دانلود تحقیق توزیع یارانه ها پرداخت نقدی یارانه ها و پیامدهای آن 10 ص 11 صفحه + zip

دانلود توزیع یارانه ها پرداخت نقدی یارانه ها و پیامدهای آن 10 ص تحقیق توزیع یارانه ها پرداخت نقدی یارانه ها و پیامدهای آن 10 ص مقاله توزیع یارانه ها پرداخت نقدی یارانه ها و پیامدهای آن 10 ص توزیع یارانه ها پرداخت نقدی یارانه ها و پیامدهای آن 10 ص

فرمت فایل: zip

تعداد صفحات: 11

حجم فایل: 28 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

فرمت فایل : ورد

قسمتی از محتوی فایل

تعداد صفحات : 11 صفحه

توزیع یارانه ها پرداخت نقدی یارانه ها و پیامدهای آن ؛یارانه به هرگونه پرداخت دولت ها كه به طور مستقیم به افراد یك جامعه صورت می گیرد اطلاق می شود.
این یارانه ممكن است به مصرف كننده یا تولیدكننده پرداخت شود.
پرداخت یارانه دارای سوابق طولانی در كشورهای توسعه یافته و در حال توسعه است و تقریبا تمامی كشورهای دنیا به گروه های خاص برای اهدافی خاص یارانه پرداخت می كنند.
در ادبیات اقتصادی اهداف پرداخت یارانه به طور كلی مقابله با تورم، حمایت از گروه های خاص، حمایت از یك تولید و عدالت اجتماعی و بهبود توزیع درآمد عنوان می شود.
سابقه پرداخت یارانه در ایران به قحطی های ناشی از جنگ جهانی دوم برمی گردد.
با این وجود بعد از افزایش قیمت نفت و درآمدهای ارزی در سال ١٣٥٣ دولت در برنامه پنجم عمرانی پرداخت یارانه را قانونی كرد و در بودجه های سنواتی هر ساله مبلغی را به عنوان یارانه در نظر گرفت.
بعد از انقلاب اسلامی روند پرداخت یارانه شدت گرفت زیرایكی از اهداف انقلاب حمایت از مستضعفان بود.
به صورتی كه در سال ١٣٥٧ (آخرین سال حكومت شاه) كل مبلغ یارانه ٨/٦٥ میلیارد ریال بود و این رقم در سال جاری به ٩٠٠ هزار میلیارد ریال رسیده است.
طی این سال ها نقش یارانه به نوعی كنترل تورم و همچنین حمایت از تولید بوده و لذا از این منظر یارانه ها هدف مند بوده است.
مهم ترین بحث دولت و بعضی از اقتصاددانان دراین است كه این یارانه ناعادلانه توزیع می شود و در راستای هدف عدالت اجتماعی نه تنها درست عمل نكرده بلكه ناعدالتی را تشدید كرده است.
مهم ترین اقلام یارانه ها كه به مصرف كنندگان تعلق می گیرد عبارت اند از: نان، كالاهای اساسی و انرژی شامل بنزین، گازوئیل، نفت سفید، برق و گاز.
براساس آمار و اطلاعات موجود از سابقه پرداخت یارانه در ایران همواره بالاترین یارانه پرداختی به گندم و آرد اختصاص داشته است.
به طوری كه در سال جاری برای خرید تضمینی مازاد بر نیاز كشاورزان و تامین كسری احتمالی از محل واردات گندم، اعتباری معادل ٣٨ هزار و ٩١٨ میلیارد و ٥ میلیون ریال پیش بینی شده كه این رقم ١٢/٥٣ درصد كل یارانه كالاهای اساسی سال ١٣٨٧ را به خود اختصاص می دهد.
در علم اقتصاد به كالاهایی كه با افزایش درآمد مصرف آن كم می شود كالاهای پست گفته می شود.
این كالاها دارای كشش درآمدی منفی می باشند و هرچه خانوارها ثروتمند شوند، مبلغ كمتری را از آن كالا خرید می كنند و لذا ارزش نسبی و مطلق منافع یارانه برای فقرا بیشتر از طبقات درآمدی دیگر جامعه است.
یارانه این كالاها اغلب خود هدفمند نامیده می شود زیرا دهك های پایین بیشتر از آن بهره مند می شوند.
نان در ایران جزو این نوع از كالاها طبقه بندی می شود.
آمار و اطلاعات موجود و مشاهدات اقتصادی نشان می دهد این قلم از یارانه به تمامی دهك های درآمدی تقریبا به طور مساوی تقسیم شده است و حتی در سال های اخیر دهك های بالای جامعه از این یارانه (به علت مصرف سرانه پایین تر) كمتر استفاده كرده اند.
پرداخت یارانه به كالاهای اساسی شامل روغن، شكر و شیر، اعم از شیر خانوار و مدارس می باشد.
در سال جاری مبلغ ١٧ هزار و ١٧٣ میلیارد ریال دولت به این امر اختصاص داده است و برخلاف یارانه نان حالت گسترده ندارد

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” دانلود تحقیق توزیع یارانه ها پرداخت نقدی یارانه ها و پیامدهای آن 10 ص ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – دانلود تحقیق توزیع یارانه ها پرداخت نقدی یارانه ها و پیامدهای آن 10 ص – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
دانلود توزیع یارانه ها پرداخت نقدی یارانه ها و پیامدهای آن 10 ص;تحقیق توزیع یارانه ها پرداخت نقدی یارانه ها و پیامدهای آن 10 ص;مقاله توزیع یارانه ها پرداخت نقدی یارانه ها و پیامدهای آن 10 ص;توزیع یارانه ها پرداخت نقدی یارانه ها و پیامدهای آن 10 ص

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *