مقاله بررسی علل افت تحصیلی 23 صفحه + doc

مقاله بررسی علل افت تحصیلی در 23 صفحه ورد قابل ویرایش

دسته بندی: علوم انسانی

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 23

حجم فایل: 20 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

مقاله بررسی علل افت تحصیلی در 23 صفحه ورد قابل ویرایش

فهرست عناوین

هدف از تحقیق………………………………………………………………………………………………………………………………..

مقدمه……………………………………………………………………………………………………………………………………………….

فصل اول (علل افت تحصیلی)………………………………………………………………………………………………………..

فصل دوم (راههای مقابله با افت تحصیلی)……………………………………………………………………………………

هدف از تحقیق:

ما در این تحقیق قصد داریم اولاً به بررسی علل افت تحصیلی كه یكی از بزرگترین معضل های جامعه امروز ما و به خصوص آموزش و پرورش می باشد، بپردازیم. ثانیاً راههایی برای مقابله با آن بیابیم. البته تمام مطالبی كه در این تحقیق آمده همه از منابع معتبر و كتب و مجلات علمی تهیه گردیده است. و ما تنها به بیان آنها پرداخته ایم. براساس آنچه گفته شد می توان نتیجه گرفت راههایی كه برای جلوگیری از این افت بزرگ بیان شده همه مثمر به ثمر هستند و می توان از آنها بصورت علمی استفاده كرد. ما با انجام این تحقیق قصد داریم از افت تحصیلی در این دبیرستان جلوگیری و یا بكاهیم. به امید آن روز كه دیگر افت تحصیلی از مشكلات بزرگ و حل نشدنی برای جامعة فرهنگی ما نباشد.

مقدمه

افت تحصیلی یكی از مشكلات عمدة نظام های آموزشی در دنیای كنونی است، و هر سال مقادیر متنابهی از امكانات مالی و نیروهای انسانی، آموزشی و پرورشی به این معضل اختصاص می یابد. از آنجا كه افت تحصیلی با نظام آموزشی، فرهنگی،‌اجتماعی و خانوادگی جامعه ارتباط تنگاتنگی دارد، بررسی آن مستلزم دقت نظر و ارزیابی دقیق عوامل عدیده ای است.

بسیاری از افراد افت تحصیلی را به معنای ناتوانی دانش آموز در یادگیری مواد درسی می دانند. بدون شك این تصوری نادرست است. ناتوانی كودك در فراگیری دروس ممكن است از تواناییهای ذهنی محدود و ضعیف ناشی شود، در حالیكه افت تحصیلی به معنای نزول از یك سطح بالاتر به سطحی پایین تر در تحصیل و آموزش است.

افت تحصیلی به كاهش عملكرد تحصیلی دانش آموز از سطحی رضایت بخش به سطحی نامطلوب گفته می شود. توجه به فوق نشان می دهد كه مقایسه و سنجش سطح عملكرد تحصیلی قبلی و فعلی دانش آموز بهترین شاخص از افت تحصیلی است. مشاهدة اینگونه افت و خیرها درعملكرد تحصیلی دانش آموزان، ما را به بررسی علل آن فرا می خواند. از آنجا كه نظام آموزش و پرورش یكی از سازمان ها و نهادهای پرهزینة كشور است. و نیز به دلیل ارزش حیاتی آن در تأمین و تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص جامعه و بطور كلی اعتلای فرهنگی و اقتصادی كشور، بررسی دلایل افت تحصیلی و روش های مقابله با آن، می تواند از به هدر رفتن سرمایه های مادی و معنوی مردم و مسئولان پیشگیری كند و به كارایی هر چه بیشتر افراد جامعه بینجامد. به همین دلیل ما به بررسی علل افت تحصیلی بین دو كلاس دوم پرداختین كه در این تحقیق علل این افت دو كلاس و در كل افت تحصیلی را مورد بحث قرار دادیم.

فصل اول

علل افت تحصیلی

همانگونه كه اشاره شد، افت تحصیلی با نظام آموزشی، فرهنگ،‌اجتماع، خانواده و خصوصیات فردی اشخاص یا به عبارت دیگر با ویژگیهای دانش آموزان ارتباط بسیار نزدیك دارد. در اینجا به چند علت اصلی افت تحصیلی اشاره می شود. لازم به تذكر است كه این علل معمولاً بطور مستقل و مجزا از یكدیگر باعث به وجود آمدن افت تحصیلی در دانش آموزان نمی شود، بلكه ارتباط و تعامل آنها شبكة پیچیده ای را به وجود می آورد كه بر وضعیت تحصیلی دانش آموزان اثر مخرب می گذارد. طبعاً مقابله با افت تحصیلی نیز در گرو اقدامات همه جانبه و همزمان در این زمینه هاست.

الف) علل آموزشی:

در این مورد به چند علت فرعی اشاره می كنیم: 1- تراكم برنامه های درسی : گاهی اوقات دانش آموزان هفته ای 40 ساعت در مدرسه تحصیلی می كنند و در خانه نیز با انبوهی از تكالیف درسی روبرو می شوند. بدیهی است كه در چنین شرایطی دانش آموزان فرصت كمتری برای پرداختن به سایر نیازهای شخصی خویش دارند. اگر این وضع برای مدتی ادامه یابد، فشار حاصل از تكالیف زاید و اضافی باعث بیزاری دانش آموزان از مدرسه و تحصیل می گردد و در نتیجه منجر بر افت تحصیلی آنان می شود. تجربه نشان داده است كه تكالیف زیاد لزوماً سطح تحصیلی دانش آموز را بالا نمی برد، بلكه بر عكس معمولاً نتیجه ای معكوس به دنبال دارد. 2- عدم برنامه ریی تحصیلی مناسب بعضی از دروس با سطح رشد و سن كودك هماهنگی ندارد. این عامل ممكن است باعث شود كودك یا دانش آموز نتواند ارتباط منطقی بین مواد درسی و استفاده از این آموخته ها را پیدا كند و بعضاً آنها را بی فایده می پندارد. 3- عدم وجود معلمان كافی و شایسته: تسلط معلم بر درس، روش تدریس وی و ارتباط او با شاگردان از عوامل مهم پیشرفت یا افت تحصیلی دانش آموزان است. 4- عدم انطباق هدف و محتوای آموزشی با علایق دانش آموزان: قصور نظام آموزشی در ایجاد هدفها و برنامه هایی كه با نیازهای رشدی و تكامل فرد و علایق و انگیزه های او متناسب و هماهنگ باشد، بر جریان تعلیم و تربیت تأثیر نامناسب گذاشته، باعث افت تحصیلی می گردد.

از جمله علل و عوامل آموزشی مؤثر دیگر در افت تحصیلی می توان به نامناسب بودن روش های آموزشی، ارزیابی های نادرست از عملكرد دانش آموزان، كمبود فضاهای آموزشی، حفظ طوطی وار مطالب جزیی و كم اهمیت و عدم ارتباط بین مطالب درسی و تجارب واقعی زندگی اشاره كرد.

« ابعاد مختلف افت تحصیلی»

1) عوامل خانوادگی 2) عوامل شخصی 3) عوامل آموزشگاهی 4)عوامل مربوط به دبیران 5) عوامل مربوط به كتب درسی.

عوامل خانوادگی: 1- مشاغل خانواده (والدین) 2- تعداد افراد خانواده و فواصل و تركیب سنی آنها 3- توقعات و انتظارات والدین و طرز تفكر و اندیشه آنان نسبت به امر مقدس تعلیم و تربیت 4- انحرافات اخلاقی رفتاری و تربیتی خانواده 5- عدم ثبات فیزیكی محیط خانه، انتقال و جابجایی زودهنگام و مستعد در طول سال تحصیلی
6- بی‌توجهی و حس مسئولیت و عدم استقبال اولاء دانش آموزان برای جبران و تأمین كمبودهای علمی از طریق سرمایه گذاری روی كلاس های تقویتی و جبرانی فرزندانشان.

عوامل شخصی: 1- داشتن اضطراب، استراس و نگرانی نسبت به مسائل علمی تحصیلی در مدرسه 2- نبود انگیزه علمی، به خاطر عدم تأمین شغل آتی و وجود بیكاری بی رویه (خصوصاً تحصیل كودكان) 3- نداشتن برنامه دقیق و جامعه برای تحصیل و مطالعه 4- عدم آشنایی اصولی و منطقی با روش ها و شیوه های مطالعه.

عوامل آموزشگاهی: 1- فضای نامناسب فیزیكی مدرسه و كلاس های درس 2- تغییر و تحمل و فعل و انفعالات مدرسه در طول سال تحصیلی و… 3- بینش، منش، روش فرهنگ دوستان و همكلاسی و طرز تفكر آنان 4- عدم سازماندهی اصولی دبیران و معلمان در مراكز آموزشی 5- تغییر و تحول بی رویه معلمان ؟؟ سال تحصیلی از مدرسه به مدرسه دیگر 6- انتخاب محل خدمت توسط دبیران و معلمان باسابقه و مجرب برای خدمت در روستا به خاطر كسب و دریافت مزایای مادی و پاداش و حضور در كلاس‌های زیر 20 نفر روستایی (فقدان تعادل شهر و روستا) 7- عدم سرمایه گذاری و اهمیت دادن ؟؟ به آموزش و مسائل علمی، و پرداختن به فعالیت های جنبی 8- استفاده و بهره گیری از نیروهای مازاد در مدارس برای تدریس، مدیریت و معاونت و… 9- فرار مغزها و انتقال بی رویه معلمان خصوصاً متخصصان و دبیران مجرب برای رشد و پیشرفت و ترقی آتی علمی و مادی و معنوی و تثبیت پایگاه اجتماعی از مناطق كوچك و محروم به مناطق بزرگ 10- جانیافتادن سیاست مدرسه محوری در مدارس برای تحقق آرمان های والای تعلیم و تربیت.

عوامل مربوط به دبیران: 1- نداشتن تجربه و مهارت كافی، فنون كلاس داری، شیوه های اصولی تعلیم و تربیت، فوت و فن معلمی و ضعف در تدریس، ارتباط اجتماعی و…
2- وجود معلم متعدد برای ارائه دروس مختلف یك كلاس و ناهمخوانی احتمال آنان و همچنین شیوه و سلیقه های مختلف 3- وجود علاقه و انگیزه خدمتگذاری و تدریس معلم، وظیفه و رسالت خطیر تربیت مربیان و امثال آن 4- ادغام مسائل خانوادگی، مشكلات مادی و معضلات بیرون از مدرسه با مسائل آموزشی و تربیتی مدرسه توسط دبیران و معلمان 5- تحقیر و اهانت دانش آموزان و خرد كردن شخصیت آنان توسط تعداد محدودی از معلمان بی تجربه و بیزار ساختن آنان از مسائل علمی 6- نبود برخورد عاطفی با دانش آموزان و مفید نساختن آنان برای انجام وظایف دانش آموزی.

عوامل كتب درسی: 1- حجم كتب درسی متناسب با زمان تحصیل 2- زبان سنگین، شیوه و سبك نگارش و نامناسب بودن از لحاظ مفهومی 3- تعدد كتب درسی 4- كمبود زمان مطالعه و فعالیت درسی و تدریس كلاسی 5- دیررسیدن كتب درسی به مراكز علمی و آموزشگاهی و نرسیدن به موقع به دست دانش آموزان 6- تغییرات دایمی در كتاب های درسی در هر سال و نبود حتی مرور سطحی پایه بالاتر توسط دانش آموزان قبولی در تعطیلات.

الف) برنامه های درازمدت:

برنامه های درازمدت یا بنیادی، تدابیر زیربنایی است كه یك سیاست كلیرا در نظام آموزشی می طلبد، برخی جزئیات این برنامه ها به شرح زیر است: 1- تجدید نظر در نظام ارزشیابی: نحوه ارزشیابی عملكرد دانش آموز در طول سال تحصیلی می تواند بازخورد و انعكاسی از توانایی وی باشد. در صورتی كه این بازخورد تا حدامكان واقعی تر باشد، می تواند دانش آموز را نسبت به نقاط قوت و ضعف خود آگاه تر سازد كودكی كه در برخی دروس موفق بوده و استعداد خوبی نشان داده است، اگر به خاطر پایین بودن نمره در یك یا دو ماده درسی مردود شود و سایر امتیازات وی نیز هدر رود، سرخورده شده و ممكن است خود پنداره او تضعیف و نهایتاً به افت تحصیلی بیشتر و فراگیرتری دچار شود و حتی در مواردی انگیزه ترك تحصیل در او افزایش یابد. 2- تجدیدنظر در محتوای برنامه های درسی و آموزشی: محتوا و امكانات برنامه های درسی و دوره های آموزشی باید به طریقی برنامه ریزی شود كه افراد را برای مشاغل مورد انتظار فرد و جامعه آماده می كند. تطابق بیشتر برنامه های درسی یا تفاوت های فردی و تناسب بیشتر این برنامه ها با زندگی اجتماعی و محلی، به انگیزه بیشتر دانش آموزان به ادامه تحصیل و توجه بیشتر آنان به نظریات معلمان و در نتیجه كاهش افت تحصیلی خواهد انجامید. همچنین در ارتباط با دانش آموزان روستایی، زمان بندی سال تحصیلی بر حسب زمان برداشت محصول یا مواقع دیگر كه به كار دانش آموزان نیاز بیشتری هست، یك شیوه مؤثر كاهش افت تحصیلی است. 3- تربیت معلمان و آموزش ضمن خدمت آنان: این كار می تواند روش ها و فنون تازه تدریس و شرایط تعلیم را به آنها آموخته، شرایط مناسب تری برای یادگیری دانش آموزان فراهم آورد و تا حد بسیار زیادی مانع شكست دانش آموزان و افت تحصیلی یا ترك تحصیلی آنها گردد. 4- كاهش تعداد دانش آموزان هر كلاس: كلاس های شلوغ بازدهی كمتری دارند. با تربیت معلمان بیشتر و تدارك فضای آموزشی گسترده تر می توان از ازدحام كلاس ها كاست و افت تحصیلی را كاهش داد. 5- فراهم كردن امكانات آموزش و پرورش قبل از دبستان: آموزش و پرورش رسمی در سطح مهد كودك و كودكستان، مخصوصاً برای مناطق محروم و مناطقی كه زبان محلی آنها با زبان رسمی متفاوت است نیز می تواند برای یادگیری زبان رسمی بسیار مؤثر باشد و از مشكلاتی مانند آشنانبودن كودكان با زبان رسمی به مقدار زیاد در سالیان بعد بكاهد 6- ارزیابی هوشی دانش آموزان: یكی از عواملی كه باعث افزایش میزان افت تحصیلی خصوصاً در سال های اول دوره دبستان می شود، وجود دانش آموزانی است كه بدون داشتن هوش متوسط وارد مدرسه شده، با افزایش حجم درس ها در سال های تحصیلی بعدی ضعف ها و كندی های آنها در یادگیری بارز می شود. این قبیل موارد بخش مهمی از آمارهای مربوط به افت تحصیلی سالیانه دانش اموزان را نشان می دهد. چنانچه اقدامات اولیه در خصوص آزمون هوشی دانش آموزان قبل از ورود به مدرسه (و حتی در مراحل بعدی) صورت گیرد، می توان از درصد قابل ملاحظه ای از موارد افت تحصیلی یا ترك تحصیلی پیشگیری كند.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” مقاله بررسی علل افت تحصیلی ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – مقاله بررسی علل افت تحصیلی – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
تحقیق بررسی علل افت تحصیلی;پژوهش بررسی علل افت تحصیلی;مقاله بررسی علل افت تحصیلی;دانلود تحقیق بررسی علل افت تحصیلی;بررسی علل افت تحصیلی;علل افت ;افت تحصیلی

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *