دانلود مقاله بیماری های جو 4 صفحه + doc

این زنگ به لحاظ گرما دوست بودن بیشتر در ارقام دیررس جو دیده میشود میزبان حدواسط آن لاله كلاغی (Ornithogalum umbellatum) است سیكل زندگی شبیه زنگ سیاه گندم می‌باشد و هر 5 مرحله اسپوری در آن دیده می شود عامل این زنگ در برخی نواحی قارچPuccinia hordei و در بعضی از مناطق P recondita fsp tritici است

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 4

حجم فایل: 12 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

زنگ های جو Barley Rusts

زنگ برگ (قهوه ای) جو Barley leaf rust

عامل بیماری Puccinia hordei

این زنگ به لحاظ گرما دوست بودن بیشتر در ارقام دیررس جو دیده میشود. میزبان حدواسط آن لاله كلاغی (Ornithogalum umbellatum) است. سیكل زندگی شبیه زنگ سیاه گندم می‌باشد و هر 5 مرحله اسپوری در آن دیده می شود. عامل این زنگ در برخی نواحی قارچPuccinia hordei و در بعضی از مناطق P. recondita f.sp. tritici است.

كنترل زنگ برگ جو مثل كنترل زنگ قهوه ای گندم است.

× در جو زنگ زرد و زنگ سیاه نیز شایع است (برای توضیحات بیشتر به بیماری های گندم مراجعه شود)

سیاهك های جو

چهار نوع سیاهك در جو دیده می شود.

1 – سیاهك آشكار جو عامل بیماری Ustilago nuda

خوشه های آلوده به استثنای غشاء نازك فرابر دانه به توده ای از تلیوسپورها مبدل می شوند. این غشاء به راحتی پاره شده و اسپورها با باد پراكنده می شوند و طی چند روز فقط محور سنبله باقی می ماند. آلودگی بذر كاملاً داخلی است. سیكل بیماری و كنترل شبیه سیاهك آشكار گندم است.

2 – سیاهك پنهان عامل بیماری Ustilago hordei

علایم مشخصه سیاهك پنهان، وجود غشاء نسبتاً پایداری است كه تا زمان رسیدن دانه، توده تلیوسپورها را در برمی‌گیرد. در بسیاری از موارد، خوشه های سیاهك زده كه دیر می‌رسند، درون غلاف برگ پرچم گیر می‌كنند. تلیوسپور نیز جوانه زده و پس از تحمل میوز هسته، 4 بازیدیوسپور را بوجود می آورند كه آلودگی را موجب می شوند. بقیه توضیحات و نیز روشهای كنترلی شبیه سیاهك پنهان گندم می باشد.

3 – سیاهك نیمه آشكار

عامل بیماریUstilago nigra

تشخیص این بیماری از سیاهك آشكار در مزرعه غیر ممكن است و تنها راه دقیق مقایسه نحوة جوانه زنی آنهاست. تلیوسپورهای سیاهك نیمه آشكار، بازیدیوسپور تولید می كنند ولی تلیوسپور سیاهك آشكار بجای بازیدیوسپور، لوله های آمیزشی تولید می‌كند. علایم شبیه سیاهك آشكار است و فقط تفاوتی در میزان سفتی غشای فرابر محیطی وجود دارد كه در سیاهك نیمه آشكار، سفت تر است. در برخی سویه های U.nigra ریشكها به خوشه آلوده چسبیده باقی می ماند.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” دانلود مقاله بیماری های جو ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – دانلود مقاله بیماری های جو – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
بیماری های جو;سفیدك پودری یا سطحی جو ;عامل بیماری فرم جنسی;بیماری های لكه قهوه ای جو;سایر بیماریهای برگی در جو

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *