شناخت و بررسی انواع شیشه های اپتیكی 31 صفحه + doc

شیشه از نظر شفافیت ظاهری مثل آب دارد ولی عملا سیالیت آاب را نداردو شكل ظاهری آن سخت وصلب است، به دلیل بی نظمی در ساختمان مولكولی اش حتی در حالت سخت و صلب خود ماهیت مایع رادارد ، به عبارتی مذاب شیشه در طی سرد شدن بر خلاف مایعات معمولی ،بدون تشكیل یك ساختمان منظم مولكولی سخت و جامد میشود

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 31

حجم فایل: 59 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

شناخت و بررسی انواع شیشه های اپتیكی

فهرست مطالب

مقدمه

تركیبات شیشه

روش ساخت شیشه

خواص شیشه ها

دسته بندی شیشه ها بر اساس مصارف اقتصادی

نقش كانیها در تهیه ی شیشه

دسته بندی شیشه ها بر اساس تركیبات شیمیایی

شیشه های ویژه

شیشه ها ی اپتیكی

روش ساخت شیشه های اپتیكی

تاثیر تنش در در خواص شیشه های اپتیكی

انواع عدسی های دیدگانی – عدسی عینك

عدسی هایی با ضریب شكست زیاد

عدسیهای فتوكرومیك

انواع عدسی های فتوكرومیك

انواع فتوبراون ها

مقدمه

میدانیم كه در طبیعت ماده به سه صورت گاز،مایع و جامد وجود دارد كه این سه حالت قابل تبدیل به یكدیگر هستند.

تعاریفی كه برای این حالت های ماده به كار برده شده به این صورت میباشد:

گاز:

حالتی ازماده است كه در ان نیروی جاذبه بین ملكول ها ضعیف بوده و تحرك شدید ملكول ها یا اتم ها وجود هر گونه نظم هندسی را در بین ذرات غیر ممكن میسازد،بنابراین گاز نه حجم ثابت ونه شكل ثابتی دارد.

مایع:

مایعات از نظر بی نظمی و سیالیت مثل گازرفتار میكنند و از نظر تراكم مولكولی مثل جامداتند.

جامد:

در جامدات نیروی جاذبه بین مولكول ها محكم بوده و تحرك مولكول ها نسبت به یكدیگركم و مولكول ها و اتم ها نظم هندسی مشخسی دارند.

اما شیشه…

شیشه از نظر شفافیت ظاهری مثل آب دارد ولی عملا سیالیت آاب را نداردو شكل ظاهری آن سخت وصلب است، به دلیل بی نظمی در ساختمان مولكولی اش حتی در حالت سخت و صلب خود ماهیت مایع رادارد ،

به عبارتی مذاب شیشه در طی سرد شدن بر خلاف مایعات معمولی ،بدون تشكیل یك ساختمان منظم مولكولی سخت و جامد میشود .

در مایعات معمولی مانند اب وقتی كه سرد میشود و به محض رسیدن به دمای انجماد شروع به یخ زدن میكند یا به عبارتی با تشكیل واحد های بلوری منظم جامد میشود ، ولی برای شیشه این طور نیست.

مذاب شیشه در مرحله ی سرد شدن بدون ایجاد تبلور و نظم مولكولی درونی پس از گذشتن از دمایی كه به ان دمای شیشه ای شدن (TG )میگویند سخت و صلب میشود.

منحنی زیر نشاندهنده ی این تعاریف است.

تعریف دیگری برای شیشه این است كه شیشه ماده ایست بی شكل كه در درجه حرارت های معمولی مثل یك جامد سخت عمل میكند ولی در درجه حرارت های بالا به تدریج نرم و ذوب شده و به مایعی روان تبدیل میشود.

تركیبات شیشه :

عنصر اصلی تشكیل دهنده اكثر شیشه ها سیلیسیم است . اكسید سیلیسیم یكی ازفراوانترین كانیهای موجود در پوسته زمین است كه به ان سیلیس گفته میشود(SIO2 )و به اشكال مختلف در طبیعت وجود دارد .

سیلیس به تنهایی شیشه ساز است و شیشه خالص سیلیسی دارای موغوبیت بسیار خوبیست ولی به دلیل نقطه ذوب بالای سیلیس و اقتصادی نبودن تولید معمولا عناصر دیگری به عنوان تعدیل كننده یا روان ساز به ان اضافه میشود .

البته اكثر عناصر جدول تناوبی به طریقی به صورت كم یا زیاد در تركیب انواع شیشه ها وارد میشوند.

از رایج ترین تركیبات شیشه ، شیشه هاییست كه از تركیب سیلیس ،اكسید سدیم یا پتاسیم و اكسید اهك تشكیل شده كه شیشه های سیلیكاتی سودا-لایم گفته میشوند، اكثر شیشه های در و پنجره و ظروف از این نوع هستند.

اشكال زیر چگونگی تفاوت ساختمان كریستال كوارتز و شیشه كوارتز و شیشه سیلیكاتی را نشان میدهد. همان طور كه در شكل مشخص است كریستال كوارتز یك شبكه منظم از چهار وجهی های SIO4 را

تشكیل داده.

در شیشه كواتز زاویه بین اتم ها یا پیوند اتم ها ثابت نیست و شبكه چند وجهی منظم را ندارد و در واقع یك شیشه نا منظم تشكیل شده است.

وقتی تعدیل كننده هایی مثل سدیم و كلسیم وارد شبكه شیشه میشوند شبكه به راحتی شكسته شده و این یونهای قلیایی در حفره های شبكه جای میگیرند.

غیر از شیشه های سیلیكاتی سودا-لایم شیشه های زیادی كه كاربرد زیادی دارند عبارتند از:

شیشه های سربی كه دارای تركیبات سرب هستند و در ساخت عدسی ها و فیلتر ها به كار میروند.

شیشه های بور و سیلیكات كه دارای تركیبات بور هستند و در تولید اكثر لوازم ازمایشگاهی ، برخی از شیشه های ظروف و در شیشه های اپتیكی به كار نیروند.

شیشه های باریمی كه دارای تركیبات باریم هستند و در ساخت عدسی ها و فیلتر ها به كار میروند.

شیشه هایی با تركیبات عناصر كمیاب مثل ( لانتانید ها – تانتالید ها و تیتانیوم …) كه برای تولید شیشه های اپتیكی به كار میروند .

امروزه مواد الی معینی میتوانند با روش های مشخص به صورت سخت و با ساختمان بی مظم تولید شوند و در واقع شسشه الی تولید شود .

گرچه در زبان محاوره ای به این تركیبات شیشه گفته نمیشود ، اما انواع هارد رزین ها و رزین های ترمو پلاستیك از این نوع شیشه الی هستند كه كاربرد فراوانی هم پیدا كرده اند.

روش ساخت شیشه

فرایند های عمده در ساخت شیشه عبارتند از :

ذوب

شكل دهی

تنش زدایی( آنیلینگ)

در مرحله ذوب مخلوطی از مواد و عناصر مختلف با اندازه و دانه بندی مشخص به صورت گچ تهیه شده و بعد در كوره ذوب طی مراحلی تا دمای ذوب ( این دما بسته به تركیب شیشه تفاوت دارد ) به منظور به دست اوردن شیشه ای هموژن و عاری از معایب ذوب میشود.

در شكل دهی شیشه مذاب را یا به صورت تمام اتوماتیك یا دستی از طریق كشش شیشه یا قالب ریزی یا پرس به فرم مورد نظر شكل میدهند.

در مرحله بعد با به تدریج سرد كردن شیشه و رساندن ان به

دمای محیط ( با كنترل دقیق دما ) باعث میشوند كه تنش های درون شیشه ازاد شده یا به حداقل برسد.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” شناخت و بررسی انواع شیشه های اپتیكی ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – شناخت و بررسی انواع شیشه های اپتیكی – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
شناخت و بررسی انواع شیشه های اپتیكی;انواع شیشه های اپتیکی;تركیبات شیشه;روش ساخت شیشه;خواص شیشه ها;دسته بندی شیشه ها بر اساس مصارف اقتصادی;نقش كانیها در تهیه ی شیشه;دسته بندی شیشه ها بر اساس تركیبات شیمیایی;شیشه های ویژه;شیشه ها ی اپتیكی;روش ساخت شیشه های اپتیكی;تاثیر تنش در در خواص شیشه های اپتیكی;انواع عدسی های دیدگانی ;عدسی عینک

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *