دانلود عوامل موثر بر فرآیند پوشش كاری 18 صفحه + doc

عوامل موثر بر فرآیند پوشش كاری

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 18

حجم فایل: 56 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

2 ـ 1 ـ جنس فولاد پایه

دراین پژوهش سعی شده از فولادی كه در صنعت مصرف زیادی دارد استفاده شود . بر این اساس آزمایشات بر روی نمونه هایی از فولاد CK 45 با تركیبی مطابق جدول 2 ـ 1 كه از شمش این فولاد تهیه شده ، انجام شد .

جدول 2 ـ 1 : تركیب شیمیایی فولاد CK 45 مورد استفاده در پروژه ( درصد متوسط عناصر )

C

Si

Mn

Cr

Mo

Ni

عناصر دیگر

45%

25%

65%

ماكزیمم 4%

ماكزیمم 1%

ماكزیمم 4%‌

ـــ

2 ـ 2 ـ مراحل مختلف ایجاد پوشش

2 ـ 2ـ 1 ـ آماده سازی نمونه ها

2 ـ 2ـ 1 ـ 1ـ تمیز كاری مكانیكی نمونه ها

نمونه های فولادی پس از برش توسط كاتر با استفاده از سمبادهای 60 ، 120 ، 220 ، 400 ، 800، 1000 پولیش شدند . این عملیات باید صورتی انجام شود كه یك سطح بدون خلل و فرج و یكنواخت ایجاد شود ؛ بگونه ای كه در نهایت سطح كاملاً آینه ای نشود چرا كه ایجاد یك پوشش چسبنده بر روی این سطح مشكل می باشد . علت در این است كه اتصال پوشش به فلز پایه یك اتصال مكانیكی است نه یك اتصال شیمیایی . از اینرو آینه ای شدن سطح باعث از بین رفتن كامل پستی و بلندهای سطح و چسبندگی ضعیف پوشش می شود .

2 ـ 2 ـ 1 ـ 2ـ چربی گیری نمونه ها

از آنجا كه در مراحل مختلف بعنوان مثال تماس نمونه ها با دست هنگام پولیش امكان وجود چربی بر روی سطح قطعات وجود دارد ، باید چربیها از روی سطح حذف شود . ایجاد یك پوشش از چسبندگی خوب به نحوة زدودن این مواد بستگی دارد . چربیها مانع از فعال شدن سطح نمونه ها در مراحل مختلف اسید شویی ، فعال سازی و پوشش كاری می شوند . بنابراین در صورت زدوده نشدن كامل این چربی ها پوشش ایجاد شده ، چسبندگی لازم را نداشته و براحتی از روی سطح جدا می شود . در این پروژه چربی زدایی از طریق قلیاشویی انجام شد . به این صورت كه قطعه به مدت 15 دقیقه در محلول g/l 15 سود با دمای oC 70 ـ 50 قرارداده شد و در پایان با آب مقطر شستشو داده شد . پس از اتمام این مراحل نباید هیچگونه چربی بر روی سطح نمونه ها قرار داشته باشد . یك راه ساده برای مطمئن شدن از تمیز شدن نمونه ها این است كه نمونه ها با آب شستشو شوند و وضعیت قرارگرفتن قطرات آب بر روی نمونه ها بررسی شود . اگر آب تمام سطح را تر كند ، می توان مطمئن شد كه سطح نمونه ها بخوبی تمیز شده است و گرنه عملیات چربی گیری را باید تكرار كرد .

2 ـ 2ـ 1 ـ 3 ـ‌اسید شویی نمونه ها

بمنظور برداشتن لایة اكسیدی سطح ، پس از انجام عملیات چربی گیری باید یك مرحله اسید شویی بر روی نمونه ها انجام شود . بطور كلی بدون حذف این لایه های سطحی ایجاد یك پوشش چسبنده ممكن نیست . در این پروژه اسید شویی نمونه ها با اسید كلیردریك 30% انجام گرفت . برای تهیه اسید كلریدریك 30% می توان 81 میلی لیتر اسید خالص 37% ( اسید كلریدریك Merk ) را با 19 میلی لیتر آب مقطر مخلوط كرد تا اسید 30% بدست آید . باید توجه داشت در حین رقیق كردن اسید حتماً اسید به آب اضافه شود نه آب به اسید ( در صورت اضافه كردن آب به اسید امكان پاشیده شدن آن به اطراف و خطرات ناشی از آن وجود دارد ) . مدت اسید شویی 30 ثانیه و در دمای محیط می باشد . در نهایت نمونه ها با آب مقطر شسته شده و خشك می گردند .

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” دانلود عوامل موثر بر فرآیند پوشش كاری ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – دانلود عوامل موثر بر فرآیند پوشش كاری – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
عوامل موثر بر فرآیند پوشش كاری

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *