مقاله بررسی رشد جمعیت و كنترل آن 8 صفحه + doc

مقاله بررسی رشد جمعیت و كنترل آن در 8 صفحه ورد قابل ویرایش

دسته بندی: علوم انسانی

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 8

حجم فایل: 12 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

مقاله بررسی رشد جمعیت و كنترل آن در 8 صفحه ورد قابل ویرایش

جمعیت و راه های كنترل آن

جمعیت جهان در حال حاضر بیش از 6 میلیارد نفر است و هر روزه بیش از 250 هزار نفر به تعداد آن اضافه می شود(به بیان دیگر در هر ثانیه 3 تا 4 نفر).بیش از 95 درصد افزایش جمعیت در كشورهای جهان سوم است.

اگر روند كنونی ادامه یابد مصرف انرژی و تولید آلاینده ها در طول 20 سال آینده دو برابر خواهد شد. امروزه 20 درصد از جمعیت جهان حدود 80 درصد از منابع زمین را مصرف و 80 درصد آلودگی جهان را تولید می كنند.مشكل واقعی فقط تعداد افراد نیست بلكه منابع مصرف شده و آلودگی تولید شده توسط هر فرد است.

جكوبسون محقق ارشد در انستیتو ورلدواچ چنین می گوید: رشد جمعیت مانع بزرگی در مقابل حفظ محیط زیست است.هر چه تعداد افراد بیشتر باشد تقاضا برای منابع زمین بیشتر است.ولی برخی از متخصصان توسعه معتقدند وقتی زنی منابع اصلی مورد نیاز در اختیارش نباشد تمایل بیشتری به داشتن بچه های بیشتر دارد به این امید كه آنها كمكی باشند برای تقسیم كار سنگینی كه بر دوش مادر است.

در حالی كه زمین منطقه اقمت انها كه محل زندگی افراد دیگری نیز هست قادر به تاًمین واقعی حتی همان جمعیت اولیه نیست .این تله جمعیتی است .بسیاری از سیاستها و برنامه هایی كه تحت نام توسعه انجام میشود در واقع باعث وابستگی زنان به بچه ها به عنوان منبع لازم برای ایجاد موقعیت و امنیت میشود .افزایش سریع و مداوم جمعیت در جوامع جهان سوم تخریب محیط زیست را به مشكلی پیچیده تبدیل می كند .زنان كه روشهای پایدار بوم شناختی را فرا گرفته اند و دانش مبسوطی در مورد تمنوع ژنتیكی دارند در روند توسعه نادیده گرفته می شودو در واقع هوشیاری انها هدر می رود .

رسیدن به اهداف توسعه بدون پاسخگویی به مسائل برابری و عدالت كه كاملاً جهانی و فراگیر هستند . (مانند نابودی فقر حفظ اكوسیستم ها و ایجاد تعادل بین فعالیتهای انسان و منابع زیست محیطی )امكان پذیر نیست .
افزایش جمعیت موضوع جهانی

در حالی كه در چند قرن پیش جمعیت جهان در طول سیصد سال دوبرابر می شد در حال حاضر در طی چند دهه به دوبرابر می رسد و به همین ترتیب تخریب زیست محیطی اجتماعی و فرهنگی نیز تسریع شده است.جمعیت جهان در حدود 90 میلیون نفر در سال افزایش می یابد . با افزایش میزان رشد جمعیت تقاضا برای كالا و خدمات و تخریب زیست محیطی به طور چشمگیری افزایش می یابد.

آن مناطقی در دنیا كه بالاترین میزان رشد را دارند شاهد تغییر شكلهای سریع(به ویژه در مورد زمینهای كشاورزی) و در نتیجه تخریب زیستگاههای طبیعی هستند. از سوی دیگر در جایی كه جمعیت رو به افزایش نیست مصرف بالاتر می رود. مصرف بیش از حد روی منابع جهان فشار می آورد و آلودگی و مواد زائد ایجاد می كند.

صنعتی شدن سریع در برخی از مناطق مهاجرت به آن مناطق را تشدید می كند كه این خود سبب بروز مشكلات زیست محیطی و اجتماعی می شود.افزایش جمعیت به همراه افزایش مصرف ممكن است به فجایع انسانی اقتصادی و زیست محیطی بینجامد. مصرف روبه رشد مردمانی كه روز به روز به تعدادشان افزوده می شود (به ویژه در كشورهای توسعه یافته) باعث تخریب منابع مشترك انسانها كه پشتوانه زندگی روی زمین است می شود. افزایش سریع جمعیت به ویژه در كشورهای در حال توسعه سبب می شود تلاش آنها برای رسیدن به سطح مطلوب زندگی موثر نباشد. مشكلات مصرف و جمعیت بیش از حد از تمام مرزها می گذرد و به مسائلی كه تمام ساكنان زمین با آن روبرو هستند پیوند می خورد.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” مقاله بررسی رشد جمعیت و كنترل آن ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – مقاله بررسی رشد جمعیت و كنترل آن – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
تحقیق بررسی رشد جمعیت و كنترل آن;پژوهش بررسی رشد جمعیت و كنترل آن;مقاله بررسی رشد جمعیت و كنترل آن;دانلود تحقیق بررسی رشد جمعیت و كنترل آن;رشد جمعیت ;كنترل رشد جمعیت

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *