كامپیوتر و تاریخچه آن 23 صفحه + doc

مقدمه هزاران سال پیش ، انسان با انگشتانش می شمرد او برای شمارش گاو و گوسفند و مرغ و خروس ، و نیز برای شمردن مردمی كه در ده او زندگی می كردند ، از انگشتانش استفاده می كرد اما وقتی كسی می خواست چیزهایی را بشمارد كه از ده تا بیشتر بود با شمارش با انگشتان كاری دشوار می شد او ناگزیر بود راههای تازه ای برای شمردن پیدا كند یكی از این راهها این ب

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 23

حجم فایل: 20 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

كامپیوتر و تاریخچه آن

مقدمه:

هزاران سال پیش ، انسان با انگشتانش می شمرد .

او برای شمارش گاو و گوسفند و مرغ و خروس ، و نیز برای شمردن مردمی كه در ده او زندگی می كردند ، از انگشتانش استفاده می كرد .

اما وقتی كسی می خواست چیزهایی را بشمارد كه از ده تا بیشتر بود با شمارش با انگشتان كاری دشوار می شد . او ناگزیر بود راههای تازه ای برای شمردن پیدا كند . یكی از این راهها این بود كه برای هر چیز شمرده شده ، علامتی روی دیوار یا چوب بگذارد . برای علامت گذاشتن روی چوب از سنگی نوك تیز با چاقو استفاده می شد . برای علامت گذاشتن روی دیوار ، تكه چوبی سوخته بكار برده می شد . این روشهای قدیمی شمارش ، چندان كارساز نبود . باید راه بهتری برای شمردن پیدا می شد . انگاه انسان «میز شنی» را اختراع كرد .

«میز نشینی» عبارت بود از سه شیار موازات و گود ، كه به طور عمومی بر شن رسم می شد .

هرگاه چیزی شمرده می شد . سنگریزه ای در یكی از شیارها ، جای داده می شد . به مرور ، «میز نشینی» نیزكفایت خود را برای شمردن همة مقادیر و چیزهای انسان از دست داد ، بنابراین او چرتكه را ساخت . چرتكه ، اندكی به «میز نشینی» شبیه است . با این تفاوت كه در چرتكه به جای شیار در شن از چند میله كه در قابی چوبی قرار گرفته اند ، استفاده شده است ، و به جای آحاد شمارش میزشنی ، یعنی سنگریزه ها ، در این شمردن به كمك تعدادی مهره كه در میله هایی باریك قرار گرفته اند ، انجام می گیرد .

هر میله در چرتكه ، نشانگر ی واحد اندازه گیری است .

تعداد میله های چرتكه ، از تعداد شیارهای « میز شنی» بیشتر است . از این رو ، جمع و تفریق اعداد بزرگ روی چرتكه آسانتر است .

از چرتكه می توان برای ضرب و تقسیم اعداد نیز استفاده كرد . به این ترتیب بود كه چرتكه در دنیای قدیم ، اهمیت بسیاری یافت ؛ و روز به روز مردم بیشتری آن را به كار گرفتند . به موازات آن ، انواع و اقسام چرتكه ساخته شد ؛ و هر بار شكل كاملتری به خود گرفت . مثلاً چرتكه ی ژاپنی ، مقدار مهره هایش با چرتكة هندی فرق داشت . چرتكة ژاپنی « سوزوبان» نامیده می شود .

« سوروبان» و انواع دیگرچرتكه ، هنور در بسیاری از نقاط دنیا مورد استفاده است . با این همه ، انسان به هنگام شمردن با چرتكه ، همچنان ناگزیر است از نیروی اندیشه و دستهایش استفاده كند .

انسان خواستار نظام شمارشی دقیقی بود كه كار با آن از چرتكه هم آسانتر باشد . در سال 1642 میلادی ، «بلینر پاسكال» ، نوعی ماشین حساب دستی ساخت . نظام این دستگاه جدید بر پایة كاربرد چرخ و دنده ها و اعداد بود . برای استفاده از آن ، تنها كاری كه باید می كرد ، این بود كه دسته ای را بچرخاند ، تا عمل شمارش به طور خود كار انجام شود ……………

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” كامپیوتر و تاریخچه آن ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – كامپیوتر و تاریخچه آن – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
دانلود مقاله كامپیوتر و تاریخچه آن;خرید مقاله كامپیوتر و تاریخچه آن;خرید و دانلود مقاله كامپیوتر و تاریخچه آن;دانلود و خرید مقاله كامپیوتر و تاریخچه آن;دانلود رایگان مقاله كامپیوتر و تاریخچه آن;دانلود رایگان تحقیق كامپیوتر و تاریخچه آن;دانلود رایگان پژوهش كامپیوتر و تاریخچه آن

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *