مقاله بررسی دلایل ظهور سیستم های Application server 20 صفحه + doc

مقاله بررسی دلایل ظهور سیستم های Application server در 20 صفحه ورد قابل ویرایش

دسته بندی: کامپیوتر و IT

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 20

حجم فایل: 18 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

مقاله بررسی دلایل ظهور سیستم های Application server در 20 صفحه ورد قابل ویرایش

دلایل ظهور سیستمهای

Application Server

دلایل ظهور سیستم های Application server :

دلیل توسعه و بسط این سیستم ها در پاسخگویی گروههای عظیمی از كاربران نهفته است. توسعه دهندگان احتیاج به ابزاری داشتند كه بتواند كلیه منابع سطح پایین مورد استفاده برنامه های كاربردی اینترنت را در قالبی منسجم و قابل استفاده كپسوله كند. به گونه ایی كه ایجاد برنامه های كاربردی محاوره ایی و كار آمد، برای اینترنت به راحتی ممكن شود.

از این دیدگاه سیستم های Application server شباهت بسیاری به سیستم عامل ها دارند چرا كه سیستم عامل های امروزی با ارائه ابزارهای كار آمد خود امكانات مورد نیاز جهت انجام كارهای مختلف را در اختیار كاربران خود قرار می دهند.همان گونه كه سیستم عاملها، مجموعه ایی از اسباب های سخت افزاری و سرویس های مورد استفاده جهت نمایش پنجره ها را كپسوله می كنند، سیستم های Application server نیز انواع پروتكلها و داده ها و همچنین مجموعه های مختلفی از سرویسهای مورد استفاده جهت برقراری ارتباط با كاربران را فراهم می كند. سیستم های Application server همانند برنامه های دیگری كه زیر بنای آنها دائما” از سوی توسعه دهندگان در حال تغییر و تحول است، ناچار به دگرگونی در مقابل نیازهای آنان هستند.

همانند تغییراتی كه در دهه گذشته به دلیل ظهور نیازهای جدید، سیستم عاملها پذیرای آنها بودند، محیطهای تجارت الكترونیكی و اینترنتی نسل آینده، موجب تحولی عظیم در سیستم های Application server خواهد شد. برای درك بهتر اهمیت این سیستم ها بحث خود را بررسی تاریخچه این ابزارها بكار آمد پی می گیریم.

تاریخچه سیستم های Application server :

توسعه نرم افزاری بر روی اینترنت از قدمت چندانی برخوردار نیست، با این وجود طی همین مدت كوتاه به دلایل رویدادهای مهمی كه در زمینه اینترنت رخ داده است، توسعه نرم افزاری به توسعه دهندگان سایت كرده است.

هدف توسعه دهندگان وب از تبدیل صفحات ایستایHTML به صفحات دینامیك، به توسعه برنامه های كاربردی كارآمد بر روی وب تكامل یافته است. به واسطه این تكامل به تدریج چار چوب های سیستمی كه امروزه به سیستم های application serverمعروف شده،تعریف و به مرور زمان تكمیل شد. اما ابتدا به تكنولوژی وابزارهای مختلفی كه موجب مطرح شدن این گونه سیستم ها شدند نگاهی كوتاه بیندازیم.

CgIاولین تكنولوژی بود كه امكان ایجاد صفحات html پویا را در اختیار طراحان قرارداد. متاسفانه بهره گیری از این تكنولوژی كارزیادی را از جانب توسعه دهندگان طلب میكرد، چرا كه ایشان علاوه بر كد نوبسی قوانین كار در قالب صفحات HTMLمجبور بودند تا به منظور انجام كارهای ساده مانند ارتباط با یك بانك اطلاعاتی وقالب بندی نتایج به صورت HTMLو حفظ اطلاعات مابین جلسات (نوبت های مختلف برقراری ارتباط با سرور)راه حل منحصر به فردی را پیاده سازی كنند.

از آنجایی كه بیشتر كاربران با مسائل مشتركی دست به گریبان بودند، توسعه دهندگان به ایجاد كتابخانه هایی متشكل از كدهای قابل استفاده مجدد اقدام كردند كه بدین ترتیب بسیاری از مسائل حل می شد. با وجود این با پیچیده ترشدن برنامه ها،سرهم بندی این قطعات (كدهای قابل استفاده مجدد)در قالب یك برنامه كاربردی كامل و قابل اعتماد به تدریج مشكل ومشكلتر می شد.در آن مقطع برخی از دست اندر كاران امركامپیوتر متوجه این نكته مهم شدند و بدین ترتیب سیستم های Application Serverپا به عرصه ظهورگذاشتند. این پیشگامان درابتدا اقدام به تدوین مجموعه ایی از منابع مفیدوقابل استفاده مجدد كردندند و آنها را در اختیار توسعه دهندگان پیش از این از آنها استفاده می كردندـ بسیار مفید بودند. در ابتدای امر بیشتر این فرآوردها همانند ابزاری سودمند به توسعه دهندگان وب فروخته شد.همانند وضعیتی كه پیش از این در مورد ابزارهای مورد استفاده جهت توسعه برنامه های كاربردی وجود داشت، در اینجا منابع مورد نیازحین اجرای برنامه از طریق یك زبان Scriptو یا به واسطه مجموعه ای از امكانات كپسوله شده (درقالب كلاس) فراهم می شد. نخستین پیشگامان در این عرصه از تكنولوژی، شركت Allairبا نرم افزارColdfusion،شركت Net Scapeبا نرم افزارLive Wireبودند.

در این هنگام تب وب در میان كاریران عادی و تجاری همه گیرشده و به واسطه برنامه های كاربردی وب ، مجال بسیار مناسبی برای بهره گیری ازاین ابزارها فراهم شد. در نتیجه شمار بیشتری ازتوسعه دهندگان ، اقدام به توسعه برنامه هایی كردندكه قابلیتهای جامع تری را نسبت به آنچه كه پیشتر تولید می كردند(صفحات پویای وب )در اختیار می گذاشتند. برای پاسخ به این نیازها تولید كنندگان نرم افزار شروع به گسترش محوده فعالیت های خود كردند.

آنها برای گسترش زمینه كاری و افزایش كارایی نرم افزارهایشان از تكنولوژی TP monitorsنیز پیشیبانی كردند. برای تسهیل در استفاده از نرم افزارهای تولید شده به همراه سیستم های موجود ،ابزارهایی را جهت تطبیق با سیستم های E- mailو كاربا ORBها (جهت اتصال با برنامه های كاربردی موجود ) توسعه دادند. این گونه برنامه ها به واسطه دارا بودن ابزارهایی جهت اعتبار سنجی و رمز گذاری از امنیت بالایی برخوردار بودند. به موازات توسعه این قبیل برنامه های كاربردی ، اهمیت فوق العاده آنها در تجارت الكترونیكی بیش از بیش برای دست اندر كاران كامپیوتر مشهود می شد.

همزمان با ظهور این گونه برنامه های كارآمد ، شركتهای فعال در این زمینه ، به امر بهبود ابزارها و زبان برنامه نویسی كه دسترسی به منابع مذكور را ممكن می ساخت، سرعت بخشیدند. با این هدف كه كار توسعه برنامه ها پربارتر شود. نتیجه این فعالیت رشد فزاینده زبانهایScriptبود.

با وجود اینكه هنوز اصطلاح سیستم های Application Serverوارد واژگان اینترنتی ما نشده بود هر یك از این سیستم های مسیر تكامل خود را به طور جداگانه طی می كردند ، تقریبا” در اواسط سال 1999بیشتر آنها برسر ساختار یكسان توافق كرده بودند. این ساختار شامل مجموعه ایی از سرویسهای حین اجرا و همچنین سرویس های مورد نیاز جهت اتصال به سایر سیستم ها و منابع (بانكهای اطلاعاتی ، فایل سرورها، خدمات پست الكترونیكی ) و سایر برنامه های كاربردی می شد

برای دسترسی به این منابع، توسعه دهندگان یك مدل دو لایه ایی در اختیار داشتند. لایه اول در این مدل كه Application Layerنام داشت ، عهده دار نمایش اطلاعات به كاربران بود و دیگری با نام Business Logic Layer، فرایند دسترسی به داده ها و پردازش آنها را انجام می داد با همه گیر شدن تدریجی این مدل ، اصطلاح Application Serverنیز برسرزبانها افتاد.

ضرورت ایجاد استانداردها :

طی دوسال گذشته در اثر حركت شركتهای توسعه دهنده سیستم های Application Server به سمت استاندارد كردن ساختار آنها و نیز تدارك رابطهایی كه از آن طریق ، سایر توسعه دهندگان بتوانند به منابع موجود بر روی سرورها، دسترسی پیدا كنند، این بخش از صنعت نرم افزار دستخوش تغییرات بسیاری شد .

توزیع بار كار سرویس دهنده:

از آنجائیكه تعداد متقاضیان سرویس دهنده های وب می تواند بیشمار و غیر قابل پیش بینی باشد لذا، در این بخش تكنیكی برای طرح وپیاده سازی برنامه ها برروی وب ارائه می شود.كه تاحدی بار كار سرویس دهنده های وب را می توان با استفاده از این نكنیك كاهش داد.

می توان با استفاده از امكان هدایت تقاضای متقاضی های صفحات ASP، تقاضای هر متقاضی را به ایستگاه مناسب انتقال داد.

ایستگاه مناسب در واقع ایستگاه ریاست كه از لحاظ با ركاری سربار كمتری دارد.در اینجا برای مثال صفحه اول از روی سرویس دهنده به متقاضی داده می شود در این صفحه متقاضی صفحه بعدی ASPرا انتخاب می كند. سرویس دهنده براساس وضعیت سرویس دهنده های دیگری ازلحاظ میزان با ركاری تصمیم می گیرد كه صفحه دوم را از كدام سرویس دهنده وب برای متقاضی باید ارسال نمود.

این سرویس دهنده های وب همگی درارتباط با یكدیگر هستند.و همگی دارای كلیه صفحات مورد تقاضا باید باشند.و همگی قدرت تصمیم گیری و انتخاب سرویس دهنده وب بعدی را دارند. به این ترتیب بار كاری در بین ایستگاهای كاری توزیع می گردد.

در اینجا دو مسله مطرح است كه باید به آنها پرداخت، این دو مسله در ارتباط با انتقال اطلاعات بین صفحات یك متقاضی و همچنین انتقال اطلاعات سراسری در بین متقاضیان متفاوت است. در ادامه به راه حل پیشنهادی خود برای این دو مسله می پردازیم.

اولا” چنانچه صفحه اول از روی یك سرویس دهنده انتخاب شده باشد، صفحه دوم بر روی هر سرویس دهنده دیگری كه قرار داشته باشد، از طریق سرویس دهنده اولی اطلاعات به آن قابل ارسال خواهد بود.

ثانیا” می توان اطلاعات سراسری را در بین سرویس دهنده ها از طریق فیلدهای پنهان درون فرم برای صفحات بعدی ارسال نمود.

قابلیتهای برنامه نویسی با ASPو چگونگی كار با آن :

فناوری ASP یك روش برای ایجاد نبشته هایی(Script) است كه در سمت كارگزار اجرا میشود و نتیجه ی آنها تولید پویا و ارسا ل صفحات ابر متن به سمت كاربر می باشد. ازاین فناوری می توانیم به منظور اجرای برنامه های كاربردی مبتنی بر وب استفاده كنیم،‌همچنین می توانیم صفحات ابر مبتنی دستورات نبشته و مولفه های Activexرا بایكدیگر تركیب كنیم تا برنامه های كاربردی مبتنی بروب نیرومندی ایجاد شوند.

اگربا صفحات وب آشنا باشید در ادامه متوجه خواهید شد كه نبشته های یك ASP راه آسان برای ایجاد صفحات پویای وب میباشد. به عنوان مثال ، اگرتا كنون خواسته باشید اطلاعات وارد شده توسط كاربر در یك فرم ابر متن را در سمت كارگزار استخراج و پردازش كنید و یا قابلیتهای نگاه ابزار (Browser) مشتری را تشخیص داده و از آن استفاده كنید، فناوری ASP امكانات كاملی را در این زمینه برای شما فراهم می آورد.

در گذشته اگر می خواستیم كه اطلاعاتی را از فرمهای ابر متن جمع آوری كنیم، لازم بود با تسلط بر یك زبان برنامه نویسی، برنامه ایی نوشته و در سمت كارگزار قرار می دادیم كه كار استخراج و پردازش اطلاعات مشتری را به عهده داشت. با استفاده ازٍِ‍ASP می توانیم با به كار گیری دستورات ساده ایی، اطلاعات یك فرم ابر متنی را جمع آوری كرده و آن ها را تحلیل كنیم و نیاز به یادگیری یك زبان سازی به صورت كامل نیست.

در صفحات ASP از زبانهای VBScript وJavaScript برای نبشته نویسی استفاده می شود. توجه به این نكته ضروری است كه ASP یك تكنولوژی است و نه یك زبان، لذا اسكریپت صفحه ASP می تواند با هر زبانی نوشته شده باشد. و تنها كسی كه كارگزار ابزار لازم برای اجرای این اسكریپت را داشته باشد.

تكنولوژی ASP :

ASP تكنولوژی جدید است كه با میزبان وب مایكروسافت(IIS) می آید و برنامه نویسان را قادر می سازد تا برنامه هایی بنویسند كه در كامپیوتر میزبان اجرا می شود. این یكی از قوی ترین ابزارهای ایجاد صفحات دینامیك وب است. اما ASP دقیقا” چگونه كار می كند؟یك صفحه وب شامل یك سند HTML و مقداری كد اسكریپ است كه با پسوند ASP ذخیره میشود تا از صفحات معمولی HTMLمتمایز باشد. وقتی كاربر یك صفحه ASPرا باز می كتد اتفاقات ذیل می افتد:

میزبان تقاضایی برای صفحهASPدریافت می كند.
میزبان صفحه را باز كرده و كد HTMLو اسكریپت آن را تحلیل می كند.
بر اساس اسكریپت و HTMLاین صفحه یك صفحه جدیدHTMLایجاد می شود.
صفحه جدید HTML به كامپیوتر مشتری فرستاده می شود و در كاوشگر آن نمایش داده میشود شكل زیراین فرایند را به تصویر كشیده است.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” مقاله بررسی دلایل ظهور سیستم های Application server ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – مقاله بررسی دلایل ظهور سیستم های Application server – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
تحقیق بررسی دلایل ظهور سیستم های Application server ;پژوهش بررسی دلایل ظهور سیستم های Application server ;مقاله بررسی دلایل ظهور سیستم های Application server ;دانلود تحقیق بررسی دلایل ظهور سیستم های Application server ;بررسی دلایل ظهور سیستم های Application server ;دلایل ظهور ;سیستم های Application server ;Application server

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *