سی دی و دی وی دی رام (CD&DVD) 125 صفحه + doc

آخرین پیشرفتهای صنعت CDROM چیست؟ CDROM‌ها هر روز و هر روز سریعتر می‌شوند اما سریعترین آنها ممكن است از دستگاههای قبلی كندتر باشد و یك دستگاه اسماً كند هم ممكن است از دستگاههای به ظاهر سریع سریعتر عمل كند چگونه؟

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 125

حجم فایل: 89 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

سی دی و دی وی دی رام (CD&DVD)

آخرین پیشرفتهای صنعت CD-ROM چیست؟

CD-ROM‌ها هر روز و هر روز سریعتر می‌شوند اما سریعترین آنها ممكن است از دستگاههای قبلی كندتر باشد و یك دستگاه اسماً كند هم ممكن است از دستگاههای به ظاهر سریع سریعتر عمل كند. چگونه؟ چه كسی بررسی كرده است كه یك دستگاه سی دی رام (CD-ROM) دقیقاً به همان سرعتی عمل می‌كند كه روی بسته‌بندی آن نوشته شده است؟ آیا واقعاً لازم است دستگاه سی دی رام خود را با یك نوع جدیدتر عوض كنید؟ شما به عنوان یك خریدار حق دارید در قبال پولی كه می‌دهید دستگاه بهتری به دست بیاورید. از سوی دیگر، آیا بهتر نیست یك دستگاه DVD تهیه كنید كه می‌گویند تا چند سال دیگر سی دی رام را كنار خواهد زد؟

برای داشتن پاسخ صحیح این سؤالات باید قدری اطلاعات از طرز كار و دانش فنی دستگاههای سی‌دی رام داشته باشید.

CD-ROM مخفف انگلیسی كلمات دیسك فشرده – حافظه فقط خواندنی است و دستگاه سی دی رام دیسكهایی را می‌خواند كه فقط از روی آنها می‌توان خواند و روی آنها نمی‌توان نوشت. یك سی دی رام تقریباً به اندازه 700 دیسكت فلاپی اطلاعات را در خود جای می‌دهد در نتیجه وسیلة بسیار مناسبی برای نرم‌افزارهای بازی، دائره العمارفها، كتاب راهنمای تلفن و برنامه‌های چند رسانه‌ای است.

همین چند وقت پیش، وقتی اولین سی دی رامها بازار را تسخیر كردند، با سرعت انتقال 150 كیلو بایت داده در ثانیه از دیسك به كامپیوتر سر و صدایی به راه انداختند. اكنون، در حالی كه چند سالی بیشتر از آن زمان نمی‌گذرد، سرعت بازیابی داده‌ها توسط سی دی رام به 3600 كیلو بابت در ثانیه رسیده است – یعنی 24 برابر سریعتر – كه آن را به صورت 24X نمایش می‌دهند. سرعت انتقال داده‌ها توسط سی دی رام را با 24X …4X 2X نشان می‌دهند. یعنی 2، 4، … و 24 برابر سرعت اولین دستگاههای سی‌دی رام.

سی دی رام‌ها چگونه كار میكنند؟

درون دستگاه سی دی رام یك موتور وجود دارد كه صفحة سی‌دی رام را می‌چرخاند. یك هد هم درون این دستگاه روی سطح سی‌دی رام حركت می‌كند تا از بخشهای مختلف صفحة سی‌دی رام اطلاعات را بخواند. حركت این هد روی صفحة سی‌دی رام مشابه حركت سوزن گرامافونهای قدیمی روی صفحة گرامافون است با این تفاوت كه هد در سی‌دی‌رام با صفحه به هیچ وجه برخورد نمی‌كند. گردش صفحه سی دی رام در دستگاه به دو نوع متفاوت صورت می‌گیرد. در یك روش، سرعت خواندن داده‌ها خیلی بالا نیست و در حد مشخصی ثابت می‌ماند. در روش دیگر می‌توان با سرعت فوق‌العاده بالایی داده‌ها را از دیسك خواند اما نه همیشه و نه برای همه داده‌ها. برای روشن شدن موضوع به ادامه مطلب توجه فرمایید.

یك صف بلند و مرتب از سربازها را در نظر بگیرید كه در كنار هم و دوشادوش یكدیگر ایستاده‌اند. اگر نفر اول صف در جا بزند و نفرات بعدی همانطور كه در كنار هم یك صف تشكیل داده‌اند، شروع به گردش دور نفر اول كنند مثل این است كه نفر اول مركز دایره و صف مرتب كنار هم یك شعاع دایره است كه پیوسته روی سطح دایره می‌چرخد.

در چنین حالتی نفر كنار اول باید قدمهای خیلی كوچكی بردارد و آهسته بچرخاند. به همین ترتیب نفراتی كه به نفر اول یا مركز دایره نزدیكترند باید قدمهای كوچكتری بردارند در حالی كه نفرات آخر صف یعنی آنهایی كه دورتر از مركز دایره هستند باید قدمهای بلندتری بردارند و تندتر بدوند تا صف به هم نخورد و بتواند دور مركز بچرخد. در واقع نفرات آخر صف مجبورند بدوند.

در حركت یك صفحة سی‌دی رام نیز همین اصل وجود دارد. داده‌هایی كه روی شیارهای داخلی و نزدیكتر به مركز صفحه قرار دارند خیلی آهسته‌تر می‌چرخند تا داده‌ها روی شیارهای بیرونی. به همین دلیل سازندگان دستگاههای سی‌دی رام نمی‌توانند سرعت بازیابی داده‌ها از سی‌دی رام را كاملاً دقیق بیان كنند چون داده‌های روی شیارهای بیرونی خیلی سریعتر خوانده می‌شوند در حالی كه داده‌های روی شیارهای نزدیك مركز این حالت را ندارند در نتیجه سرعت خواندن داده‌ها بر حسب این كه آنها چطور روی دیسك پراكنده باشند متفاوت خواهد بود.

فهرست:

چگونه كار می‌كند؟

سی دی رام (CD-ROM) و دی وی دی (DVD)

سی د‌ی‌های ضبط نشدنی

دی وی دی‌ها را بشناسیم

تعریف فرمتهای دی وی دی

دی وی دی، آری یا نه؟

آیا هنگام خرید دیسكران دی وی دی – رام فرا رسیده است؟

دائره المعارفهای سی دی رامی

تعویض گر سی دی رام چیست؟

آشنایی با ساختمان CD-ROM

كتابخانة كامپیوتری

كتابهای رنگی استانداری دیسكهای فشرده

تعمیر و نگهداری دیسكهای لیزری

رفع اشكال دیسكران سی دی رام

چگونه دیسكران سی دم رام نصب كنیم؟

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” سی دی و دی وی دی رام (CD&DVD) ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – سی دی و دی وی دی رام (CD&DVD) – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
دانلود مقاله سی دی و دی وی دی رام ;خرید مقاله سی دی و دی وی دی رام ;دانلود و خرید مقاله سی دی و دی وی دی رام ;خرید و دانلود مقاله سی دی و دی وی دی رام ;دانلود رایگان مقاله سی دی و دی وی دی رام ;دانلود رایگان تحقیق سی دی و دی وی دی رام ;دانلود رایگان پژوهش سی دی و دی وی دی رام

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *