مشاركت اجتماعی زنان از دیدگاه قران 6 صفحه + doc

جامعه‌ انسانی‌ فراهم‌ آمده‌ از انسانهاست‌ و زن‌ نیمی‌ از پیكره‌ی‌ جامعه‌ی‌ انسانی‌ را تشكیل‌ می‌دهد اما

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 6

حجم فایل: 10 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

مشاركت‌ اجتماعی‌ زنان‌ از دیدگاه‌ قرآن‌ و حدیث‌

جامعه‌ انسانی‌ فراهم‌ آمده‌ از انسانهاست‌ و زن‌ نیمی‌ از پیكره‌ی‌ جامعه‌ی‌ انسانی‌ را تشكیل‌ می‌دهد. اما از دیدگاه‌ اسلام‌ زن‌ تا چه‌ اندازه‌ در جامعه‌ زمینه‌ی‌ نقش‌آفرینی‌ دارد و محدوده‌ی‌ مشاركت‌ اجتماعی‌ زنان‌ و حضور عینی‌ آنان‌ در جامعه‌ تا كجاست‌؟ آیا مرد می‌تواند همسر خویش‌ را از مشاركت‌ در امور مختلف‌ اجتماعی‌ باز دارد؟ یا اینكه‌ موضوع‌ مشاركت‌ اجتماعی‌ از اهمیت‌ ویژه‌ برخوردار است‌، اما با نگاه‌ همه‌جانبه‌ و دقیق‌ مورد پژوهش‌ قرار نگرفته‌ است‌. ما مسئله‌ را از زاویه‌ی‌ عقل‌، قرآن‌ و حدیث‌ بررسی‌ كرده‌ایم‌ و در نهایت‌ به‌ نقد نظرات‌ مخالف‌ پرداخته‌ایم‌. در این‌ پژوهش‌ به‌ نتایج‌ اساسی‌ ذیل‌ دست‌ یافته‌ایم‌.

1ـ عقل‌ مشاركت‌ همه‌جانبه‌ی‌ زنان‌ را تأیید می‌كند.

2ـ قرآن‌ و حدیث‌ هماره‌ زن‌ و مرد را دارای‌ هویت‌ واحدی‌ می‌شمرد كه‌ هر دو به‌ یكسان‌ قابلیت‌ استكمال‌ و رشد دارند.

3ـ زنان‌ از دو جنبه‌ انسانی‌ و مونث‌ بودن‌ برخوردارند. شریعت‌ اسلامی‌ در روابط‌ اجتماعی‌ بر بعد انسانی‌ تكیه‌ دارد و آن‌ را قابل‌ تفكیك‌ از زنانگی‌ محض‌ می‌داند. و به‌ منظور تفكیك‌ این‌دو، در هنگام‌ حضور در جامعه‌ رعایت‌ آدابی‌ را برای‌ زن‌ و مرد مقرر كرده‌ است‌.

4ـ هر انسانی‌ كه‌ از لحاظ‌ علمی‌ و عملی‌ و جسمی‌ توانایی‌ لازم‌ برای‌ به‌عهده‌ گرفتن‌ مناصب‌ مختلف‌ را داشته‌ باشد، می‌تواند به‌ این‌ امور بپردازد و اسلام‌ تفاوتی‌ بین‌ زن‌ و مرد در این‌ امور قائل‌ نشده‌ است‌.

پیشنهاد

1ـ بررسی‌ ویژگی‌ها و حدود وظایف‌ ولی‌فقیه‌ و اینكه‌ آیا زنان‌ از تصدی‌ این‌ منصب‌ منع‌ شده‌اند یا خیر؟ 2ـ بررسی‌ فیزیولوژیكی‌ جنس‌ زن‌ و مرد و تدقیق‌ تفاوت‌های‌ این‌دو و میزان‌ تأثیر این‌ تفاوت‌ها در توانایی‌های‌ جسمی‌ و عقلی‌ زنان‌.

ایمان‌ و عقلانیت‌ از دیدگاه‌ الوین‌ پلنتینجا و تحلیل‌ و نقد آن‌

دكتر نرگس‌ نظرنژاد

آیا اعتقاد به‌ خداوند معقول‌، خردپسند یا عقلا” مقبول‌ است‌؟ آیا فرد برای‌ آن‌ كه‌ در اعتقاد ورزیدن‌ به‌ خداوند، معقول‌ یا عقلانی‌ باشد باید قرینه‌ای‌ در اختیار داشته‌ باشد؟

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” مشاركت اجتماعی زنان از دیدگاه قران ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – مشاركت اجتماعی زنان از دیدگاه قران – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
مشاركت اجتماعی زنان ;دیدگاه قران;عقل‌ و مشاركت‌ همه‌جانبه‌ی‌ زنان‌;ایمان‌ و عقلانیت‌

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *