دانلود مقاله اسهال ویروسی گاو 11 صفحه + doc

اسهال ویروسی گاو یكی از بیماریهای عفونی گاو است كه بوسیله Pestivirus از خانواده توگا ویریده ایجاد می شود این بیماری برای اولین بار در سال 1946 در نیویورك مشاهده گردید بیماری عموماً بصورت تحت كلینیكی یا ملایم با درصد ابتلای بالا و تلفات كم مشاهده می شود اما در موارد حاد بیماری تلفات بالا نیز مشاهده می شود

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 11

حجم فایل: 45 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

گزارش بیماری

روستای فتح آباد كوار در 45 كیلومتری جنوب شرقی شیراز قرار دارد. این روستا با دارا بودن بیش از 8000راس گاو وگوساله پرواری از مهمترین مراكز پرواربندی استان فارس می باشد. با توجه به ورود گوساله های پرواری بصورت قاچاق از نقاط مرزی كشور به این روستا در سالهای 67 و 73 شاهدبروز بیماری طاعون گاوی بوده ایم.لذا بروز هر گونه بیماری مخاطی در این روستا ‍با دقت نظر خاص ، بررسی می گردد.

در تاریخ 21/6/82 متعاقب گزارش یك مورد بیماری در یك باب گاوداری پرواری واقع دراین روستا ‍ واحد بررسیهای شبكه دامپزشكی شهرستان شیراز به محل عزیمت كرده و نسبت به بازدید و بررسی گاوداری اقدام لازم را بعمل آورد و نهایتاً مشكوك به بیماری مخاطی گردید.

تعداد 83 راس گوساله پرواری 100 روز قبل از شهرستان كازرون خریداری و به این محل منتقل شده بود. علائم بیماری از مورخه 15/6/82 در گاوداری ظاهر گردید و دامها به درمانهای علامتی پاسخ نداده بودند.

در تاریخ 21/6/82 دو راس گوساله بعلت شدت بیماری ذبح شدند و در همان تاریخ 4 راس از دامها علائم مشابه ای را نشان می دادند كه مهمترین آنها عبارت بودند از :

 1. تب بالا ( 42 درجه سانتی گراد )
 2. ترشحات سروزی چشم و بینی
 3. پرخونی شدید مخاطات چشم
 4. پرخونی لثه ها
 5. كراتیت قرنیه
 6. خمودگی
 7. قطع اشتها
 8. دو مورد اسهال
 9. تنفس شدید
 10. بزرگی غده لنفاوی پیش كتفی
 11. در كالبدگشایی مهمترین یافته ها شامل موارد زیر بودند :
 12. پرخونی در روده باریك
 13. بزرگ بودن غدد لنفاوی مزانتریك و رتروفارنجیال

با تهیه گسترش خونی تیلریوز مثبت گزارش گردید وسپس از كلیه دامها جهت تهیه سرم ، خونگیری بعمل آمده

و همچنین از غدد لنفاوی دامهای ذبح شده نمونه لازم جهت ارسال به سازمان دامپزشكی اخذ گردید.

بتدریج بیماری با همان علائم كلینیكی در گله توسعه پیدا كرد و با توجه به اهمیت موضوع و مشكوك بودن به بیماری طاعون گاوی وعدم پاسخ به درمان های علامتی ، دستور قرنطینه صادر گردید. ضمناً با استقرار 2 اكیپ فعال بیماریاب در روستا دستورات بهداشتی و قرنطینه ای به دامداران ارائه و با هماهنگی بخشداری ، جهاد كشاورزی و سایر ارگانهای ذیربط ، با استقرار یك اكیپ ویژه در ورودی روستا قرنطینه دامی اعمال گردید.

همچنین بعلت اهمیت موضوع در تمامی بخشهای شهرستان اكیپهای بررسی بصورت فعال نسبت به نظارت ، بیماریابی و ارائه دستورات بهداشتی به دامداران اقدام نمودند.

در تاریخ 26/6/82 كارشناس بررسیهای سازمان دامپزشكی كشور از منطقه بازدید بعمل آورده وبا توجه به ماهیت بیماری دستور كشتار صادر گردید.

نهایتاً براساس دستور سازمان دامپزشكی كشور از 83 راس گوساله موجود در واحد تعداد 24 راس گوسالهكه علائم بیماری را نشان می دادند ، در محل دامداری كشتار گردید و تعداد 20 راس گوساله دیگر نیز به كشتارگاه كوار كه نزدیكترین كشتارگاه به دامداری می باشد. جهت ذبح انتقال داده شد و از مورخه 30/6/82 علائم بیماری در گاوداری مذكور و سایر دامهای روستا مشاهده نگردید و نهایتاً تشخیص قطعی بیماری توسط سازمان دامپزشكی كشور BVD-MD اعلام گردید.

اسهال ویروسی گاو ( بیماری مخاطی )

اسهال ویروسی گاو یكی از بیماریهای عفونی گاو است كه بوسیله Pestivirus از خانواده توگا ویریده ایجاد می شود. این بیماری برای اولین بار در سال 1946 در نیویورك مشاهده گردید.

بیماری عموماً بصورت تحت كلینیكی یا ملایم با درصد ابتلای بالا و تلفات كم مشاهده می شود . اما در موارد حاد بیماری تلفات بالا نیز مشاهده می شود.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” دانلود مقاله اسهال ویروسی گاو ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – دانلود مقاله اسهال ویروسی گاو – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
تب بالا ; ترشحات سروزی چشم و بینی ;پرخونی شدید مخاطات چشم ;گزارش بیماری دامها ;اسهال ویروسی گاو;بیماری مخاطی

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *