تعمیرات ساختمان 26 صفحه + doc

ساختار بتن سیستم سخت شدن سیمان با آب ساختار تخلخل موئینه فـرآیند مخرب رابطه بین نفوذپذیری و دوام بتن نفوذپذیری چیست نفوذپذیری بتن Concrete Permeability حمله سولفاتها تهاجم سولفاتها مقاومت در مقابل یخ زدگی حمله قلیایی ها با مصالح سنگی ایستادگی در مقابل آتش سوزی خوردگی آرماتورهای فولادی واكنش شیمیایی ساختمان خلل و فرج دسته

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 26

حجم فایل: 87 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

نفوذپذیری و دوام

مقدمه :

بتن در 80 سال گذشته در بسیاری از رشته های ساختمانی كاربرد داشته و با عمر مفید طولانی خود، مصالح با دوامی را به اثبات رسانده است. به هر حال بتن در پروژه های صنعتی بكار برده شده و در معرض شرایط بسیار سخت محیطی قرار گرفته و صدمات ساختاری و كاربردی را در طول عمر خود نشان داده است، كه این صدمات از 3 منبع اصلی سرچشمه گرفته اند شامل :

1- پروژه های صنعتی كه عموماً توسط طراحان بومی، پیمانكاران بین المللی و كسانی كه متخصص در این رشته می باشند، انجام می شود.

2- طراحان این پروژه ها از شرایط سختی كه بتن در معرض آن قرار می گیرد اطلاع كافی ندارند.

3- در اكثر مواقع، افراد بهره بردار، نگهدارنده و محافظ این سازه های بتنی بیشتر از متخصصین دارای تجارب كاری در رشته های مكانیك، برق و یا شیمی بوده اند و بنابراین صدمات وارده بر اجزاء بتنی را تشخیص نداده اند. نهایتاً این صدمات عمیق تر و پیشرفته تر می شدند.

پالایشگاههای كشورهای منطقه خلیج فارس بیان كننده یك منبع اساسی درآمد مالی برای این كشورها بوده اند، و این تأسیسات بزرگ از سالهای 1950 توسط شركتهای پیمانكار بین المللی از آمریكا و اروپا ساخته شده اند. بسیاری از این سازه های بتنی ساخته شده، هنوز در دست بهره برداری هستند و بسیـاری نیـز تعمیر و ترمیم یافته اند تا عمر مفید طولانی تری را به آنها بیفزایند. اغلب بخاطر سرمایه گذاری های كلان در این نوع تأسیسات، عمر مفید طراحی شده آنها عموماً بسیار طولانی تر بوده و تعدادی از آنها نیز از رده خارج شده اند.

آقای اکانر( Oconner ) در مطالعات اخیر خود اطلاعات جدیدی را درباره پالایشگاه ها ارائه داده، كه قبل از این اطلاعات كافی درباره صدمات وارده توسط آب شور دریا بر سازه های بتنی پالایشگاه ها در این منطقه وجود نداشت.

بتن كه در شرایط سخت آب و هوایی خلیج فارس و نیز در پالایشگاهها و در معرض شرایط آب و هوایی میكرونی محیط دیگر مناطق دنیا قرار گرفته است، می تواند بخاطر شرایط ذیل تخریب شود :

1) درجه حرارت بسیار بالا در كوره های بلند در پالایشگاه ها و ترك خوردگی در اثر آن.

2) حمله سولفات در نتیجه گازهای سولفوریك همچون SO2 و H2S كه در زمان كار تولیدی پالایشگاه، بعنوان مواد جانبی تولید صنعت نفت ایجاد می شوند و همچنین رطوبت زیاد محیط خلیج فارس.

3) اسید سولفوریك وباران اسیدی و حملات آنها بر سطح بتن و واكنش شیمیایی SO2 كه با رطوبت موجود تولید سولفات كلسیم نموده كه به سادگی بخاطر محلول بودن آن توسط آب شسته می شود، بنـابراین، تـولید سفیدك زدگی ( Leaching ) انجام می شود و در نتیجه مقاومت بتن كاهش می یابد، بخصوص تحت فعالیت مداوم SO2 و سولفات كلسیم تولید شده، در صورت شستشو جهت تمیز كاری با آب دریا، كریستـال گچ بوجود می آیـد كه بـا سیـمان واكـنش نـشان داده و تاماسایت (Thaumasite) تولید می شود كه باعث تولید خمیر بسیار نرمی می شود. نرخ و پیشرفت خرابی توسط حمله سولفاتها بستگی به غلظت سولفات، نوع نمك سولفات، نفوذپذیری، و تخلخل بتن دارد. خرابی، در زمانی اتفاق می افتد كه بتن از یك طرف تحت شرایط فشار آب و از طرف دیگر هوا باشد.

4) تر و خشك شدن در اثر نشت آب و یا شستشوی سازه بتنی با آب شور دریا، هیـدروكربورهای ریختـه شده روی سطح بتن، بـاعث نفوذ آب در خلل و فرج خمیر سیمان و سنگدانه ها و در نتیجه افزایش نفوذپذیری می شود.

5) نفوذ یون كلر و حملات سولفاتها باعث خوردگی آرماتورها و در نتیجه ترك خوردگی می شوند.

6) حركات ماشین آلات، باعث تولید تركها در بتن می شود.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” تعمیرات ساختمان ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – تعمیرات ساختمان – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
نفوذپذیری و دوام ساختار بتن;سیستم سخت شدن سیمان با آب;ساختار تخلخل موئینه;فـرآیند مخرب;رابطه بین نفوذپذیری و دوام بتن;نفوذپذیری چیست;نفوذپذیری بتن Concrete Permeability;حمله سولفاتها;تهاجم سولفاتها;مقاومت در مقابل یخ زدگی;حمله قلیایی ها با مصالح سنگی;ایستادگی در مقابل آتش سوزی;خوردگی آرماتورهای فولادی

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *