مقاله بررسی اتحاد اسلامی از دیدگاه روایات 18 صفحه + doc

مقاله بررسی اتحاد اسلامی از دیدگاه روایات در 18 صفحه ورد قابل ویرایش

دسته بندی: معارف اسلامی

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 18

حجم فایل: 15 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

مقاله بررسی اتحاد اسلامی از دیدگاه روایات در 18 صفحه ورد قابل ویرایش

چكیده

تأكید اسلام بر لزوم به كار گرفتن اندیشه روشنگری و آگاهی بخشی و بیان حقایق برای رسیدن به اتحاد و محبت و مهرورزی نسبت به انسان ها و توجه كرامت آنها بر كسی پوشیده نیست زیرا كه فلسفه خلقت و آفرینش امید به لطف و رحمت الهی و كمال و سعادت است. قرآن برای دستیابی به سعادت است كه به اموری اشاره می كند كه می‌توان از آنها به عنوان عوامل بیرونی و درونی اتحاد و انسجام یاد كرد. از آنجایی كه روش و هدف واحد به عنوان اصلی ترین مؤلفه های اتحاد و اتفاق مطرح می باشد و امت و جامعه بی آن، تحقق وجود نمی یابد، قرآن مسئله پذیرش كامل دین اسلام را به عنوان مهمترین عامل اتحاد در انسجام برمی شمارد، قرآن از عدم پیوستگی درونی انسان‌ها به عنوان مانع مهم اتحاد نام می برد و از مردمان می خواهد تا با تزكیه نفس و پیروی اصول تقوی و تقویت هنجارهای اجتماعی اتحاد را در جامعه گسترش دهند. تأكید قرآن بر احسان، نیكوكاری و انفاق و دیگر رفتارهای پسندیده و معروف به عنوان تأكید بر عوامل اتحاد است در نهایت قرآن اعتصام چنگ زدن به ریسمان الهی،‌ نظارت و كنترل همگانی و توجه به نقاط مشترك را عامل مهمی برای رهایی از تفرقه و ایجاد اتحاد و انسجام برمی شمارد.

در این تحقیق سعی شده به عوامل دیگری كه در ایجاد اتحاد و انسجام مسلمانان مؤثر است پرداخته و اهمیت اتحاد جامعه مسلمانان و آثار اتحاد و همبستگی نیز مورد بررسی قرار گیرد.

مقدمه

دین اسلام منادی توحید و انسجام و وحدت و یگانگی است زیرا پیامبر اسلام از بعثبت تا وفات همواره در آموزش ها و تعالیم خود و در عمل، در جهت نفی تفرقه و اختلاف و تحكیم پایه های وحدت و همبستگی و اخوت و همدلی میان جامعه مسلمانان گام نهاده است. اتحاد و انسجام اسلامی در متن دین و محتوای تعالیم آسمانی قرآن و مكتب اسلام و همچنین در اعتقادات عمومی مسلمانان، جایگاه محكم و استواری دارد و در حد فریضه،‌ الزام آور و ضروری است. خداوند در آیات متعددی مسلمانان را به وحدت و انسجام و همبستگی سفارش نموده و از اختلاف باز می دارد: «و اعتصمو بحبل الله جمیعاً و لاتفرقوا» همگی به رشته دین خدا چنگ زده و راه های متفرق نروید.

بنابراین بزرگترین محور وحدت و انسجام، دستورات الهام بخش خداوند در قرآن كریم است كه به وسیله پیامبر اعظم (ص) به مسلمانان ابلاغ شده است. سرپیچی از دستورات خداوند شرك محسوب شده و مایه اختلاف و تفرقه می شود و علت اصلی تفرقه میان مسلمانان در عدم پیروی از دستورات الهام بخش الهی است. در عصر حاضر امام خمینی (ره) وحدت كلمه را ضروری ترین نیاز برای مسلمانان معرفی نموده است. سپس مقام معظم رهبری (مدظله العالی) با حساسیت ویژه ای در طول سال های ولایت و رهبری خویش، خط مشی ها و نقطه نظرات كلیدی و راهبردی را جهت انسجام و وحدت مسلمانان بیان فرموده اند كه توانسته است به میزان بسیار تعیین كننده ای مخاطرات و توطئه ها و دسیسه های شوم استكبار جهانی را به حداقل كاهش دهد با توجه به گستردگی موضوع، بررسی تمام ابعاد موضوع در یك مقاله نمی گنجد. اما در این نوشته به دلیل رعایت اصل اختصار و همچنین كاربردی بودن بحث شمه ای از دیدگاه اسلام (قرآن، نهج البلاغه، نهج الفصاحه و غررالحكم) در ارتباط با اتحاد و انسجام اسلامی بررسی می شود.

اهداف تحقیق:

هدف كلی:

شناخت دیدگاه اسلام درباره اتحاد و انسجام اسلامی

اهداف فرعی:

– تعریف اتحاد و وحدت

– دستیابی به تفاوت بین وحدت و اختلاف

– شناخت اركان اتحاد و همبستگی از دیدگاه اسلام

– تعیین آثار اتحاد و شناخت علل شكست اتحاد و ایجاد تفرقه میان مسلمانان

روش تحقیق:

مقاله تهیه شده به روش توصیفی و بر مبنای تحقیق كتابخانه ای تنظیم شده است. تحقیق كتابخانه ای از آن جهت دارای اعتبار می باشد كه می توان با اتكاء به یافته های قبلی دیگران مطالب نو، آموزنده و بدیع ارائه داد. بنابراین با مراجعه به قرآن، نهج البلاغه، نهج الفصاحه و غررالحكم و كتاب های مرتبط دیگر سعی در جمع آوری اطلاعات و سازماندهی آنها در نیل به اهداف مورد نظر شده است.

تعریف اتحاد و وحدت

اتحاد: یعنی یكی شدن، یگانگی، یكرنگی و اتفاق آراء، پیوستگی چند نفر یا چند گروه یا چند دولت در امری به وسیله قراردادی كه منعقد می سازد. (معین،1371، ص134، جلد1)

وحدت: یكی بودن، یگانه بودن، اشتراك همه افراد یك ملت در آمال و مقاصد، چنانچه به منزله مجموعه واحدی به شمار آیند (معین،1371،فص4988، جلد4) اتحاد و وحدت هم خانواده هستند و هر دو یك معنی و مفهوم دارند لذا در این نوشتار گاهی كلمه (وحدت) و گاهی هم كلمه (اتحاد) را به كار می بریم كه نویسنده هر دو را به یك منظور به كار برده است.

یعقوب اردنی(1939) می گوید: وحدت پاداش الهی در مقابل تسلیم بودن مؤمنان در برابر خداست و قوت و ضعف وحدت بستگی به میزان این تسلیم بودن دارد و اگر متوقف گردد، وحدت از هم پاشیده می شود و پیوستگی آن خود به خود از بین خواهد رفت. اتحاد و انسجام اسلامی عنصری از عناصر اساسی زندگی و یكی از لوازم فطرت انسانی است، زیرا اتحاد كینه ها را می زداید و یكدلی و یكرنگی را به همراه دارد.

وحدت و اختلاف:

در آیات و روایات متعددی این دو مفهوم با هم ذكر شده است، علت آن است كه اگر اختلاف نباشد، نیاز به سفارش به وحدت نیست، بنابراین سفارش به اتحاد و پرهیز از اختلاف و تفرقه در صدر برنامه های دین اسلام قرار گرفته است. از جمله آیاتی كه مسلمانان را به وحدت و پرهیز از اختلاف دعوت نموده است، این آیه است؛ «ولا تكونوا كالذین تفرقوا و اختلفوا» مانند كسانی كه به تفرقه گراییدند و با هم اختلاف كردند نباشید.

پیامبر اعظم (ص) به گونه ای زیبا به این دو مفهوم اشاره نموده است؛ الجماعه رحمه و الفرقه عذاب، جماعت رحمت است و تفرقه عذاب(2) یعنی وحدت و انسجام رحمت پروردگار و آمرزش او را سبب می شود و اختلاف و تفرقه عذاب الهی را به دنبال خواهد داشت.

امام علی (ع) فرموده اند: سبب الفرقه الاختلاف، اختلاف سبب پراكندگی است.

اركان اتحاد و همبستگی اسلامی

در یك نگاه كلی می توان اركان اصلی اتحاد و انسجام مسلمانان را به شرح زیر توصیف كرد:

ربوبیت تعظیم نكنیم.

پس اگر آنها از حق روی گرداندند بگوئید شما گواه باشید كه ما تسلیم فرمان خداوندیم. امام علی (ع) با بیانی زیبا و هم جهت با آیه فوق فرمود: بدیهی است كه پروردگار ما یكی است و پیغمبر ما یكی و دعوت ما در اسلام هم یكی است. اغراق آمیز نیست كه بگوییم علت اصلی تفرقه میان جوامع مسلمانان در همه زمان ها و مكان ها روی گردانیدن از دستورات الهام الهی و دشمنی با آل رسول (ص) بوده است.

اما اگر منظور از وحدت را همان وحدت معقول بدانیم، رمز این وحدت پیروی از متن كلی دین اسلام ست پس علل تفرقه میان امت مسلمان چیست؟

از دیدگاه قرآن اعتقادات مبتنی بر شرك، كفر و نفاق و به دنبال آن عبودیت غیرخدا و… .

نیز پذیرش ولایت شیطان، استكبار و طاغوت و تسلیم شدن به آنها و دوستی و همكاری و همراهی با آنهاست (موثقی، 1375،ص52). پس علل اصلی ایجاد تفرقه و از هم گسیختگی میان مسلمانان عبارتند از:

1- روی گردانیدن از دین، مذهب و عدم پیروی از تعالیم الهام بخش.

2- گرایش به دنیا و مظاهر آن مدپرستی، دنیا پرستی و…

3- عیب جویی از یكدیگر

4- كینه توزی

5- خودخواهی و تكبر

6- فتنه

7- و…

عوامل وحدت آفرین دیگر

علاوه بر اركان اتحاد و انسجام اسلامی می توان عوامل زیر را جهت آفرینش وحدت و انسجام میان مسلمانان نام برد:

1- اعتقاد به معاد، امامت

2- پیامبران و پیشوایان دین

3- عباداتی مانند حج، نماز جماعت، نماز جمعه

4- روز قدس

5- انجام كارهای نیك و پرهیز از كارهای نادرست

6- مساجد و شركت در آنها

7- امامزاده ها و اماكن متبركه

8- احترام به همدیگر

9- همكاری و همیاری یكدیگر

10- مراسم محرم

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” مقاله بررسی اتحاد اسلامی از دیدگاه روایات ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – مقاله بررسی اتحاد اسلامی از دیدگاه روایات – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
تحقیق بررسی اتحاد اسلامی از دیدگاه روایات;پژوهش بررسی اتحاد اسلامی از دیدگاه روایات;مقاله بررسی اتحاد اسلامی از دیدگاه روایات;دانلود تحقیق بررسی اتحاد اسلامی از دیدگاه روایات;بررسی اتحاد اسلامی از دیدگاه روایات;اتحاد اسلامی ;دیدگاه روایات

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *