كارآموزی عیب یابی موتورهایDC 64 صفحه + doc

مقدمه شركت ایران خودرو در مرداد ماه سال 1341 تحت شماره 7352 به نام شركت كارخانجات ایران ناسیونال در اداره ثبت شركتها به ثبت رسید و در تاریخ 1571342 به بهره برداری رسید

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 64

حجم فایل: 64 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

فهرست مطالب

عنوان صفحه

خلاصه گزارش ……………………………. 1

پیشگفتار ……………………………… 3

مقدمه ای پیرامون شركت ایران خودرو………… 4

خلاصه وضعیت موجود در سالن آلومینیوم……….. 6

بخش اول : سرسیلندر XU7 XU9……………… 7

بخش دوم: سیلندر پژو ……………………. 20

بخش سوم: عیب یابی موتورهای DC……………. 23

منابع و مآخذ…………………………… 49

فهرست جداول

عنوان صفحه

جدول وضعیت دستگاهها و تجهیزات موجود برای تولید سرسیلندر (XU7 XU9)……………………………………… 8

جدول محاسبات ظرفیت سنجی سرسیلندر (XU9)…….. 10

جدول محاسبه ظرفیت ماهیچه سازی……………. 10

جدول مقایسه ظرفیت تولید ماهیچه و تعداد مورد نیاز ماهیچه 11

جدول مقایسه توان تولید و برنامه تولید سرسیلندر 12

جدول خلاصه وضعیت كوره های تأمین كننده ذوب سیلندر 18

جدول وضعیت ذوب مورد نیاز سرسیلندر (XU7)……. 19

جدول لیست دستگاهها و تجهیزات موجود برای تولید سیلندر پژو 21

خلاصه گزارش:

مقدمه: شركت ایران خودرو در مرداد ماه سال 1341 تحت شماره 7352 به نام شركت كارخانجات ایران ناسیونال در اداره ثبت شركتها به ثبت رسید و در تاریخ 15/7/1342 به بهره برداری رسید.

خلاصه وضعیت موجود در سالن آلومینیوم:

درحال حاضر محصولات تولیدی سالن آلومینیوم شامل سیلندر پژو، سرسیلندر XU7 سرسیلندر XU9 (مورد نیاز كارخانه ایرانه خودرو) و پوسته كلاچ (صادراتی) می‎باشد. در این گزارش ظرفیت سالن آلومینیوم را به تفكیك برای محصولات فوق بررسی می نمائیم:

بخش اول:

1- سیلندر پژو:

عمده ایستگاههای كاری برای تولید این محصول شامل ایستگاه ریخته گری HP2500 شمار وزنی كنترل ظاهری و ابعادی، تمیز كاری ، كنترل تمیزكاری، شات بلاست، سوراخكاری ، واترتست، شستشو نشت گیری و كنترل نهایی می‎باشد.

2- سر سیلندر XU9 XU7

برای تولید این محصول یك خط ماهیچه گیری و یك خط تولید سرسیلندر در نظر گرفته شده است در خط تولید ماهیچه ایستگاههای ساخت، تمیزكاری، سوراخكاری و پخت ماهیچه موجود است و در خط تولید سرسیلندر ایستگاههای ریخته گری L.P ،‌شماره زنی كنترل ظاهری، تمیزكاری، تخلیه ماهیچه، X-RAY ، برش راهگاه، كیوبینگ، عملیات حرارتی ، واترتست، تمعیراتی و كنترل نهای موجود می باشد.

بخش دوم

سیلندر پژو:

در این قسمت وضعیت كلی دستگاهها ، تجهیزات و ایستگاههای مربوطه به تولید سیلندر پژو به همراه درصد توقفات، درصد ضایعات و ساعت كاركرد مجاز روزانه آنها تعیین می‎شود. در قسمت بعد ظرفیت این دستگاهها و ایستگاههای كاری تعیین شده و آنرا با برنامه تولید سال 80 سیلندر پژو مقایسه می كنیم.

در انتها نیز نیازبهای سالن آلومینیوم برای دستیابی به برنامه تولید سال 85 سیلندر پژو بررسی و مشخص می‎شوند.

كارآموز: مصطفی علی نژاد

نام استاد: جناب آقای مهندس هنریار

عنوان كارآموزی: عیب یابی موتورهای DC

فهرست منابع و مآخذ:

1- مجله صنعت رنگ و رزین، تابستان 83.

2- مجله پیام ایران خودرو و مجله صنعت ایران خودرو ، مرداد 83، شهریور 83.

3- اداره اسناد و مدارك (IKD)

4- سایت اینترنتی ایران خودرو.

پیشگفتار

دنیا پس از رنسانس و به خصوص در قرن پایانی هزاره دوم آنچنان شاهد دگرگونی های شگرفی در زمینه های علوم و فنون بوده كه بسان رویایی باور نكردنی می آید. رشد چشمگیر صنعت در روزگار ما بگونه ای بوده كه حتی خالق داستانهای علمی و تخیلی ژول ورن چنین چیزی به مخیله‌اش خطور نكرده و نتوانسته بود پیش بینی تحولات عصر تكنولوژی را تصور كند.

حركت شتابان صنعت به اسب افسار گسیخته ای می ماند كه یارای توقف نداشته و همان طور می‌تازد. سوار بر آن صاحبان صنایع بزرگ دنیا و كشورهای توسعه یافته می باشند كه فاصله خود را لحظه به لحظه از دیگر كشورها بیشتر می كنند تا عملا امیدی برای رسیدن به آنها وجود نداشته باشد. در اینجا بود كه دانشگاهها با هدف به روز كردن دانشجویان خود و با هدف اینكه از رهگذر عقب نمانده و افرادی تحصیل كرده كه در صنعت روز دنیا عملاً عقب مانده و ناكارآمد باشند پرورش ندهند تصمیم به ورود در این عرصه گرفتند و تلاش كردند خلأ مزبور را به گونه ای پر نمایند. بزرگترین خدمتی كه این مراكز آموزشی به دانشجویان خود و به صنعت كشور نمودند برقراری واحدهایی به نام كارآموزی بود تا بدینوسیله پیوندی میان دانشگاه و صنعت بوجود آید و با همراهی و معاضدت استادان دانشگاه و نخبگان فنون در هر چه بالا بردن سطح كیفیت محصولات و صنایع بكوشند. امید است این پیوند متقابل آینده ای بهتر از آن صنعت كشور نماید.

مقدمه ای پیرامون شركت ایران خودرو

شركت ایران خودرو در مرداد ماه سال 1341 تحت شماره 7352 به نام شركت سهامی كارخانجات ایران ناسیونال در اداره ثبت شركتها به ثبت رسید و در تاریخ 15/7/1342 به بهره برداری رسید.

این كارخانه در ابتدا به تولید اتوبوسهای مدل 11321 و مینی بوسهای 319 پرداخت. سپس در تاریخ 20 شهریور 1345 اجازه تأسیس كارخانجات ساخت انواع اتومبیلهای سواری 4 سیلندر به این كارخانه داده شد كه به دنبال آن در 23/2/1346 تولید پیكان با امتیاز ساخت گروه كرایسلر در كارخانة شمالی آغاز گردید. در سال 1351 بخش مونتاژ موتور با ظرفیت 30 گروه كرایسلر در ساعت و چند ماه بعد قسمتهای تراش قطعات موتور و ریخته گری برای 6 قطعه از موتور پیكان با ظرفیت 15 دستگاه در ساعت شروع به كار كرد. این شركت در اصل مجموعه ای از چند كارخانه صنعتی مختلف می باشد كه هر كدام قسمتی از نیازهای تولیدات این كارخانه را برای تولید نهایی محصول برآورده می كنند كه تعدادی از این كارخانجات به شرح زیر می باشند:

برش و پرس، رنگ زنی، ریخته گری و سنگ زنی، موتور سازی، تزئینات و تكمیل كاری، اتوبوس سازی، سواری سازی و …

سالن آلومینیم قسمت ریخته گری قرار است در چند سال آینده به ابهر انتقال یابد و در آنجا بصورت شركتی مستقلاً فعالیت خود را آغاز نماید. همچنین سالن چدن این واحد نیز (ریخته‌گری) به تاكستان انتقال یافته و آن هم بصورت مستقل فعالیت خواهد كرد.

كارخانه ریخته گری ایران خودرو در زمینی به مساحت 10704 متر مربع در مجموعه جنوبی شركت ایران خودرو و بین جاده مخصوص و قدیم كرج واقع شده است.

مقدمات اجرای طرح این كارخانه در اوایل سال 1350 بوده است كه نصب و راه اندازی كارخانه توسط شركت كرایسلر تا سال 1353 بطول انجامیده است بطوریكه در 27/7/1353 سالن ریخته‌گری رسماً افتتاح گردید و طبق برنامه از پیش تعیین شده تولید 6 قطعه چدنی موتور به شرح زیر را آغاز كرد:

سیلندر. سر سیلندر، اگزوز، فلایویل، كپه یاتاقان، چرخ دنده.

پس از گذشت 16 سال كه تنها 6 قطعه چدنی موتور پیكان در این قسمت ساخته می شود از سال 1370 اقدام به ساخت قطعات جدید دیگر نمود كه عبارتند از كاسه چرخ پیكان، دیسك پیكان، فلایویل پژو و تویی چرخ پیكان می باشد. پس از آن با تغییر برنامه تولید شركت و انبوه سازی تولید كارخانه فقط به تولید قطعات سیلندر و سرسیلندر و از سال 79 قطعات صادراتی والئو پرداخت و تولید بقیه مایحتاج خود را به كارگاهها و كارخانه های خصوصی، اقماری و … واگذار كرد كه بعضی از آنها تحت نظر ایران خودرو و بعضی دیگر بصورت مستقل به تولید محصول با كیفیت تحت نظر این شركت
می پردازند.

مقدمه

در راستای سیاست توسعة صنعت خودرو و افزایش تولیدات، شركت ایران خودرو در ادامه ارزیابی وضعیت موجود و امكان سنجی كارخانه ریخته گری، واحد برنامه ریزی مسئول انجام پروژه امكانسنجی و تهیة گزارش مربوطه برای تولید 59800 عدد سیلندر پژو، 31235 عدد سرسیلندر XU7 ، 28490 عدد سرسیلندر XU9 و پوسته كلاچ (صادراتی) در سالن آلومینیوم می‌باشد كه نتایج بررسی این گزارش ارائه می گردد.

خلاصه وضعیت موجود در سالن آلومینیوم

در حال حاضر محصولات تولیدی سالن آلومینیوم شامل سیلندر پژو، سرسیلندر XU7 ، سرسیلندر XU9 (موردنیاز كارخانه ایران خودرو) و پوسته كلاچ (صادراتی) می باشد. در این گزارش ظرفیت سالن آلومینیوم را به تفكیك برای محصولات فوق بررسی می نماییم.

1- سیلندر پژو

عمده ایستگاههای كاری برای تولید این محصول شامل ایستگاه ریخته گری 2500 HP ، شماره‌زنی، كنترل ظاهری و ابعادی، تمیزكاری، كنترل تمیز كاری، شات بلاست، سوراخكاری، واتر تست، شستشو، نشت گیری و كنترل نهایی می باشد.

2- سرسیلندر XU7 XU9

برای تولید این محصول یك خط ماهیچه گیری و یك خط تولید سرسیلندر در نظر گرفته شده است. در خط تولید ماهیچه، ایستگاههای ساخت، تمیزكاری، سوراخكاری و پخت ماهیچه موجود است و در خط تولید سرسیلندر، ایستگاههای ریخته گری L.P ، شماره زنی، كنترل ظاهری، تمیز كاری، تخلیه ماهیچه، X-RAY ، برش راهگاه، كیوبینگ، عملیات حرارتی، واتر تست، تعمیراتی و كنترل نهایی موجود می باشد.

بخش اول

سرسیلندر XU7 XU9

شرح وضع موجود:

فرآیند تولید سرسیلندر XU7 XU9 مشابه بوده و دستگاهها و ایستگاههای موردنیاز آنها یكسان است اما در حال حاضر تولید سرسیلندر XU7 بدلیل عدم تحویل قالب ریخته گری آن، كمبود نیرو و پایین بودن اغلب دستگاهها، متوقف می باشد.

در این بخش ابتدا وضعیت دستگاههای موجود در سالن آلومینیوم برای تولید سرسیلندر XU7 XU9 ارائه می شود. سپس با توجه به اینكه این دستگاهها برای تولید سرسیلندر XU9 فعال می‌باشند لذا درصد توقفات، درصد ضایعات، زمان استاندارد و در نهایت ظرفیت این دستگاهها و ایستگاههای كاری مربوط برای این محصول را محاسبه می كنیم. در قسمت بعدی با توجه به یكسان بودن فرآیند تولید سرسیلندر XU7 XU9 و یكسان فرض كردن درصد توقفات، درصد ضایعات و زمان استاندارد دستگاهها و ایستگاههای مختلف برای تولید دو محصول محاسبه می‌شود.

در انتهای این بخش نیازهای سالن آلومینیوم برای دستیابی به برنامه تولید سرسیلندر (28490 عدد سرسیلندر XU9‌ و 31235 عدد سرسیلندر XU7 ) در سال 80 بررسی می گردد.

وضعیت دستگاهها و تجهیزات موجود برای تولید سرسیلندر (XU7 XU9)

ردیف

دستگاه/ تجهیزات

درصد توقفات

درصد ضایعات

ساعات كاركرد مجاز روزانه

تعداد موجود

فعال

غیرفعال

1

ساخت ماهیچه *

8/14%

4/43%

5/14

8

2

دایكاست LP800 *

5/35%

27%

25/20

2

7

3

خنك كننده سرسیلندر

25/20

2

4

شماره زنی

25/20

1

5

ویبره تخلیه ماهیچه سرسیلندر

10%

5/14

1

6

X-Ray **

5%

24%

25/20

1

7

برش راهگاه سرسیلندر

10%

5/14

1

8

كیوبینگ

25/20

3

9

كوره عملیات حرارتی

25/20

2

10

واتر تست سرسیلندر

11%

9%

5/14

1

11

شستشوی سرسیلندر

1

12

اندازه گیری گاز هیدروژن

1

13

كوره ذوب 500 كیلوگرمی

24

3

14

جرثقیل سقفی 5 تن

24

1

15

جرثقیل سقفی 10 تن **

24

1

16

دستگاه CMM **

5/14

1

17

دستگاه گاززدایی

24

1

18

ترمو رگلاتور

24

8

*‌ برای محاسبه درصد توقفات و درصد ضایعات این دستگاهها، میانگین گرفته شده است. این اطلاعات به تفكیك هر دستگاه در جدول بعد آمده است.

** این دستگاهها برای سیلندر و سرسیلندر هر دو استفاده می شوند.

توضیح: برای محاسبه درصد توقفات و درصد ضایعات، از اطلاعات ماههای اردیبهشت و خرداد سال 80 استفاده شده است.

محاسبه ظرفیت دستگاهها

در این قسمت ابتدا ظرفیت دستگاهها و ایستگاههای ماهیچه سازی و سپس ظرفیت سایر دستگاهها و ایستگاههای كاری كه برای تولید سرسیلندر XU9‌ فعال می باشند را محاسبه كرده و در دو جدول ارایه می كنیم.

لازم به توضیح است كه ستون “درصد ضایعات” بیانگر درصد ضایعات هر دستگاه بصورت جداگانه می باشد. اما ستون “درصد ضایعات از دستگاه تا آخر” بیانگر درصد ضایعات كلی محصول از دستگاه موردنظر تا تحویلی به ماشین شاپ می باشد. اعداد این ستون در مورد هر دستگاه بصورت زیر محاسبه شده است:

(درصد ضایعات ایستگاه موردنظر-1)/1000(درصد ضایعات ایستگاه ماقبل-1)/(درصد ضایعات ایستگاه آخر-1)/1=b

(b-1)/b = درصد ضایعات از ایستگاه موردنظر تا آخر

توضیح: ظرفیت سالانه دستگاهها، بدون كسر ضایعات و با توجه به ساعات كاری مجاز روزانه آنها و 260 روز كاری در سال بصورت زیر محاسبه شده است:

زمان استاندارد/(درصد توقفات-1)× زمان در دسترس= ظرفیت سالانه هر دستگاه

بعنوان مثال برای دستگاه واتر تست داریم:

120550=67/1 / (1/0-1)×60×5/14×260= ظرفیت سالانه دستگاه واتر تست

جدول محاسبه ظرفیت سنجی سر سیلندر XU9

ردیف

شرح ایستگاه

درصد توقفات

درصد ضایعات

درصد ضایعات از دستگاه تا آخر

ساعات كاری مجاز روزانه

تعداد كارگر

زمان استاندارد (دقیقه)

ظرفیت سالانه

1

ریخته گری LP1

32%

54%

25/20

2

66/13

15726

2

ریخته گری LP2

39%

54%

25/20

2

66/13

14107

3

كنترل ظاهری

27%

54%

25/20

1

94/2

107450

4

فن (خنك كننده)

37%

25/20

2

12

52650

5

شماره زنی

37%

25/20

1

77/0

410260

6

ویبراتور

10%

37%

5/14

1

43/1

142365

7

سنگ فرز

37%

5/14

1

2/4

53857

8

X-Ray

5%

24%

37%

25/20

2

57/6

45678

9

برش راهگاه

10%

17%

5/14

1

92/1

106031

10

كیوبینگ

17%

25/20

3

66/39

23896

11

كنترل ابعادی

1%

17%

1

8

12

پلیسه گیری

16%

5/14

1

65/7

29570

13

عملیات حرارتی

16%

25/20

1

49/7

42176

14

واترتست

11%

9%

16%

5/14

1

67/1

120550

15

كنترل نهایی

7%

7%

5/14

2

09/2

108230

جدول محاسبه ظرفیت ماهیچه سازی

ردیف

شرح ایستگاه

درصد توقفات

درصد ضایعات

درصد ضایعات از دستگاه تا آخر

ساعات كاری مجاز روزانه

تعداد كارگر

زمان استاندارد (دقیقه)

ظرفیت سالانه

1

ساخت مسیر روغن تایوانی

5%

45%

75%

5/14

1

47/3

928/61

2

ساخت دود تایوانی

15%

19%

63%

5/14

1

57/2

813/74

3

ساخت هوا تایوانی

10%

42%

73%

5/14

1

3

860/67

4

ساخت واترژاكت تایوانی

23%

52%

78%

5/14

1

53/3

341/49

5

ساخت مسیر روغن هندی

8%

50%

77%

5/14

1

39/4

404/47

6

ساخت دود هندی

18%

23%

65%

5/14

1

81/3

683/48

7

ساخت هوا هندی

12%

44%

74%

5/14

1

63/4

993/42

8

ساخت واترژاكت هندی

27%

58%

80%

5/14

1

54/4

371/36

9

تمیزكاری ماهیچه (سرسیلندر)

54%

5/14

5

7

314/32

10

پخت ماهیچه (كوره پخت)

54%

5/20

2

86/3

601/58

مقایسه توان تولید و برنامه تولید

در این قسمت ظرفیت فعلی دستگاهها و ایستگاههای مختلف كاری برای تولید سرسیلندر، با تعداد موردنیاز آنها (با لحاظ ضایعات) مقایسه می شود. ضمناً تعداد موردنیاز در هر ایستگاه طبق رابطه زیر بدست آمده است:

(درصد ضایعات از ایستگاه تا آخر-1)/تعداد موردنیاز مطابق برنامه سال 80= تعداد مورد نیاز سرسیلندر با لحاظ ضایعات

ظرفیت مازاد برای XU7 با كم كردن تعداد مورد نیاز XU9 از ظرفیت تولید این محصول بدست آمده است.

جدول مقایسه ظرفیت تولید ماهیچه و تعداد مورد نیاز ماهیچه

ردیف

شرح دستگاه

درصد ضایعات از دستگاه تا آخر

ظرفیت سالانه برای XU9

تعداد موردنیاز برای XU9‌با لحاظ ضایعات

ظرفیت مازاد (برای XU7)

تعداد موردنیاز برای XU7 با لحاظ ضایعات

1

ساخت مسیر روغن تایوانی

75%

109332

1187708

9376-

130146

2

ساخت مسیر روغن هندی

77%

3

ساخت دود تایوانی

63%

123496

79139

44357

86764

4

ساخت دود هندی

65%

5

ساخت هوا تایوانی

73%

110853

107510

3343

117868

6

ساخت هوا هندی

74%

7

ساخت واتر ژاكت تایوانی

78%

85712

135667

49955-

148738

8

ساخت واتر ژاكت هندی

80%

9

تمیز كاری (ست سیلندر)

54%

32314

61935

29621-

67902

10

پخت ماهیچه

54%

58601

61935

3334-

67902

جدول مقایسه توان تولید و برنامه تولید سرسیلندر

ردیف

شرح دستگاه

درصد ضایعات از دستگاه تا آخر

ظرفیت سالانه برای XU9

تعداد موردنیاز برای XU9‌با لحاظ ضایعات

ظرفیت مازاد (برای XU7)

تعداد موردنیاز برای XU7 با لحاظ ضایعات

1

ریخته گریLP/800

54%

29833

61935

32102-

67902

2

كنترل ظاهری

54%

107450

61935

45515

67902

3

فن *

37%

522060

45222

7038

49579

4

شماره زنی

37%

410260

45222

365038

49579

5

ویبراتور

37%

142365

45222

97143

49579

6

سنگ فرز

37%

53857

45222

8635

49579

7

X-Ray

37%

45678

45222

456

49579

8

برش راهگاه

17%

106031

34325

71706

37633

9

كیوبینگ **

17%

23896

34325

10429-

37633

10

پلیسه گیری

16%

29570

33920

4350-

37185

11

عملیات حرارتی

16%

42176

33920

8256

37185

12

واتر تست

16%

120550

33920

86630

37185

13

كنترل نهایی

7%

108230

30635

77595

33586

*‌ظرفیت این دستگاه دو برابر شده است زیرا دو ایستگاه (دو دستگاه) بصورت موازی فعال فعال می باشند.

** ظرفیت این دستگاه سه برابر شده است زیرا جمعاً سه دستگاه در این ایستگاه فعال می باشند.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” كارآموزی عیب یابی موتورهایDC ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – كارآموزی عیب یابی موتورهایDC – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
كارآموزی عیب یابی موتورهایDC ;مقدمه ای پیرامون شركت ایران خودرو;سرسیلندر XU7 XU97;سیلندر پژو

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *