تحقیق بررسی اُراكل (Or – a – cle) 46 صفحه + doc

تحقیق بررسی اُراكل (Or – a – cle) در 46 صفحه ورد قابل ویرایش

دسته بندی: کامپیوتر و IT

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 46

حجم فایل: 28 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

تحقیق بررسی اُراكل (Or – a – cle) در 46 صفحه ورد قابل ویرایش

مقدمه

اُراكل (Or – a – cle): 1- شخصی (همچون یكی از كشیش‌های یونان باستان) كه یكی از خدایان از طریق وی سخن می‌گفته است. 2- عبارت یا پاسخ مقتدرانه یا معقول. 3- شكل در هم ریخته Carole.

تعریف مذكور بیانگر همه چیز است، این طور نیست؟ صحبت از اُراكل i8 است. این همان بانك اطلاعاتی است كه تمام بانك‌های اطلاعاتی دیگر را مغلوب می‌كند. اُراكل یعنی عصاره تمام محصولات، بارزترین مدرك، بهترین بهترین‌ها، چیزی كه تمام حكمتها و پاسخها از آن جریان می‌یابد. و اگر كشیش یونانی خود را برای مشاوره داشتید، در آن صورت هیچ مشكلی برای پیدا كردن چگونگی استفاده از این مورد مشكل‌ساز نداشتید.

اُراكل i8 نه تنها یكی از بهترین نرم‌افزارهای بانك اطلاعاتی رابطه‌ای است، بلكه یكی از پیچیده‌ترین آنها نیز می‌باشد. اُراكل i8 كارهای بسیار جالبی انجام می‌دهد، اما كارهای آسان‌ نیز گاهی اوقات مشكل‌ساز هستند.

شاید اُراكل i8 را از طریق اینترنت خریده باشید. شاید از اُراكل i8 در كارهایتان استفاده می‌كنید. صرفنظر از اینكه چه عاملی باعث روی آوردن‌تان به اُراكل i8 شده است، می‌خواهم یك مطلب را در همین مرحله به طور واضح مطرح كنم. موتور بانك اطلاعاتی در اختیار دارید كه حقیقتا پیچیده است و قابلیتهای بسیار زیادی دارد، اما اُراكل i8‌ فاقد زیباییهایی است كه خریداران نرم‌افزار در عصر تكنولوژی “Plug and Play” خواهانند.

اُراكل i8 به تنهایی همچون اكسس میكروسافت یا پارادكس نیست، یعنی برنامه‌هایی كه همه چیز را آماده و سهل‌الاستفاده به طور یكجا دارند. اُراكل i8 از نظر شمای ظاهری بسیار ساده است و ویژگیهای بسیار كمی برای گزارش‌گیری و آماده‌سازی فرم‌ها دارد.

كشف اُراكل i8: برنامه‌ای كه همه چیز را یكجا دارد

در دهه 70 میلادی شخصی به نام لری الیسون نرم‌افزار بسیار بزرگی نوشت. برنامه اُراكل در یك كامپیوتر بزرگ اجرا می‌شد و اندازه آن به قدری بزرگ بود كه تنها كامپیوترهای بسیار بزرگ، فضا برای آن داشتند.

روزی یكی از دوستان وی این برنامه را دید و از وی خواست كه یك نسخه از آن را در اختیار او بگذارد، و لیكن به وی اطلاع داد كه كامپیوترش قادر به اجرای آن برنامه بزرگ نیست. بنابراین به وی پیشنهاد نمود كه چنانچه حجم برنامه‌اش را كاهش دهد، وجه قابل توجه‌ای به او پرداخت خواهد نمود.

لری الیسون پیشنهاد او را پذیرفت و در كمتر از یك سال نسخه كم‌حجم‌تری از برنامه را برای كامپیوتر كوچك وی آماده نمود. وقتی نسخه جدید برنامه به آن شخص تحویل داده شد، وی آن را «اعجاب‌انگیز» خواند.

انجام این كار لری را بر این فكر واداشت كه مالكین كامپیوترهای كوچك دیگر نیز ممكن است برنامه اُراكل را بخواهند. بنابراین وی گروهی از بهترین مهندسین سرتاسر جهان را در كالیفرنیا گردهم آورد تا اُراكل را برای انواع كامپیوترها تولید كنند.

نسخه امروزی موتور اُراكل همان چیزی است كه وی رویایش را در سر می‌پروراند. استفاده از اُراكل i8 یعنی به كارگیری یك بانك اطلاعاتی بسیار قدرتمند.

هسته مركزی اُراكل i8

شكل 11 موتور بانك اطلاعاتی اُراكل i8 و برنامه‌های خدماتی مركزی آن را نشان می‌دهد. این برنامه‌های خدماتی صرفنظر از سیستم عامل یا سخت‌افزاری كه به كار می‌برید، تجهیزات استاندارد همراه اُراكل i8 هستند. این برنامه‌های خدماتی و خود بانك اطلاعاتی در تمام محیط‌ها به یك شكل عمل می كنند. تنها تفاوت موجود به امكانات درونی سیستم‌هایی كه به كار می‌برید مربوط است و اُراكل i8 از ویژگیهای منحصر به فرد هر كامپیوتر برای ذخیره‌سازی، خواندن، نوشتن و غیره بهره‌مند می شود.

برنامه‌های خدماتی مركزی عبارتند از:

WebDB – صبر كنید تا به موقع ببینید كه این برنامه خدماتی قادر به انجام چه كارهایی است! با استفاده از آن می‌توانید صفحه‌های وبی پیاده‌سازی كنید كه به صورت برنامه در بانك اطلاعاتی ذخیره می شوند و داده‌ها را بر حسب تقاضا به اینترنت یا یك اینترانت تحویل می‌دهند.

Enterprise Manager – استفاده از این ویژگی كه در اُراكل 7 به عنوان یك برنامه خدماتی افزودنی معرفی شد، در اُراكل i8 نیز ادامه دارد. این ابزار از طریق منوها و پنجره‌هایی كه برای انجام بسیاری از كارهای مدیریتی بانك اطلاعاتی دارد (مثلا ایجاد جداول و تعریف كاربران جدید)، سبب صرفه‌جویی بسیار زیاد در برنامه‌نویسی می‌شود.

SQL*Plus – این ابزار امكان ایجاد و اجرای پرس‌و‌جوها، افزودن سطرهای جدید، تغییر داده‌ها و نوشتن گزارشها را فراهم می‌سازد. برای استفاده از آن باید با زبان برنامه‌نویسی SQL آشنا باشید. زبان SQL را می‌توانید در تقریبا تمام بانكهای اطلاعاتی به كار برید.
EXP و IMP – داده‌ها را می‌توانید از بانك‌های اطلاعاتی اُراكل i8‌صادر (EXP) و یا به آن وارد (IMP) كنید.

Precompilers – مجموعه‌ای از «پیش‌كامپایلرها» در دسترس هستند؛ در واقع، یك مورد برای هر یك از زبانهای برنامه‌سازیی چون كوبول، Ada، C، C++، پاسكال و فرترن وجود دارد.

Assistants – ویزاردهایی در اُراكل معرفی شده‌اند كه شما را در انجام كارهایی چون انتقال از اُراكل 7 به 8، انتقال یك بانك اطلاعاتی اكسس به اُراكل، و تبدیل ساختارهای بانك‌های اطلاعاتی رابطه‌ای به شی‌ءها، گام به گام یاری می‌كنند.

راه‌اندازی اُراكل i8

می‌دانم كه بسیاری از شما اُراكل i8 را در یك كامپیوتر بزرگ یا در یك شبكه به كار می‌برید. اُراكل i8 می‌بایست به عنوان بخشی از روتین راه‌اندازی اولیه كامپیوتر آماده و اجرا شود. در غیر این صورت قادر به استفاده از Enterprise Manager نخواهید شد. همان گونه كه در قسمت «راه‌اندازی اُراكل i8 با استفاده از Server Manager» همین فصل شرح داده شده است، یك روش دیگر برای انجام این كار، استفاده از ابزار Server Manager در خط فرمان است.

راه‌اندازی بانك اطلاعاتی با Instance Manager

برای راه‌اندازی بانك اطلاعاتی اُراكل i8 خود به شكل ذیل عمل كنید:

1- Instance Manager را اجرا كنید.

اگر از ویندوز 95، 98 یا NT استفاده می‌كنید، گزینه‌های زیر را از منو انتخاب كنید

Start Programs Oracle HOME2 DBA Management pack Instance Manager

دقت كنید كه ممكن است نام Oracle HOME2 در كامپیوترتان Oracle HOME1 باشد. نام دقیق این فرمان توسط شخصی كه نرم‌افزار را بر روی كامپیوتر نصب می‌كند مشخص می‌شود.

اگر از یونیكس استفاده می‌كنید، فرمان ذیل را در مقابل خط فرمان سیستم عامل تایپ كنید:
Oemapp instance

آشنایی با متدها

متدها مجموعه دستورالعمل‌های اجرایی هستند كه با یك شیء همراه هستند و برای بازیابی داده‌ها یا تغییر آنها مورد استفاده قرار می‌گیرند. متدها قلب فن‌آوری شیء‌گرا به شمار می‌آیند.

فرض كنید با یك بانك اطلاعاتی رابطه‌ای – شیء‌گرا كار می‌كنید كه حاوی اطلاعاتی درباره شیوه ساخت یك نوع هواپیما است.

مرتبط كردن جداول رابطه‌ای با شیء‌ها

اُراكل i8 تركیبی از بانك‌های اطلاعاتی شیء‌گرا و رابطه‌ای است. اُراكل i8 دو پل بین جداول رابطه‌ای و شیء‌ها قرار داده تا بتوانید آنها را با یكدیگر تركیب كنید.

ویو شیئی: ویو شیئی، برای نگاشت جداول رابطه‌ای به شیء است. همچون ویوهای رابطه‌ای، ویو شیئی نیز فاقد داده‌های خاص خود است؛ صرفا روشی برای نگاه كردن به داده‌های جداول است. این ویو به شما امكان می‌دهد تا از جداول رابطه‌ای به صورت شیء‌گرا استفاده كنید.

جداول شیئی: این جداول، جداولی مشتمل از سطرهایی هستند كه خود شیء می‌باشند. این جداول، روشی برای گردآوری گروهی از شیءها و مدیریت و پردازش آنها با تكنیكهای جداول رابطه‌ای مرسوم به شمار می‌آیند. جداول شیئی می‌توانند كلید اصلی و شاخص نیز داشته باشند.

كاربران اُراكل

عناوین این بخش

– آشنایی با كاربرد كاربران

– با نقش خود در زندگی آشنا شوید.

– سوگند دادن كاربران

– استفاده Security Manager

– تغییر كلمات عبور

ایفای یك نقش

یك نكته جالب درباره اُراكل i8 وجود دارد: هر جدول در اُراكل i8 با یك ID كاربری ایجاد می‌شود. ID كاربری كه جدول را ایجاد می‌كند، مالك جدول نامیده می‌شود. مالك جدول می‌تواند هر كاری انجام دهد، از جمله حذف آن. هر كاربر در اُراكل i8 قابلیت بالقوه‌ای برای ایجاد جداول دارد، چرا كه DBA می‌تواند نقش خاص انجام این كار را به هر یك از كاربران نسبت دهد. DBA، نقشهایی را به كاربران نسبت می‌دهد كه قابلیتهای آنها را محدود نموده و یا گسترش می‌دهند. این نقشها همچنین مشخص می‌كنند كه كدام كاربران «مالك» هستند و كدام كاربران صرفا قادر به مشاهده جداول هستند.

چه نوع كاربرانی در اُراكل i8 وجود دارند؟

پنج نقشی كه به صورت نقشهای استاندارد با اُراكل I8 عرضه می‌شود عبارتند از:
DBA – بزرگترین نقش در بین تمام نقشها. در نیای اُراكل i8 می‌توان بیش از یك DBA داشت. باور كردنی نیست، اما حقیقت دارد. DBA اُراكل i8 می‌تواند IDهای كاربری جدید ایجاد كند، فضای بانك اطلاعاتی را افزایش دهد. بانك اطلاعاتی را اجرا و اجرای آن را متوقف كند.

IMP – FULL – DATABASE و EXP – FULL – DATABASE: این دو نقش از فرمانروایی اُراكل i8 می‌توانند نسخه‌ای از كل جهان هستی ایجاد نمایند و در محل دیگری قرار دهند. چه قدرتی! افراد بسیار كمی برای این دو موقعیت انتخاب می‌شوند. DBA معمولا این دو نقش را برای خود در نظر می‌گیرند.

RESOURCE: این همان نقشی است كه شما را به یك مالك (یعنی به محض اینكه جدولی برای خود ایجاد می‌كنید) مبدل می‌سازد. تمام كاربران بانك اطلاعاتی این نقش را دارند.

CONNECT: افرادی كه به هر دلیل از بانك اطلاعاتی استفاده می‌كنند در این نقش هستند. با این نقش نمی‌توانید كار زیادی انجام دهید و تنها به درب بانك اطلاعاتی می‌رسید.

گزینه‌های امنیت: نقشها، كاربران و مجوزها

عناوین این بخش

– آشنایی با موارد امنیتی درونی

– ایفای نقشها

– طراحی نقشها در Security Manager

– ایجاد و تخصیص نقشها با SQL

– آزمایش پروفایل‌های كاربران

گزینه‌های استاندارد اُراكل برای امنیت

موارد امنیتی استاندارد در دنیای بانك اطلاعاتی اُراكل i8 به شرح ذیل است:

– تمام جداول شی‌ءها یك مالك دارند – كاربری كه آنها را ایجاد كرده است.

– اگر شما مالك باشید، DBA و خودتان مجاز به انجام كارهای ذیل هستید:

مشاهده داده‌ها

مشاهده و تغییر ساختار جدول یا شی‌ء (نام ستونها و غیره)

افزودن و حذف سطرها

افزودن، تغییر و حذف داده‌ها در هر یك از جداول، سطرها یا ستونها

تغییر ساختار (افزودن، تغییر و حذف ستونها)

حذف جدول یا شی‌ءها

ایجاد سینونیم‌ها، ویوها، شاخصها، كلیدهای اصلی، رابطه‌ها و ارجاعها

اعطاء و لغو مجوز هر یك از كاربران یا نقشها برای انجام كارهای بالا

نقشها نیازهای دنیای واقعی را برآورده می‌كنند

نقشها شمار را در حفظ و نگهداری اطلاعات مربوط به اینكه چه كسانی قادر به انجام چه كارهایی در بانك اطلاعاتی هستند، یاری می‌كنند. برای تفهیم این مطلب، می‌توانم نشان دهم كه نقشها در گذشته (زمانی كه هم‌سن شما بودم) چگونه بودند.

فرض كنید كه مدیریت شركتی بر عهده شماست كه 35 كارمند دارد. 15 نفر از این كارمندان در استخدام شركت هستند و 20 نفر دیگر به طور ساعتی كار می‌كنند. دو نفر دیگر از مدیران شركت ساعتی كار می‌كنند. مابقی مدیران در استخدام شركت هستند. تمام كارمندان ساعتی باید اطلاعات ورود و خروج خود را در جدولی به نام TIMECARD وارد كنند؛ سپس تمام مدیران باید تمام اطلاعات را مرور كنند و میزان پرداخت را در جدول PAY – RATE ذخیره كنند. شكل 1-12 نشان می‌دهد كه اعطای مجوز دستیابی مستقیم به هر یك از كارمندان در دوران پیش از مطرح شدن نقشها در نگارش ششم اُراكل و پیش از آن چگونه انجام می‌شده است.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” تحقیق بررسی اُراكل (Or – a – cle) ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – تحقیق بررسی اُراكل (Or – a – cle) – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
تحقیق بررسی اُراكل (Or – a – cle);پژوهش بررسی اُراكل (Or – a – cle);مقاله بررسی اُراكل (Or – a – cle);دانلود تحقیق بررسی اُراكل (Or – a – cle);بررسی اُراكل (Or – a – cle);اُراكل ;Or – a – cle

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *