مقاله بررسی فناوری اطلاعات و جهانی شدن 16 صفحه + doc

مقاله بررسی فناوری اطلاعات و جهانی شدن در 16 صفحه ورد قابل ویرایش

دسته بندی: علوم انسانی

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 16

حجم فایل: 16 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

مقاله بررسی فناوری اطلاعات و جهانی شدن در 16 صفحه ورد قابل ویرایش

فهرست

فناوری اطلاعات وجهانی شدن ?
جهانی شدن ?
فناوری اطلاعات و ارتباطات ?
بعد اجتماعی ?
تأثیرات اجتماعی فناوری اطلاعات و ارتباطات در فرایند جهانی شدن ?
بعد فرهنگی ?
?- مشابهت در شلیک گلوله به دورترین فاصله و ارسال پیام نیز به دورترین فاصله. ??
?- دستیابی مشترک در شیوه های عبور از موانع ??

جهانی شدن

«پایان جنگ سرد با جهش های عظیمی در عرصة ارتباطات مصادف شد از اوایل سالهای 1990 با به بازار آمدن دیش های گیرنده امواج صوتی و تصویری و سپس ایجاد خطوط اینترنتی و سقوط قیمت ارتباطات كه نتیجه آن سرعت بخشیدن بی سابقه ای در امر خبرگیری و خبررسانی و تبادل اطلاعات شد مردم جهان را تا حدی كه قبلاً در تصویر نیز نمی گنجید به هم نزدی كرد. با ایجاد سرعت در ارتباط و حمل و نقل به نظر می رسید كه جهان هر روز كوچكتر می شود. و برای اشاره به این كوچك تر شدن، اصطلاحاتی مانند دهكده جهانی و دنیای كوچك متداول شد. دوران جنگ سرد با فروپاشی شوروی پایان یافته بود و تبعاً دوران پس از آن خصوصیات دیگری داشت و لازم بود برای سهولت در كار برای آن نامی انتخاب شود. گلوبالیزیشن یا گلوبالیسم و یا همان جهانی شدن نامی است كه دوران پس از دوران جنگ سرد را باید تداعی كند و صرفاً یك نام است و نه بیشتر از آن. این دوران كه ما در ابتدای آن قرار داریم خصوصیاتی دارد كه هنوز بر كسی كاملاً روشن روشن نیست. این كه این دوران چه مراحلی را طی خواهد كرد و یا چگونه خاتمه خواهد یافت نامشخص است. آنچه مشخص است این است كه با آغاز قرن بیست و یكم ما بطور قطعی به دورانی پاگذارده ایم كه با دوران های قبلی تفاوت های ماهوی بسیاری دارد و گویا قرارداد نانوشته ای بوجود آمده كه این دوران جدید را دوران گلوبالیزیشن بخوانندن. ارتباطات در سطح جهان و ما بین مردم هر روز گسترش و سرعت بیشتری پیدا میك ند. محصولات ساخته شده در هر نقطه ای از جهان را می توان در نقاط دیگر جهان یافت. سفر كردن در جهان هر روز بیشتر و سریعتر می شود. روزنامه نگاران، دانشمندان روشنفكران، سازمانهای صنفی و … هر روز بیشتر جهانی می شوند و در ارتباط با یكدیگر قرار گرفته و از دستاوردهای یكدیگر بهره مند می شوند. با انتقال افراد به این و آن سوی جهان هر چه بیشتر فرهنگها در همدیگر ادغام می شوند. برخلاف تصور برخی ها جهانی شدن تنها جنبه اقتصادی ندارد و تمامی حوزه های دیگر از جمله مسائل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را شامل می شود. برخی ها این را نشانه هایی از آغاز پروسه ایجاد و تكوین یك تمدن جهانی می دانند»

فناوری اطلاعات و ارتباطات

مجموعة‌مهارت ها ،‌ابزارها و فنونی كه در خدمت تولید، پردازش، توزیع و اشاعة اطلاعات قراردارد یا به عبارت دیگر مجموعة سخت افزارها و نرم افزارهایی كه برای بهینه سازی، تولید دریافت، سازماندهی ، پردازش و اشاعة اطلاعات به خدمت گرفته می شود. فناوری اطلاعات نام دارد. اعضای خانوادة فناوری اطلاعات عبارتند از:‌رایانه های بزرگ، ریزرایانه ها ، لوح های فشرده، تلفن های بی سیم،‌چاپگرهای لیزری و رنگی، تلفن های همراه ، تصاویر متحرك و رایانه ای، شبیه سازی رایانه ای، دی وی دی، رادیو ضبط و تلویزیون دیجیتالی بزرگراههای اطلاعاتی، شبكه های رایانه ای، فرارسانه ای ها،‌اینترنت،‌چند رسانه ای ها ، ابر رایانه ها،‌تلفن ویدئویی، واقعیت های مجازی، شبكه های گسترده جهانی، وب و مانند آنها»

«تكنولوژی های جدید اطلاعاتی، ارتباطاتی شامل تمامی فن آوری هایی است كه گونه های مختلف ارتباطات را میان انسان ها با یكدیگر، انسان ها با سیستم های الكتریكی و سیستم های الكترونیكی با هم میسر می سازد.

بعد اجتماعی

تأثیرات اجتماعی فناوری اطلاعات و ارتباطات در فرایند جهانی شدن

«1- آزادی : اگر چه فناوری اطلاعات فراهم آورنده‌ی فرصتی برای افراد است تا افكار خود را آزادانه و فارغ از محدودیت های ناشی از واسطه ها بیان كنند به دلیل معقول و معتدل بودن میزان سرمایه لازم برای خرید یك رایانه و هزینه ناچیز انتقال به اینترنت،‌هر كس می تواند هر چیزی را بر روی سراصفحة شخصی بفرستد یا هر چیزی را در اتاق گپ بگوید و مخاطبان بالقوة چنین پیام هایی نیز بسیار انبوهند»1 اما با نگاهی به فرایند مبادله اطلاعات بین كشورهای شمال و جنوب و مشاهدة نابرابری اطلاعات ارائه شده پدیدة جریان آزاد اطلاعات رنگ می بازد و ماهیت واقعی خود را نشان می دهد. عده ای بر این عقیده اند كه جریان آزاد اطلاعات به عنوان پیشقراول جهانی شدن نقابی نوست كه استعمار به صورت زده بدین معنی كه جریان آزاد اطلاعات ظاهری فریبنده و عاری از هرگونه جنبه منفی دارد. لیكن در باطن خود نگرش هایی را به اذهان القا می كند كه هدفی جز ایجاد یك دنیای ذهنی غیرواقعی از واقعیات موجود ندارد. آن ها با استفاده از راهكارهای هنر دستكاری، حجم وسیعی از اطلاعات پردازش شده را برای محور ساختن جامعه گیرندگان پیام خود به سراسر دنیا ارسال می دارند. براین اساس گفته می شود جریان آزاد اطلاعات به اندازه ماهیت واقعی اش مسحور كننده است و در راستای تبلیغات القایی ابداع شده است و به كار گرفته می شود»

«- همپیوستگی جهانی: فناوری اطلاعات، ارزان،‌سریع ، نقطه به نقطه و نا همزمان است و به پست الكترونیكی ویژگی سهولت و فوریت كه ارتباطات پستی و تلفنی هیچ گاه نداشته اند و ویژگی شخصی شدگی كه رسانه های رادیو – تلویزیون فاقد آن هستند می بخشد با وجود وب جهانگستر دسترسی به اطلاعات محلی با سرعت های بی سابقه امكانپذیر می شود یك نفر می تواند روزنامة سیدنی مورنینگ هرالد را در همان زمانی كه استرالیایی ها آن را می خوانند بخواند، فناوری اطلاعات،‌موجبات تماس مستمر شهروندان جهان را با مردمان و وقایع هر جای دیگر با چنان سهولتی فراهم می كند كه جهان عمیقاً بیگانه می شود و با استفاده كامل تری كه در سراسر جهان از فناوری اطلاعات می شود این اثر افزایش می یابد»

2- دستیابی مشترك در شیوه های عبور از موانع

در حوزه نظامی، روزگاری بود كه استفاده از خندق، سیم خاردار و انواع موانع دیگر، بازدارنده تهاجم نظامی می شد در حالیكه سال هاست موانع مذكور كاركرد خود را از دست داده و موشك های بالستیك از قاره ها عبور می كنند. در حوزه ارتباطات نیز دیوار آهنی عصر مائو آخرین نمونه قرن بیستمی عامل بازدارنده محسوب می شد كه اكنون دستیابی به ICT خصلت عبور از تمامی مرزها و دیوارهای آةنی را به دست آورده است این خصلت طبعاً مغایر با محدوده تعریف شده اقتدار چنین حكومت هایی است ضمن آن كه نگرانی آنها مشابه همان تجسم ورود موشك های بالستیك از قاره های دیگر است.

پذیرفتن این دو فرضیه چند پیشنهاد به شرح زیر به دنبال دارد.

– حكومت های در حال توسعه از جمله ایران در شناخت بازار جهانی پیام و راز و رمز مكانیزم های آن شیوه های خردگرایانه و غیر احساسی را دنبال كرده و از همین مسیر، در یافتن تدابیر اجرایی برای رقابت در این بازار، تأمین نیازهای مصرف كنندگان داخلی را مبنا قرار دهند.

– از آنجا كه اعمال نظارت های سنتی بر رسانه های خارج رو به داخل امكان پذیر نیست، به منظور امكان افزایش توان رسانه های داخلی با امواج بیرونی شیوه های مراقبتی را جایگزین شیوه های سنتی نظارت كنند.

– برای مخاطبان رسانه های داخلی این امكان فراهم شود كه به شناخت فرهنگ و ارزش های بومی خود دست یابند.

– كوشش شود كه مخاطبان داخلی در مورد ساخت و كاركرد بازار جهانی پیام و عناصرب شكل دهنده تداخل های فرهنگی آگاه شوند. در واقع به جای طرح این سؤال قدیمی كه رسانه ها به ما چه می كنند. این سؤال مطرح می شود كه ما به عنوان انسان گزینشگر باید با رسانه ها چگونه رفتار كنیم. و چگونه از آثار سوء تداخل فرهنگی اجتناب كنیم؟

– سیاست ها در زمینه ارتباطات و اطلاعات باید طبق نیازهای انسان تعریف و شاخص شوند (به جای خواسته ها و آرزوهای كمپانی های فراملیتی)

– ما باید از یك سیستم ارتباطات جهانی كه برای همگان عادلانه و منصفانه باشد دفاع كنیم. ارتباطات نباید تنها به عنوان یك فعالیت تجاری تلقی شود، لاكن باید به مثابه وسیله ای مؤثر برای خلق جهانی همراه با عدالت تلقی شود.

– برای درك بهتر مشكلات ما در زمینه ارتباطات ضروری است كه یك كار پژوهشی توسط علمای تاریخ و تاریخ طبیعی و جامعه شناسی ایران صورت پذیرد»

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” مقاله بررسی فناوری اطلاعات و جهانی شدن ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – مقاله بررسی فناوری اطلاعات و جهانی شدن – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
تحقیق بررسی فناوری اطلاعات و جهانی شدن ;پژوهش بررسی فناوری اطلاعات و جهانی شدن ;مقاله بررسی فناوری اطلاعات و جهانی شدن ;دانلود تحقیق بررسی فناوری اطلاعات و جهانی شدن ;بررسی فناوری اطلاعات و جهانی شدن ;فناوری; اطلاعات ; جهانی شدن

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *