مقاله بررسی علل تمایل به خودکشی و پیشگیری از آن 14 صفحه + doc

مقاله بررسی علل تمایل به خودکشی و پیشگیری از آن در 14 صفحه ورد قابل ویرایش

دسته بندی: روانشناسی و علوم تربیتی

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 14

حجم فایل: 12 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

مقاله بررسی علل تمایل به خودکشی و پیشگیری از آن در 14 صفحه ورد قابل ویرایش

فهرست مطالب

عنوان صفحه

چكیده……………………………………………………………………………………………………………………………………. الف

قدردانی و تشكر…………………………………………………………………………………………………………………….. ب

مقدمه…………………………………………………………………………………………………………………………………….. 1

بیان مسئله…………………………………………………………………………………………………………………………….. 3

گردآوری اطلاعات…………………………………………………………………………………………………………………. 5

راههای پیشنهادی برای حل مشكل…………………………………………………………………………………….. 7

مراحل اجرای راه حل ها……………………………………………………………………………………………………… 9

نتیجه گیری…………………………………………………………………………………………………………………………… 12

فهرست منابع………………………………………………………………………………………………………………………… 13

چكیده

من مشاور دوره متوسطه هستم در دوران دبیرستان و پیش دانشگاهی اغلب نوجوانان روابط نزدیكی با والدین و سایر افراد خانواده ندارند و معمولاً دخترها در این سن بسیار احساساتی بوده و به سرعت عاشق می شوند این عشق ها در بسیاری از موارد مشكلاتی را برای آنان بوجود می آورد كه گاهی منجر به فرار از خانه یا خودكشی می گردد. در این بررسی تجربه ای از حل مشكل دختری كه فرد مورد علاقه‌اش را از دست داده و در مرحله ضربه سوگ قصد خودكشی داشته، مورد تحقیق و پژوهش قرار گرفته است. كه با ایجاد ارتباط بین مشاور و مراجع و برانگیختن احساسات مذهبی و مسئولیت نسبت به زندگی و بهبود روابط بستگان با مراجع توانستم امید به زندگی را در وی افزایش داده و او را به شرایط عادی بازگردانم.

بیان مسئله

من مسئولیت مشاوره را در مقطع متوسطه عهده دار می باشم سال گذشته مشاور یك مركز پیش دانشگاهی دخترانه بودم كه حدود 900 دانش آموز در رشته های ادبیات و علوم انسانی، علوم تجربی و ریاضی فیزیك در شاخه نظری در آن اشتغال به تحصیل داشتند و 200 نفر نیز دانش آموز دبیرستانی در رشته تجربی و ریاضی فیزیك در سال دوم تحصیل می نمودند.

در روزهای پایانی سال یعنی 27 اسفند ماه دو نفر از دانش آموزان به دفتر مشاوره مراجعه نمودند و اظهار داشتند كه دوستشان قصد خودكشی داشته و از ما تقاضای كمك نمودند. بدنبال علت مسئله بر آمدم. دلایل مسئله را چنین یافتم:
1- قطع رابطه با شخص مورد علاقه

یكی از علل اقدام به خودكشی در نوجوانان قطع رابطه یا احتمال قطع رابطه با شخص مورد علاقه نوجوانان می باشد.

وقتی دقیق تر به مسئله نگاه كنیم روشن می شود كه واكنش نوجوان به حوادث منجر به خودكشی بطور كلی نتیجه به اوج رسیدن انبوه مشكلات است مطالعه ای كه در زمینه 154 مورد از اقدام به خودكشی انجام شده نشان داد كه نا امیدی مهمترین عامل اقدام به خودكشی است و نه افسردگی ناشی از یك وضعیت موقتی در زندگی (وتزل 1976) در مورد مطرح شده فرد مورد علاقه مراجع به تازگی بر اثر تصادف فوت كرده بود.
2- عدم رابطه مناسب با والدین

نوجوانانی كه دست به خودكشی می زنند معمولاً تاریخچه طولانی مدتی مبتنی بر عدم ثبات و ناسازگاری در خانواده دارند. آنان چنان نسبت به والدین احساس بیگانگی می كنند كه نمی توانند با آنان رابطه برقرار نمایند یا از آنان كمك بخواهند، نوجوانان مستعد خودكشی دوستان چندانی ندارند، ولی اگر رابطه داشته باشند بسیار پرشور و شدید است و آنچنان نیازمند این رابطه اند كه غالباً دوستانشان از درك آنها عاجزند (كاپلان- پورافكاری 1380).

در این مورد پدر و مادر كم سواد بوده و مراجع فرزند آخر خانواده‌ای پرجمعیت است كه فاصله سنی والدین با این دختر زیاد و تفاوت فرهنگی نیز از عوامل عدم رابطه مناسب بین پدر و مادر و مراجع می باشد فرزندان بزرگتر نیز ازدواج نموده و ارتباط این دختر با آنها كم شده است. تنها فردی كه رابطه صمیمانه با او دارد عموی جوانی است كه در آن دوران بحرانی در حال گذراندن دوره آموزشی سربازی در شهر دیگری بوده است و مراجع در سوگ فرد مورد علاقه اش تنها مانده است.
مراحل اجرای راه حل ها

در 28 اسفند مراجع به اتفاق دوستانش (براساس هماهنگی قبلی با دوستان دانش‌آموز و به اصرار آنها) به دفتر مشاور دبیرستان آمد، براساس اطلاعات اولیه كه توسط دوستان مراجع ارائه گردید سعی شد با مراجع ارتباط برقرار شود، ساعتی با او صحبت كردم مینا بیشتر گریه می كرد و خیلی كم حرف می زد سرانجام موافقت نمود در ایام تعطیلات عید برای اطلاع از وضعیت روحی و جسمی اش با او تماس تلفنی داشته باشم تا نگرانی ام رفع شود.

پس از آن با دوستان مینا جداگانه صحبت نموده و قرار شد در ایام عید هر كدام به تناوب با اجازه خانواده به ملاقات او بروند و یا تماس تلفنی داشته باشند.

– متاسفانه امكان تماس تلفنی با عموی مراجع وجود نداشت زیرا در منطقه ای دور از شهر مشغول گذراندن دوره خدمت وظیفه بود.

– شماره ای از یك مجله روانشناسی كه حاوی مقاله ای داستانی در زمینه از دست دادن عزیزی و ارائه رهنمودهائی درباره امید به زندگی پس از فقدان بود جهت مطالعه در اختیار مراجع قرار دادم و بر دلواپسی ام در مورد سلامت و روحیه وی تاكید نمودم.

پس از روز اول عید تقریباً هر روز تماس تلفنی با مراجع داشتم بعد از یك هفته كه كمی روحیه اش تغییر نمود و لحن صدایش كمتر غمگین بود مراجع را تشویق نمودم كه یكی از كتاب های درسی را كه بیشتر به آن علاقمند است مطالعه نماید و بعد از آن فاصله تماس های تلفنی ام را بیشتر نمودم ضمناً دو بار هم با دوستانش تماس گرفتم تا از وضع روحی مراجع آگاهی دقیق تری داشته باشم بنا به اظهار آنان خوشبختانه مینا كمتر در مورد خودكشی صحبت می كرد ولی همچنان غمگین بود. در طی این مدت چند بار مراحل انجام كار را با مشاوران دیگر و مدیر آموزشگاه بررسی كرده و نظر خواهی نمودم همگی از روند كار رضایت داشتند.

در زمان تعطیلات رفت و آمدهای خانوادگی و آمدن خواهر مینا به همراه فرزندش در تغییر روحیه وی بسیار موثربوده است.

بعد از تعطیلات عید وقتی عموی مینا به مرخصی آمد با وی تماس گرفته و خواهش كردم به دفتر مشاوره بیاید، و حضوراً مشكل دانش آموز را مطرح نمودم، قرار شد ایشان با فاصله كمتر به مرخصی آمده و مراقب مینا باشد و آدرس و شماره تلفن چند مركز مشاوره آموزش و پرورش و آزاد در اختیارش قرار داده شد كه در صورت ضرورت به آنجا مراجعه نمایند. ضمناً از عموی مینا خواستم به طور غیر مستقیم از مادر و خواهر وی بخواهد ارتباط خود را با مراجع نزدیكتر نمایند.

پس از آن هر هفته پیگیر وضعیت مینا بودم علائم ظاهری نشان می داد كه وضع روحی او مناسب تر است. دوبار هم با عموی ایشان تلفنی در این مورد صحبت نمودم. در تمام این مراحل در ملاقات هایم با مراجع او خیلی كم حرف می زد كه پس از بررسی متوجه شدم نسبت به افراد بزرگتر از خودش كم رو می باشد و وقتی از دور حركات او را با دوستانش می دیدم رفتارش طبیعی بود.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” مقاله بررسی علل تمایل به خودکشی و پیشگیری از آن ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – مقاله بررسی علل تمایل به خودکشی و پیشگیری از آن – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
تحقیق بررسی علل تمایل به خودکشی و پیشگیری از آن;پژوهش بررسی علل تمایل به خودکشی و پیشگیری از آن;مقاله بررسی علل تمایل به خودکشی و پیشگیری از آن;دانلود تحقیق بررسی علل تمایل به خودکشی و پیشگیری از آن;بررسی علل تمایل به خودکشی و پیشگیری از آن;علل تمایل ; پیشگیری از خودکشی

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *