تحقیق در مورد مودم 65 صفحه + doc

اطلاعات عمومی داده های رایانه ای به صورت رقمی ( دیجیتال ) ( Digital ) بوده كه با ارقام 0 تا 1 نشان داده می شوند این نوع داده ها در خطوط تلفن قابل انتقال نیستند بنابراین برای انتقال داده های رایانه ای نیاز به یك مبدل میباشد كه داده های رقمی را به امواج قیاسی ( آنالوگ ) ( Analog ) تبدیل كند مبدل داده های رقمی به امواج قیاسی مودم ( Modem ) نام

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 65

حجم فایل: 53 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

تحقیق در مورد مودم

اطلاعات عمومی:

داده های رایانه ای به صورت رقمی ( دیجیتال ) ( Digital ) بوده كه با ارقام 0 تا 1 نشان داده می شوند. این نوع داده ها در خطوط تلفن قابل انتقال نیستند. بنابراین برای انتقال داده های رایانه ای نیاز به یك مبدل میباشد كه داده های رقمی را به امواج قیاسی ( آنالوگ ) ( Analog ) تبدیل كند. مبدل داده های رقمی به امواج قیاسی مودم ( Modem ) نام دارد كه داده ها را از رایانه دریافت كرده و به امواج صوتی كه شبیه صدای انسان است تبدیل می كند. این امواج صوتی در خط های تلفن ، قابل انتقال بوده و می توان به مودم و رایانه دیگری كه درذ نقطه ای دورتر قرار دارد ارسال كرد.

در رایانه گیرنده ، مودم عمل عكس را انجام داده ،‌و امواج صوتی را كه حاوی اطلاعات هستند را به شكل داده های رقمی تبدیل كرده و به راسیانه انتقال می دهد. بنابراین می توان گفت برای رایانه ، مودم مثل دستگاه تلفن برای انسان است. برای همین هم كلمه مودم از تركیب واژهای زیر ساخته شده است:

1) Modulator

2) Demodulator

یك مودم دارای قسمت های زیر است:

1- منبع تغذیه ،‌كه ولتاژ متناوب برق شهر را به ولتاژ مستقیم ( دی سی ) (‌DC ) مورد نیاز مدارهای مودم تبدیل می كند.

2- تراشه مودم ( Modem chip ) ،‌كه تبدیل دو طرفه ، یسگنال های صوتی رقمی و سیگنال های پیوسته قیاسی را به عهده دارد. بدون این تراشه ،‌مودم نیازمند هزاران ترانزیستور و قطعه الكترونیكی دیگر برای انجام این وظیفه پیچیده است.

3- پردازنده مودم ، كه قلب مودم را تشكیل می دهد و تقریباً كلیه قسمت های مودم را كنترل می كند. عملیات تراكم داده ها و آشكار سازی خطا را مطابق پیمان
( Protocol ) وضع شده از سوی « كمیته بین المللی مشاوره تلفن و تلگراف »
( CCITT [ Consulative Committee for International Telephone and Telegraph] ) اجرا می نماید.

4- بخش رقمی مودم از واسط خط مشترك ( Subscriber line interface ) كه به شبكه تلفن وصل می شود ،‌شروع می شود. مدار محافظ این بخش مودم را در مقابل جرقه های الكتریكی و اضافه بار محافظت می كند.

5- واسط « آراس – 232 سی » ( RS – 232C ) مودم را به ترمینال یا رایانه میزبان صل می كند.

به هر حال می توان طرز كار مودم را به صورت زیر خلاصه كرد:

1- نرم افزار ارتباطی سیگنالی به نام سگینال « آمادگی ترمینال داده » یا « دی تی آر » ( DTR [ Data Terminal Ready ] ) به مودم ارسال می كند و روشن بودن رایانه و در واقع آمادگی رایانه برای انتقال داده ها را اعلام می كند. در همین موقع نیز رایانه سیگنالی به نام سیگنال « آمادگی داده ها » یا « دی اس آر » ( DSR [Data Set Teady ] ) دریافت می كند كه نشان دهنده آمادگی مودم برای دریافت داده ها یا دستورالعمل ها است.

2- نرم افزار ارتباطی از طریق خط انتقال ( Transmit Data [TD] )، فرمانی به مدم ارسال میك ند. با این فرمان مودم رایانه دوم را از دریافت داده ها آگاه می كند. مودم دوم نیز با استفاده از خط دریافت داده ها ( Receive Data [RD] ) ، وصول فرمان را به رایانه اعلام می كند.

3- وقتی ارتباط بین دو مودم برقرار شد. مودم ارسال كننده داده ها ،‌سیگنالی به نام سیگنال آشكار ساز حامل ( Carrier Detect [CD] ) به رایانه ارسال كننده داده ها می فرستند. این سیگنال نرم افزار را از دریافت یك سیگنال حام داده ( Carrier ) توسط مودم آگاه می كند.

4- دو مودم برای چگونگی انتقال داده ها ،‌اطلاعاتی را رد و بدل می كنند كه به آن توافق و تأیید دو مودم از هم ( دست داد یا اعلان موافقت ) ( Handshake ) می گویند. هر مودم دارای یك جفت خط برای « اعلان موافقت » به نام های « آر تی اس » ( RTS [Request To Send] ) و « سی تی اس ( CTS [Clear To Send] ) است. دو مودم باید در موارد زیر با هم توافق داشته باشند:

One- تعداد بیت های سازنده هر بسته داده ؛

Two- تعداد بیت های مشخص كننده ابتدا و انتهای هر بسته داده ؛

Three- استفاده از بیت توازن ( Parity bit ) برای بررسی بروز خطا؛

Four- عمل كردن به انتقال داده ها به صورت دو طرفه هم زمان ( دو سویه )‌ ( Full duplex ) یا دو طرفه غیر همزمان ( یك سویه ) ( Half duplex ).

5- وقتی نرم افزار ارتباطی می خواهد داده ای را ارسال كند با یك سیگنال به نام سیگنال « درخواست ارسال » ( آر تی اس ) آمادگی مودم را جویا می شود. مودم در پاسخ به این سیگنال ،‌سیگنال دیگری به نام سیگنال « مجوز ارسال » ( سی تی اس ) را باز می گرداند ،‌تا آمادگی خود را اعلام نماید.

از طرف دیگر ،‌مودم دیگر داده ها را به صورت یك سری صدا با فركانس های مختلف می شنود و آن ها را به سیگنال های رقمی ( دیجیتالی ) تبدیل كرده ، و در اختیار رایانه گیرنده قرار می دهد.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” تحقیق در مورد مودم ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – تحقیق در مورد مودم – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
دانلود و خرید تحقیق در مورد مودم;دانلود تحقیق در مورد مودم;خرید تحقیق در مورد مودم;خرید و دانلود تحقیق در مورد مودم;دانلود رایگان تحقیق در مورد مودم;خرید و دانلود مقاله مودم;مودم چیست؟

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *