دانلود مقاله تاثیر مغولان بر تاریخ هنر اسلامی و اصول بكاررفته در هنر معماری ایران 33 صفحه + doc

ذوق سلیم، سلیقة لطیف، احساس خلاق، ادراك فعال، روح حساس، و عاطفة بارور را اگر به همراه زیبایی و زیباشناسی ذاتی در یك جمله خلاصه كنیم، جامع و مانعی می‌شود از هنر غنی و مجرد ایرانی، این تعریف شاید در نزد برخی از كارشناسان راه خلاف واقع وغلو را پیموده باشد

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 33

حجم فایل: 24 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

مقدمه

ذوق سلیم، سلیقة لطیف، احساس خلاق، ادراك فعال، روح حساس، و عاطفة بارور را اگر به همراه زیبایی و زیباشناسی ذاتی در یك جمله خلاصه كنیم، جامع و مانعی می‌شود از هنر غنی و مجرد ایرانی، این تعریف شاید در نزد برخی از كارشناسان راه خلاف واقع وغلو را پیموده باشد اما در حقیقت اگر به خوبی مشاهده كنیم هر یك از این عوامل و ابزارهای معنوی و مادی را می‌توان در جزء جزء نقش و نگارهای ریز و ظریف دكوراتیوی كه به منظور آذین و آرایش آثار هنری ایرانی بكار رفته‌اند در كالبدی جامع و فراگیر مظاهر هنری، به خوبی و به وضوح نمایان است، مشاهده نمود. به واقع ادراك صحیح هنر خلاقة ایرانی مستلزم تبیین همین مفاهیم مستتر در جوهر آثار خواهد بود. ذوق و خلاقیت هنری جوامع مختلف از سنن و آداب و بینش‌های فرهنگی و سوابق تاریخی و محیط طبیعی آن اقوام ریشه و الهام می‌گیرد و غالباً اتفاق می‌افتد كه یك قوم به جهت تبهر و مهارت جانانه‌ای كه در زمینة یك یا چند رشتة خاص از هنرهای چندگانه (به ویژه هنرهای سنتی، دكوراتیووتزئینی) تبلور و نمود یافته است، رقابت و برابری دیگر اقوام در آن زمینه‌ها با ملت فوق الذكر كاری عبث و بیهوده خواهد بود. اگر نخواهیم تمامی هنرهای، هشتگانة معاصر و دیگر مظاهر ذوقی اقوام مختلف را مورد بررسی قرار دهیم و اگر تنها در یك مورد كار تحقیق و تفحص در جریان پیدایش، رشد و بالندگی هنری خاص را پی گیری كنیم و آن زمینه لزوماً موضوعی باشد كه عمومیت بیشتری دارد یعنی تقریباً نزد تمامی انباء بشری از گذشته‌های دور تاكنون جلوه گر ذوق و سلیقه زیبایی دوستی باشد؛ می‌توان هنرهای صنعتی و صنایع دستی را ذكر نمود. هنرها و صفاعاتی كه در سرزمین كهن ایران به مرور زمان و در طی سالیان طولانی كه هم اكنون به یك چشم همزدنی می‌ماند، آنچنان راه كمال و ترقی را پیموده است كه بی اغراق هم چنان بی رقیب بر پهنة این گونه از هنرهای ممالك گوناگون می‌درخشد و تجلی می‌كند. دلایل این شكوفایی و درخشش همیشگی را می‌توان علاوه بر بالا بودن میزان مهارت و استادی و همین طور ویژگی‌های ذاتی و حس زیبایی دوستی ایرانی، طبع لطیف و روحانی هنرمند ایرانی ذكر نمود زمانی كه استاد كار بنا به هنگام كاركردن بر روی قسمتی از بنا یا استادكاری كه در گوشة خلوتی از یك مكان متبرك با صبر و تأنی مثال زدنی سرگرم نقش اندازی دیوار بوسیة گچ‌بری، آینه كاری، كاشی و… می‌باشد و زمانی كه بهترین و زیباترین تجلی گاه‌های هنری دستی و معماری ایرانی عجین و همراه با بهترین و زیباترین مظاهر ذهنی و عاطفی از همین دین و آئین و مذهب یكتاپرستی‌اش باشد مسلم است كه هر چه دارد چون جان در طبق اخلاص می‌گذارد. تا نه تنها یك اثر زیبا و دل انگیز مادی بلكه اثری سرشار و مملو از روح و جان الهی را خلق و ابداع نماید و نسل به نسل به جای اینكه به دین و مرامش در خدمت تعالی و ترقی او باشد او نیز در پیشرفت و گسترش آن به نوبة خود سهم و نقش ایفا می‌كند. در این میان علاقه و پیوند عاطفی كه عموم مردم ایران با هنرها و میراث‌های هنری و فرهنگی خود برقرار نموده‌اند به حدی بوده كه علاوه بر كمك به جریان رشد و تعالی هنرها، سبب ماندگاری آنها نیز شده است.

هنر پیش از تاریخ

33 صفحه فایل Word قابل ویرایش

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” دانلود مقاله تاثیر مغولان بر تاریخ هنر اسلامی و اصول بكاررفته در هنر معماری ایران ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – دانلود مقاله تاثیر مغولان بر تاریخ هنر اسلامی و اصول بكاررفته در هنر معماری ایران – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
تاثیر مغولان ;اصول بکاررفته در هنر معماری ایران;تاریخ هنر اسلامی ;هنر معماری ایران

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *