دانلود تاریخچه معماری 32 ص 34 صفحه + zip

دانلود تاریخچه معماری 32 ص تحقیق تاریخچه معماری 32 ص مقاله تاریخچه معماری 32 ص تاریخچه معماری 32 ص

فرمت فایل: zip

تعداد صفحات: 34

حجم فایل: 28 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

فرمت فایل : ورد

قسمتی از محتوی فایل

تعداد صفحات : 34 صفحه

بخش اول معماری ایران در دوره قبل ازاسلام معماری در دوره ماد و هخامنشی اصول معماری ایرانی به طور كلی اصول معماری ایرنی عبارتند از : مردم واری : یعنی داشتن مقیاس انسانی كه آن را می توان در عناصر مختلف معماری ایران مشاهده كرد .
به طور مثال اگر سه دری ( اتاق خواب ) را در نظر بگیریم، اندازه ی ان بر حسب نیازهای مختلف یك زن، مرد، بچه یا بچه های آنها، لوازم مورد نیاز و … در نظر گرفته شده است یا برای جلوگیری از گزند گرمای زیاد ایران، دیوار را دو پوسته می ساختند و یا نور را از سقف می گرفتند.
پرهیز از بیهودگی : در معماری ایران بر این اصل تاكید فروان شده است، به عنوان مثال نصب مجسمه ها كه در اغلب بناهای سرزمین های دیگر معمول است در معماری ایرانی وجود ندارد.
نیارش : اصطلاحی است در معماری و به كلیه كارهایی اطلاق می شود كه برای ایستایی و پایداری بنا انجام می گیرد.
به عبارت دیگر، نیارش مجموعه ای است از امور محاسباتی و استاتیكی به انضمام مصالح شناسی و انتخاب و استفاده از مناسب ترین و كمترین مصالح.
به عنوان مثال در گذشته بیشتر تكیه ی معماران بر اصول مهندسی بوده است و به نظر آنان هنگامی بنا زیبا بوده كه از لحاظ ایستایی نیز نمایان گر ایستا بودن خود باشد.
در نیارش از مقیاسی به نام « پیمون » استفاده می شده است.
پیمون یكی از ضوابطی بود كه برای تعیین تناسب بین اجزای بنا رعایت می شد.
با استفاده از نیارش و پیمون، سه مرحله ی مهم طرح ، محاسبه و اجرا به بهترین نحو انجام می یافت به طوری كه طرح زیبا، محسبات صحیح و اجرا نیز ساده می شد.
خود بسندگی : به عبارتی، خود كفایی است و به مفهوم استفاده از حداكثر امكانات موجود و در دسترس و مصالح بوم آورد است.
به این تریتب كار با سرعت بیش تر انجام شده و مصالح با طبیعت اطراف خود هماهنگی بیش تری داشته است.
درون گرایی : یعنی به دلیل وضع جغرافیای خاص بساری از مناطق ایران، مانند خشكی، بادهای مختلف، و شن های روان و … امكان ساخت بناهای برون گرا نبوده است.
به عنوان مثال در نقشه تخت جمشید «درون گرایی » كاملاً دیده می شود.
شیوه های معماری ایرانی به طور كلی معماری ایرانی دارای شش شیوه می باشد كه دو شیوه ی آن مربوط یه معماری قبل از اسلام و چهار شیوه ی بعدی آن مربوط به معماری بعد از اسلام می باشد.
این شیوه ها عبارتند از : شیوه های معماری ایران معماری قبل از اسلام معماری بعد از اسلام در این بخش به بررسی شیوه های معماری در قبل از اسلام می پردازیم : الف ـ شیوه ی پارسی : این شیوه مربوط به زمان مادها تا حمله ی اسكندر یعنی از قرن 8 تا 3 ق.
م می باشد .
مهم ترین خصوصیات شیوه ی پارسی عبارت است از: استفاده از سنگ های بریده، منظم و گاهی صیقل خورده و بهره گیری از بهترین نوع مصالح از لحاظ مرغوبیت، رنگ و دوام از هر جاكه میسر بوده است.
آماده كردن پی بنا با سنگ ریزه و سنگ لاشه و قرار گرفتن بنای ساختمان بر روی سكو و تخت گاه.
نهادن ستون ها در حداكثر فاصله ی ممكن و تا ارتفاع بسیار چشم گیر و آرایش سرستون ها با جزئیاتی كه برای تحمل بار سقف چوبی كاملاً متناسب و منطقی باشد.
پوشش با شاتی

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” دانلود تاریخچه معماری 32 ص ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – دانلود تاریخچه معماری 32 ص – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
دانلود تاریخچه معماری 32 ص;تحقیق تاریخچه معماری 32 ص;مقاله تاریخچه معماری 32 ص;تاریخچه معماری 32 ص

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *