دانلود تحقیق مسجد جامع اصفهان 36 صفحه + doc

مسجد مركز ثقل بنای شهرها در دوره اسلامی بود و معماری آن متناسب با شرایط اقلیمی، مصالح در دسترس و تحت تاثیر سنن و خصوصات محلی ساكنان هر منطقه شكل می‌گرفتمسجد به عنوان نهاد مذهبی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دارای وظایف گوناگونی بود و در واقع هنوز هم هست مسجد جایی بود كه در آن به روی همه و در همه وقت باز بود و یكسان به همه مسلمانان تعلق داشت رهگذران بدو

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 36

حجم فایل: 2.967 مگا بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

فهرست مطالب

مقدمه 1

فصل اول:مسجد

1-مسجد 2

1-1-نکاتی در باب مساجد 3

2-1- مساجد و عوامل مشترک در آنها و تزئینات وابسته به معماری آن ها 6

فصل دوم: مسجد جامع اصفهان

2-مسجد جامع اصفهان 18

منابع 30

مقدمه

مسجد میعادگاه و محل تجمع و نقطه شروع حرکت های انقلابی و از همه مهم تر مکانی مقدس برای شکر گذاری و سجده گاه مومنین است.

هر جا که سخن از معماری اسلامی در میان بوده است،مسجد به عنوان سمبل و معرف این معماری مطرح شده است.با توجه به این ویژگی ،همچنین به سبب توجه و علاقه ای که عموم طبقات مردم به آن داشته و دارند،سلاطین و حکمرانان هم در دوران حکومت خویش ،با ساخت مساجدی با شیوه های جدید(از نظر فرم ظاهری و گاهی با اضافه کردن فضای بدیع و همراه با نوآوری)سعی در تثبیت موقعیت خویش می نمودند.

درهر صورت معماری اسلامی تحت تاثیر ویژگی های هر دوره تحول یافت.در نتیجه انواع بناهای یک ایوانی ، دو ایوانی ، چها ایوانی و گنبدی به وجود آمد.

در این تحقیق ویژگی های مسجد جامع اصفهان مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است.

مسجد

مسجد بنایی است بر پا شده بر محوری نامرئی كه طراحی اصلی مسجد بر مبنای آن است.این محور نامرئی كعبه است. كعبه به لحاظ معنوی در قلب اسلام قرار دارد. محراب همه مساجد در جهت آن است و مسلمانان رو به سوی آن نماز می‌گذارند. از این رو دنیای اسلام را می‌توان چرخ عظیمی فرض كرد كه مكه كانون آن و پره‌های این چرخ، همه مساجد سرتاسر جهان هستند و شاید به خاطر اهمیت مساجد است كه در قلمرو اسلام، همه هنرها در خدمت مسجد بوده‌اند.

برای شناختن جایگاه مسجد در شهرهای بنا شده در دوره اسلامی بد نیست كه به عناصر اصلی یك شهر اسلامی اشاره كنیم: بازار، كاروانسرا،حمام و مسجد.

در شهرهای دوره اسلامی بازار به عنوان ستون فقرات شهر به حساب می‌آمد كه معمولا در كنار و یا در داخل آن كاروانسرایی هم وجود داشت.

با گشت زدن در بازار هر یك از شهرهای بنا شده در دوره اسلامی به حمام بر می‌خوریم، جایی كه برای طهارت و پاكیزگی مسلمانان ضروری بود. در داخل همین بازار و یا در نزدیكی آن مسجدی قرار دارد كه سیل مسلمانان و نمازگزاران را از محیط پر قیل و قال بازار، به محل امن و آرام خود فرا می‌خواند.

با این توصیف، مسجد مركز ثقل بنای شهرها در دوره اسلامی بود و معماری آن متناسب با شرایط اقلیمی، مصالح در دسترس و تحت تاثیر سنن و خصوصات محلی ساكنان هر منطقه شكل می‌گرفت.مسجد به عنوان نهاد مذهبی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دارای وظایف گوناگونی بود و در واقع هنوز هم هست. مسجد جایی بود كه در آن به روی همه و در همه وقت باز بود و یكسان به همه مسلمانان تعلق داشت. رهگذران بدون سرپناه و یا امیران با جاه و مقام و یا كاروانیان می‌توانستند به مسجد بروند و حتی در آن استراحت كنند.

1-1-نکاتی در باب مساجد

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” دانلود تحقیق مسجد جامع اصفهان ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – دانلود تحقیق مسجد جامع اصفهان – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
مسلمانان و نمازگزاران ;مسجد جامع اصفهان;مسجد جامع;پلان مسجد جامع;طرح چهار ایوانی مساجد;تزیینات مساجد;رنگ در مساجد;معماری و مساجد ;مساجد شبستانی

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *