تحقیق بررسی اصول سیم كشی هوایی 33 صفحه + doc

تحقیق بررسی اصول سیم كشی هوایی در 33 صفحه ورد قابل ویرایش

دسته بندی: فنی و مهندسی

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 33

حجم فایل: 17 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

تحقیق بررسی اصول سیم كشی هوایی در 33 صفحه ورد قابل ویرایش

مقدمه :

انرژی الكتریكی تولید شده در نیروگاه برقی ،توسط سیمهای هوایی و یا كابلهای زمینی و فشار قوی به محلهای مصرف هدایت می شود . در این مورد سیم كشی هوایی ارزانتر و مناسبتر است .

ولتاژهای فشار قوی در پستهای ترانسفورماتور داخل شهر معمولاً به ولتاژ 230/ 400 ولت تبدیل شده و از آنجا توسط سیم های هوایی و یا كابلهای زمینی فشار ضعیف به مصرف كننده رسانده می شود .

در شهرهای برای رعایت مسائل حفاظتی و تا قدری مسئله زیبایی بهتر است كه از سیستم گرانتر یعنی كابل كشی زیرزمینی جهت رساندن انرژی به مصرف كننده ها استفاده نمود . ولی در روستاها و شهرهای كوچك می توان از سیستم ارزانتری (سیم كشی هوایی) استفاده كرد . سیم كشی هوایی در داخل محلات معمولاً برای ولتاژ 250 ولت (بین فاز و زمین ) می باشد .

در این پروژه به شرح مواد و وسائل مورد مصرف و همچنین نكاتی كه باید در سیم كشی هوایی رعایت شوند ، می پردازیم .

1- سیم های هوایی :

جنس سیمهای هوایی معمولاً از مس بوده و در مواردی نیز از آلومنیوم استفاده می شود . سیمهای آلومینیومی بایستی دارای 5/99 % درصد آلومینیوم خالص باشند .این در صد خلوص باعث جلوگیری از خورده شدن و از بین رفتن سیم می شود . به غیر از این نوع ،سیم دیگر نیز از جنس آلومینیوم و یا آلیاژ مرغوب مصرف می شود .كه به نام آلدری (aldrev) معروف است و از 7/99 % درصد آلومینیوم خالص و تقریباً 5% 0 سیلیسم و كمتر از 3% 0 آهن تشكیل شده است . استحكام، خاصیت انبساط و دوام سیم آلدری به طور نسبی بالا می باشد . این سیم در مقابل خوردگی درست مانند آلومینیوم خالص مرغوب ، مقاوم می باشد . برای فواصل زیاد تا 45 متر از سیمهایی از جنس دیگر كه قدرت تحمل آن 228 كیلو پوند می باشد ، استفاده می شود.

مقره ها

سیمهای شبكه برق بوسیله وسائل عایقی كه آنها را مقره می نامیم از لحاظ الكتریكی از یكدیگر و همچنین از پایه ها و تجهیزات نگهدارنده آنها (جا مقره ای یا اتریه) مجزا می شوند .

برای تعیین اینكه عایقی مقره قابل استفاده هست یا نه خواص مكانیكی و الكتریكی آنرا در نظر گرفت . معمول ترین ماده عایق جهت مقره ها شیشه و چینی است . این دو ماده معایب نیز دارند . چینی قادر به تحمل فشارهای زیاد است اما اگر نیروی كششی بر آن اعمال نمائیم می شكند یعنی عایق مقره بكار می بریم باید توجه داشته باشیم كه نیروهای وارده بر آن نیروی فشار باشد نه كششی . این مطلب به طور كلی در مورد شیشه نیز صادق است با اینكه مقره های شیشه ای برای ولتاژ های پائین مناسب اند ، اما چنینی به علت در دسترس بودن آن ، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد . چینی در مقایسه با شیشه دارای دو مزیت و برتری می باشد .

1- در مقابل تغییرات حرارتی بیشتر از شیشه مقاومت می نماید یعنی در مقابل درجه حرارت خیلی بالا یا خیلی پایین ، مقره چینی نمی شكند.

2- چینی به شكنندگی شیشه نیست و در حین نصب و انتقال بسادگی شكسته نمی شود .

بر اساس مطالبی كه گفته شد انواع مقره هایی كه در خطوط بكار می رود دارای مشخصات مخصوص می باشند از میان انواع مقره های چرخی ، سوزنی و بشقابی را نام برد كه مقره های بشقابی بسته به نحوه قرار گرفتن آنها در شبكه ، مقره آویز و یا مقره كششی نیز نامیده می شوند . اما در میان تمام آنها اخیراً در شبكه های فشار ضعیف 400 ولتی تنها از مقره های چرخی استفاده می شود ، به شرح این نوع مقره های چرخی استفاده می شود، به شرح این نوع مقره می پردازیم .

الف – مقره های چرخی یا قرقره ای : مقره های چرخی در حال حاضر در ایران مورد مصرف دارند كه شامل چند نوع می باشند كه اختلاف آنها در اندازه و قدرت عایقی آنهاست . ما در اینجا تنها از دو نمونه آن نام می بریم كه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد .

نمونه اول : این مقره از چینی قهوه ای براق ساخته می شود و چنانچه در شكل 4 دیده می شود طول آن 54 میلیمتر و قطر خارجی آن 1/57 % میلیمتر و دارای یك سوراخ به قطر5/17 % میلیمتر برای میله مقره می باشد . شعاع شیار آن برای عبور سیم 1/11% میلیمتر خواهد بود و دارای خصوصیات الكتریكی زیر می باشد. ولتاژ جرقه در هوای خشك 20 كیلو ولت و ولتاژ جرقه در هوای مرطوب 8 كیلو ولت .

حداكثر قدرت تحمل این مقره زیر بار مكانیكی فشاری 990 كیلو گرم است .

نمونه دوم : این مقره هم از چینی قهوه ای براق ساخته شده است . طول آن 2/76 % میلیمتر و قطر خارجی آن 4/97 % میلیمتر دارای یك سوراخ به قطر 5/17 میلیمتر برای عبور میله مقره و شعاع شیار آن برای عبور سیم ، 5/17 میلیمتر خواهد بود و دارای خصوصیات الكتریكی زیرمی باشد .

ولتاژ جرقه در هوای خشك 25 كیلو ولت

ولتاژ جرقه در هوای مرطوب 12 كیلو ولت

و حداكثر قدرت تحمل این مقره زیر بار مكانیكی فشاری 1360 كیلوگرم می باشد .

ب: مقره های چرخی دو شیاره

تمام مشخصات آنها نظیر مقره های یك شیار بوده و اختلاف آنها تنها در تعداد شیارشان می باشد . در نوع شیاره می توان دو سیم را به طور متقاطع برروی آن قرار داد ، همچنین در انشعابات ، استفاده از این نوع مقره اصولی تر می باشد .

مقره های مهاری – در شبكه های فشار ضعیف برای نصب مهارهای لازم در خطوط ، از مقره مخصوص مهار برای جدا سازی یا عایق كردن سیم مهار از شبكه استفاده می شود در اینجا از انواع مقره های مهاری كه در ایران رایج است معرفی می نمائیم . این مقره مهاری بشكل مكعب مستطیل بوده و طول آن 108 میلیمتر و قطر خارجی شیارهای آن 73 میلیمتر و قطر سوراخ جهت عبور سیم مهار از آن 2/22 میلیمتر است .

این مقره از جنس چینی با قدرت كششی 5450 كیلو گرم ساخته شده و خصوصیات الكتریكی آن به قرار زیر می باشد . شكل (5-4)

فلش (شكم ) سیم

بایستی توجه كرد كه سیمهای هوایی دارای یك انحناء می باشند كه با آن فلش یا شكم سیم گفته می شود . در هنگام سیم كشی توجه به مقدار فلش ضروری می باشد زیرا در اثرتغییرات جوی این مقدار نیز تغییر نموده و سبب تغییر فاصله آزاد سیمها می شود .

در نتیجه بی توجهی به آن باعث ایجاد خطراتی در شبكه خواهد شد . به همین دلیل با توجه به شرایط محیط از نظر باد و باران و برف و یخ و درجه بندی حرارت ، برای سیمهای با مقاطع متفاوت در نقاط مختلف ، فلش خاصی بدست می آید كه معمولاً مقادیرمحاسبه شده در جدول و یا منحنی های استاندارد تنظیم می شود .

منحنی های (5-4 ) . (6-4) و(7-4) مقدار فلش را برای سیمهای كه مورد استفاده آنها در شبكه زیاد می باشد ، درجه حرارتهای مختلف نشان می دهد.

محكم كردن سیمهای هوایی

برای كشیدن و محكم كردن سیمهای هوایی از دستگاه مخصوصی به نام چرخ قورباغه كه با خواص قرقره های مركب كار می كند استفاده می شود . برای این كار سیمهای مسی ابتدا توسط گیره های سادهای به نام قورباغه ای گرفته و سپس كشیده می شود .

برای محكم كردن سیمهای آلومینیومی بایستی دقت شود كه سطح سیم زخمی نشود . به همین دلیل به خاطر سطح تماس كم گیره های قورباغه ای از آنها استفاده نمی شود . البته از این نوع گیره در مورد سیمهای مسی نیز می توان استفاده نمود .

همچنین بایستی دقت شود كه سیم های آلومینیومی برروی زمین كشیده نشوند ، بدین جهت در هنگام كشیدن ، آنها را برروی قرقره های چوبی كه بر پایه های عایق سوارند قرار می دهند . این قرقره های بایستی طوری در مسیر قرار بگیرند كه در موقع سیم كشی ، سیمها از روی قرقره نیفتند .

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” تحقیق بررسی اصول سیم كشی هوایی ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – تحقیق بررسی اصول سیم كشی هوایی – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
تحقیق بررسی اصول سیم كشی هوایی;پژوهش بررسی اصول سیم كشی هوایی;مقاله بررسی اصول سیم كشی هوایی;دانلود تحقیق بررسی اصول سیم كشی هوایی;بررسی اصول سیم كشی هوایی;اصول ;سیم كشی

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *