مبانی نظری و پیشینه تحقیق حرکات دامنه ای 21 صفحه + docx

مبانی نظری و پیشینه تحقیق حرکات دامنه ای

فرمت فایل: docx

تعداد صفحات: 21

حجم فایل: 141 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

جزئیات:

توضیحات: فصل دوم پژوهش کارشناسی ارشد و دکترا (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)

همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه

توضیحات نظری کامل در مورد متغیر

پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه

رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب

منبع :انگلیسی و فارسی دارد (به شیوهAPA)

2-1 حرکات توده ای 9

2-1-1 انواع زمین لغزه‌ 11

2-1-1-1 طبقه‌بندی وارنز از حركات توده‌ای 11

2-1-2 ریزشها 13

2-1-3 واژگونیها 13

2-1-4 لغزشها 13

2-1-4-1 لغزشهای چرخشی 13

2-1-4 -2 لغزشهای انتقالی 14

2-1-4-3 جدا شدگیهای جانبی 15

2-1-4-4 جریانها 15

2-1-4 -5 حركتهای مركب و تركیبی 15

2-1-5 علل وقوع حرکات دامنه ای 16

2-1- 5-1 شرایط ساختاری و بنیادی 16

2-1- 6 عوامل ایجاد كننده زمین لغزش 18

2-1- 6-1 عوامل افزایش دهنده تنش برشی 18

2-1- 6-2 عوامل كاهنده مقاومت برشی 19

2-1-7 پایداری دامنه‌ای 20

2-1-8 تعریف و مفهوم پهنه بندی خطر زمین لغزش(حركات دامنه ای) 22

2-1- 9 پیشینه ی تحقیق 22

2-1 حرکات توده ای

یكی از مهم‌ترین واژه­هایی كه در مطالعات حركات دامنه‌ای به كار می رود واژه زمین لغزش باشد زمین لغزش فرمی از فرایندهای دامنه‌ای است كه به جابجایی و حركت روبه پایین مواد، خاك و سنگ‌ها در دامنه‌ها اشاره دارد. شكل یك دامنه تابعی از فرم اولیه، ساختمان زمین شناسی و جنس مواد و تغییرات بعدی حاصل از فرآیندهای تخریبی است. فرم اولیه یك دامنه كه در اثر عوامل درونی بوجود آمده با گذشت زمان به وسیله عوامل بیرونی به صور مختلف هوازدگی، تخریب و جابجایی، شكل ثانویه‌ای بخود می­گیرد. فرایند تكامل و دگر ریختی دامنه‌ها ناشی از نظام (سیستم) مختلفی از عوامل است كه می­تواند در قالب یك سیستم باز دامنه‌ای مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد. حركات توده‌ای و زمین لغزش‌ها در واقع از فرایندهای اصلی مسئول تغییر شكل دامنه‌ها هستند كه وقوع آنها، تبعات زیست محیطی و اقتصادی با اهمیتی را به دنبال دارد. در بسیاری از متون زمین لغزش اصطلاحی است عام و رایج كه برای بررسی و اشاره به حركت و جابجایی رو به پایین خاك و مواد سنگی در دامنه‌ها بكار می­رود. این واژه درگذشته به طور گسترده ای به وسیله مهندسان و پژوهشگران مرتبط با موضوع استفاده می­شد و اكنون نیز واژه‌ای مصطلح و رایج است. مفهوم زمین لغزش در شكل عامیانه خود در بر گیرنده كلیه حركات دامنه‌ای است كه تحت تأثیر عوامل مختلف بر روی شیب­ها رخ می­دهند. اما باید خاطر نشان ساخت كه اصطلاح “حركات توده‌ای” در این زمینه واژه‌ای جامع‌تر و رساتر است. “حركات توده‌ای شامل تمامی جابجایی­ها و جدا شدگی‌های خاك و مواد سنگی به صورت توده‌ای است كه تحت تأثیر نیروی گرانش رخ می­دهد (1984 cheroly). این تعریف به طورجامعی تمامی حركت­های دامنه‌ای اعم از كوچك و بزرگ، سریع و كند را در برمی­گیرد. لیكن خزش یا كریپ در داخل این تعریف قرار نمی­گیرد. چنانچه هدف كلیه حركات توده‌ای و غیر‌توده‌ای (همچون كریپ) باشد، در این هنگام باید از اصطلاح “حركات دامنه‌ای” استفاده كرد. وقوع حركات توده‌ای باعث تغییر شكل ناهمواری ها و دامنه‌ها شده و حجم قابل توجهی از مواد را به سمت پایین منتقل می­كند. عمل فرسودن و پست كردن زمین و دامنه‌ها به وسیله حركات توده‌ای و سایر فرم های فرسایشی “تخریب توده‌ای” نامیده می­شود. بنابراین آن دسته از جابجایی‌های دامنه‌ای كه به صورت توده‌ای رخ می­دهند حركات توده‌ای نامیده می­شوند و خود داری انواع مختلف و ویژه‌ای هستند كه لغزش یا زمین لغزش خود نوعی از آنها می­باشد. لذا در یك برداشت و مفهوم:

1- زمین لغزه‌ها یكی از انواع ویژه حركات توده‌ای هستند كه مشخصه­ها و ویژگی های خاص خود را دارا می­باشند

2- در مفهوم و برداشت دوم از زمین لغزه‌ها كه عمدتاً از سوی مهندسان و برخی از پژوهشگران به كار گرفته می­شود زمین لغزه‌ها مترادف با حركات توده‌ای هستند و شامل كلیه حركات دامنه‌ای می­شود.

در پژوهش حاضر به دلیل آنكه برداشت و اصطلاح اخیر در ادبیات مربوط به این موضوع همچنین در میان مردم و جامعه جهانی به طور وسیعی جا افتاده و رایج شده است، مفهوم زمین لغزه‌ها به مفهوم عام آن و مترادف با حركات توده‌ای به كار می­رود. از میان تعاریفی كه برای زمین لغزش ارائه شده است می توان به نمونه‌هایی چند اشاره كرد: ترزاگی (1950) زمین لغزش را اینگونه تعریف كرده است: زمین لغزش جابجایی توده سنگی، خاكی یا رسوبهای نهشته شده بر دامنه است. مركز ثقل توده لغزشی در جهت پایین و خارج از محل شروع كشیده می­شود و سرعت حركت مواد در زمین لغزش نمونه وار صفر تا حداقل یك پا در هر ساعت افزایش می­یابد.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” مبانی نظری و پیشینه تحقیق حرکات دامنه ای ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – مبانی نظری و پیشینه تحقیق حرکات دامنه ای – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
مبانی نظری و پیشینه تحقیق حرکات دامنه ای;پیشینه تحقیق حرکات دامنه ای;مبانی نظری حرکات دامنه ای;مبانی نظری;پیشینه تحقیق;حرکات دامنه ای

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *