كاربرد فن آروی اطلاعات در پزشكی 13 صفحه + doc

كاربرد فن آروی اطلاعات در پزشكی در 13 صفحه word قابل ویرایش با فرمت doc

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 13

حجم فایل: 36 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

كاربرد فن آروی اطلاعات در پزشكی در 13 صفحه word قابل ویرایش با فرمت doc

رشــد روزافزون صــنایع ارتباطی ، مخابراتی و انفورماتیكی ، هر روز دنیا را با انقلابی جـدید مـواجه می كند . انقلاب فن آوری اطلاعات و ارتباطات در كلیه بخش های اقتصادی ، اجتماعی ، سیاسی و امنیتی كشورها تاثیراتی قابل توجه بر جای گذاشته است . با توسعه این فن آوری در بخش پزشكی ، به دنبال تحول عظیمی در نظام ارائه خدمات بهداشتی و درمانی می باشیم و یكی از مهمترین حوزه های كـاربرد فن آوری اطلاعـات ، حوزة بهداشـت و درمانی می باشد .فن آوری اطلاعات از روش های متعددی می تواند به این حوزه كمك نماید . شــبكه های اطـلاع رسانی بهداشـت ، شبكه های پزشكی از راه دور ، شــبكه های همكـاری علمی پزشكی ، تجهیزات هوشمند پزشــكیار و پرونده الكترونیكی بیمار نمونه هـــــایی از كاربرد فن آوری اطلاعات در بهداشـت و درمان هســتند . در حوزه بهداشـت و درمان شـــرایط به گونه ای اســت كه پزشـكان بیشــتر تمایل دارند در شـــهرهای بزرگ زندگی نمایند در حالی كه مناطق محروم نیاز بیشـــتری به آنها دارند ، همچنین پراكندگی اطلاعات بیماران و عدم دســترسی به ســـوابق آنها و ضـعف در همكاری بین پزشكان متخصـص و عمومی نمونه هایی از مشــکلات سیســتم بهداشت و درمان كشــور هســــتند كه از طریق توســـعه فن آوری اطلاعات در این بخش قابل حل هستند .

كاربرد فن آروی اطلاعات در پزشكی

دنیای جدید متحول كننده مفاهیم گذشته و زاینده مفاهیم جدیدی می باشد كه در آینده ای نزدیك شكل واقعی به خود خواهد گرفت . آشنایی و به كارگیری این مباحث ، جایگاه كشورها را در صحنه رقابت های سیاستی و اقتصادی بهبود خواهد بخشید و از آنجا كه تامین سلامت اجتماع و برنامه ریزی برای بهداشت بر عهده حكومت ها است ، كشورها با به كارگیری ابزارهای جدید و آشنایی با مفاهیم جدید این حوزه زمینه ای جهت كاهش هزینه ها و افزایش كیفی و كمی ارائه خدمات ، فراهم می آورند . در عصر حاضر سیستم های اطلاعاتی و ارتباطی عرصه ای برای ارائه خدمات درمانی و بهداشتی فراهم آورده اند كه دیگر ارائه این خدمات نیازمند محدود شدن در مكان های خاص و ثابتی نیست ، همانگونه كه در آینده ای نزدیك توسعه ابزارهای ارتباطی امكان ارائه خدمات درمانی اولیه راحتی در محل زندگی افراد هم فراهم خواهد آورد كه این موضوع زمینه ساز مفهوم جدیدی چون مراقبت خانگی خواهد شد .

صنعت انفورماتیك و لزوم توسعه آن

انفورماتیك پزشكی را حوزه كاربردی فن آوری اطلاعات و ارتباطات در پزشكی می توان تعریف كرد ، و به تولید و خدمات فن آوری اطلاعات در حوزه خدمات بهداشتی و درمانی صنعت انفورماتیك پزشكی اطلاق می شود . جهت توسعه این صنعت در داخل كشور نیازمند برنامه ریزی بر اساس فرصت ها و تهدید های سر راه و نقاط قوت وضعف خود هستیم . گروهی از موانع عمده و مشهودی كه در سر راه توسعه به حساب می آیند ، اثر پذیر از عواملی هستند كه مربوط به فضای بیرون از كشور بوده و مدیریت آنها كارآسانی نیست. تعدادی از این موانع و چالش ها را در زیر بیان می كنیم :

1- سرمایه گذاری وسیع كشورهای پیشرفته و رقابت شدید بین آنها باعث كاهش عمر فن آوری در این عرصه شده و رقابت را سنگین تر كرده است .

2- به دلیل درخواســت بـازار داخـلی با استفاده از پیشرفته ترین محصولات دنیا در ارائه خدمات درمانی ، ارائه محصولات در این عرصه نیازمند تولید محصولاتی در سطح استانداردهای جهانی است .

علاوه بر موارد فوق صــنعت انفورماتیك بصورت عام دارای ویژگی هایی است كه كشــورهای دنیا را ترغیب به سرمایه گذاری در این بخش كرده است . صنعت انفورماتیك پزشـكی شـامل سه بخش نرم افزار و ســـخت افزار و خدمات درحوزه پزشـكی است . دراین میان قسمت نرم افزار جایگاه ویژه ای جهت سرمایه گذاری دارد . همچنین حوزه هایی از انفورماتیك پزشكی چون كاربرد هوش مصنوعی در پزشكی ، خدمات پزشكی از راه دور به دلیل در مرحله تحقیق بودن، زمینه خوبی برای برنامه ریزی و

سرمایه گذاری در ارائه محصول در آن بخش خواهند بود .

زیر ساخت ها

با توجــه به نقش دولت ها در راســتای توســعه دو بخش كاربردی و تولید در حوزه انفورماتیك موظف به ایجاد موارد زیر بنایی هسـتند. بنابراین شناخت جامع از زیر ساخت های این بخش در بدو برنامه ریزی به شكل حیاتی لازم و ضروری می باشد .

1- زیرساخت امنیتی :

پوشـــیدگی‌و‌حفاظــت‌از اطلاعات دیجیتالی كــه مانع سوء استفاده و تجاوز به حریم شــخصی افراد می شود ، زیربنای توسعه كاربری انفورماتیك پزشــكی می باشد . مجموعه مواردی كه باید مورد توجه قرار گیرد عبارتند از : تجهیزات امنیت شبكه ها ، سیستم عامل امن ، امضای الكترونیك ، مركز تعیین هویت و ..

فهرست:

كاربرد فن آروی اطلاعات در پزشكی

صنعت انفورماتیك و لزوم توسعه آن

زیر ساخت ها

1- زیرساخت امنیتی :

2- زیرساخت تجاری :

3- زیرساخت حقوقی :

4- زیرساخت اجتماعی و فرهنگی :

5- زیرساخت فنی :

5-1- سیستم های اطلاعات مدیریتی بیمارستانی :

5-2- سیستم های اطلاعات بالینی و مراقبت پزشكی :

5-3- سیستم های اطلاعاتی بهداشتی :

5-4- واقعیت مجازی :

··تولی گری :

·تصدی گری :

··قابلگی :

··پرورشگری :

نتیجه گیری

فهرست منابع :

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” كاربرد فن آروی اطلاعات در پزشكی ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – كاربرد فن آروی اطلاعات در پزشكی – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
كاربرد فن آروی اطلاعات در پزشكی;كاربرد فن آروی اطلاعات;فن آروی اطلاعات در پزشكی;كاربرد فن آروی اطلاعات در پزشكی;تحقیق كاربرد فن آروی اطلاعات در پزشكی;دانلود مقاله درمورد كاربرد فن آروی اطلاعات در پزشكی;دانلود تحقیق كاربرد فن آروی اطلاعات در پزشكی;تحقیق درباره كاربرد فن آروی اطلاعات در پزشكی

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *