معنی هنر 76 صفحه + doc

«هنر به ضم اول و فتح دوم، اوستا hunara عظمت،‌استعداد، قابلیت هنری باستان Sunara انسان فاضل سانسكریت Sundara زیبا، قشنگ پهلوی hunar ارمنی hnar افغانی و بلوچی henar كردی huner (فن و معرفت) صنعت، معرفت امری توام با ظرافت و ریزه كاری هنرهای زیبا صنایع مستظرفه»

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 76

حجم فایل: 33 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

معنی هنر:

در ابتدا با بیان معنی هنر و بررسی آن از نظر علمی و معنایی این مجموعه را آغاز می كنم:

«هنر به ضم اول و فتح دوم، اوستا hunara. عظمت،‌استعداد، قابلیت هنری باستان Sunara] انسان فاضل[ سانسكریت Sundara زیبا، قشنگ. پهلوی hunar- ارمنی hnar- افغانی و بلوچی henar- كردی huner (فن و معرفت) صنعت، معرفت امری توام با ظرافت و ریزه كاری. هنرهای زیبا- صنایع مستظرفه»[1]

«هنر ART در معنای عام و انتزاعی، به هر گونه فعالیتی اشاره دارد كه هم خود انگیخته و هم مهار شده باشد. بنابراین، (هنر) از فرایندهای طبیعت متمایز است (برخی هنرمندان اروپایی سدة بیستم با گزینش شیء یافته به عنوان اثر هنری، این مرز را از میان برداشته‏اند). در این معنای كمتر مصطلح، تمامی ابداعات و ساخته‏های مبتنی بر قوه خلاقه بشری در زمرة (هنر) به شمار می‌آیند.

ولی اصطلاح هنر، در معنای مشخص، به فعالیتهای چون نقاشی، پیكره سازی، طراحی گرافیك، معماری، موسیقی، شعر،‌رقص، تئاتر و سینما اطلاق می شود. در گذشته، سعی بر این بود كه هنرها را به دو دسته هنر زیبا و (هنر سودمند)[2]

تقسیم كنند: هنر زیبا در خدمت هیچ مقصودی آجل نیست، و فراوردة آن ارزشی در خور دارد (مثلا: نقاشی)، هنر سودمند واجدهدفی فراتر از خود فراورده است (مثلا: سفالینة منقوش). امروزه، این نوع تقسیم بندی منسوخ نشده است».[3] در اینجا می توانم سخنی از تولستوی بیاورم كه به عقیده من بسیار درست است كه : «به رغم خروارها كتابی كه درباره هنر نوشته شده، تاكنون هیچ تعریف دقیقی از هنر در دست نیست. سببش این است كه در شالودة مفهوم هنر، مفهوم زیبایی را قرارداده‏اند»[4]

1-2ـ هنر از دیدگاه بزرگان نقاشی

من در این مجموعه به دلیل اینكه به توضیحاتی در باره مكتب كوبیسم و اكسپرسیونیسم پردخته‌ام و برخی از پیشگامان این دو مكتب را معرفی كرده ‌ام در این مبحث سعی كرده ام از بزرگان مكتبها و سبكهای دیگر هنری سخنانی و نظریاتی بیاورم تا با این اساتید و این هنرمندان نیز آشنایی مختصری به دست آوریم.

اوژن دلاكروآ[5] (1798- 1863 میلادی) Eugene Delacroix

دلاكروا دفترچه خاطرات خود را در سال 1822 آغاز كرد آن را به طور نامنظم تا هنگام مرگش در سال 1863 ادامه داد. او چنین نوشت (من آن را فقط برای خودم می نویسم، بدین امید كه مرا شادی بسیار بخشد) این مطلب را دلاكروا در تاریخ 20 اكتبر 1853 در شامپروسی در دفتر خاطرات خودنوشت.

چقدر نقاشی را می ستایم صرفا خاطرة بعضی تصویرها، حتی وقتی هم آنها را نمی بینم، احساس تكان دهنده را در تمام وجودم برمی انگیزاند[6]…

اثری كه هنر درموجودات حساس پدید می آورد بسیار رمزآلود است: اثر مبهم، اگر شخص بكوشد امری را توصیف كند، آن را روشن و پرقدرت بیان می‌كند و من قویاً براین باورم كه ما نیز همیشه به احساسی كه اشیا در ما پدید می آورند نیز چیزی می‌افزائیم. شاید تنها دلیلی كه موجب می شود این كارها تا این حد مرا شاد كنند این باشد كه به احساسهای درونی من پاسخ می دهند.


[1] – برهان قاطع. محمد حسین بن خلف تبریزی- جلد چهارم- ص 2381 پاورقی.

[2] -پاكباز، روئین- دایره المعارف هنر- ص 651.

[3] – روئین پاكباز- دایره المعارف هنر- ص 651

[4] – تولستوی- لئون- هنر چیست؟- ترجمة كاوةدهقان- ص 52.

[5] – نقاش فرانسوی و مهم ترین نماینده سبك رمانتیك.

[6] – جنسون، ه.و- سرچشمه های نخستین هنر مدرن- ص 15.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” معنی هنر ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – معنی هنر – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
معنی هنر;هنر ART;هنر از دیدگاه بزرگان نقاشی

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *