ها (زغال ها) جرقه های شدید دیده شده، قدرت موتور بسیار كاهش یافته و سریع داغ می شود و …

در صورت عدم توجه به این علائم، به تدریج اتصال حلقه و كلاف در موتور گسترش می یابد و در نتیجه مقاومت معادل موتور شدیداً كاهش یافته و زمینه را جهت اتصال كوتاه فراهم می آورد.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” تحقیق بررسی آشنایی مختصر با انواع لوازم خانگی ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – تحقیق بررسی آشنایی مختصر با انواع لوازم خانگی – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
تحقیق بررسی آشنایی مختصر با انواع لوازم خانگی;پژوهش بررسی آشنایی مختصر با انواع لوازم خانگی;مقاله بررسی آشنایی مختصر با انواع لوازم خانگی;دانلود تحقیق بررسی آشنایی مختصر با انواع لوازم خانگی;بررسی آشنایی مختصر با انواع لوازم خانگی; انواع لوازم خانگی

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *