مقاله بررسی كاربرد مبردها 16 صفحه + doc

مقاله بررسی كاربرد مبردها در 16 صفحه ورد قابل ویرایش

دسته بندی: فنی و مهندسی

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 16

حجم فایل: 19 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

مقاله بررسی كاربرد مبردها در 16 صفحه ورد قابل ویرایش

1- مقدمه Introduction

با توجه به آنچه كه در گزارش اول ، اسفند 1381 ( بررسی و چگونگی تعویض مبرد R-22 در چیلرهای مجتمع پتروشیمی اصفهان) به آن اشاره شد و پروژه‏های انجام شده در خصوص‏تعویضCFC ها در این مجتمع، PROPOSAL حذف برای مبردهای R-11 ، R-13 ، R-502 و R-12 صادر شده است و در طی سال گذشته و جاری دستگاههای سبك مجتمـع كه با R-12 كار می‏كردند ، در زمـان تعمیرات و در واحد تهویه گاز آنها با مبرد R-134a با موفقیت تعویض شد كه در این زمینه می‏توان به دو دستگاه آبسرد كن و دو دستگاه فریزر اشاره نمود.

واحد تهویه امیدوار است بتواند با انجام پروژه تعویض HCFC R-22 كه برای اولین بار در كشور در این مجتمع انجام میگیرد ، رسالت خود را در خصوص تعهدات زیست محیطی و پروتكل مونترال تكمیل نموده و بدین ترتیب در كارنامة خود در خصوص RETROFIT تجربه جدید ( تعویض HCFC ها ) را به دستاوردهای خود اضافه نماید.

البته با توجه به تماس‏ها و مكاتباتی كه از طریق اینترنت بعمل آمده است، از مبرد R-507 بجای فرئون R-22 فقط در دستگاههای سرد كننده‏ای كه دمای آنها زیر صفر است (LOW AND MEDIUM TEMPERATURE) استفاده میشود و این مسئله هم اخیراً و آنهم بصورت یك پروژة تحقیقاتی كه از طرف ASHRAE هزینه شده است ، عنوان گردیده و در واقع استفاده از R-507 بجای R-22 در سیستمهای سرد كننده با دمای بالای صفر (HIGH TEMPERATURE) و آنهم به كمك BRINE ( ضد یخ – اتیلن گلایكول ) برای اولین بار در این مجتمع صورت میگیرد كه در صورت موفقیت علاوه بر تعویض HCFC ، مسئله بهینه‏سازی در مصرف انرژی نیز مدنظر قرار خواهد گرفت.

نكته : استفاده از گلایكول اتیلن و پائین آوردن دمای آب چیلر از 8°C به 1°C ، از سیستم میتوان بعنوان ICE CHILLER STORAGE بهره برد. ( باید در نظر داشت كه مكانیزمها و سیستمهای بكار برده شده از نظر دما و فشار محدودیتی نداشته باشند )

استفاده از دستگاههای ICE STORAGE در طراحیهای جدید و آتی با دمای (1°C) 36°F علاوه بر بهینه كردن مصرف انرژی ، هزینه‏های لوله‏كشی ، داكت و كانال كشی ، پمپها و وسایل برقی را بدلیل كوچك شدن سایزشان كاهش داد.

2- مبردها Refrigerants

مبرد ماده‏ایست كه با جذب حرارت از یك ماده و یا یك محیط و انتقال آن به محیط دیگر بصورت عامل خنك كننده عمل می‏كند. در یك سیكل تراكمی تبخیری ، ماده مبرد با تبخیر و تقطیر تناوبی ، به ترتیب حرارت را در اواپریتور جذب و در كاندنسر دفع مینماید.

مبرد میبایستی دارای خواص شیمیائی ، فیزیكی و ترمودینامیكی ویژه‏ای باشد كه استفاده از آن مطمئن و از نظر اقتصادی به صرفه باشد.

البته مبردی وجود ندارد كه برای همه كاربردها مناسب باشد ، بهمین دلیل میبایستی در انتخاب یك مبرد شرایطی را در نظر گرفت كه بتواند نیازهای یك كاربرد بخصوص را تأمین نماید.

3- مبردهای جایگزین و معیارهای انتخاب

Retrofit Refrigerants & The Guide Lines Of Choise

با شرایط خاصی كه در سالهای اخیر برای كرة زمین ایجاد شده است ومسئله صدمه دیدن لایة اوزن ، سازمانهای بین‏المللی استفاده از HCFC ها را نیز همانند CFCها محدود و برای حذف (PHASE OUT) كردن آنها برنامه زمان بندی شده‏ای را در نظر گرفته‏اند و شركتهای تولید كنندة اینگونه مواد سعی بر این دارند كه جایگزینهای مناسبی را تولید و در دسترس مشتریها و مصرف كننده‏ها قرار دهند.

البته همانگونه كه در گزارش اول به آن اشاره شده است واحد تهویه در نظر دارد كه مسئله بهینه سازی انرژی را در زمان تعویض و انتخاب مبرد جایگزین ، مد نظر قرار داده تا بدین ترتیب در كاهش مصرف سوختهای فسیلی قدم مؤثری برداشته باشد. در نتیجه نسبت به تعویضهای گذشته میتوان اصل ششم یعنی ارزیابی انرژی مصرفی را به پنج اصل گذشته اضافه نمود.

الف ) عملكرد Performance

ب) ایمنی Safety

ج) اطمینان Reliability

د) ملاحظات زیست محیطی Environmental Consideration

هـ) ملاحظات اقتصادی Economic Consideration

و) مصرف انرژی Power Consumption

3-1- عملكرد Performance

7- محاسبات سیستم سرد كننده ساختمان سایت آفیس در شرایط موجود با گاز R-22

7-1- محاسبات ترمودینامیكی سیكل با مبرد R-22 ( سیكل ایده‏آل)

سیكل مبرد R-22 را میتوان در نمودار فشار – انتالپی (p-h) مطابق شكل زیر نمایش داد. سیكل ، ایده‏آل بوده و راندمان كمپرسور و افت فشار در لوله‏ها در نظر گرفته نشده است. مقادیر فشار و دما در نقاط مختلف سیكل براساس استاندارد تبرید تراكمی صورت میگیرد. (مخصوص چیلرها)

فرآیندهای مختلف در این سیكل عبارتند از :

فرآیند 1-2 : تراكم بخار مبرد در كمپرسور كه در شرایط ایده‏آل و بصورت آیزونتروپیك است.

فرآیند 2-3 : كاهش دمای مبرد در تحول فشار ثابت ( در لوله دیسچارج و كاندنسر)

فرآیند 3-4 : تقطیر یا كاندنس كامل مبرد در یك تحول فشار و دما ثابت

فرآیند 4-5 : تحـول خفقان یا انتالپی ثابت كه در وسیله انبساطی صورت می‏گیـرد (اكسپنشن ولو )

فرآیند 5-6 : تحول تبخیر در اواپریتور (CHILLER) كه بصورت دما و فشار ثابت انجام می‏گیرد.

فرآیند 6-1 : ناحیه‏سوپرهیت است كه در واقع‏برای‏جلوگیری از صدمه‏رسیدن به كمپرسور ، بخار اشباع در اواپریتور را قبل از ورود به كمپرسور كمی گرم می‏كنند تا بصورت بخار داغ (SUPERHEAT) وارد كمپرسور شود.

در محاسبة سیكل تبرید مورد نظر با مبرد R-22 و بصورت ایده‏آل از داده‏های موجود در مركز اسناد و كاتالوگ شركت سازنده چیلر (CLIMAVENTA) استفاده شده است. البته لازم به ذكر است كه بار حرارتی كاندنسر در محاسبات انجام شده براساس اختلاف دمای 6 درجه (INLET 29°C OUTLET 35°C) صورت گرفته است درصورتیكه طبق LOG SHEETهای پیوست اختلاف دمای آب ورودی و خروجی كاندنسر چیزی در حدود 10 درجه است كه این مسئله باعث افزایش ظرفیت كاندنسر خواهد شد. ( مشخصات فنی و داده‏های سیستم در پایان گزارش پیوست میباشد )

7-2- جزئیات محاسبات سیكل تبرید R-22 ( سیكل واقعی )

از آنجائی كه جریان سیال در دو مبدل كاندنسر و اواپریتور دو فازی ( اشباع SATURATION ) میباشد ، افت فشار ناچیزی ایجاد می شود كه تأثیر آن در محاسبات قابل اغماض و ناچیز است. همچنین افت فشار لوله‏های رابط نیز در موازنة حرارتی سیكل قابل چشم‏پوشی است.

و تنها عامل مهم در محاسبات سیكل بصورت واقعی ، راندمان ((?C كمپرسور است.، كه میبایستی در نظر گرفته شود.

البته راندمان كمپرسورهای سیلندر پیستونی فرئونی كه توسط خود شركتهای سازنده ارائه میگردد ، چیزی در حدود 70 تا 80 درصد است. لذا به منظور دقت در محاسبات و آنهم برای تعویض R-507 مقدار راندمان 75 درصد در نظر گرفته شده است.

راندمان یك كمپرسور سیلندر پیستونی رابطة مستقیمی با نسبت تراكم آن دارد.

البته با توجه به تمامی LOG SHEET های پیوست در این گزارش كه توسط افراد گروه تهویه و در تابستان سال جاری و در شرایط مختلف تكمیل شده است راندمان كمپرسور چیلر مورد نظر بالای 75 درصد است.

8- محاسبات سیستم سردكنندة ساختمان سایت آفیس با R-507

8-1- محاسبات ترمودینامیكی سیكل با مبرد R-507 ( سیكل ایده‏آل )

براساس گزارشات و مقالاتی كه از طریق اینترنت دریافت شده است ، درصورت جایگزین كردن R-507 ، فشار دیسچارج كمپرسور در حدود (3.4 BARG ) +50 PSIG نسبت به R-22 افزایش خواهد داشت و بر عكس دمای دیسچارج كمتر خواهد شد.

لذا محاسبات ترمودینامیكـی سیكل با مبرد R-507 براساس داده‏های شركت سازنده چیلر ( دمای اواپریتور 0°C و 10°C سوپر هیت گاز ورودی كمپرسور ) و با لحاظ كردن افزایش +50 PSIG به فشار خروجی كمپرسور انجام گرفته است.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” مقاله بررسی كاربرد مبردها ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – مقاله بررسی كاربرد مبردها – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
تحقیق بررسی كاربرد مبردها ;پژوهش بررسی كاربرد مبردها ;مقاله بررسی كاربرد مبردها ;دانلود تحقیق بررسی كاربرد مبردها ;بررسی كاربرد مبردها ;كاربرد ;مبردها

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *