كنترل الكترونیكی موتور دیزل (EDC) 37 صفحه + doc

مقاله پروژه كنترل الكترونیكی موتور دیزل (EDC) پروژه در 37 صفحه word قابل ویرایش با فرمت doc

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 37

حجم فایل: 28 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

مقاله پروژه كنترل الكترونیكی موتور دیزل (EDC) پروژه در 37 صفحه word قابل ویرایش با فرمت doc

شرایط فنی

امروزه، در ورای پیشرفت‌هائی كه در زمینه‌ی تزریق سوخت موتور دیزل صورت گرفته، كاهش مصرف سوخت و افزایش در توان و گشتاور، فاكتورهای بسیار مهمی به شمار می‌آیند. در گذشته، اهمیت این فاكتورها موجب استفاده‌ی بیشتر از موتورهای دیزل با تزریق مستقیم (DI) بوده است. در مقام مقایسه با موتورهای دیزل با پیش محفظه و یا مجهز به محفظه‌ی گردابی، كه به نام موتورهای با تزریق غیر مستقیم (IDI) معروفند، موتورهای با تزریق مستقیم دارای فشار تزریق بیشتری هستند. این امر منجر به اختلاط بهتر سوخت- هوا گشته و احتراق در ان كاملتر صورت می‌گیرد. در موتورهای با تزریق مستقیم، با توجه به این واقعیت كه اختلاط بهتر انجام می‌شود و به علت عدم وجود پیش محفظه و یا محفظه گردابی، هیچ گونه تلفات ناشی از سریز سوخت وجود ندارد و نسبت به موتورهای با تزریق غیر مستقیم، مصرف سوخت 15-10 درصد كاهش می‌یابد.

علاوه بر این، موتورهای مدرن امروزی بیشتر در معرض مقررات سخت مربوط به گاز اگزوز و صدا هستند. این امر باعث شده است كه از سیستم تزریق سوخت موتور دیزل، انتظارات بیشتری مطرح شود، از جمله:

– فشارهای بالا در تزریق سوخت،

– منحنی بنیادی‌تری از آهنگ سوخت‌دهی،

– شروع تزریق متغیر،

– تزریق پیلوتی،

– سازگاری مقدار سوخت تزریقی، فشار تقویت یافته، و كمیت سوخت تزریقی در یك مرحله‌ی كاری معین،

– كمیت سوخت راه‌انداز وابسته به درجه‌ی حرارت،

– كنترل دور آرام مستقل از بار وارده بر موتور،

– تنظیم سرعت مطلوب با توجه به مصرف سوخت و بازده،

– به كارگیری چرخش دوباره‌ی گاز اگزوز، EGR با كنترل خودكار،

– كاهش در تولرانس‌ها و افزایش در دقت، در تمام طول عمر مفید وسیله‌ی نقلیه.

گاورنرهای مكانیكی متداول (وزنه‌های گریز از مركز) با به كارگیری چندین وسیله‌ی اضافه‌شده، شرایط متنوع در حین كار را ثبت می‌كنند تا تشكیل مخلوط با كیفیت بالا تضمین شود. بنابراین، این نوع گاورنرها به یك كنترل ساده‌ی دستی در موتور محدود می‌شوند، در صورتی كه عمل كننده‌های مهم و متنوعی وجود دارند كه امكان ثبت آن‌ها توسط این وسائل وجود ندارد و یا اگر هم ثبت شوند، سرعت كار مطلوب نخواهد بود.

مرور كلی سیستم

در سال‌های گذشته، به علت افزایش، چشم‌گیر در توان محاسبه‌ای میكروكنترلرهای موجود در بازار، تبعیت كنترل الكترونیكی دیزل (EDC) از مقررات و شرایطی را كه پیشتر یادآور شدیم را ممكن ساخته است.

برخلاف خودروهای دیزلی مجهز به پمپ‌های انژكتور ردیفی یا آسیابی متداول، راننده‌ی یك وسیله‌ی نقلیه كنترل شده توسط EDC نمی‌تواند هیچ گونه اثر مستقیم روی پمپ انژكتور داشته باشد، به عنوان مثال كنترل مقدار سوخت تزریقی كه به طور متداول به وسیله‌ی پدال گاز و یا سیم گاز انجام می‌شود، در اینجا حاصل متغیرهای عمل كننده‌ی متنوعی از جمله وضعیت كاری، داده‌های توسط راننده، آلاینده‌های گاز اگزوز و نظائر آن است.

بدین معنی كه یك سیستم ایمنی پیشرفته‌ای باید به كار برده شود تا خطاها و ایرادات را تشخیص دهد و به نسبت شدت و حدت، راه‌كارهای مناسب برای رفع آن‌ها را ارائه دهد (به عنوان مثال: محدودیت گشتاور، یا راندن اظطراری خودرو در گستره‌ی دور آرام (رساندن خودرو به كارگاه). سیستم EDC هم چنین امكان تبادل بین مقادیر به دست آمده در این سیستم با مقادیر حاصل از سایر سیستم‌های الكترونیكی در خودرو به وجود آید (به عنوان مثال با سیستم كنترل كشش (TCS) و كنترل الكترونیكی تعویض دنده.) بدین ترتیب، این سیستم می‌تواند با كل سیستم خودرو ادغام شود.

پردازش داده‌های EDC

سیگنال‌های ورودی

حس‌گرها همراه با عمل كننده‌ها، وسیله ارتباطی بین خودرو و واحد پردازش داده‌های آن هستند. سیگنال‌های حاصل از حس گرها، از طریق مدار الكتریكی محافظ و اگر لازم باشد از طریق مبدل‌های سیگنال و آمپلی‌فایرها، وارد یك واحد و یا واحدهای متعدد كنترل الكترونیكی (ECU) می‌شوند.

– سیگنال‌های ورودی پیوسته (مثال: اطلاعات حاصل از حس‌گرهای پیوسته مربوط به مقدار هوای مكیده شده توسط موتور، درجه حرارت هوای ورودی و حرارت خود موتور، ولتاژ باطری و نظائر آن‌ها) به وسیله مبدل پیوسته/ گسسته در ریز پردازنده ECU، به مقادیر گسسته تبدیل می‌شوند.

– سیگنال‌های ورودی گسسته (مثال: سیگنال‌های كلید قطع و وصل، یا سیگنال حس‌گر گسسته از قبیل پالس‌های سرعت دورانی از حس‌گر Hall می‌توانند به طور مستقیم توسط ریزپردازنده‌ها پردازش می‌شوند.

– به منظور از بین بردن پالس‌های تداخل كننده، سیگنال‌های پالسی شكل كه از حس‌گرهای القائی دریافت می‌شوند و حاوی اطلاعاتی مانند دور موتور و علامت تنظیم موتور هستند، توسط مدار ویژه‌ای در ECU بهبود یافته و به موج مربعی تبدیل می‌شوند.

اصلاح سیگنال، بسته به میزان پیچیدگی داخلی حس‌گر، به طور كامل و یا نسبی در داخل حس‌گر می تواند انجام شود. شرایط كاری كه در نقطه‌ی نصب پیش می‌آید تعیین كننده‌ی میزان بارگذاری حس‌گر است.

اصلاح سیگنال

مدار محافظ برای محدود ساختن سیگنال‌های ورودی در حد حداكثر ولتاژ از پیش تعیین شده به كار می‌رود. سیگنال اصلی با استفاده از صافی، تقریباً به طور كامل از وجود سیگنال‌های تداخلی آزاد شده و سپس تقویت می‌یابد تا بتواند با ولتاژ ورودی واحد ECU متناسب باشد.

فهرست مطالب

شرایط فنی
مرور کلی سیستم
پردازش داده‌های EDC
سیگنال‌های ورودی
اصلاح سیگنال
پردازش سیگنال در ECU
سیگنال‌های خروجی
انتقال داده‌ها به سایر سیستم‌ها
مرور کلی سیستم
انتقال داده‌ها به روش متداول
انتقال داده‌های سریال (CAN)
شبکه‌ی ECU
شناسائی بر اساس محتویات
تخصیص اولویت
شکل پیام
خطایابی متمرکز
همزمان سازی
بلوک‌های سیستم
اجزاء تشکیل دهنده
حس‌گر حرکت شانه
حس‌گر فشار هوای ورودی
حس‌گرهای درجه حرارت
حس‌گر سرعت پیش‌روی خودرو
پانل راننده
سویچ اتصال برای ترمزها، ترمز اگزوز و کلاچ
عمل کننده سولنوئیدی
مقدار سوخت تزریقی
دور آرام
دور متوسط
سرعت پیش‌روی خودرو
دیگر وظایف
وظایف ترمز موتور (اگزوز)
ممانعت از روشن شدن موتور در سرازیری.
خاموش کن کلیدی
وسیله‌ ارتباطی
سیستم ایمنی
امکانات انتقال ماشین به تعمیرگاه (جایگزینی)
وظیفه‌ی خاموش کردن
پمپ‌های انژکتور ردیفی با کنترل غلافی
کنترل شروع تزریق
ملحقات
حس‌گر سوزنی متحرک
حس‌گر سرعت دورانی
واحد کنترل الکترونیکی (ECU)
مکانیزم عمل کننده
حلقه کنترل خودکار
کنترل الکترونیکی پمپ‌های انژکتور آسیابی محوری VE-EDC
بلوک‌های سیستم
اجزاء سیستم
حس‌گرها
واحد کنترل الکترونیکی (ECU)
عمل کننده‌ی سولنوئیدی برای کنترل مقدار سوخت تزریقی
سوپاپ سولنوئیدی برای کنترل شروع تزریق
مقدار سوخت تزریقی
شروع تزریق
گردش دوباره‌ی گاز اگزوز (EGR)
انتخاب سرعت و تثبیت آن
وظایف تکمیلی
اقدامات ایمنی
خودآگاهی
مزیت‌ها
خاموش کردن موتور
خاموش کن الکتریکی

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” كنترل الكترونیكی موتور دیزل (EDC) ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – كنترل الكترونیكی موتور دیزل (EDC) – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
پژوهش كنترل الكترونیكی موتور دیزل EDC;كنترل الكترونیكی موتور دیزل EDC;پژوهش كنترل الكترونیكی موتور دیزل;دانلود مقاله پژوهش كنترل الكترونیكی موتور دیزل EDC;تحقیق كنترل الكترونیكی موتور دیزل EDC;دانلود پژوهش كنترل الكترونیكی موتور دیزل EDC;موتور دیزل;تحقیق EDC;تحقیق موتور دیزل;دانلود مقاله كنترل الكترونیكی موتور دیزل EDC

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *