خوردگی در دیگ بخار 10 صفحه + doc

یکی از مشكلات اساسی كه می تواند باعث بروز مشكل برای كوره ها باشد، خوردگی در نقاط و وسایل مختلف آن است كه ضمن هدر رفتن مقدار زیادی انرژی، آسیب های مكانیكی متعددی به كوره وارد میكند از آنجا كه هر كوره از بخش های متعددی همچون بدنه، اطاقك احتراق (Fire Chamber)، دودكش، مشعل و سایر تجهیزات جانبی تشكیل شده، لذا علل خوردگی و راه حل های پیشنهادی در هر یك ا

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 10

حجم فایل: 65 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

عوامل خوردگی کوره دیگ بخار:

یکی از مشكلات اساسی كه می تواند باعث بروز مشكل برای كوره ها باشد، خوردگی در نقاط و وسایل مختلف آن است كه ضمن هدر رفتن مقدار زیادی انرژی، آسیب های مكانیكی متعددی به كوره وارد میكند. از آنجا كه هر كوره از بخش های متعددی همچون بدنه، اطاقك احتراق (Fire Chamber)، دودكش، مشعل و سایر تجهیزات جانبی تشكیل شده، لذا علل خوردگی و راه حل های پیشنهادی در هر یك از بخش ها به طور مجزا مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

بدنه كوره :

معمولاً بدنه یا دیواره خارجی كوره ها را از ورقه استیل16/3 و كف آن را از ورقه 4/1 می سازند.

در طراحی ها عموماً اتلاف حرارتی از بدنه كوره حدود 2 درصد منظور می شود. نوع و ضخامت عایق كاری بدنه داخلی كوره باید طوری در نظر گرفته شود كه دمای سطح خارجی كوره بیش از (1800° F) نشود. اصولاً عایق كاری و عایق های به كار رفته در كوره ها از نظر سرویس دهی مناسب، عمر معینی دارند و به مرور زمان ساختمان كریستالی آنها تغییر یافته و ضخامت آنها كم می شود و این تغییرات ساختمانی سبب تغییر ضریب انتقال حرارت و اتلاف انرژی به بیرون خواهد بود. مطالعات میكروسكپیك و كریستالوگرافیك چند نمونه عایق كار كرده، با نوع تازه آن موید این مطلب است. در صورتی كه عایق دیواره های كوره بر اثر بنایی ناصحیح، عدم انجام صحیح Curing بر مبنای دستورالعمل، حرارت زیاد و یا شوك های حرارتی ترك بردارد، نشت گازهای حاصل از احتراق كه عبارتند از: So x، No x، N2،Co2 (درصورتی كه نفت كوره به عنوان سوخت مصرف شود) و بخار آب در لابلای این ترك ها و تجمع آنها در لایه بین بدنه كوره و عایق دیواره و سرد شدن تدریجی آنها تا دمای نقطه شبنم، باعث خوردگی بدنه می شود. تداوم این امر ضمن اتلاف مقدار بسیار زیاد انرژی (از طریق بدنه كوره به محیط اطراف)، باعث ریختن عایق و در نتیجه اتلاف بیشتر انرژی و گسترش خوردگی بر روی بدنه كوره و سایر نقاط آن خواهد شد.

در یك بررسی ساده بر روی كوره ای كه چندین سال از عمر عایق آن می گذشت ملاحظه شد كه دمای اندازه گیری شده واقعی سطح كوره در اكثر نقاط بسیار بیشتر از میزان طراحی است. این مقدار در بعضی از موارد به (1800° F) نیز می رسید.

در این كوره ضمن جدا شدن عایق از دیواره كوره و گسترش خوردگی در نقاط مختلف بدنه، گرم شدن بدنه كوره نیز موجب خم شدن دیواره ها شده و سرعت خوردگی را افزایش داده و باعث خرابی قسمت های مختلف كوره شده است. به طور كلی برای جلوگیری و یا كاهش مشكلات خورندگی بر روی بدنه كوره لازم است به هنگام تعمیرات اساسی ضمن توجه به عمر عایق دیواره در صورتی كه عمر آنها از حد معمول گذشته باشد (البته با توجه به درجه حرارتی كه درهنگام كار كردن واحد درمعرض آن بوده اند) آنها را با عایق مناسب و استاندارد تعویض كرد و در صورت وجود ترك (قبل و یا بعد از بنایی)، محل ترك ها را با الیاف

مخصوص KAOWOOL پر كرد. همچنین در بنایی، عملیات Curing را مطابق دستور العمل انجام داد تا پیوند هیدرولیكی در عایق های بكار رفته در بنایی، به پیوند سرامیكی تبدیل شده و میزان رطوبت باقیمانده در دیواره از 0.4 gr/m2 بیشتر نشود.

البته چنانچه Ceramic Fiber (الیاف سرامیكی) به عنوان عایق دیواره كوره مورد استفاده قرار گیرد، بدلیل عدم نیاز به Curing و Drying و سبكی وزن، مشكلات احتمالی استفاده از عایق های نیازمند به Curing را نخواهیم داشت. ضمن این كه عمر بیشتر و چسبندگی بهتری به دیواره، نسبت به دیگر عایق های موجود دارند.

تیوب ها یا لوله های داخل كوره:

معمولاً كوره ها متشكل از دو بخش RADIATION و CONVECTION هستند كه بایستی ظرفیت گرمایی (DUTY) كوره از نظر درصد، تقریباً به نسبت70 و30 درصد بین این دو بخش تقسیم شود.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” خوردگی در دیگ بخار ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – خوردگی در دیگ بخار – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
عوامل خوردگی کوره دیگ بخار;بدنه كوره;مشعل ها و سوخت;تجهیزات جانبی

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *