مقاله بررسی عوامل مؤثر در طرح روسازی 5 صفحه + doc

مقاله بررسی عوامل مؤثر در طرح روسازی در 5 صفحه ورد قابل ویرایش

دسته بندی: عمران

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 5

حجم فایل: 9 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

مقاله بررسی عوامل مؤثر در طرح روسازی در 5 صفحه ورد قابل ویرایش

عوامل مؤثر در طرح روسازی

روسازیها معمولاً تحت تأثیر عوامل زیادی قرار دارند و از این نظر طرح آنها در مقایسه با طرح پلها و ساختمانها و سایر ابنیه فنی از پیچیدگی بیشتری برخوردار است. یكی از اشكالات مهم در طرح روسازیها متغیر بودن عواملی است كه در طرح روسازی مؤثرند. به علت طول زیاد یك راه یا محوطه یك فرودگاه و با توجه به این امر كه شرایط جوی، خصوصیات خاك زمین طبیعی و نوع و تعداد وسائل نقلیه در طول راه متغیر است، مهندس طراح با عواملی كه به شدت در طول راه تغییر می كند، روبرو است. پیچیدگی این مسئله با توجه به اینكه هر یك از این عوامل در هر نقطه مقدار ثابتی نبوده و در مواقع مختلف سال نیز متفاوت است، بیشتر می شود. بالاخره با توجه به اینكه حجم مصالح مصرفی در راهسازی قابل توجه است و معمولاً از نقطه نظر اقتصادی حمل این مصالح در مسافت های زیادی مقرون به صرفه نمی باشد، سبب می شود كه مهندس طرح راه را در اغلب موارد اختیار چندانی نیز در انتخاب نوع مصالح نداشته و این امر نیز به نوبه خود به محدودیت ها و پیچیدگی های طرح روسازی می افزاید.

عوامل مؤثر در طرح روسازیها را می توان به 6 گروه تقسیم كرد كه عبارت اند از:

الف) خاك بستر روسازی (جنس، مقاومت، قابلیت جذب رطوبت، قابلیت تراكم …)

ب) مصالح روسازی ( جنس، مقاومت، دوام، نفوذپذیری …)

ج)شرایط جوی ( رطوبت، یخبندان، درجه حرارت …)

د) وسایل نقلیه ( نوع، وزن، تعداد …)

ه) مخارج (مصالح، ماشین آلات، نیروی انسانی، تعمیر و نگهداری، اتلاف وقت …)

و) سیستم مورد نظر ( راه یا فرودگاه)

روش طرح روسازی معمولاً به این نحو است كه ابتدا با بررسی های ژئوتكنیكی خاك بستر روسازی، منابع مصالح، شرایط اقلیمی و جوی منطقه و آمد و شد احتمالی وسائل نقلیه چندین طرح كه از نقطه نظر فنی قابل قبول هستند انتخاب می شود. سپس با بررسی این طرحها، طرحی كه از نقطه نظر اقتصادی بهترین است به عنوان طرح نهائی انتخاب می شود.

اجرای لایه های زیر اساس و اساس و رویه شنی

مقاومت و قدرت باربری لایه های زیر اساس، اساس و رویه شنی تابعی از تراكم آنهاست. این لایه باید در ضخامت های كم ( 15 سانتیمتر) پخش و در درصد رطوبت بهینه كوبیده شوند. پخش مصالح هر لایه باید پس از اتمام عملیات پخش و كوبیدن لایه زیر آن انجام شود. پخش مصالح ممكن است به وسیله پخش كن مكانیكی یا كامیون های پخش كن و یا تیغه گریدر انجام شود. ساده ترین روش پخش مصالح سنگی ابتدا ریسه كردن و یا كپه كردن مصالح سنگی در طول و بر روی سطح آماده شده راه، و سپس پخش آن با تیغه گریدر است. پخش مصالح به وسیله پخش كن مكانیكی از دقت بیشتری برخوردار است و كیفیت لایه به دست آمده از نظر یكنواختی ضخامت آن بهتر است.

مقدار آب لازم جهت آب پاشی لایه های زیر اساس، اساس و رویه شنی باید به انجام آزمایش تراكم ( اشتو استاندارد یا اشتو اصلاح شده) و تعیین درصد رطوبت بهینه به دست آید. متراكم كردن لایه های زیر اساس و اساس و رویه شنی با استفاده از غلتك انجام می شود. غلتك های مناسب برای كوبیدن و متراكم كردن لایه های مصالح شنی غلتك های چرخ فولادی، غلتك های چرخ لاستیكی و غلتك های لرزنده است. غلتك زدن باید به موازات محور طولی راه و از لبه های كناری شده و به محور طولی راه ادامه یابد. در قوسهایی كه راه دارای شیب عرضی است، غلتك زدن باید از لبه داخلی قوس شروع شده و به طرف لبه خارجی كه دارای ارتفاع بیشتری از لبه داخلی است ادامه یابد. غلتك زدن باید به صورت یكنواخت و با سرعت كم ( حدود 5 كیلومتر در ساعت برای غلتك های چرخ فولادی و حدود 8 كیلومتر در ساعت برای غلتك های چرخ لاستیكی) انجام شود. از تغییر جهت دادن های ناگهانی غلتك باید اجتناب شود.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” مقاله بررسی عوامل مؤثر در طرح روسازی ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – مقاله بررسی عوامل مؤثر در طرح روسازی – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
تحقیق بررسی عوامل مؤثر در طرح روسازی ;پژوهش بررسی عوامل مؤثر در طرح روسازی ;مقاله بررسی عوامل مؤثر در طرح روسازی ;دانلود تحقیق بررسی عوامل مؤثر در طرح روسازی ;بررسی عوامل مؤثر در طرح روسازی ;عوامل مؤثر ;طرح روسازی

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *