دانلود تحقیق غزوات پیامبر اسلام 22 صفحه + doc

نبرد بدر شكوه قدرت‏ روزى به پیامبر خبر رسید كه یكى از كاروانهاى تجارى قریش از آن‏حدود عبور مى‏كند پیامبر به قصد حمله به كاروان و تصرف آن از شهربیرون آمد از طرفى خبر حركت پیامبر به كاروانیان رسید و

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 22

حجم فایل: 19 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

1- نبرد بدر

شكوه قدرت‏ روزى به پیامبر خبر رسید كه یكى از كاروانهاى تجارى قریش از آن‏حدود عبور مى‏كند. پیامبر به قصد حمله به كاروان و تصرف آن از شهربیرون آمد. از طرفى خبر حركت پیامبر به كاروانیان رسید و آنان نیز به‏طریقى این خبر را به مكّه رساندند و مكّیان را هشدار دادند كه اموالشان‏در معرض خطر قرار گرفته است. مكّیان هم كه از دادن جان براى حفظ اموالشان دریغ نداشتند چون این خبر را شنیدند، شتابان به سوى مدینه‏حركت كردند.

ریاست این كاروان با ابوسفیان بود. وى از راه اصلى خارج شد و به‏بیراهه زد و از كناره‏هاى ساحل دریاى سرخ به دور از چشم پیامبر و یاران‏مسلحش به حركت خود ادامه داد و بدین وسیله از حمله مسلمانان به‏كاروان رهایى یافت.

كفار قریش با آنكه از نجات كاروان تجارى خود آگاه شدند، همچنان‏به سوى مدینه حركت مى‏كردند و به خود اجازه نمى‏دادند پیش از سركوب‏مسلمانان وشكستن ابهّت آنان، به مكّه بازگردند. پیامبر به قصد تصرف كاروان قریش به سوى مكّه حركت مى‏كردوقریش به قصد سركوب مسلمانان به طرف مدینه مى‏آمد. درهمین حال‏این دو سپاه در سر چاهى موسوم به “بدر” با یكدیگر روبه‏رو شدند. پیامبر خود را براى جنگ به معناى واقعى، آماده نكرده بود، ولى قصدداشت بر اموال تجارى قریش دست یابد. امّا با این وجود، وى بازگشت‏به مدینه را شكست تلقى مى‏كرد؛ وبراى آنكه مبادا كفّار، با این كار طمع‏نابودى مسلمانان را درسر بپرورانند، به خود اجازه عقب‏نشینى‏وبازگشت نداد. این نخستین میدانى بود كه مسلمانان در تاریخ جدید خود، در آن‏دست وپنجه نرم مى‏كردند. این جنگ در سال دوّم هجرى روى داد. شمار نیروى كفار از مرز 950 تن مى‏گذشت درحالى كه تعداد مسلمانان‏تنها به 313 تن مى‏رسید. با همه این احوال، مسلمانان با پیروزى تمام‏این نبرد را به پایان رساندند وخسارتهاى فراوانى به دشمن وارد آوردندوبا عنایت خداوند آنها را تار و مار كردند.

تاكتیك جنگ در جزیرةالعرب بدین‏گونه بود كه نخست دو نفر درمیدانى كه هر دو گروه متخاصم نظاره‏گر آن بودند، به نبرد مى‏پرداختند.

زمانى كه پهلوانان كشته مى‏شدند، یك فرد یا یك جبهه به جبهه دشمن‏هجوم مى‏برد واین‏كار تا آنجا دنبال مى‏شد كه‏یكى‏از دو گروه تارومار شود. با این حال پیامبر در جنگ بدر شیوه جدیدى را به اجرا گذارد. وى مثلثهاى جنگى را ترتیب داد كه در نوع خود بى‏نضیر بودند. آن‏حضرت دستور داد صفوف مسلمانان به شكل مثلثى بزرگ آرایش‏یابد به شرطى كه پشت هر فرد به طرف داخل مثلث، یعنى به طرف دیگرافراد مثلث، وصورت او رو به خارج مثلث یعنى به طرف كفار باشد.

خداوند نیز با سپاهیانى از ملائكه، كه آنان را براى یارى پیامبرفرستاده بود، آن‏حضرت را یارى داد. سپاه كفار پس از آن كه پهلوانانشان به دست نیرومند حضرت على علیه السلام‏از پاى درآمدند، راه گریز در پیش گرفتند و فرار را بر قرار ترجیح دادند. سرانجام این جنگ با هفتاد كشته از سپاه كفار، كه اكثر آنان از سران‏ودلاوران بودند، و چهارده شهید از سپاه اسلام، هشت شهید از انصاروشش شهید از مهاجران، پایان یافت(11). توطئه نافرجام‏ این نبرد خونین، باب جنگهاى دیگر را به روى پیامبر كه خود بادلیرى ونیرومندى و استقامت آنها را رهبرى مى‏كرد گشود. درحالى كه‏این جنگ قریش را درپى انتقام و خونخواهى از كشته‏هایش‏برمى‏انگیخت، مسلمانان را به یارى خداوند مطمئن مى‏كرد و به آنان نیرومى‏بخشید، تا در برابر هر هجومى، از هر نوع كه باشد، پایدارى‏واستقامت ورزند.

22 صفحه فایل Word

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” دانلود تحقیق غزوات پیامبر اسلام ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – دانلود تحقیق غزوات پیامبر اسلام – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
غزوات پیامبر اسلام;نبرد اُحُد;اسلام در مصاف با یهود ;خیبر

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *