تقسیم بندی قالیهای عثمانی بر اساس طرح و نقشه 24 صفحه + doc

بر اساس بررسیهای تاریخی هیتیها اولین گروه از ساكنین این منطقه بوده‌اند كه حكومت پادشاهی هیتیها را تشكیل دادند هیتیها دارای تمدنی درخشان بودند و سنگ نبشته‌های زیادی از آنها باقی مانده است اقوام لیدی نیز در این منطقه سكونت داشته‌اند لیدیها قومی صنعتگر بودند كه بویژه در رنگرزی شهرت بسیار داشتند كوروش پادشاه ایران آخرین پادشاه لیدی را شكست داد و این

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 24

حجم فایل: 19 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

مقدمه

تركیه‌ی امروز در منتهی‌الیه غرب آسیا و شرق اروپا قرار دارد. سه درصد خاك تركیه در قاره اروپا و بقیه در قاره آسیا قرار دارد و به همین دلیل از گذشته‌های دور به این منطقه آسیای صغیر گفته‌اند. باید اذعان نمود كه معرفی و طبقه‌بندی طرحهای مهم فرش تركیه به علت خصوصیات خاص آن و از همه مهمتر گرایش بیش از اندازه به طرحهای هندسی، كاری مشكل می‌باشد. اصولاً كاربرد كلمه‌ی نقوش ساده شده در مورد بسیاری از آنها نیز باید با احتیاط صورت بگیرد. چرا كه هویت بسیاری از نگاره‌ها برای ما مبهم است. به این ترتیب نمی‌توان نقوش فعلی را استلیزه یا تجرید یافته‌‌ی نقوش و حتی اشكال حقیقی دانست. در واقع كاربرد عبارت نماد (سمبول) و موارد مشابه نیز برای طرحهای فرش تركیه تا حدودی با مشكل توأم است زیرا اصولاً ‌سمبولیسم نیز به آن مفهومی كه در فرشهای چین و تركستان وجود داشته و دارد، در این منطقه رایج نبوده و نیست. شاید بهترین راه برای یافتن پاسخ مناسب، انجام یك بررسی كوتاه از تاریخ شروع فرشبافی در این منطقه باشد كه خود نیازمند یك بررسی تاریخی از منطقه آناتولی می‌باشد.

تاریخچه

بر اساس بررسیهای تاریخی هیتیها اولین گروه از ساكنین این منطقه بوده‌اند كه حكومت پادشاهی هیتیها را تشكیل دادند هیتیها دارای تمدنی درخشان بودند و سنگ نبشته‌های زیادی از آنها باقی مانده است. اقوام لیدی نیز در این منطقه سكونت داشته‌اند. لیدیها قومی صنعتگر بودند كه بویژه در رنگرزی شهرت بسیار داشتند.

كوروش پادشاه ایران آخرین پادشاه لیدی را شكست داد و این سرزمین مدتها ضمیمه امپراتوری ایران گردید.

اقوام متعدد هند و اروپایی و دیگر اقوام همچون یونانیها، تركمنها، تاتارها، ارمنیها كردها و عربها و خلاصه بسیاری از اقوام مختلف با فرهنگ‌ها و صنایع بومی خود كوهستانهای آناتولی را مورد تعرض قرار داده، یا به این منطقه مهاجرت كرده‌اند و برای مدتی حتی كوتاه بر ساختار سیاسی، اقتصادی و هنری آن سرزمین تاثیر گذاشته‌اند.

همچنین تكرار برخی جریانات تاریخی و وقایع كه بعدها در سرنوشت اقوام ایرانی و ترك موثر بود، در فراگیری بهتر و بیشتر فنون قالیبافی تركها از ایرانیان تاثیر زیادی داشته است. از جمله پس از شروع حملات خانمانسوز مغولان در سال 616 هجری قمری به خراسان و دیگر بلاد ایران و عثمانی، به تدریج بسیاری از تركان مجبور به مهاجرت به طرف سرزمینهای غرب شدن. به این ترتیب تعداد زیادی از صنعتگران و هنرمندان ایرانی نیز برای رهایی از آسیب حمله مغولان با حركت اقوام ترك همراه شدند. اینان مهارت و هنرهایشان را نیز با خود به سرزمینهای جدید بردند و تركان به خوبی آنان را به خدمت گرفتند و از مهارتهایشان استفاده كردند.

همچنین سلطان سلیم اول(سلطان ترك) در سال 1514 میلادی تبریز را فتح كرد. این واقعه بیست سال بعد توسط جانشین وی سلطان سلیمان اول تكرار شد. و نیروهای فاتح صنعتگران و هنرمندان را از تبریز به آسیای صغیر كوچ دادند. به این ترتیب تاثیر ادواری هنرمندان ایرانی در قالیبافی تركیه امری است اجتناب‌ناپذیر كه بدون شك از روشن و بدیهی آن تقلید و استفاده از نقوش و حتی شیوه‌های بافت است.

آنچه راه را برای دسته‌بندی فرشهای تركیه (عثمانی) ‌مشكل می‌سازد استفاده وسیع از نقوش هندسی می‌باشد. به اعتقاد برخی شاید این امر متأثر از اعتقادات مذهبی تركان باشد. چرا كه ا غلب تركها سنی مذهب هستند و بر اساس اعتقادات مذهبی خود مجاز به نمایش تصویر انسان و حیوانات و سایر اشكال طبیعی و زنده در فرش نبوده‌اند. اما ایرانیان شیعه مذهب در این امر محدودیتی نداشتند و به همین دلیل برخی از فرشهای نفیس بافته شده در آسیای صغیر در اثر مراودت و سكونتهای یكجا میان ایرانیان و تركها برگرفته از هنر ایرانی و به تبع آن آزادی عمل در خلق نقوش می‌باشد كه طرحهای گردان و ملهم از طبیعت از نشانه‌های آن می‌باشد.

تقسیم‌بندی قالیهای عثمانی بر اساس طرح و نقشه:

1) قالیهای بافت كارگاههای شاهی كه در واقع به سفارش دربار و وابستگان آنها بافته می‌شده است. نظیر كارگاههایی كه سلطان سلیمان در شهرهای قسطنطنیه و بروسه تأسیس كرده بود. اغلب فرشهایی كه در این كارگاهها بافته شده‌اند، ملهم از نقوش گردان و گل برگهای طبیعی می‌باشد. برخی از فرشهای این گروه دارای پشم زبرتر و خشن و رنگهای شفاف است كه احتمالاً ‌در كارگاههای خصوصی بافته شده‌اند. اما برخی دیگر كه دارای الیاف لطیف‌تر و رنگهای ملایم و زیباتری هستند احتمالاً ‌در كارگاههای شاهی بافته شده‌اند. زمینه‌ی اغلب قالیهای این گروه چه در متن و چه در حاشیه قرمز رنگ است و طرحهای تزئینی به رنگهای زرد، سبز، قرمز و آبی با گرده‌ی سفید می‌باشد. با توجه به طرحهای این فرشها می‌توان گفت كه قدیمیترین آنها مربوط به اواخر قرن شانزدهم میلادی است. بافت این نوع فرشها كه عموماً ‌بر اساس گل و برگهای گردان و نقوش زیبای طبیعی است هم اكنون در تركیه رواج دارد.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” تقسیم بندی قالیهای عثمانی بر اساس طرح و نقشه ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – تقسیم بندی قالیهای عثمانی بر اساس طرح و نقشه – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
اولین فرشهای دوره‌ی عثمانی ;قالیچه اژدها و سیمرغ;فرشهای قرون 15 و 16 و 17 میلادی;قالیچه‌های محرابی (نماز لیك);كتاب قالیها و قالیچه‌های جهان;كتاب پژوهش در فرش ایران تورج ژوله

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *