معرق کاری 36 صفحه + doc

اگر در هنر معرق، زمینه كار هم از چوب بریده شود، معرق زمینه چوب نامیده می شود در واقع طرح اصلی توسط زمینه ایی از چوب احاطه می شود معرق زمینه چوب به روشهای گوناگونی كار می شود كه شامل معرق پازلی، معرق آجری، نازك بری در معرق منبت می باشد

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 36

حجم فایل: 127 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

فهرست مندرجات

عنوان

فهرست مندرجات

پیشگفتار

مقدمه

معرق زمینه رنگ

معرق زمینه پازلی

معرق زمینه آجری

نازك بری در معرق

معرق منبت

تاریخچه هنر معرقابزار كار معرق روی چوب و كاربرد آن

مواد اولیه

مراحل اجرای یك طرح معرق

معرق کار کیست؟

معرفی

نمونه وظایف

شرایط ارتقاء شغل

ویژگی های شخصیتی

خلاصه ای از چگونگی ساخت معرق

منابع

معرق کار ی

پیشگفتار

مُعَرَّق‌کاری یکی از رشته‌های صنایع دستی است.

مقدمه

قرار گرفتن قطعات چوب های رنگی در كنار هم به وجود آوردن طرحی مشخص را معرق می گویند. گاه دیده می شود كه در كنار چوب های رنگی از مصالحی چون عاج، صدف، فلزات و استخوان هم استفاده می شود. به طور كلی معرق به دو گروه اصلی تقسیم می گردد.

معرق زمینه رنگ

اگر در هنر معرق، زمینه كار هم از چوب بریده شود، معرق زمینه چوب نامیده می شود. در واقع طرح اصلی توسط زمینه ایی از چوب احاطه می شود. معرق زمینه چوب به روشهای گوناگونی كار می شود كه شامل معرق پازلی، معرق آجری، نازك بری در معرق منبت می باشد.

معرق زمینه پازلی

با همان شیوه معرق چوب كار می شود، فقط زمینه طرح یا كار را به قطعه های پازل مانند بریده، در كنار هم می چسبانند و سپس باز هم برای مراحل تكمیلی به كارگاه رنگ فرستاده می شود.

معرق زمینه آجری

با همان شیوه معرق زمینه چوب كار می شود، فقط تفاوت كار در این است كه زمینه طرح به صورت آجری بریده و در كنار هم چیده می شود. آنگاه مراحل تكمیلی را به صورت رایج طی می كنند.

نازك بری در معرق

در این شیوه از معرق، ابتدا قطعات طرح مورد نظر معرق بریده می شود. آنگاه به وسیله اره مویی معمولی برش های بسیار ظریف و نزدیك به هم در تمامی قسمت های طرح داده می شود، برش هایی كه به فاصله های میلیمتری در كنار هم داده می شود. سپس چوبهای شكل داده شده در كنار هم بر روی زمینه ای از تخته روكش شده و غالبا” بدون هیچ نوع تزئینی چسبانده می شود.

معرق منبت

معرقی كه نقشهای آن برجسته است معرق منبت گفته می شود برای ساخت معرق منبت ابتدا همه قطعه ها را مانند معرق می برند و بعد آنها رابه طور مجزا به شیوه منبت كاری ساخت و ساز نموده، كنار یكدیگر جفت و جور می كنند. در پایان قطعه را رویزیر كار در محل مربوط نصب می كنند.

تاریخچه هنر معرق

در دوران قبل از اسلام قطعات بزرگ چوبی به عنوان بخشی از ساختمان به كار می رفته است. در این دوره چوب به عنوان یكی از فراوان ترین مصالح طبیعی نقش مهمی در ساخت ابزار فنی و كشاورزی و حتی وسایل خانگی ایفا می كرده است.

از دوره سلوكیان آثار چندانی در دست نیست و آثار چوبی دوره اشكانی نیز تا حد زیادی شباهت به دوره هخامنشی دارد. در دوره ساسانی استفاده از كلافهای چوبی در ساختمان متداول می شود. در این دوره نوعی رویه كوبی مربع های چوبی انجام می شده كه نقش هندسی و انتزاعی داشته است. نقوش عبارت بودند ازنقوش انتزاعی، گیاه و حیوان و انسان.

مهمترین وسایل چوبی كه ساخت آنها در قرون اولیه اسلامی متداول بوده عبارتند از كلبه ها و ساختمان های چوبی، كلافهای ساختمانی، ستون چوبی سقف های كاذب چوبی قابدار، وسایل به ساختمان مثل درب و پنجره ، وسایل كاربردی مثل منبر، ابزار آلات صنعتی و كشاورزی.

در آثار چوبی دوره میانی اسلامی كه مربوط به حدود قرون پنجم تا دهم هجری است اجزای ساختمان های چوبی مثل ستون و سقف، وسایل متصل به ساختمان مثل در، پنجره، نرده به میزان زیادی به چشم می خورد ولی آثار كوچكتر مثل جعبه، قاب، رحل، وسایل خانگی، ابزار آلات، وسایل جنگی و شكار نیز كم و بیش وجود دارد.

معرق در معنای كلام «اصولاً هر چیز رگه دار را گویند » ولی مفهوم آن در این نوع بخصوص هنر، ایجاد نقش ها و طرح های زیبایی است كه از دوربری و تلفیق چوب های رنگی روی زمینه ای از چوب یا پلی استر سیاه شكل می گیرد.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” معرق کاری ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – معرق کاری – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
معرق کاری;تاریخچه هنر معرق ;معرق در معنای كلام;هنر معرق کاری;ایجاد نقش ها و طرح های زیبا

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *