دانلود مقاله تئاتر مدرن 67 صفحه + doc

تئاتر مدرن ، معنی گسترده ای است كه وقوع آن دست كم زمانی نزدیك به یك قرن را در خود نهفته دارد مدرن بودن در تئاتر صور مختلفی را در بر می گیرد و هر روشنفكری كه در امر تئاتر تجربه ای را به انجام رسانده ، وجهه نظر خاصی را ارائه كرده است كه در نوع خود تاثیر گذار بوده است گاهی در نزد آنان همه چیز در قدرت بازیگران شكل می گرفت ، زمانی سخن و دیالوگ تئاتری

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 67

حجم فایل: 43 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

فصل اول

مقدمه

تئاتر مدرن ، معنی گسترده ای است كه وقوع آن دست كم زمانی نزدیك به یك قرن را در خود نهفته دارد . مدرن بودن در تئاتر صور مختلفی را در بر می گیرد و هر روشنفكری كه در امر تئاتر تجربه ای را به انجام رسانده ، وجهه نظر خاصی را ارائه كرده است كه در نوع خود تاثیر گذار بوده است …گاهی در نزد آنان همه چیز در قدرت بازیگران شكل می گرفت ، زمانی سخن و دیالوگ تئاتری سلطه داشت ، نور و دكور یكباره و در مقطعی اهمیت تعیین كننده یافت و یا آموزش به جنسی از تئاتر پیوند خورد …

استانیسلاوسكی، گریك، میرهولد، راینهارت، آپیا، پیسكاتور، آرتو، گروتوفكی، برشت و … بانیان چنین تحولاتی بودند . در این میان آراء فلسفی و اجتماعی آرتو، برشت و گروتوفكی با توجه به اهمیت تاثیر شگرف در تئاتر دهه های 50 و 60 مورد ملاقه است ، تا زمینه بررسی جنبش های هنری و تئاتری فراگیر این دو دهه مانند بیتینك ها، بیتل ها، هیپی ها و در نهایت انواع مكاتبی همچون Living theatre ، Happening ، Open theqtre ، Performance به دست آید .

اگر چه مراد نهایی این مساله بررسی آرا و آثار پیتر شومان است اما ایجاد فضایی با موضوعات فوق الذكر كه به درك موضوع اصلی یاری می رساند ضروری است . نقطه مركزی آثار پیتر شومان مخاطب هوشمندی است كه خود در نهایت بازیگر است ، این نگرش وجه تشابه تمامی آنان است كه به نوعی مدافع تئاتر نو بوده اند یا از طریق تجربه خود در این راه كوشیده اند . گریز از صحنه كلاسیك به معنی فراگیر آن و رسیدن به مكانی كه در آن مخاطب تاثیر عمل گرایانه تری در حضور در تئاتر بیابد مراد و مقصود تئاتر های مدرن بوده و هست ؛ آگوست بوال چنین می گوید : ((فكر ندانستن ، آگاه نبودن بر این كه كسی در حضور بازیگر است كه دارد عملی را بازی می كند همیشه مرا واداشته تا بكوشم دیگری در تئاتر را پیدا كنم كه در آنها تماشاگر ، ‌(( تماشا – بازیگر )) ((Forumtumtheatre )) ما نه فقط تماشاگری Spect –Actor كه از صحنه می گیرد ، بلكه كسی كه محتملا شركت و مداخله می كند . آن وقت بود كه به شكل دیگری از تئاتر بنام تئاتر مناظره ای Spectator رسیدم كه در آن تماشاگر مستقیما مداخله می كند و می داند كه مداخله او بر عمل تاثیر تغییر دهنده ای دارد .

آنتوتن (( آرتو )) (( Antonin Artaud )) 1948 – 1869

اندیشه ، بسان زندگی و طبیعت نخست از درون به برون می رود پیش از آنكه از برون به درون آید . من اندیشیدن را در حاله آغاز می كنم ، از تهی به پژی می روم و چون به پژ رسیدم ، می توانم دوباره در تهی فرو افتم . من از مجرد به انضمامی می روم نه از انضمامی به مجرد .

متوقف ساختن اندیشه در برون وبررسی آنچه می تواند كرد ، در حكم باز نشناختن سرشت باطنی و پویای اندیشه و امتناع از احساس جنبش سرنوشت باطنی اندیشه است كه هیچ تجربه ای قادر به ضبطش نیست . من امروز شناخت این سرنوشت باطنی و پویان اندیشه را شعر می نامم .

آنتوتن آرتو

آرتو در این خطبه به موضوعی سرنوشت ساز در دوره معاصر اشاره دارد ، با كشف ، جستجو و اصالت انسان در تباین با تفكری كه قیاس مدار است و قواعدی نهاده شده را تبلیغ می كند . اساس مدرنیسم آرتو در هنر تئاتر مبتنی بر حركت ، شناخت و فراموشی داری های بدست آمده در این فرآیند است . تا آدمی بتواند خلاء را پركند و پژی ها را خلاء سازد .

خلاء در نظر او ثبات یا مطلق عدم حضور و حیات نیست او همواره هر واژه را با حضور انسان درنظر می آورد ، خلاء جنبشی دیگر … از این رو آنتونن آرتو تمامی گذشته تئاتر جهان را مورد پرش قرار می دهد و حتی نادیده می گیرد تا بالقوه آنچه كه ممكن است در راه باشد در حضوری درونی و حركتی به بیرون ظهور یابد . در این پروسه تئاتر موجود زنده و پویاست و می باید سازندگان آن نیز زنده و پویا باشند در این راستا ، نگاه به تماشاگر به عنوان موجودی زنده اهمیت می یابد . سرانجام تفكر آرتو در آغوش گرفتن تماشاگران و احساس همبستگی با آنان از طریق سپردن نقش نظاره گری در بدو امر ونقش فاعل تئاتر در پایان یك نمایش است . آرتو برای رسیدن به اهدافش حتی ماهیت هنری یك نمایش را به نفع آئینی بودن آن نفی می كند .

67 صفحه فایل Word قابل ویرایش

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” دانلود مقاله تئاتر مدرن ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – دانلود مقاله تئاتر مدرن – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
تئاتر مدرن;روزگار تئاتر مدرن;فرهنگ تئاتر مدرن;آموزش تئاتر مدرن;پایه و اساس تئاتر مدرن;سرگرمی تئاتر مدرن;کار در تئاتر مدرن;علم و روش تئاتر مدرن

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *